Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Głuche Telefony 2015

Głuche Telefony 2015

Redakcja 25 Grudnia 2015 00:01

23 4
Ig-Noble, są Złote Maliny - a my jedenasty (!) rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy telekomunikacji wręczając Głuche Telefony. Chcecie zobaczyć, kogo wyróżniliśmy w tym roku, tradycyjnie w pierwszy dzień Świąt? W tym roku możecie także sami wybrać "zwycięzcę" i przyznać Głuchy Telefon 2015 Czytelników TELEPOLIS.PL!



Po długich rozmowach w redakcji zdecydowaliśmy się przyznać nagrody w kilku kategoriach - w tych samych, co w poprzednich latach.

Głuchy Telefon 2015 w kategorii Wydarzenie roku otrzymuje UKE, oczywiście za aukcję częstotliwości 800 i 2600 MHz. Absolutnie pierwszy wybór w tej kategorii, który uzasadniany był w wielu felietonach na TELEPOLIS.PL. Trudno dodać tu cokolwiek nowego, a już na pewno trudno o coś śmiesznego.

Głuchy Telefon 2015 w kategorii Usługa Roku dostaje Plus za nielimitowane niedziałające MMS-y w iOS9. Operator dowiedział się o tym nie podczas wielotygodniowych beta-testów użytkowników, a dopiero w dniu wprowadzenia finalnej wersji oprogramowania przez Apple. Tylko prawdziwi twardziele nie robią backupów i nie sprawdzają zmian w najnowszej wersji softu.

Głuchy Telefon 2015 w kategorii Prepaid Roku otrzymuje Vectone Mobile. Długi poród i szybka śmierć. Zero walki, jeden strzał i cichy pogrzeb. Krótkodystansowiec. Konar już nie zapłonie...

Głuchy Telefon 2015 w kategorii Telefon Roku otrzymuje Samsung za rysik w Note 5. Szczególnie przypadł nam do gustu sposób rozwiązania problemu - szalenie skuteczny. Wystarczyło stłuc termometr.

Głuchy Telefon 2015 w kategorii Marka Roku postanowiliśmy przyznać T-Mobile za konsekwentne utrzymywanie wizerunku najmniej przyjaznego klientowi operatora. Zmiany mają być, ale ciągle ich jeszcze nie widać. Jestem w timobaaaajl śpiewa coraz mniej klientów abonamentowych...

Wyróżnienie postanowiliśmy przyznać Apple za kolejne próby przejęcia domen. Najpierw było a.pl, a w tym roku ap.pl. Następną pewnie będzie dick.pl.

Głuchy Telefon 2015 w kategorii Promocja Roku otrzymuje T-Mobile za zmianę warunków umowy w trakcie jej trwania. Operator zmienia warunki, to klienci zmieniają operatora. Hurtowo.

Głuchy Telefon 2015 w kategorii Człowiek Roku mógł trafić tylko do jednej osoby - Andrzeja Halickiego, ostatniego ministra administracji i cyfryzacji. Dzisiaj krzyczący o łamaniu przez PiS Konstytucji, jeszcze kilka miesięcy temu bagatelizujący opinie znanych konstytucjonalistów o niezgodności z ustawą zasadniczą zmienianego rozporządzenia w sprawie aukcji. Zafundowany branży chaos będzie się jeszcze długo odbijał wszystkim czkawką.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymuje od nas Magdalena Gaj, prezes UKE. Uzasadnienie będzie krótkie - za współudział w tej zbrodni.

Głuchy Telefon 2015 w kategorii Wypowiedź roku otrzymuje Wiktor Sęga, dyrektor działu zagospodarowania częstotliwościami w UKE za słowa, że aukcja została zrobiona tak dobrze, jak to tylko było możliwe. Podobno krawiec kraje jak mu materiału staje, ale to przy założeniu, że mimo wszystko jest to krawiec, a nie rzeźnik.

Wyróżnienie w tej kategorii postanowiliśmy przyznać Annie Streżyńskiej. Za dysonans, jakiego doznajemy czytając jej wypowiedzi przed wyborami i po powołaniu do rządu. Szczególnie w kwestii rozstrzygnięcia aukcji. Albo za dużo polityki, albo za mało poparcia politycznego.

Jedno spośród opisywanych przez nas wydarzeń zostanie dodatkowo "nagrodzone" przez czytelników TELEPOLIS.PL i uhonorowane specjalną statuetką. Na wybrane wydarzenie można głosować w plebiscycie, którego wyniki zostaną ogłoszone 7. stycznia!

Głuchy Telefon 2015 czytelników TELEPOLIS.PL

UKE w kategorii "Wydarzenie roku"
28.80%
Plus w kategorii "Usługa roku"
5.86%
Vectone Mobile w kategorii "Prepaid roku"
9.66%
Samsung Galaxy Note 5 w kategorii "Telefon roku"
3.74%
T-Mobile w kategorii "Marka roku"
27.96%
T-Mobile w kategorii "Promocja roku"
10.12%
Andrzej Halicki w kategorii "Człowiek roku"
12.44%
Wiktor Sęga w kategorii "Wypowiedź roku
1.42%

Wszystkich głosujących: 1552




Możecie także zobaczyć, komu przyznaliśmy Głuche Telefony w poprzednich latach: 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006 i 2005.

O statuetce

Statuetki Głuchego Telefonu czekają na odbiór w naszej redakcji. Nagrodzonych i wyróżnionych serdecznie zapraszamy! Proszę też nie martwić się o potrzebę odprowadzenia podatku - nagroda jest warta około 10 zł. :-) Jesteśmy więc tańsi niż Złota Malina, której wartość jest szacowana na 4,97 dolara.

Dotychczas tylko dwie firmy, spośród wszystkich nagrodzonych w ciągu 10 lat, zdecydowały się na odebranie statuetki. W 2008 roku w imieniu P4 nagrodę przyjął Chris Bannister, prezes, i Jacek Balicki, członek zarządu. W 2010 roku nagrodę w naszym biurze odebrał też Marcin Gruszka, rzecznik. Z kolei w zeszłym roku nagrodę w imieniu Aero2 odebrali Edyta Wiącek-Różycka i Mariusz Busiło.
Dodaj do:
w sumie: 63
  • -1

    45. ~W  2015-12-27 17:51:48  host: public-gprs517045.centertel.pl

    Zaczęły się wyprzedaże - widział kto? moim zdaniem warto http://tlp.is/8ij

  • 0

    46.  2015-12-27 19:09:15

    44: bo są fiutkami? ;-)

  • 1

    47.  2015-12-28 08:07:22

    Halicki i T-Mobile ciężki wybór...

  • -1

    48. ~Jan89  2015-12-28 08:40:32  host: user-46-113-222-234.play-internet.pl

    Ogólnie rzecz biorąc uważam, że powinna "wygrać" aukcja częstotliwości, bo wokół niej istotnie pojawiło się wiele ciężkich do racjonalnego wytłumaczenia wydarzeń. Nieco dziwi brak Playa, bo jako użytkownik znalazłbym kilka powodów do nominacji, niemniej taka prawda, że w skali roku, znalazłoby się coś na każdego, bo to długi okres. Co do tmobile nie uważam, że powinni dostać nagrodę za 2015, bo taka powinna przysługiwać konkretnemu wydarzeniu, a nie marce. Usługi świadczone przez dużych graczy są obecnie porównywalne, dlatego nie widzę powodu, aby uderzać w kogoś szczególnie, niezależnie od koloru czy loga.

  • 1

    49.  2015-12-28 13:31:45

    To prawda że każdy operator miał jakieś potknięcia, ale T-M w tym roku szczególnie brylował, pomimo obietnic zmian na lepsze przez pana prezesa, ja jednak głosuje na UKE - za partactwo przy aukcji.

  • 0

    50. ~JazonX  2015-12-28 14:18:37  host: 77-253-199-121.adsl.inetia.pl

    Nie rozumiem wyróżnienia dla minister Streżyńskiej. Jest fachowcem i doskonale wie co robić. Czy miała wejść w resort z siekierą w stylu Maciarenki ? Myślę że trochę walczy z dyrektorkami dep. nienawykłymi do pracy, spuścizną po poprzednim nieomylnymhalickim ;)

  • -2

    51.  2015-12-28 14:37:03

    50 - wszyscy nowi ministrowie są specjalistami, nie bardzo więc rozumiem porównania. Co ma do rzeczy jakaś spuścizna kadrowa? Tu chodzi o to co mówiła o aukcji, o pieniądzach (ich wykorzystaniu) itd.

  • 0

    52. ~Bociek  2015-12-28 14:51:09  host: 088156128142.dynamic-ww-1.vectranet.pl

    Fakt, miał plus fejka z tymi mmsami, ale ogólnie to jako marka nie mieli wpadek i jako operator zbierają się po nie tak udanych ostatnich latach. Nowa kampania wizerunkowa pomogła, no i net mobilny pomógł tym bardziej.

  • 0

    53. ~  2015-12-28 14:59:59  host: public-gprs350946.centertel.pl

    Witek, jakieś przecieki? Kto prowadzi, walka będzie zacięta do końca ? ;)

  • 0

    54.  2015-12-28 18:45:33

    T mobile powinno być jako jedna opcja. Oni są niepowtarzalni :D

  • 0

    55.  2015-12-28 19:06:20

    53: łeb w łeb idą dwie pozycje... :-)

  • 1

    56.  2015-12-29 01:28:23

    Hmm...., nie mogę się zdecydować, czy zagłosować na aukcję, czy na T-Mobile, za zmianę warunków w czasie obowiązywania kontraktu. Obydwa wydarzenia mają istotny wpływ na nasze portfele i są o charakterze globalnym, w przeciwieństwie do np. mmsów w Plusie, czy Vectone Mobile - ilu procent użytkowników to dotyczyło? Chyba jednak zdecyduję o " nominacji " T-Mobile, za to, że mój były ulubiony operator stworzył groźny precedens i może znaleźć naśladowców. Co zaś tyczy aukcji, czy ministra Halickiego - rządy nieudaczników należą na szczęście do niechlubnej przeszłości i mam nadzieję, że następcy nie pójdą w ich ślady, co pozwala mieć nadzieję na prawidłowe ich przeprowadzanie w przyszłości.

  • 0

    57.  2015-12-29 07:37:31

    Człowiek Roku i Wypowiedź Roku dotyczą Wydarzenia Roku. Trochę się obawiam rozdrobnienia/rozbicia głosów na ten sam temat :/ Ja zdecydowałem, że lepiej dać "nagrodę" człowiekowi-politykowi (cieszę się, że inni też widzą tę obłudę) niż urzędowi. (I nie jest to wyrażenie preferencji politycznych.) Baaardzo jestem ciekaw jak wybierze większość.

  • -1

    58. ~  2015-12-30 12:46:16  host: user-94-254-209-26.play-internet.pl

    Szkoda, że nie można oddać głosu na Panią Anne S. :-( . To ona przywróciła mi wiarę w człowieka, bo to dzięki niej jednak przestałem wątpić w to, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

  • -3

    59. ~Jacko  2015-12-30 22:21:00  host: cmn18.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja głuchy telefon przyznał bym firmie VIRGIN MOBILE za usługi no limit. Wysyłając kilkaset smsów w ciągu godziny, blokują ci wszystkie połączenia wychodzące, twierdząc, że system blokuje spam( powołują się na przepisy o generowaniu sztucznego ruchu) oraz brak jest ruchu zwrotnego(brak smsów od osób którym wysłałeś smsy). Za każdym razem musisz zadzwonić do BOK z innego nru(twój jest zablokowany), podając puk i tłumaczyć się: czy nie wysyłałeś spamu, generowałeś sztucznego ruchu, braku ruchu zwrotnego. Przez 3 miesiące przerabiałem to 3 razy i mam już tego dosyć( ostatni raz 25.12.2015 r.). Postanowiłem zmienić operatora, bo co to za operator, gdy wykupisz pakiet za 19 lub 29 robi to samo???

  • 3

    60. ~jurek  2015-12-31 18:49:18  host: user-94-254-129-164.play-internet.pl

    at59.to jasne ze jak setkujesz taka iloscia sms w ciagu kilkudziesieciu minut to jest to jako spam rozpoznawane. normalny człowiek tak nie robi. prawdopodobnie ci a do ktorych spamujesz maja tak cie dosc ,ze dzwonia do virgin o zablokowanie takiego spamera. wcale im sie nie dziwie. jestes d u r n i e m i nalezy wspołczuc tym a których spamujesz. dobrze ze virgin jako operator to blokuje

  • 0

    61. ~Jacko  2016-01-01 19:11:23  host: dra209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ad 60. Nie wysyłam spamu, bo moi przyjaciele lubią otrzymywać wiadomości ode mnie. ONI nie dzwonią do operatora i mówią, że to spam- są zadowoleni z informacji, która do nich przyjdzie(to oznacza, że na razie żyję i pamiętam o nich). A sms z polskimi znakami to krótki tekst, który jest wysyłany jako pięć smsów. Licząc ponad siedemdziesiąt osób, to wychodzi ponad 350 smsów, które wysyłam w ciągu godziny. A Virgin blokuje mnie na podstawie tego, że samo wysyłanie odbywa się jak ruch maszyna do maszyny(taki zapis regulaminie), oraz brak ruchu zwrotnego(czyli odbiorcy nie wysyłają mi smsów zwrotnych- tłumaczyłem im, że nie każdy z nich ma pieniądze na wysyłanie odpowiedzi). Moim zdaniem powinni w reklamie zastrzec, że smsów nie wolno wysyłać hurtem oraz max.200 sztuk na godzinę.
    A po twoim numerze ip podejrzewam, że pracujesz w tej firmie i dlatego pochwalasz jej działanie. Nie należę do osób które wysyłają dużej ilości smsów( w ich definicji jest to spam) pod nry ad hoc, tylko do swoich przyjaciół. Ale i tak tego nie zrozumiesz człowieku!!!

  • 0

    62.  2016-01-07 03:07:49

    No i proszę, T-Mobile bardzo blisko pierwszego miejsca.. 13 osób przesądziło o wygranej UKE miast T-Mobile. Ach te emocje ; ) W tym momencie można również porzucić choćby marzenia o tym, że nagroda zostanie odebrana..

  • 0

    63.  2016-01-07 07:47:49

    13 osób. Ulitowałem się nad tym największym dziadostwem zza Odry.

    Głosowałem na UKE.

  • 0

    64.  2016-01-07 07:49:01

    Jedno jest pewne T-Mobile bez porządnych systemowych zmian zostanie trupem.

Dodaj swoją opinię