Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Jak powstają mapy do nawigacji GPS

Jak powstają mapy do nawigacji GPS

AutoMapa, wł 17 Maja 2006 16:50

0 0
Wielu użytkowników nawigacji satelitarnej pewnie się zastanawia, jak powstają mapy cyfrowe wykorzystywane w nawigacji GPS, która coraz częściej pojawia się jako jedna z funkcjonalności smartfonów. Spróbujemy to wyjaśnić opisując drogę, jaką pokonują dane, by finalnie znaleźć się w systemie nawigacyjnym AutoMapa - programu do nawigacji działającego w urządzeniach PocketPC.Źródła danych

mapy gps W procesie przygotowywania map cyfrowych wykorzystywane są obrazowania Ziemi w postaci zdjęć lotniczych i scen satelitarnych poparte następnie zwiadem terenowym. Zdjęcia wykonuje się przy różnych parametrach spektralnych, gdyż wykorzystywane są w różnych celach. Inne informacje otrzymuje się przy wykorzystaniu widma światła widzialnego, takiego, jakie rejestruje ludzie oko, a inne robiąc to samo zdjęcie w podczerwieni. Obrazy takie po przesłaniu z satelity do ośrodków obliczeniowych na Ziemi trafiają do obróbki cyfrowej obejmującej m.in. korekcję radiometryczną i korekcję geometryczną.

Korekcja radiometryczna usuwa efekty zakłóceń spowodowanych wadliwą pracą detektorów, wpływami atmosfery i topografii (zachmurzenie, różnice w oświetleniu wynikające z obiektów terenowych, np. cień rzucany przez góry). Korekcja geometryczna eliminuje zniekształcenia obrazu wynikające z ruchu sensorów oraz faktu rzutowania fragmentu powierzchni kuli ziemskiej (3D) na płaszczyznę (2D). Bardzo ważny w tym procesie jest wybór odpowiedniego odwzorowania kartograficznego i systemu odniesień przestrzennych. Niezbędna jest również tzw. ortorektyfikacja usuwająca zniekształcenia kształtów obiektów widocznych na obrazie spowodowane wpływem rzeźby terenu. Korekcja geometryczna zdjęć lotniczych i satelitarnych wymaga znajomości dokładnych współrzędnych wybranych punktów terenowych widocznych na zdjęciach.

mapy gps AutoMapa Polska 50k powstała na bazie danych wektorowych udostępnionych przez Zarząd Geografii Wojskowej Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W kolejnym etapie dane zostały zweryfikowane na podstawie scen satelitarnych z indyjskiego satelity IRS o rozdzielczości terenowej 5,8 metra. Na tym samym podkładzie powstały dodatkowe elementy treści topograficznej takie jak lasy, jeziora, rzeki, koleje i obrysy miejscowości, itp. AutoMapa zwierająca pełną siatkę dróg utwardzonych oraz pełną siatkę dróg gruntowych, a nawet polnych i leśnych przydatnych nie tylko w wyprawach terenowych ale również w razie konieczności objazdu niespodziewanego korka na głównej drodze.
‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~evad  2006-05-17 20:59:39  host: czj146.internetdsl.tpnet.pl

  było już tydzień temu w pdaclub.pl ;P http://www.pdaclub.pl/view.php?news_id=11562

 • 0

  2. ~  2006-05-18 08:22:37  host: external.ciech.waw.pl

  "(...) uzupełnione w trakcie zwiadu terenowego o precyzyjne punktowe adresowe." Ktoś może przetłumaczyć powyższe na polski?

 • 0

  3. ~Biały  2006-05-18 11:24:43  host: cyj178.internetdsl.tpnet.pl

  to znaczy, że osoba jest na zwiadzie (obserwacji) i nanosi na mape adresy ulic/domów...to tak ciężko zrozumieć? :)..jeszcze bardziej po polsku, chodzi ulica i zapisuje numerki

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-184-214.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Najlepszy smartfon do 3000 zł to:

Polecane smartfony - maj 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet