Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Głuche Telefony 2017

Głuche Telefony 2017

Redakcja 25 Grudnia 2017 13:31

20 3
gluche telefony telefonSą Ig-Noble, są Złote Maliny - a my trzynasty (!) rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy telekomunikacji wręczając Głuche Telefony. W lekko zmodyfikowanym składzie Redakcji kontynuujemy tradycję zapoczątkowaną przez naszego Ojca Założyciela. Chcecie zobaczyć kogo wyróżniliśmy w tym roku, tradycyjnie w pierwszy dzień Świąt? Jak co roku możecie także sami wybrać "zwycięzcę" i przyznać Głuchy Telefon 2017 Czytelników TELEPOLIS.PL!

Przyznanie nagród w tym roku nie należało do najłatwiejszych. W niektórych kategoriach lista potencjalnych zwycięzców była bardzo długa, w innych trudno było wskazać kogoś wyróżniającego się. Musimy otwarcie przyznać - ten rok był wyjątkowo skromny pod względem afer telekomunikacyjnych w porównaniu z poprzednimi latami.

Wydarzenie roku

gluche telefony wydarzenie

Głuchy Telefon 2017 w kategorii Wydarzenie roku jest nagrodą zbiorczą za - "Zniesienie Roamingu". Roaming szumnie likwidowała posłanka Róża Thun, Polsat News i Telewizja Polska. Wtórowało im Orange i nju mobile. To nic, że pod ładnie wyglądającym tytułem każdy tłumaczył na czym polega likwidacja opłat roamingowych. Liczył się zapadający w pamięci tytuł. Do czego to doprowadziło? Do dzisiaj Biura Obsługi są zalewane skargami za "niesłusznie naliczone opłaty za roaming, którego nie ma". Ciekawostka - Orange nadal wraz z listami do klientów wysyła broszurę z wyjaśnieniem czym jest roaming, a czym połączenie międzynarodowe. Jasny przekaz!

Zobacz: Nie znosimy roamingu UE

Usługa roku

gluche telefony usluga

Głuchy Telefon 2017 w kategorii Usługa roku wędruje do PKP Intercity za Wi-Fi w pociągach Pendolino. Powiedzmy sobie szczerze, prędzej orson_dzi przez miesiąc nie zrobi żadnego błędu, niż skorzystamy z Wi-Fi w Pendolino. Czekamy już tylko na kolejny komunikat, że termin instalacji (znowu) się zmienił.

Zobacz: Internet w Pendolino za kilka miesięcy
Zobacz: Pendolino z Internetem Wi-Fi za parę miesięcy
Zobacz: Czy Pendolino w końcu dostaną Wi-Fi?
Zobacz: Na Wi-Fi w Pendolino jeszcze poczekamy, termin nieznany
Zobacz: Internet w Pendolino nie w tym roku
Zobacz: Koniec 2018 roku - kolejny termin uruchomienia Wi-Fi w Pendolino

Prepaid roku

gluche telefony prepaid

Głuchy Telefon 2017 w kategorii Prepaid roku wędruje do Polkomtela za prezenty w ofertach na kartę, które (poniekąd) musimy sami sobie dostarczyć. Musimy się z tym pogodzić, są małe szanse na to, że prepaid będzie jeszcze tańszy niż teraz. Dlatego operatorzy próbują do ofert dodawać, mniej lub bardziej korzystne, bonusy i prezenty w postaci gadżetów. Ale tylko Plus daje nam za darmo gadżet, za przesyłkę którego musimy sami zapłacić. W czasach kiedy nawet startery są rozdawane i wysyłane za darmo. Plus zaczął od "darmowego" plecaka w sierpniu, a skończył na równie "darmowym" kołczanie prawilności nerce w listopadzie. Drogi Polkomtelu, Głuchy Telefon dostarczymy na nasz koszt.

Telefon roku

gluche telefony telefon

Głuchy Telefon 2017 w kategorii Telefon roku otrzymuje HMD Global za Nokię 3310 2017. Powrót legendy po 17 latach wypadł jak wskrzeszenie Duke'a Nukema po podobnej przerwie - słabo. 269 zł za prosty telefon bez 3G, za to z aparatem VGA to w 2017 roku słaby żart. Trzeba tu jednak oddać jedno, była to bardzo dobra akcja promocyjna powracającej na rynek Nokii.

Zobacz: Test telefonu Nokia 3310 2017

Marka roku

gluche telefony marka

Głuchy Telefon 2017 w kategorii Marka roku otrzymuje Play za całokształt twórczości. Ograniczenie prędkości transferów w roamingu krajowym trwa w najlepsze, nikt im nie dorównuje w budowaniu napięcia przed nowościami, które okazują się tańszymi połączeniami na Ukrainę, a przy okazji liczymy na mniejszą skromność. Warto się chwalić wprowadzeniem pionierskiej usługi, bo inaczej zrobi to ktoś inny.

Promocja roku

gluche telefony promocja

Głuchy Telefon 2017 w kategorii Promocja roku trafia do lajt mobile za Bonus krajowy. Podczas gdy operatorzy tracą dziesiątki milionów złotych i skarżą się do UKE, lajt wprowadził dodatkowy rabat 20 zł za niekorzystanie z roamingu. Proste rozwiązania są zawsze najlepsze!

Wyróżnianie w tej kategorii otrzymuje Virgin Mobile. Jak ominąć koszty związane z roamingiem? Wystarczy stworzyć taryfy bez roamingu. Prawda, że genialne?

Człowiek roku

uokik

Głuchy Telefon 2017 w kategorii Człowiek roku trafia do prezesa UOKiK-u Marka Niechciała. Żeby nie było, nie mamy zastrzeżeń co do wyroków Urzędu, ale tempo pracy woła o pomstę do nieba. Zobaczmy kilka przykładów z tego roku:
Można odnieść wrażenie, że w UOKiK-u może brakować ludzi do pracy. Panie Prezesie, jeśli brakuje Panu pracowników, polecamy poszukać ich wśród kierowników Biur Obsługi Klientów operatorów. Dla nich analiza i ocena kilkuset rozmów zajmuje dwa dni, a nie dwa lata.

Wypowiedź roku

gluche telefony cytat

Głuchy Telefon 2017 w kategorii Wypowiedź roku otrzymuje złotousty Tim Cook. Nikt nie rozbawił nas w tym roku swoimi wypowiedziami jak aktualny prezes Apple'a. Bo przecież produkty Apple nie są tylko dla bogatych ludzi, a iPhone'a można kupić nawet za 300 dolarów. Tylko co mają powiedzieć ludzie zarabiający, w najlepszym przypadku, 300 dolarów miesięcznie?

Warto też przypomnieć, że Cook wielokrotnie podkreślał w mijającym roku moralną odpowiedzialność firmy Apple za wkład ekonomiczny w kraje, w których prowadzi działalność. Z całą pewnością władze wyspy Jersey są za ten wkład ogromnie wdzięczne. PKB robi dziury w sufitach. Wkład firmy niewątpliwie odczują natomiast mieszańcy niedawnego raju podatkowego Apple'a - producent zapłaci 13 mld euro zaległego podatku Irlandii.

Wybór Czytelników

Jedno spośród opisywanych przez nas wydarzeń zostanie dodatkowo "nagrodzone" przez czytelników TELEPOLIS.PL i uhonorowane specjalną statuetką. Na wybrane wydarzenie można głosować w plebiscycie, którego wyniki zostaną ogłoszone 7. stycznia!

Głuchy Telefon 2017 Czytelników TELEPOLIS.PL powinien trafić do:

Znoszących roaming
13.48%
PKP Intercity za Wi-Fi w Pendolino
11.07%
Plusa za płatną wysyłkę
8.36%
HMD Global za Nokię 3310 2017
4.07%
Play za cały rok 2017
48.27%
lajt mobile za bonus krajowy
1.05%
Marka Niechciały (UOKiK) za tempo pracy
3.46%
Tima Cooka za tanie iPhony
10.24%

Wszystkich głosujących: 1328
Statuetki Głuchego Telefonu czekają na odbiór w naszej redakcji (zgodnie z obietnicą, dla Plusa robimy wyjątek, prosimy tylko o kontakt z adresem :) ). Nagrodzonych i wyróżnionych serdecznie zapraszamy! Proszę też nie martwić się o potrzebę odprowadzenia podatku - nagroda jest warta około 10 zł. :-) Jesteśmy więc tańsi niż Złota Malina, której wartość jest szacowana na 4,97 dolara.

Dotychczas tylko trzy firmy, spośród wszystkich nagrodzonych w ciągu 11 lat, zdecydowały się na odebranie statuetki. W 2008 roku w imieniu P4 nagrodę przyjął Chris Bannister, prezes, i Jacek Balicki, członek zarządu. W 2010 roku nagrodę w naszym biurze odebrał też Marcin Gruszka, rzecznik. W 2014 roku nagrodę w imieniu Aero2 odebrali Edyta Wiącek-Różycka i Mariusz Busiło. Z kolei w zeszłym roku naszą redakcję odwiedził prezes T-Mobile Adam Sawicki.

Dodaj do:
w sumie: 56
 • 1

  37. ~Heja  2017-12-26 23:28:52  host: user-94-254-174-51.play-internet.pl

  Tmobile i tak wygra, wiadomo niemcy są zawsze the best.

 • 1

  38. ~  2017-12-27 15:39:11  host: user-94-254-144-63.play-internet.pl

  głuchy telefon za nokie 3310 ver. 2017 całkowicie nie trafiony. dopiero co walnęliście newsy że 3g zostanie prędzej wyłączone niż 2g więc w tej nokii brak 3g jest zaletą

 • 1

  39. ~observer  2017-12-27 17:50:47  host: dsl-static-31.213-160-167.telecom.sk

  Z jakiego powodu Irlandczycy to mieszańcy?

 • 1

  40. ~Jack Be  2017-12-27 17:58:36  host: 188.146.224.226.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  P4..Ludzie nie są w ogóle informowani o negatywnych ruchach sieci.Jeśli kilku przypadkiem coś wyczai,to muszą wpinać się na bloga play i walczyć z domysłami.Rzecznik poważnej firmy siedzi po cichu jak dziecko..
  Głuchy telefon za osobowość - marcin gruszka rzecznik play.
  Nieodpowiedzialny,niedojrzały,niekompetentny i dodam jeszcze oszust (kto siedział na blogu ten wie) mógłby sprzedawać dywany.Nie wiem czy to firma go zepsuła czy on psuje wizerunek firmy czy po prostu trafił swój na swego.
  Aktualnie sam jestem w play,kiedyś przyszedłem od konkurencji WJ. Co będzie dalej,czas pokaże.

 • 0

  41. ~  2017-12-27 19:13:02  host: 89-64-6-10.dynamic.chello.pl

  Play zasluguje na gluchy telefon 10lecia. Minie 11lat jak sa na rynku a oni przyceli transfer w roamingu nie gwarantujac jednoczesnie zasiegu macierzystego

 • -1

  42. ~Adam24  2017-12-27 20:50:18  host: acmq139.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja również stawiam na Play ale w drugiej kolejności na roaming ze względu na nie do końca zrozumiałą kampanie. Znam trochę osób które wróciły z za granicy z dużym rachunkiem bo myśleli że mogą zadzwonić np. na niemiecką komórkę czy do hotelu podczas pobytu we Włoszech. To już niestety były połączenia międzynarodowe za które słono trzeba płacić.
  @30 nie rozumiem dlaczego chcesz karać Orange za VoLTE? Może nie masz odpowiedniego telefonu lub po prostu nie masz odpowiedniej konfiguracji? U mnie wszystko śmiga bez problemu choć nie mam telefonu z brandem tylko ze sklepu z czystym softem. Jedyną rzeczą co musiałem zrobić to zadzwonić do bok-u i poprosić o aktywację. przy okazji aktywowali mi WiFi calling dzięki czemu po wyjściu z zasięgu sieci automatycznie przełącza mi się na Wi Fi nawet podczas słabego zasięgu. Super usługa polecam.

 • -1

  43.  2017-12-27 21:47:12

  Nagrody od Plusa - moim zdaniem to przesada, nagrody są tylko dla chętnych, sam wziąłem ten plecak i za bodajże 15 zł za przesyłkę jest on w sam raz. Szczególnie, że to dodatek do wielu innych promocji doładowań jakie Plus daje najczęściej z wszystkich.

  Bonus krajowy w Lajt Mobile - to IMO najbardziej uczciwe podejście MVNO do RLAH. Kto wyjeżdża za granicę, płaci 20 zł ekstra i ma rlahowe zasady. A gdzie Głuchy Telefon dla wszystkich operatorów za ich pierwsze cenniki roamingowe, albo dla Virgina za olanie RLAH lub tych co wycięli w ogóle roaming z oferty?

  Odkąd w zeszłym roku nie przyznano Głuchego Telefonu tzw. ustawie antyterrorystycznej i dziurawemu obowiązkowi rejestracji prepaidów, ranga tych złotych malin telekomunikacji upadła. A szkoda.

 • 1

  44. ~@43  2017-12-28 01:10:39  host: 188.146.170.103.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Rejestracja prepaid uleczyła rynek ze sciemy

 • 0

  45.  2017-12-28 10:36:18

  @44: i wprowadziła kolejne patologie - ustawa ani słowa nie mówi o wyrejestrowaniu, zbyciu numeru, rejestracji na słupa itd itp.

 • -1

  46. ~Abonent Polskiej Sieci Plus  2017-12-28 14:34:52  host: apn-37-248-161-37.dynamic.gprs.plus.pl

  Ciekawe czy Witek z Grucho odbiora ten Zgniły Telefon, bo faworyt jest jeden bezkonkurencyjny - badziewna sieć Plej.

 • 0

  47. ~gość  2017-12-28 18:39:47  host: public-gprs172445.centertel.pl

  @44 Rejestracja prepaidów to najbardziej denny chory pomysł zrealizowany przez reżimowy "rząd".
  Jak wspomniał @Remington, ta ustawa to bubel, zero słowa o wyrejestrowaniu numeru, o przerejestrowaniu, o tym co stanie się z danymi po rezygnacji i wyłączenu numeru, rejestrowaniu na meneli i odsprzedawaniu.

 • 1

  48. ~vgres  2017-12-28 22:02:17  host: user-94-254-224-186.play-internet.pl

  Gość z uokik nazywa się Niechciał a wy się dziwicie, że mu się nie chce :))

 • 1

  49. ~Franz  2017-12-29 09:59:48  host: 198.65.54.169.reverse.slout.ymq80-006.ff.avast.com

  W kategorii "oferta roku" nominuję Orange Polska za zorganizowanie "Black Friday" w ich sklepie www z ofertą telefony bez umowy. To był prawdziwy "Black Friday" :)

 • 0

  50. ~Nowy  2017-12-29 10:23:43  host: nat10.net030-g2.isko.net.pl

  Ja dla całokształtu dla Play dorzuciłbym brandowanie telefonów i brak ich późniejszej aktualizacji.

 • 0

  51.  2017-12-29 10:48:20

  @50, Nowy - telefon zawsze można odbrandować. Ja tak zrobiłem z Xperią XZ Premium kupioną w Plusie i teraz nie mam żadnych problemów z aktualizacjami, które są uzależnione tylko od firmy Sony, a nie od "widzimisię" operatora.

 • 0

  52. ~indianin  2017-12-29 18:44:56  host: iae97.internetdsl.tpnet.pl

  Słuchać się Was nie chce jak nawijacie o braku zasięgu macierzystego Play..
  Albo to ignorancja,albo głupota,albo typowe szczekanie psów gdy karawana jedzie dalej.

 • 1

  53. ~Seba  2018-01-04 14:12:41  host: 68.188.142.83.hornet.pl

  Hahaha świetne spostrzeżenie z tą nerką od Plusa- też nie mogłem na to patrzeć i nie wiem jak się można było na to złapać, już by lepiej darmowe pakiety giga porozdawali albo tak jak teraz w Virgin Mobile jest w Freemium, że są podwajane pakiety i wiadomo, że każdemu coś takiego jest na rękę

 • 0

  54. ~Piotrek  2018-01-08 11:52:47  host: apn-95-41-1-34.dynamic.gprs.plus.pl

  No wreszcie PLAY jest w czymś najlepszy - gratuluję fioletowym :P

 • 0

  55. ~S  2018-01-14 13:49:20  host: 188.146.43.236.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  @42 widac ze ty sam nie końca kumasz o co chodzi w roamingu...

 • 0

  56. ~  2018-01-25 09:45:51  host: public-gprs352174.centertel.pl

  Głuchy telefon dla operatora który stał się siecią nr 1 choć nikt w to nie wierzył, powodzeniem biznesu miało być to, że nie upadnie... Ech... Psy trollowe szczękają bo zazdroszczą sukcesu sieci Play :D

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-103-239.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet