Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Jak się buduje polskie 3G - podsumowanie 2005 roku

Jak się buduje polskie 3G - podsumowanie 2005 roku

Witold Tomaszewski 26 Grudnia 2005 19:30

0 0
Rok 2005 był dość przełomowy dla polskiej telekomunikacji. W końcu zaczęła się rozwijać infrastruktura 3G operatorów, którzy uzyskali koncesje już w 2000 roku. Po dwóch wiadomościach opisujących stan zaawansowania prac telekomów, przyszła pora na artykuł podsumowujący stan na koniec 2005 roku.



PTC

Era miała problemy z budową swojej sieci 3G. Mimo, że zaczęła budowę jako pierwsza, nie jest wcale liderem. Jest to spowodowane głównie dwiema rzeczami. Pierwsza z nich to problemy z zatwierdzaniem i podpisywaniem umów w tym roku, które wynikały z walki dwóch zarządów. Druga dotyczyła nienajlepszej pracy sieci opartej na infrastrukturze Siemensa. Technicy sieciowi mieli niemało problemów z pracą sprzętu w Warszawie, mimo to Siemens, obok Ericssona, został wybrany jako jeden z dwóch dostawców.

Era oficjalnie uruchomiła sieć w 3 miastach:
era warszawa m Warszawa (około 300 stacji),
era lodz m Łódź (około 75 stacji),
era wroclaw m Wrocław (około 60 stacji).

Aktualnie trwają prace w Gdańsku (ponad 20 stacji), Poznaniu (około 50 stacji) i Krakowie (około 20 stacji). Niedługo po nowym roku sieć w tych miastach powinna zostać oficjalnie uruchomiona.

Niestety, sieć 3G dostępna jest tylko dla abonentów blue connect, którzy na dodatek wykorzystać ją mogą tylko do transmisji danych. Mimo obietnicy, PTC nie udało się udostępnić jeszcze usługi wideopołączeń.

Według naszych informacji PTC w przyszłym roku oficjalnie uruchomi w swojej sieci HSDPA.
‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2.  2005-12-26 20:10:38

    Ten artykuł jest stricte informacyjny, tu nie zajmujemy się oceną tego, co robią operatorzy. :)

  • 0

    3.  2005-12-26 20:29:51

    Szczerze mówiąc ciekawszym dla mnie tematem by były jakieś bardziej szczegółowe plany rozwoju sieci UMTS i EDGE na przyszły rok... :-) Ale podsumowanie poprzedniego też sie dobrze czyta... ;)

  • 0

    4.  2005-12-26 20:32:50

    Alienus: a Ty myślisz, że opi zdradzają takie rzeczy? Ba, jestem skłonny twierdzić, że ich tak do końca nie mają sprecyzowanych. ;)

  • -1

    5. ~  2005-12-26 21:03:58  host: dqh253.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Lodz jest na mapie rozwoju pomaranczowego 3G ;-) A co Plusa, to prosze pamietac, ze rok temu w Warszawie tez mial moze 30, a moze 40 NodeB, a teraz ma ich sporo wiecej i w tej chwili jak ktos ma telefon z 3G to w szerokopjetym Centrum miasta (takze Zoliborz, Wola, Ochota, spora czesc Mokotowa, a i spora czesc Pragi) caly czas jest outdoor'owo w 3G, a w wielu miejscach takze indoor'owo. Co do recznego wyboru umts w sluchawkach, to lekarstwem jest netmonitor ;-) To lekarstwo dziala ;-)

  • 0

    6. ~  2005-12-26 21:13:34  host: gprs5.plusgsm.pl

    Czytam ten artykuł i nie wiem czy się śmiać czy płakać ? Stan naszego umts jest śmieszny dziś ! Zgadzam się z Panem Witkiem że operatorzy tak naprawdę sami nie widzą czy na przykład do końca przyszłego roku uruchomią sieć w Częstochowie ! Każdy ogląda się na konkurencję i nie planuje z bardzo dużym wyprzedzeniem sieci umts :( A orange to już jest szczyt wszystkiego te każde miasto powyżej 150tys to pewnie będzie ale w 2007-2008r !!! Mi Plus dał info że w Aleksandrowie Łódzkim już nie planuje rozwoju edge jednoczenie napisał że w ciągu 2 lat !!! Jest planowane uruchomienie na danej lokalizacji umts ! Te 2 lata mnie martwią w sumie bo znaczy to że w regionie łódzkim Plus już nie ma zamiaru edge poszerzać na rzecz rozbudowy umts ale ten termin wygląda na dość odległy bo równie dobrze Plus może umts w Łodzi i okolicach poszerzać za 8 miesięcy jak i za ponad 1,5 roku !!!

  • 0

    7.  2005-12-26 21:16:13

    WitekT: Ja jestem PEWIEN że ich plany nie są sprecyzowane :) Dlatego taka informacja była by bardzo ciekawa :) Jakiś czas temu mój znajomy wysłał maila do plusowego eboku z zapytaniem o termin dostępności EDGE na najbliższym BTSie od jego domu. Po 10 dniach odpisali że "nie biorą na razie pod uwage tej lokalizacji ale może się to w każdej chwili zmienić i żeby się dowiadywał co jakiś czas". Na kolejnego maila z prośbą o jakiś chociaż teoretyczny przedział czasu odpisali że może to być równie dobrze miesiąc jak i 1,5 roku :-)

  • 0

    8. ~  2005-12-26 21:26:40  host: gprs5.plusgsm.pl

    Panie Witku to ja Szalony :) czemu jak nie jestem z komputera to ciągle mam te języki ? :-) Z tym Plusem to prawda już miałem nerwy że od roku wogóle edge w mym rejonie nie rozwijają i złożyłem zapytanie do działu technicznego trochę strasząc że chyba wezmę Blueconnect :-) Gdyż mam zasięg umts Ery w okolicach Aleksandrowa łódzkiego a nie mam nawet edge Plusa :( ich odpowiedź była tak myślę prawdziwa i teraz tylko z nadzieją patrzę na maszty własne Plusa aż coś ktoś z nimi zacznie robić w celu dolnyżenia umts :) Bo jeśli w ciągu tych 7-8 miesięcy Plus naprawdę nie ruszy z umts rozbudową w okolicach łodzi to wezmę jednak ofertę Ery bo ile można czekać ? Jestem w sumie Erze wdzięczny że sieć 3g w łodzi i okolicach dość dobrze pokryła bo to zmusi Plusa i Orange to budowy sieci przynajmniej o podobnym pokryciu jak Ery :-)

  • 0

    9.  2005-12-26 21:32:18

    Ehh... Jakby sie nie starali, to i tak w najblizszym czasie nic dobrego z tego nie wyjdzie... :/

  • 0

    10. ~Onyx-22  2005-12-26 21:56:39  host: prosie1-1.aster.pl

    Mi z kolei pokończyło się własnie kilka umów z operatorami i z utęsknieniem czekam na jakąś konkretną taryfową ofertę z wideorozmowami. Jestem w dość patowej sytuacji, bo mieszkam pod Warszawą w Otowcku - i jedyną siecią, która ma tutaj zasięg UMTS jest Era, która jeszcze nie wprowadziła wideorozmowy, natomiast jedyna sieć, która ją udostępniła jest Plus, którego UMTSowy zasięg ogranicza się do granic administracyjnych Warszawy a i w samej Warszawie w centrum miasta ma takie dziury, że w budynku nie da się z niego korzystać. Więc tak czekam - czy Era pierwsza udostępni swój UMTS do wideorozmów czy Plus rozbuduje zasięgo o miasta satelity Warszwy.

  • 0

    11. ~x  2005-12-27 02:09:42  host: aik170.internetdsl.tpnet.pl

    Plus raz jeszcze udowodnil, ze wszelkie nowinki techniczne wdraza najlepiej.

  • 0

    12.  2005-12-27 10:00:48

    Ostatnio przeprowadziłem videorozmowę na linii Warszawa-Katowice, sieć Plus GSM, telefon K600i, dźwięk OK, ale jeśli chodzi o obraz to mam mieszane uczucia. Jeżeli telefon był nieruchomy obraz stabilny bez widocznych "kwadracików". Wystarczyły delikatne ruchy widoczna była pikselizacja. Teraz mam pytanie: czy w innych produkowanych telefonach 3G jakość przekazu video jest lepsza (większa rozdzielczość)? czy jest to uwarunkowane transferem danych w technologii UMTS (380kb/s) i nie osiągnie się lepszej rozdzielczości.

  • 0

    13. ~helio  2005-12-27 11:28:22  host: dpt87.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mi w warszawie najlepiej podchodzi BlueConnect. Z tym, ze racja co inni mówią, co będzie to sie tak naprawde jeszcze okaże. Ale jak dla mnie liderem jest era z BC

  • 0

    14. ~stasiek  2005-12-27 13:05:49  host: nat-192-34.internet.v.pl

    chciałem sie zapytac czy ktos podobnie jak ja ma mieszane uczucia co do k600i.Ostatnio sie nim bawiłem i stwierdziłem ,ze jak na 262 tys .kolorów to istna tragedia.Nie wiem moze sie czepiam na sile ale w ogole mnie ten telefon nie urzekł!

  • 0

    15. ~  2005-12-27 19:36:31  host: cbn236.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Stasiu na przyszłość patrz czy tematyka Twoich wypocin pasuje do wątku całego artykułu :P Swoją drogą to UMTS rzeczywiście w Polsce dopiero raczkuje i minie jeszcze ładnych pare lat zanim zwykły abonent będzie w stanie korzystać z profitów jakie daje Uniwersalny Ruchomy System Komunikacyjny :) Ale jak to się mówi, Polska zawsze będzie opuszczonym ogonkiem Europy.

  • 0

    16. ~Mattle  2005-12-28 00:36:30  host: 213.158.197.36

    A ja wlasnie teraz korzytam z BC Ery w Gdańsku. Dziala testowo od okolo m-ca. Wewnatz mam zasieg 2/5, nie jest źle, ale dobrzre też :/ Mama nadzieje, że niebawem odpalą cos bliżej mnie. Prędkości są zadowalające, czasem nawet do 40 - 50 kB/sec. Czekać tylko pozostalo na oficjalny komunikat i zwiększenie zasiegu na większy obszar Gdańska. Pzdr.

  • 0

    17. ~Observator  2005-12-28 09:06:17  host: host-29.wolomin.net

    Plus jest najlepszy :-) A odnośnie zasięgu pod Warszawą to w ciągu najbliższego roku mają pokryć zasięgiem wszystko w promieniu do 30 czy 40 km od centrum Warszawy więc i Otwock się załapie.

  • 0

    18. ~lord_kr  2005-12-29 00:10:09  host: obiwan.ghnet.pl

    W Krakowie sytuacja jest następująca:Era ma około 30-35 stacji pokryte centrum, na peryferiach zasięg jest ale jedna góra dwie kreseczki. Plus absolutnie bezkonkurencyjny, ma największą ilość stacji które zapewniają doskonałe (maksymalny poziom sygnału ewentualnie 3 kreski) pokrycie większej części miasta wraz z peryferiami co ciekawe jest to jedyna sieć któtra ma BTSy UMTS w "robotniczej" Nowej Hucie. Udało się też wykonać połączenie wideo (N6630 + podstawka video) z miejscowości leżącej 25 km od Krakowa, do tej pory nie wiem jak to możliwe. W okolicach Krakowa zasięg jest ale "dziurawy" i tylko na zewnątrz budynków. Nie dotyczy to miejscoewości leżących na zachód od miasta, Plus ma tam kilka NodeB niemalże w szczerym polu :-) Sama dostępność sieci 3G stwierdziłem na górce 35 km od Krakowa (nawet dało się do niej zalogować i uzyskać transmisję danych na Nokii 6650) oraz w Krzeszowicach (około 30km. Sytuacja przypomina trochę dawne czasy kiedy "łapało się" krakowską IDEE jeszcze tylko DCS. Co do Orange to jest to kupa śmiechu z przewagą kupy, działa tylko w ścisłym centrum i nic poza tym.

  • 0

    19. ~rambo  2005-12-29 14:01:39  host: dqm202.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Trzeba będzie troche poczekać aż sie to wszystko rozwinie. dziś jeden ma troche lepszą sieć, jutro drugi. Ostatecznie rożnie być moze. Choć ja osobiscie stawiam na BC. U mnie śmiga. Ale ja też w warszawie mieszkam a tu cpewnie wszystko smiga :)

  • 0

    20. ~plugin20  2005-12-30 14:35:17  host: gprs6.orange.pl

    Nie ma co się łudzić o powszechnym dostępie serwisów UMTS w najbliższych kilku latach. Jest to generalnie bardzo droga impreza która wymaga od operatorów inwestycji nie dając widoku na masowe użytkowanie systemu (konieczność wymiany słuchawek etc). Dodatkowo na horyzoncie widać już mobilny WiMax który około 2008 może być realnym konkurentem przestarzałego UMTSu. Przepustowości rzędu 384kb/s używane przez 2 lub 3 terminalne skonsumują całą przepustowość danej komórki (zasięg dla tego serwisu to max 300-400m). HSDPA jeszcze gorzej zasięg rzędu 50-150m przy efektywnych przepustowościach 1Mb/s (max 2 terminalne w komórce) i co najgorsze, komercyjnie ciągle nie ma dostępnego takiego systemu (progonozy mówią o połowie 2006).
    Polscy operatorzy pokryją sygnałem UMTS max 20-30% poplulacji bez gwarancji usług co oznacza że serwisy o przepustowościach 384k będą dostępne na 5% pokrywanego obszaru.
    I nikt nie będzie się porywał na więcej gdyż najpopularniejszą usługą jest usługa głosowa a cały UMTS postrzegany jest jako sposób na zwiększenie pojemności w istniejących sieciach GSM. I tak też będzie do 2008-2010r.

  • 0

    21. ~Metju  2006-02-26 14:57:41  host: aczq106.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Orange to szajs.Era to dziad.Plus to złodzieje.

Dodaj swoją opinię