Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Głuche Telefony 2012

Głuche Telefony 2012

Redakcja TELEPOLIS.PL 25 Grudnia 2012 00:01

2 0
Ig-Noble, są Złote Maliny - a my ósmy rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy polskiej telekomunikacji wręczając Głuche Telefony. Chcecie zobaczyć, kogo wyróżniliśmy w tym roku, tradycyjnie w pierwszy dzień Świąt? W tym roku możecie także sami wybrać "zwycięzcę" i przyznać Głuchy Telefon 2012 Czytelników TELEPOLIS.PL!



Po długich rozmowach w redakcji zdecydowaliśmy się przyznać nagrody w kilku kategoriach - w tych samych, co w poprzednich latach.

Głuchy Telefon 2012 w kategorii Usługa Roku otrzymuje Orange za usługę NFC. Czy warto być pierwszym na rynku za cenę funkcjonalności usługi, którą się prezentuje? Odpowiedź brzmi: owszem, nie. Ale za to Orange spokojnie może się starać o dofinansowanie z PFRON-u na dalszy rozwój swojego NFC.

Na wyróżnienie zasługuje usługa mobilnej telewizji. Ledwo zdążyła ruszyć w Plusie, a już wyzionęła ducha.

Głuchy Telefon 2012 w kategorii Prepaid Roku nie mógł dostać nikt inny, tylko T-Mobile. Za innowacyjną na skalę światową usługę sprawdzania salda za 4 grosze oraz fenomenalne tłumaczenie z niepoinformowania o tym fakcie klientów. W tym roku czekamy na obowiązek zapłaty za samą chęć bycia w T-Mobile. A nie, płatne aneksy już przecież są!

Wyróżnienie w tej kategorii postanowiliśmy przyznać Vectone Mobile, wybitnie wirtualnemu operatorowi. Wirtualne 10 groszy, równie wirtualny start. Wyróżnienie jednak prawdziwe.

Głuchy Telefon 2012 w kategorii Telefon Roku otrzymują nowe Lumie - modele 820 i 920. Za to, że w zestawach Nokia nie dodaje plecaka z akumulatorem, a bez niego telefony pracują tylko kilka godzin. Nie ma to jak wypuścić Mercedesy z bakiem wielkości rowerowego bidonu.

Głuchy Telefon 2012 w kategorii Marka Roku przyznaliśmy Apple'owi. Za permanentne trollowanie patentami, straszenie prostokątem, absurdalny pozew przeciwko a.PL i mapy, które zawsze doprowadzają do celu - raczej później niż wcześniej, a najczęściej wcale.

Głuchy Telefon 2012 w kategorii Promocja Roku dostaje Orange za zdejmowanie simlocków. Co u innych operatorów jest standardem, w Orange urasta do rangi promocji. Powinno być na odwrót - dopłata za prestiżowego simlocka! Tylko u nas, nikt inny Ci tego nie da!

Wyróżnienia w tej kategorii nie można nie przyznać T-Mobile za nowatorskie podejście do utrzymania klienta i płatne aneksy. Prawie jak w dowcipie o Polsce i ZSRR - my im wysyłamy wagony z węglem, a oni w zamian biorą od nas wagony z drewnem. My bierzemy od Ciebie co miesiąc kwotę abonamentu, a Ty nam za to zapłać 49 zł.

Warto wyróżnić także piękną nomenklaturę nazewnictwa taryf w Play. Operator ten zaprezentował promocję Stan Darmowy, w ramach której Stan Darmowy jest dodatkowo płatny 10 zł… Czekamy na podobną promocję z Internetem w All Inclusive Max.

Głuchy Telefon 2012 w kategorii Człowiek Roku przyznaliśmy Magdalenie Gaj, Prezes UKE. Za niezłe zamieszanie z MTR-ami, korzystanie ze starych danych przy wydawaniu decyzji dla TP, a także za coraz częściej bierną postawę Urzędu przy rozwiązywaniu problemów konsumentów. Dużo dzieje się u nas w Polsce, świat bez nas sobie poradzi.

Głuchy Telefon 2012 w kategorii Wypowiedź roku otrzymuje Miroslav Rakowski, prezes PTC, który oczekiwał rozstrzygnięcia przetargu na 1800 MHz w 4 dni. Zamierzamy złożyć ofertę 22. października. Myślę, że wynik poznamy 26. października. Na ten dzień zostałem zaproszony do Urzędu - powiedział serwisowi rpkom.pl. Tak, zgadzamy się, przetarg to prosta sprawa. Jedna parafka i znamy wynik. Nie to co żmudne, wielomiesięczne negocjacje przy podpisywaniu aneksów MTR-owych…

Wyróżnienie w tej kategorii przyznaliśmy Wojtkowi Jabczyńskiemu. Orange daje co Play zabiera, powiedział… To, co Orange zabiera, TELEPOLIS.PL wyróżnia.

Jedno spośród opisywanych przez nas wydarzeń zostanie dodatkowo "nagrodzone" przez czytelników TELEPOLIS.PL i uhonorowane specjalną statuetką. Na wybrane wydarzenie można głosować w plebiscycie, którego wyniki zostaną ogłoszone 7. stycznia!

Głuchy Telefon 2012 Czytelników TELEPOLIS.PL

Orange w kategorii "Usługa roku"
5.82%
T-Mobile w kategorii "Prepaid roku
40.78%
Apple w kategorii "Marka roku"
22.46%
Orange w kategorii "Promocja roku"
10.70%
Magdalena Gaj w kategorii "Człowiek roku"
11.20%
Miroslav Rakowski w kategorii "Wypowiedź roku"
1.97%
Lumia 820/920 w kategorii "Telefon roku"
7.09%

Wszystkich głosujących: 2992




Możecie także zobaczyć, komu przyznaliśmy Głuche Telefony w poprzednich latach: 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006 i 2005.

O statuetce

Statuetki Głuchego Telefonu czekają na odbiór w naszej redakcji. Nagrodzonych i wyróżnionych serdecznie zapraszamy! Proszę też nie martwić się o potrzebę odprowadzenia podatku - nagroda jest warta około 10 zł. :-) Jesteśmy więc tańsi niż Złota Malina, której wartość jest szacowana na 4,97 dolara.

gluchy telefon 2008gluchy telefon 2008

Dotychczas tylko jedna firma, spośród wszystkich nagrodzonych w ciągu 6 lat, zdecydowała się na odebranie statuetki. W 2008 roku w imieniu P4 nagrodę przyjął Chris Bannister, prezes, i Jacek Balicki, członek zarządu. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości. W 2010 roku nagrodę w naszym biurze odebrał też Marcin Gruszka, rzecznik, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.
Dodaj do:
w sumie: 135
  • 0

    116. ~Qki  2012-12-28 15:24:09  host: 92.60.132.22

    @Witek: Nic nie pisałem, że musicie. Zaznaczałem jedynie, że wrażenie obiektywności opinii rośnie wraz z dostępem do twardych danych. Poza tym - unikasz jednego z zarzutów - czas Video, przeglądania stron i wszelkich czynności niezwiązanych (bezpośrednio) z korzystaniem z modułów GSM jest niezależny od specyfiki sieci. Po drugie, jeśli sieć, wymaga od aparatu większej mocy, to wymaga tego od wszystkich aparatów, a nie np tylko od Lumii 920. Więc czasy pracy w standby i czasy rozmów będą zmieniać się proporcjonalnie, czyż nie?

  • 1

    117. ~Qki  2012-12-28 15:28:19  host: 92.60.132.22

    PS: nie ma danych - są "testy" Absurdem moim zdaniem jest uznanie słabej pracy L920/L820 na baterii jako kryterium do przyznania antynagrody, jeśli taki google nexus wytrzymuje połowę tego czasu - i pomimo wszystkich zalet nexusa na to ludzie narzekają najwięcej.

  • 0

    118.  2012-12-28 15:34:21

    Qki: mylisz moc radiową z mocą prądową. Błędnie zakładasz, że każde urządzenie ma taką samą skuteczność, na dodatek liniową. Co do pracy - Nokia wyłączona o 9 z ładowarki, jakieś 10-15 minut zabawy FB, około 20 maili w pushu, zero rozmów, LTE only - do teraz połowy baterii już nie ma. Powiedz mi, czy uważasz, że ja Ciebie okłamuję, bo nie kumam? No innego wyjścia nie widzę!

  • 1

    119. ~Qki  2012-12-28 17:55:20  host: 92.60.132.22

    JEEEE !! Twarde dane :> I muszę częściowo do klynski się przyznać - doczytałem na zachodnich serwisach, że kilka partii telefonów ma problemy z szybkim zużywaniem się baterii. "Nokia acknowledges the problem and is preparing the fix for an issue". Być moze takie egzemplarze trafiły do was

  • 0

    120.  2012-12-28 18:08:45

    Qki: to byłoby słabe, jakby sama Nokia dawała felerne telefony dziennikarzom na testy, co? Ale te pochodzące z zupełnie innej dystrybucji, bo Polkomtelowej, z odblokowanym LTE, zachowują się identycznie. Nie odpowiedziałeś mi na pytanie czy uważasz, że kłamię. Nie odniosłeś się też do kwestii mocy prądowej i radiowej, na którą powoływałeś się w kilku komentarzach.

  • 0

    121. ~Qki  2012-12-28 18:18:16  host: 92.60.132.22

    Nie odnosiłem się do mocy radiowej i prądowej w szczególności, lecz do mocy w ogólności. Wiem, że nie są to te same wartości. Nie wiem, jaka jest (wyrażona wzorem) zależność, zgadzam się, że nie jest liniowa, nie wierzę jednak, że jest to zależność, np kwadratowa (to byłoby przegięcie, nie?) Brakuje twardych danych do podstawienia do wzoru. Co do kłamania - trudno mi po prostu uwierzyć w to co piszesz i dopóki nie zobaczę tabelek w polskich warunkach - nie uwierzę.

  • 1

    122. ~Qki  2012-12-28 18:20:21  host: 92.60.132.22

    Co do wpadki testowej - nie takie się producentom zdarzały - o wadliwości telefonu jesteś w stanie przekonać się dopiero po odpakowaniu pudełka, nie wiem, czy producenci rozpakowują telefony, żeby sprawdzić, czy wszystko z nimi gra zanim przekażą je do testów.

  • 0

    123.  2012-12-28 18:32:31

    Qki: no ale dystrybucja Polkomtelowa też jest walnięta? Co do danych, to podałem Ci już jak wygląda sprawa po 6 godzinach używania bez WiFi... Naprawdę, nie jest dobrze...

  • 1

    124.  2012-12-28 23:05:50

    Teraz 59% baterii - to już mój wpis któryś z kolei, więc przypominam, że telefon był odłączony od ładowarki w środę rano. Fakt, ze prawie nie używany, z wyłączoną transmisją danych, ale za to z WiFi. Ciekawe, czy te graficzne buźki z klawiatury Nokii, z której teraz piszę, to widać np. na stronie np.😎 😇 😅

  • 0

    125.  2012-12-29 09:16:45

    a_lex: to jednak dość nietypowy profil użytkowania - sam przyznasz. Wyłącz WiFi i już Ci nieźle spadnie... Na naszym profilu na FB we wpisie o tym, że w Sylwestra dajemy TOP10 telefonów 2012 napisał Marek Wieruszewski z Radia PiN. Też testuje 920 z LTE i w pełni potwierdza moje spostrzeżenia... Ja naprawdę sobie z palca tego nie wyssałem...

  • 0

    126. ~  2012-12-29 11:02:10  host: ppp149006.ostnet.pl

    Nie ma Heyah, więc wygląda na to, że to faktycznie dobra marka. Tak trzymać! :)

  • 0

    127. ~dwq  2012-12-29 17:20:22  host: user-164-126-180-52.play-internet.pl

    O widzę, że jednak moje posty poszły do kosza, szkoda ale to nic, mam nadzieję, że zostały przyjęte, przynajmniej przeczytane. I tak będę Was czytać a reklam nie blokować. Mnie taki układ pasuje. Pozdro. Happy New Year for all!

  • 1

    128. ~a_lex  2012-12-29 17:38:41  host: 78.133.178.33

    #125 WitekT Typowy, nietypowy - taki "tabletowy". Ja też sobie tego nie zmyśliłem - a teraz mam 47%. Może coś poprawili, bo kiedy mieliśmy dostać telefony, to było jakieś opóźnienie w dostawie - może to jakaś nowa seria.

  • 1

    129.  2012-12-30 19:58:30

    A teraz 13% - cos rzeczywiście musiało się stać, bo od wczoraj prawie nie używałem a bateria nagle poleciała 30%, podczas gdy wcześniej przez 4 dni 63%.

  • 0

    130.  2012-12-30 20:49:19

    Zrobiłem teraz test, by porównać wynik ze strata 50% w 6,5hr. Więc na początek szczegóły. Włączone BT, lokalizacja. Wyłączone wifi, nfc. Jasność automatyczna. Zainstalowane ok 50 aplikacji. Synchronizacja maila push 3 konta. W tle FB oraz skype. Połączenie danych 3g zasięg HSPA Play (1 kreska). W ciągu 6,5hr straciłem 47% bateri. Oto co robiłem: 20min aplikacji FB, 20min przeglądania internetu. 10min aplikacja VEVO, 2hr słuchania muzyki (streaming -nokia mixradio, głośność 15/30 na słuchawkach AKG). Cały czas HSDP only. Napisane 3 maile 2SMS. Zrobione 5 zdjęć bez lampy.

  • 2

    132. ~inny polski portal  2012-12-31 10:22:35  host: 77-253-201-60.ip.netia.com.pl

    inny polski portal testujący L920 twierdzi, że u nich telefon wytrzymał bez problemów połtorej doby... http://www.gsmmaniak.pl/171523/nokia-lumia-920-test-recenzja/

  • 0

    133. ~s1k0r3k  2012-12-31 13:26:09  host: v61-04.opera-mini.net

    132 no kurcze ludzie, skoro uwazacie ze na innych portalach testy za lepsze, to tam je czytajcie, a nie oskarzacie telepolis o klamstwo. Tylko skad wiesz, ze to na tej innej stronie nie popelnili bledu? Bo ich spostrzezenia pokrywaja sie z tym czego Ty oczekujesz? Ja tam sie na testach telepolis jeszcze nie zawiodlem.

  • 1

    134.  2013-01-02 14:50:41

    @133 POPIERAM, raz przeczytałem sobie i już ni9gdy nie powtórzę tego.

  • 1

    135.  2013-01-03 17:14:04

    Czekam na test Lumii 820/920! Ciekaw jestem tej baterii. To by była tragedia jeśli serio jest aż tak słabo, bo telefony wyglądają na jedne z lepszych na rynku

  • 0

    136.  2013-09-04 23:23:27

    No to T-mobile się postarało! Że takie rzeczy są w ogóle możliwe w dzisiejszych czasach :)

Dodaj swoją opinię