Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Głuche Telefony 2009

Głuche Telefony 2009

Redakcja TELEPOLIS.PL 25 Grudnia 2009 00:01

0 0
Ig-Noble, są Złote Maliny - a my piąty rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy polskiej telekomunikacji wręczając Głuche Telefony. Chcecie zobaczyć, kogo wyróżniliśmy w tym roku, tradycyjnie w pierwszy dzień Świąt? W tym roku możecie także sami wybrać "zwycięzcę" i przyznać Głuchy Telefon 2009 Czytelników TELEPOLIS.PL!Po długich rozmowach w redakcji zdecydowaliśmy się przyznać nagrody w kilku kategoriach - w tych samych, co w poprzednich latach.

Głuchy Telefon 2009 w kategorii Usługa Roku otrzymuje Polkomtel za cenzurującą słowa bramkę SMS. Nie można nikomu "gratulować", ani napisać "Play"… Co ciekawe, na cenzurowanym jest też słowo "Gargamel", co może sugerować, że Plus jest za Smerfami. Ale żeby zieloni promowali niebieskich? ;-)

Głuchy Telefon 2009 w kategorii Prepaid Roku postanowiliśmy przyznać Gadu Air. Oferta nienajgorsza, za plecami duży koncern medialny, ale wyniki sprzedaży marne… Jednak obsługa klienta to dopiero prawdziwa katastrofa - nie życzymy nikomu, żeby musiał kiedykolwiek składać reklamacje czy walczyć o swoje prawa albo dowiedzieć się czegoś w BOK-u. Myśleliśmy, że gorzej niż w Play się nie da, a jednak zawsze znajdzie się ktoś wyznaczający nowe granice. Gratulujemy, to duży wyczyn!

Wyróżnienie w tej kategorii należy się, naszym zdaniem, PTC i jej TakTakowi, za wałkowanie wciąż tej samej oferty, tych samych podwójnych doładowań, z marną ofertę dostępu do Internetu i niewiele wnoszącą taryfą TakTak Hot. Najwyższa pora na porządne i kompleksowe odświeżenie oferty.

Głuchy Telefon 2009 w kategorii Telefon Roku otrzymuje Fonek - telefon dla dzieci, który otrzymał od UKE certyfikat Bezpieczny telefon. Okazało się, że urządzenie promieniuje mocniej niż konkurenci, choć mieści się w normach UE. Samo zdrowie dla najmłodszych! ;-)

Głuchy Telefon 2009 w kategorii Marka Roku przyznaliśmy, kolejny rok z rzędu, CenterNetowi. W ciągu roku udało mu się postawić pierwsze 3 stacje (pożyczone od PTC) i wystartować z ofertą wRodzinie, która do końca roku miała stanowić 95% z przeszło półmilionowej bazy klientów. Plan zrealizowano w jednej dziesiątej…

Głuchy Telefon 2009 w kategorii Promocja Roku trafia do P4, który ciągle i uporczywie w promocjach dla klientów indywidualnych stosuje benefity (trudne słowo) czasowo, przez kilka miesięcy, a nie przez cały okres trwania umowy. To wszystko pomimo zapowiedzi, które miały miejsce w marcu podczas prezentacji spotów Play Fresh, że operator będzie dbał o jasną i przejrzystą ofertę, bo konkurentom będzie wytykał w swoich reklamach gwiazdki w regulaminach. Bartoszu Dobrzyński! Nie idźcie tą drogą! ;-)

Wyróżnienie w tej kategorii postanowiliśmy przyznać Polkomtelowi, który - w ramach promocji - obniżył niektórym cenę pakietu 25 minut w Simplusie o… 1 grosz, do 4,99 zł. Za grosz nie mieli polotu… ;-)

Głuchy Telefon 2009 w kategorii Człowiek Roku otrzymuje Jarosław Bauc, prezes Polkomtela, za kierowanie operatorem, który w mijającym roku zanotował najwięcej spektakularnych wpadek. Zaczęło się od zmiany regulaminu (wystarczyło przesunąć ją o kilka tygodni, a uniknęłoby się przy okazji plagi awarii drukarek), potem przyszła sprawa jednodniowej przenośności numeru (z kontroli UKE wyszło, że tylko Polkomtel się nie dostosował do nowego rozporządzenia, nie chciał szybko oddawać, ale w 24 godziny ochoczo przyjmował), a ostatnio sprawa kontroli UOKiK, gdzie prezes Bauc, jako jedyny, ostro zareagował z nie do końca zrozumiałych przyczyn (i mówił o sieci o zasięgu 100 m od Pałacu Kultury, na którym Info-TV-FM, swoją drogą, nie ma nadajnika). Ciekawe czy coś jeszcze, tego kalibru, dałoby się wykombinować… Prace nad 2010 rokiem są już zapewne zaawansowane. ;-)

Na wyróżnienie w tej kategorii zasługuje Grażyna Piotrowska-Oliwa. Za jej rządów Centertel systematycznie tracił swoją rynkową pozycję, aby na końcu - w jej ostatnim pełnym kwartale u sterów - dać się nawet, choć na razie jednorazowo, wyprzedzić PTC pod względem przychodów. Zapewne to spowodowało, że od września Piotrowska-Oliwa znów ma więcej czasu na grę na fortepianie. ;-)

Głuchy Telefon 2009 w kategorii Wypowiedź roku otrzymuje Magda Borowik, analityk znanej, międzynarodowej firmy IDC, za definicję smartfona, jako urządzenia łączącego w sobie funkcje przeglądarki internetowej i e-mailowej, notatnika i kalendarza, a dopiero na końcu telefonu. No, bo jak ma system i możliwość instalowania dodatkowych aplikacji, to już od razu jest komputerem. ;-)

Na wyróżnienie w tej kategorii zasługuje Jowita Michalska, dyrektor komunikacji marketingowej Polkomtela, która na tydzień przed wprowadzeniem Play Fresh, kiedy były znane już wszystkie szczegóły oferty powiedziała, że operator zamierza walczyć marką i na razie nie ma planów obniżania cen w Simplusie. Jej słowa okazały się być prawdziwie zaledwie przez kilka dni.

Jedno spośród opisywanych przez nas wydarzeń zostanie dodatkowo "nagrodzone" przez czytelników TELEPOLIS.PL i uhonorowane specjalną statuetką. Na wybrane wydarzenie można głosować w plebiscycie, którego wyniki zostaną ogłoszone 8. stycznia!

Głuchy Telefon 2009 Czytelników TELEPOLIS.PL

Bramka Plusa w kategorii "Usługa roku"
30.65%
Gadu Air w kategorii "Prepaid roku"
7.23%
Fonek w kategorii "Telefon rok"
8.38%
CenterNet w kategorii "Marka roku"
10.60%
P4 w kategorii "Promocja roku"
17.79%
Jarosław Bauc w kategorii "Człowiek roku"
18.98%
Magda Borowik w kategorii "Wypowiedź roku"
6.37%

Wszystkich głosujących: 2793
Możecie także zobaczyć komu przyznaliśmy Głuche Telefony w poprzednich latach: 2008, 2007, 2006 i 2005.

O statuetce

Statuetki Głuchego Telefonu czekają na odbiór w naszej redakcji. Nagrodzonych i wyróżnionych serdecznie zapraszamy! Proszę też nie martwić się o potrzebę odprowadzenia podatku - nagroda jest warta około 10 zł. :-) Jesteśmy więc tańsi niż Złota Malina, której wartość jest szacowana na 4,97 dolara.

gluchy telefon 2008gluchy telefon 2008

Druga statuetka to wersja ze specjalnym pokrowcem, która trafi do zdobywcy Głuchego Telefonu 2009 Czytelników TELEPOLIS.PL - o ile oczywiście zdecyduje się go przyjąć. Dotychczas tylko jeden nagrodzony, spośród wszystkich w ciągu 4 lat, zdecydował się na odebranie statuetki. W imieniu P4 nagrodę przyjął Chris Bannister, prezes, i Jacek Balicki, członek zarządu. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.
Dodaj do:
w sumie: 97
 • 0

  78.  2009-12-27 22:23:51

  74 - A co do "opóźnień". Nie całkiem. Są co prawda pytania "proste" (większość), ale są też pytania od osób, których wiedza zbytnio nie odbiega od przeciętnej jeżeli chodzi o rozeznanie w telefonii komórkowej. I właśnie te osoby zadają bardziej "niewygodne" pytania o roaming, transmisję danych, MMS-y. Inni dzwonią, z jakimś problemem, tzn. nie mają np. zasięgu i proszą o radę, albo znowu w "Żabce" wpierają im, że nie ma doładowań elektronicznych do "wRodzinie". Sporo czasu (obecnie trochę mniej) schodzi na dość obszerne tłumaczenie podstaw obsługi telefonu w systemie pre-paid. I tu szczególnie Plewczyński się sprawdza, choć czasem i Strzelczyk dopowie coś ciekawego. Dla takiego "maniaka" telekomunikacyjnego jak ja w sumie fajny programik.

 • 0

  79. ~  2009-12-27 23:04:59  host: p04-15.opera-mini.net

  Do jojo:podziwiam wytrwałości.PS taki program przydałby się by wytłumaczyć jak działa GA 3w1.Z tym że zdecydowanie Ci co słuchają rm i oglądają tv trwam nie są grupą docelową GA skoro o zwykłych rozmowach telefonicznych tyle muszą tłumaczyć to telefonie GA pewnie mało kto by zrozumiał.A co dopiero mówić staruszkom o mobilnym necie i mobilnym komunikatorze.A nie daj boże spróbować staruszkom o voip

 • 0

  80. ~  2009-12-27 23:08:19  host: p04-15.opera-mini.net

  79cd: to staruszki już całkiem się pogłubiliby i albo w zalamke/depresję by wpadli albo rzucili te całe komórki do kosza i wrócili do tradycyjnej drogiej telefonii stacjonarnej...

 • 0

  81.  2009-12-28 09:49:13

  jojo - słyszałeś te pytania? jakie pytania, takie odpowiedzi. Ale ja akurat obiektywnie mówię - także biorę pod uwagę poziom odbiorców. Dla mnie nie musiałby 5 minut mówić tego co mói, bo wystarczyłyby 3 słowa, jedno krókie zdanie... Rodzinie Trwam trzeba inaczej tłymaczyć. To, ze jest to połowa reklamy i czarów ("w interesie użytkownika", "aby chronić możliwie dobrze zgromadzone na koncie użytkownika środki pieniężna, które rzecież z takim trudem państwo pozyskujecie..." itd. itp.) to oczywiste.

 • 0

  82.  2009-12-28 09:53:30

  Nie wiem ile trwa, ja ok. godzinę oglądałem - nie cały czas przecież - mam co robić niż siedzieć przed telewizorem,niezależnie co pokazują ;-) Jednak właśnie ok. godzinę to trwało, w tym czasie co najmniej 5 telefonów widzów było ;-) Dodam, ze nie jestem maniakiem oglądania telewizji w ogóle, a tym bardziej TV Trwam, jednak przypadkiem trafiłem - pewnie bym przeleciał gdybym nie usłyszał hasła "wcześniej należałem do Orange" ;-)

 • 0

  83. ~tr  2009-12-28 10:09:15  host: dpm7.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Głos na Play za "całokształt" promocji i komunikacji z klientami

 • 0

  84. ~killbill  2009-12-28 10:48:13  host: 78.8.8.194

  o pan witek t kasuje te komentarze z ktorymi sie nie zgadza. nie ma to jak obiektywizm dziennikarski.

 • 0

  85.  2009-12-28 11:02:40

  killbill: żadnych komentarzy nie kasujemy - nawet tych mocno nam nieprzychylnych. Zawsze okazywało się, że jak ktoś nam zarzucał kasowanie, to potem się okazywało, ze komentował pod newsem z linkiem do tego artykułu, albo pod jakimś innym newsem, albo jednak niezauważył swojego komentarza, ale na słowo "przepraszam" to już stać niewielu...

 • 0

  86. ~jk  2009-12-29 11:17:21  host: chello089074149103.chello.pl

  a wlasnie ze kasujecie komentarze, jak mozna tak w zywe oczy klamac

 • 0

  87.  2009-12-29 15:37:17

  jk: a masz jakieś konkretne dowody na to, że kasujemy, czy obrzucasz nas błotem anonimowo i bez poparcia w faktach? Już chociażby ta dyskusja jest dowodem na to, że nie usuwamy żadnych komentarzy...

 • 0

  88.  2009-12-30 09:40:29

  WitekT - a powinniście ;-)

 • 0

  89. ~szwagierekkk  2009-12-30 23:25:12  host: cpc6-smal11-2-0-cust120.perr.cable.virginmedia.com

  ja pisze komentarze i posty na forum...i ciekawe dlaczego wszystki sa usuwane...i tak e zywe oczy klamac...

 • 0

  90. ~szwagierekkk  2009-12-30 23:26:16  host: cpc6-smal11-2-0-cust120.perr.cable.virginmedia.com

  O prosze cud...widac moj komentarz!!

 • 0

  91.  2009-12-31 02:58:18

  #89. jak nie rozrozniasz gdzie sa komentarze pod newsami/artykulami i gdzie jest forum, to juz nie moja wina.

 • 0

  92.  2010-01-03 21:49:10

  Głuchy Telefon 2009 Czytelników TELEPOLIS.PL trafia do... telpolis.pl w kategorii "Test roku". ;)

 • 0

  93.  2010-01-03 22:03:30

  tajniak: a dokładniej? Za który? :-)

 • 0

  94.  2010-01-03 22:59:58

  Niech każdy dopowie sobie sam. ;)

 • 0

  95. ~Jawor  2010-01-04 11:27:17  host: inet20909nc-3s.nat.umts.dynamic.eranet.pl

  Podobno w Playu podpisując umowę dostaje się głuchy telefon:)

 • -1

  96.  2010-12-20 11:38:46

  @WitekT: "Prace nad 2010 rokiem są już zapewne zaawansowane. ;-)" a nie chodzi przypadkiem o rok 2011?

 • 0

  97.  2010-12-20 11:40:11

  Aj... linkujecie stare artykuly ;) nie bylo poprzedniego postu :P

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-133-152.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet