Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły HTC 7 Mozart i pierwsze starcie z WP7

HTC 7 Mozart i pierwsze starcie z WP7

Mariusz Ring (Ringu) 7 Stycznia 2011 23:58

0 1
Na telefon z najnowszym mobilnym systemem od Microsoftu czekałem od dawna, dlatego bardzo się ucieszyłem, kiedy dostałem możliwość przetestowania przez kilka dni modelu HTC Mozart. W tym krótkim artykule przedstawię swoje wrażenia dotyczące samego smartfonu jak i Windows Phone 7.





Obudowa telefonu jest wykonana z eleganckiego szczotkowanego aluminium. Wszystko idealnie do siebie pasuje, nic się nie rusza i nie trzeszczy. Mozart nie jest ani za duży, ani za mały - bardzo dobrze leży w dłoni. Wykonanie telefonu określam jako wzorowe. W końcu jest to telefon z wyższej półki, trudno więc żeby było inaczej.

Dotykowy, 3,7-calowy wyświetlacz Super LCD o rozdzielczości 480 x 800 pikseli jest bardzo wyraźny, kolory są żywe, mają odpowiedni kontrast. Ekran jest bardzo czuły na dotyk, szczególnie przypadła mi do gustu klawiatura ekranowa, z której korzystanie jest bardzo przyjemne. Prawie zawsze trafiałem we właściwe klawisze. Reakcja następuje w odpowiednim czasie, bez żadnych opóźnień. Bardzo nie lubię dotykowych ekranów, właśnie przez trudności z wprowadzaniem tekstu - w przypadku tego modelu, mogę powiedzieć, że jest to najlepsza klawiatura ekranowa, z jakiej do tej pory korzystałem. Myślę, że nawet osoby, które z reguły wybierają smartfony z fizyczną klawiaturą QWERTY mogą być zadowolone. W porównaniu do poprzedniej odsłony Windows Mobile nastąpiła znacząca zmiana na lepsze.

Po pierwszym włączeniu telefon przeprowadza krótką konfigurację, w której wybieramy język systemu operacyjnego i ustawienia regionalne. Niestety, na razie telefon nie może się komunikować z użytkownikiem w języku polskim.

Podobnie jak smartfony na Androidzie łączą się z kontem mailowym w celu synchronizacji, tak tutaj system prosi o podanie identyfikatora Windows LiveID. Jeżeli go nie mamy telefon pomoże utworzyć nowe konto. Żeby w pełni korzystać z możliwości jakie daje system należy mieć LiveID zarejestrowany w którymś z krajów, które obsługują Windows Phone Marketplace - na przykład w USA. W przeciwnym wypadku nie będzie można m.in. pobierać aplikacji - i to nawet tych bezpłatnych. Nie jest to może do końca fair podawać fałszywe dane, jednak Microsoft nie pozostawia innego wyboru. Należy zwrócić na to uwagę już na samym początku - raz wprowadzonego identyfikatora nie można zmienić. Jedynym wyjściem jest wtedy tzw. twardy reset aparatu, co wiąże się oczywiście z utratą wszystkich danych zapisanych w pamięci.

Dodatkowo można podać konto GMail, Yahoo i kilku serwisów społecznościowych - m.in. Facebooka, czy LinkedIn. W ciągu kilku chwil telefon pobierze wszystkie kontakty. Jako że wcześniej korzystałem z aparatu na Androidzie (który powiązany był z moim kontem GMail) po 3 minutach miałem zaimportowane wszystkie kontakty, wraz z pobranym zdjęciami z Facebooka.

htc 7 mozart htc 7 mozart htc 7 mozart htc 7 mozart
htc 7 mozart htc 7 mozart htc 7 mozart htc 7 mozart
‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 31
  • 0

    12.  2011-01-08 13:17:31

    @4 To wtedy ma napisać, że korzystając ze słuchawek XY, telefon gra tak i tak. I tak jak telefon ma standardowe wyjście, to większość ludzi korzysta ze swoich słuchawek.

  • 1

    13.  2011-01-08 13:39:07

    To jest szybki test po 3 czy 4 dniach używania. Będziemy mieli telefon na dłużej - będzie dłuższy test. Co do obiektywizmu/subiektywizmu - każdy tekst jest w większym czy mniejszym stopniu subiektywny, w końcu to ma być NASZA opinia na temat telefonu, prawda? My nie mówimy Wam, że jesteście w swoich komentarzach subiektywni - i o to samo Was prosimy w stosunku do nas. Pomijam sprawę, że to tak na prawdę pierwszy test Mariusza - co on ma, od razu idealnie pisać? Wyluzujcie!

  • -1

    14. ~PatrykOS  2011-01-08 14:32:24  host: 87-250-179-14.slupsk.hypnet.pl

    Telefon troszkę tak zawiewa chińszczyzną. Brzydki design.

  • 0

    15.  2011-01-08 15:35:11

    Witku, z tym subiektywizmem miałem na myśli tylko to, że wg. testu telefon/system nie ma wad; nie jest porównywany do innych urządzeń jeżeli chodzi o np. hardware jak w innych testach.

  • 0

    16. ~czakilb  2011-01-08 16:06:30  host: cpc1-lee21-0-0-cust705.7-1.cable.virginmedia.com

    ja tez mialem okazje zapoznac sie z tym telefonem. kolega wzial go na abonament (UK) i bylem zachwycony jakoscia wykonania samej sluchawki. co do systemu... no coz musimy troszke poczekac na łatki dajace conajmniej funkcjonalnosc jaka byla w wersji 6.5.

  • 1

    17.  2011-01-08 16:13:47

    moldova: zauważ, że ten artykuł nie jest zatytułowany "Test telefonu HTC Mozart". Ten artykuł, który komentujesz, jest czymś w rodzaju "szybkiego testu" - mieliśmy okazję pobawić się telefonem 4 dni, a na podstawie tego NIE DA SIĘ napisać obszernego testu opisującego wiuele zagadnień. Udało się jednak opisać pierwsze wrażenia z zupełnie nowym systemem operacyjnym na rynku. Mieliśmy wybór - albo puścić to, co teraz, albo czekać nie wiadomo ile na możliwość dłuższego potestowania sprzętu. Zdecydowaliśmy, że jednak napiszemy tyle, ile się da, a na dodatek zrobi to Mariusz - najmłodszy stażem w naszej redakcji. IMHO, jak na 4 dni zabawy i krótki staż, zrobił całkiem niezły materiał, porównywalny z "pełnymi testami" na konkurencyjnych portalach. ;-)

  • 0

    18. ~piorer  2011-01-08 18:44:45  host: 87-205-4-136.ip.netia.com.pl

    Zastanawiam sie dlaczego stwierdzenie: "Czasami się wiesza" poszlo do wad urzadzenia a nie systemu ;-) "Jeszcze nie nadszedł czas na Windows Phone 7" - troche za mocne stwierdzenie "Drogi" - no na drogi to wszyscy narzekaja nawet TELEPOLIS ;-)

  • -1

    19.  2011-01-08 21:33:43

    @17 Nie żebym się czepiał ale inne portale potrafią napisać recenzję po użytkowaniu telefonu nawet mniej jak 4 dni ale nic nie poprawia humoru jak przeczytanie takiego testu (o ile da się w ogóle dotrwać do końca) :P .

  • 1

    20.  2011-01-08 23:18:21

    orson_dzi: jeżeli ktoś pisze test na podstawie 4-dniowego testu, to sorry, ale to nie jest test. Pewne rzeczy wychodzą w codziennym użytkowaniu dopiero po pewnym czasie - u nas nie piszemy o niczym, czego używamy krócej niż 2-3 tygodnie. Jeżeli inni piszą - szanujemy ich... My szanujemy swoich czytelników.

  • 0

    21.  2011-01-09 00:12:59

    Zabawne stwierdzenie w podsumowaniu "- Krótki czas pracy na baterii". Prawdę mówiąc ile można powiedzieć o baterii robiąc 4-dniowe rozpoznanie ;)

  • 0

    22.  2011-01-09 01:26:07

    @20 Nie no śmiałem się już tutaj, bo tak jak pisałem - jakości tam nie ma żadnej w tych testach, a też ich długość to z 1/5 testu z Telepolis. Dzisiaj rzuciłem okiem na test Motoroli XT720 ma WP i też wyglądał jakby był pisany po ledwie kilku dniach z telefonem.

  • 0

    23.  2011-01-09 08:02:12

    Ad 21. W przypadku smartfonów 4 dni używania spokojnie wystarczą dla oceny pracy baterii. Przy intensywnym użytkowaniu przecietnego smartfona ładuje się co dzień. Oczywiscie ocena jest subiektywna.

  • 1

    24. ~franco baresi  2011-01-09 08:08:57  host: public91556.xdsl.centertel.pl

    moim skromnym zdaniem ( a jestem od kilku lat profesjonalnym copywriterem) test jest napisany więcej niż przyzwoicie, i czyta się go całkiem przyjemnie. Są celne uwagi i podsumowania. Zgodzę się z Witkiem że na przeciągu 4-dni użytkowania nie da się dobrze zapoznać zarówno z zaletami jak i wadami zaawansowanego telefonu na systemie operacyjnym. Sam pamiętam jak w zeszłym roku z HTC Desire zapoznawałem się przez znacznie dłuższy czas i niektóre jego opcje w gąszczu ustawień pomijałem albo nieraz zwyczajnie przeoczyłem. Autor testu dobrze się zapowiada, niebawem pewnie będzie nam dane przeczytać 10-12-stronicowe testy sygnowane jego pseudonimem "Ringu" :) Mozart jak na HTC robi nad podziw dobre zdjęcia, w porównaniu z modelami tej marki z którymi miałem do tej pory do czynienia robią wrażenie na plus. Przyczepiłbym się tylko do stwierdzenia że rozmiary telefonu są w sam raz, 3,7 calowy kolos w sam raz to jest chyba pod walizkę a nie pod kieszenie kurtki czy nie daj Bóg spodni. Producenci powinni zastanowić się nad tym co obecnie trafia do sprzedaży, bo powoli zaczynamy wracać do czasów z drugiej połowy lat 90-tych gdy noszenie ze sobą telefonu było nie lada wyzwaniem. 3,2 calowy pojemnościowy ekran z powodzeniem by wystarczył a waga urządzenia nie powinna przekraczać 120 gr. Telefony powyżej 12 cm długości to już wybryki natury.

  • 0

    25. ~edmund  2011-01-09 12:38:41  host: 093105117048.siedlce.vectranet.pl

    Gdzieś tam w tym "teście" autor wspomniał, że aparat jest dobry. Ja twierdzę, że jest tragiczny a na dowód: http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=3&idPhone1=3115&a mp;idPhone2=3530&idPhone3=3275

  • 0

    26. ~edmund  2011-01-09 12:39:44  host: 093105117048.siedlce.vectranet.pl

    Dodam, że link prowadzi do porównania z dwoma innymi telefonami z aparatami 5mpx.

  • 1

    27. ~Eurochild  2011-01-10 22:01:23  host: 87-207-71-134.dynamic.chello.pl

    Czy tu gdzieś w ogóle pada słowo 'test'?? Jakoś nie zauważyłem a tym samym noe do końca należy ten tekst jako test brać. "...pierwsze stracie z wp7" jest tu raczej ważniejsze niz sam "mozart"

  • 0

    28. ~Misza  2011-04-29 15:15:10  host: 193.111.166.133

    Witam, telefon mam od 2 tygodni i już oddaję do srewisu, problem polega na tym że, żeby go wybudzić ze stanu uśpienia muszę klepać w ekran ze 20 razy, co przy połączeniu przychodzącym jest bardzo uciążliwe, pomijam już to że średnio 2-3 razy w tyg się zawiesza, ale na to byłem przygotowany. teraz trochę o telefonie, menu w jez. angielskim co przy ustawieniach telefonu sprawia problem, wp7 strasznie okrojony, bluetooth chyba tylko do słuchawki bo nic nim nie można przesłać(nie wiem czemu),wgrać można tylko muzyke zdjęcia i filmy i to tylko przez oprogramowanie ZUNE niema zune nic nie zrobisz z telefonem,aparat robi ładne zdjęcia chociaż jak ktoś podskoczy w trakcie zdjęcia to bedzie miał głowę jak jajo, filmy niby w rozdzielczości HD ale jak odpaliłem na kompie to pikselizacja taka że szkoda gadac, podczas słuchania muzyki w słuchawkach, jadąc autobusem silnik i zamykane drzwi zagłuszają 2GB zgranej muzy, masakra, jak rozmawiam przez telefon to raz mnie ktoś słyszy a raz nie, zasięg w Warszawie gdzie zawsze był full teraz mam 2-3 kreski,telefon ma parę plusów, ale za 1600zł oczekiwałem czegoś więcej,co to w ogóle jest, wszystko i nic w jednym.nie polecam.tak na prawde to wszystko psuje tu chyba WP7.

  • 0

    29. ~PanTadeusz  2011-06-16 15:18:43  host: aejm63.neoplus.adsl.tpnet.pl

    szkoda,ze przeczytałem opinie Miszy po zakupie. i telefon i Windows 7 - to porażka, w zasadzie nie mogę zrobić niczego co chce a tylko co mi telefon pozwoli.Synchronizacji z kompem nie ma- zune przepuszcza tylko muzyke i zdjęcia(video) bateria pada po 1 dniu, marketplace nie działa w polsce , nawigacja tylko udaje nawigacje a jedyne co sie udaje zrobic- to ustalenie pozycji,bo trasy sie nie da ustalić ani cie nie poprowadzi, telefon łaczy się z netem kiedy chce nie ma możliwości sprawdzenia co właściwie robi,jak na MP4 z funkcja telefonu to totalna porażka.

  • 0

    30.  2011-11-12 14:39:20

    we wtorek otrzymam swojego mozarta i wtedy napiszę jak sprawuje się na mango ;)

  • 0

    31. ~klaudia  2011-11-20 17:19:13  host: nat08.nowanet.pl

    Własnie od 4 dni mam Mozarta i nie wiem dlaczego nie chce się łączyć z innymi telefonami przez bluetootha, ani nic przesłać koszmar ;( Ani również wysłać ;( nie ma też aplikacji do nagrywania głosu, i jak podłanczam do komputeraz pisze że musze coś tam zainstalować i NAJGORSZE nie wiem gdzie się wkłada karte pamięci mikro bo wtedy bym miała jakąś muzyke i fajne tapety POMOCYYY !! ALe mam tez dobre wiadomości nie zacina mi sie jeszcze bardzo dobry aparat (robi szczegółowe zdjęcia), ekran duży, nie wyczerpuje się szybko ;)

Dodaj swoją opinię