Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Ile warte jest 12 Mpix w telefonie

Ile warte jest 12 Mpix w telefonie

Lech Okoń (LuiN) 5 Grudnia 2009 11:19

0 0
Gdy w 2008 roku porównywałem zdjęcia z telefonów wyposażonych w aparaty 5 Mpix, ze zdjęciami z aparatu kompaktowego, zwycięstwo kompaktu względem telefonu komórkowego było dość oczywiste. Od tego czasu ukazały się już dwie generacje sprzętu - rok temu porywającą jakością zaskoczył nas ośmiomegapikselowy Samsung INNOV8, teraz przyszła pora na modele z matrycami 12 Mpix. Odważę się powiedzieć, że to już koniec wyścigu. Producenci najbardziej zaawansowanych kompaktów redukują obecnie ilość megapikseli, schodząc do 10 Mpix, które przy dostępnych technologiach dają najlepszy stosunek detale/szumy. Producenci komórek czarować nas teraz będą stale udoskonalanymi matrycami, funkcjami rozrywkowymi (jak np. wykrywanie uśmiechu) czy coraz lepszą optyką, ale na więcej megapikseli nie ma co już liczyć.



pixon12 satio pixon12 satio pixon12 satio g9m

Wciąż czekamy na porządny zoom optyczny w telefonie, ale na szerokokątny obiektyw już czekać nie musimy - właśnie taki trafił do jednego z porównywanych niżej telefonów. Podczas testów porównawczych Sony Ericssona Satio, Samsunga Pixon12 i Canona PowerShot G9 aura była wyjątkowo niesprzyjająca robieniu zdjęć. Było pochmurno, często padał deszcz - krótko mówiąc, trafiłem na pogodę, podczas której żaden fotograf liczący na dobre zdjęcia nie wychyla nosa z domu. I w sumie dobrze - bo co z tego, że aparat poradzi sobie w pełnym słońcu, jeśli wstyd go będzie wyciągać z kieszeni gdy na niebie pojawią się chmury i zrobi się ciemno? Zapraszam do lektury porównania możliwości komórkowych pionierów na rynku aparatów 12 Mpix, testowanych w ekstremalnych dla nich warunkach.

Sprzęt

W porównaniu wzięły udział trzy urządzenia. Samsung M8910 Pixon12 to następca zeszłorocznego modelu z matrycą 8 Mpix. Telefon zaprojektowano z myślą o wszelkiego rodzaju multimediach i zaopatrzono w nową generację dotykowego interfejsu użytkownika o przebudowanej strukturze menu. Sony Ericsson Satio to pierwszy telefon producenta z Symbianem S60 piątej edycji na pokładzie. Mimo, że Satio jest smartfonem, to podobnie jak w produkcie Samsunga, największy nacisk położono na funkcje multimedialne i rozrywkę. Oba telefony w zamyśle producentów mają zatem walczyć o tę samą grupę docelową. Podobnie jak w artykule z 2008 roku, tak i tym razem w porównaniu bierze udział kompaktowy aparat cyfrowy Canon PowerShot G9. Urządzenie nie jest już pierwszej młodości i o ile dwa lata temu było liderem na rynku kompaktów, o tyle obecnie da się uzyskać lepsze zdjęcia bez konieczności zakupu lustrzanki.

pixon12 satio pixon12 satio pixon12 satio pixon12 satio

Satio i G9 oferują obiektywy o ogniskowej odpowiadającej 35 mm (w przeliczeniu na klatkę tradycyjnego filmu) i jasności f/2.8. W przypadku produktu Samsunga obiektyw ma szerszy kąt, wynoszący 30 mm (w reklamach podawany jako 28 mm), większa jest też jasność obiektywu, wynosząca f/2.64. Obiektyw Samsunga Pixon12 oferuje zatem szersze pole widzenia w przypadku zdjęć wykonanych z tego samego miejsca. Obiektywy szerokokątne przydają się do fotografowania dużych obiektów - dzięki nim nie trzeba aż tak daleko odchodzić np. od interesującego nas zabytku. Wyższa jasność obiektywu powinna przełożyć się z kolei na lepsze zdjęcia w pomieszczeniach i w trudnych warunkach oświetleniowych, a także na mniejsze ryzyko uzyskania poruszonych zdjęć.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 62
  • 0

    43. ~pisul  2009-12-07 21:20:33  host: kwiatkowskiego.res.pl

    do 35. orson_dzi.sam sobie mozesz wyrobic zdanie porownujac rozne zdjecia,z roznych telefonow http://www.esato.com/phonephotos/index.php?toplist=yes

  • 0

    44.  2009-12-08 19:10:07

    Żaden Samsung,czy to telefon,tv,pralka czy odkurzacz,ze te wyroby są wysokiej jakosci technicznej.Nawet ich matryce LCD,zamontowane w tv SONY,wyglądają lepiej.Co do Pixona,widać wyrażnie,że oprogramowanie,jeśli chodzi o aparat poczyniło więcej szkód niz pożytku.Zdjecia są nadwyraz,nienaturalnie ostre,nie mówiąc o szumach,których nie ma.Zdjęcia sa poprostu,sztuczne.Satio dostanie nowsze oprogramowanie i po sprawie.

  • 0

    45. ~dxtr  2009-12-08 19:36:56  host: rea.ipt.com.pl

    Jak na moje oko samsung robi lepsze zdjecia niz aparat canona :).

  • 0

    46. ~dxtr  2009-12-08 19:38:18  host: rea.ipt.com.pl

    Ad.40 Powiem Ci, ze nawet dla osob fizycznych Plus Ma W995. Cena nie jest bardzo przegieta, dla niektorych w zasiegu.

  • 0

    47.  2009-12-09 13:11:00

    nemo2009 - tylko co to będzie, gdy Samsung dostanie nowsze oprogramowanie?? :) Można tak gdybać w nieskończoność - sumarycznie w październiku tego roku Pixon12 był lepszy od Satio. Nie sądzę by Samsung okazał się wolniejszy w udoskonalaniu oprogramowania do swoich telefonów niż Sony Ericsson, więc nie można pisać, że będzie "po sprawie" - bo nie da się tego racjonalnie udowodnić.

  • 1

    48. ~x  2009-12-17 14:56:11  host: w3cache9.punkt.pl

    fanów SE nic nie przekona, że czarne jest czarne, a białe jest białe :D @nemo2009 żadna aktualizacja softu w żadnym SE nie spowodowała skoku jakości. jeśli były różnice to były one znikome

  • 0

    49. ~pisul  2009-12-21 14:29:37  host: kwiatkowskiego.res.pl

    Znalazlem fajne porownanie kilku telefonow(fotograficznych).Zdjecia z lampa led i ksenon http://asia.cnet.com/reviews/mobilephones/0,39050603,62047512-2, 00.htm i http://asia.cnet.com/reviews/mobilephones/0,39050603,62047512-1, 00.htm Te bez ksenona rownieniekiedy ladne.Ksenon nieraz przypala bilaym kolorem zwlaszcza w funkcji micro.

  • 0

    50. ~blub  2009-12-27 12:55:17  host: 82.132.248.93

    Przerost formy nad treścią... Takie czasy.

  • -1

    51. ~damiano  2009-12-30 11:48:28  host: apn-95-40-115-126.dynamic.gprs.plus.pl

    dla mnie zawsze Nokia N95 bedzie robić czysciutkie zdjecia 5.0 mpx . Bo gdzie w tych samsungach i sony ericssonach jest optyka Carl zeiss i stabilizator obrazu ??

  • 0

    52.  2009-12-30 13:56:54

    damiano - ale w obu testowanych telefonach są znacznie lepsze technologicznie obiektywy z cyfrową stabilizacją obrazu i markową optyką.

  • 0

    53. ~ninja  2010-01-16 19:38:08  host: 152.250-64-87.adsl-dyn.isp.belgacom.be

    do damiano chłopie miałem n95 nawet k800 robił lepsze zdjęcia niż ta nokia a co dopiero omawiane tu telefony

  • 0

    54.  2010-04-20 12:19:22

    samsung robi za bardzo zwe te zdjecia. kolory sa za cieple moim zdaniem :)

  • 0

    55. ~Norco Manik  2010-06-07 18:21:56  host: dynamic-87-105-112-80.ssp.dialog.net.pl

    Nie ma co dyskutować. Uważam, że ZDECYDOWANIE lepsze zdjęcia wychodzą na pixonie12 niż satio.

  • 0

    56. ~ooo;P  2010-07-25 19:32:26  host: bma110.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Widzę, że byłeś w moim regionie na Roztoczu-w józefowie ;p

  • 0

    57. ~E-e-e!  2010-08-27 16:33:42  host: 87-205-176-199.adsl.inetia.pl

    Kiedy m8920 można będzie kupić w Polsce? Pixon12 jest bardzo dobrym jak na komórkę aparatem, dużo pomógł tu wyświetlacz AMOLED którego w SE nie ma, a którego wyższość nad TFT każdy może zobaczyć: http://www.youtube.com/watch?v=FICAHsE_enE Jednak m8920 posiada również oprócz zalet m8910 opcje takie jak m. in. zoom optyczny czy nagrywanie filmów w HD. Kiedy będzie w sprzedaży w Polsce?

  • 0

    58. ~Iś  2010-09-01 13:52:21  host: 92.63.32.68

    Wow! Kawał dobrej roboty! Dziękuję za ten artykuł, bardzo mi pomógł. Świetne porównanie, kupa pracy włożona. Jeszcze raz dziękuję autorowi i serwisowi. Pozdrawiam.

  • 0

    59. ~lol  2010-10-18 11:50:17  host: afhp55.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nie porownujcie noki n95 z pixonem i satio jezeli chodzi o aparat fotograficzny bo to ociera sie o profanacje, megapixele nie maja tu wiekszego znaczenia, ale w w/w telefonach jest duzo lepsza technologia zastosowana (sprzetowa) niz w tej nokii, ktora nie ma szans jezeli chodzi o jakosc zdjec, nie ma co porownywac.

  • 0

    60. ~bartekzero4  2010-11-21 10:10:42  host: apn-77-114-19-230.dynamic.gprs.plus.pl

    Mam satio i robi lepsze zdęcia niż mój niedawno kupiony kompakt casio za 400zł. Co prawda pixon robi jeszcze lepsze zdjęcia, ale satio ma symbiana i to jest ogromna przewaga. Telefon zupełnie zastąpił mi kompakta, nie lubie kiedy ktoś mówi, że do zdjęć są lustrzanki, bo zależy do jakich zdjęć; bo ja twierdze że do codziennych jest właśnie telefon:) Kiedy chce sobie zrobić zdjęcie rozkładu jazdy, wystawić jakiś przediomt na allegro, czy jak ostatnio szybko zrobić zdjęcia kościołów żeby zrobić bloga na zaliczenie informatyki - wyciągam telefon i mam zdjęcie w parę sekund. Nie ma potzreby na bawienie się i rozkładanie 2kg lustrzanki, którą ciężko mieć zawsze przy sobie.

  • 0

    61. ~adss  2010-12-10 11:15:05  host: wis-234.wise.pl

    Prawdę mówiąc nie widzę różnicy między tymi zdjęciami a zrobionymy przez ze mnie moim starym K 770i z 3.2mpx. Śmiem twierdzić, że może są nawet ładniejsze oczywiście w dzień bo noc to inna kwestia. Po K770i miałem różne teleofony SE oraz innych firm z większymi matrycami i żaden nawet nie zbliżył się poziomem do tamtego. Według mnie najlepszym obecnie telefonem do robienia zdjęć pozostaje cały czas SE C905.

  • 0

    62. ~  2013-11-21 16:57:50  host: jvn114.internetdsl.tpnet.pl

    hahahahahahahahahahaa. Początek mnie rozśmieszył!!!! Na więcej pixeli nie ma co liczyć? Rozumiem że teraźniejsze 20, 40 MPX to nieprawda?

Dodaj swoją opinię