Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Głuche Telefony 2008

Głuche Telefony 2008

Redakcja TELEPOLIS.PL 25 Grudnia 2008 23:29

0 0
Ig-Noble, są Złote Maliny - a my czwarty rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy polskiej telekomunikacji wręczając Głuche Telefony. Chcecie zobaczyć, kogo wyróżniliśmy w tym roku, tradycyjnie w pierwszy dzień Świąt? W tym roku możecie także sami wybrać "zwycięzcę" i przyznać Głuchy Telefon 2008 Czytelników TELEPOLIS.PL!Po długich rozmowach w redakcji zdecydowaliśmy się przyznać nagrody w kilku kategoriach - w tych samych, co rok, dwa i trzy lata temu.

Głuchy Telefon 2008 w kategorii Usługa Roku otrzymują czterej operatorzy komórkowi - Centertel, Polkomtel, PTC i P4 - za usługę mobilnych płatności. W grudniu 2007 roku hucznie podpisali porozumienie, na mocy którego mieli wdrożyć ich wspólny standard. Po roku Plus i Play mają mPay (który - notabene - przez rok zrobił ledwo widoczne postępy, tracąc przy okazji restauracje McDonald’s), Orange wdraża własne płatności z Lukasem i BRE, a Era zrobiła kartę płatniczą z Polbankiem. Do tej pory operatorom nie udało się wdrożyć jakiegokolwiek wspólnego rozwiązania z własnej, nieprzymuszonej woli - i pewnie nigdy nie uda. A już myśleliśmy, że to będzie wyjątek, który potwierdzi tę regułę.

Głuchy Telefon 2008 w kategorii Prepaid Roku postanowiliśmy przyznać Cyfrowemu Polsatowi. Oferta nie wyróżnia się ani na plus, ani na minus pod względem cen, wprowadzono ją jednak na rynek bez ważnej w dzisiejszych czasach usługi… roamingu. Najpierw miała być wprowadzona po wakacjach, potem przed Świętami. Fakt, nie podano którego roku…

Głuchy Telefon 2008 w kategorii Telefon Roku otrzymuje Nokia N96. Następczyni modelu N95 8GB, wyposażona w DVB-H, ale okrojona o akcelerator grafiki i z mniej wydajnym procesorem. Na dodatek o wiele mniej solidnie wykonana, z powolnym menu i słabą klawiaturą, z gorszym jakościowo aparatem (mniejsza ogniskowa) i słyszalnością podczas rozmowy. To wszystko w zestawieniu z ceną, która sporo przebija poprzednika, sprawia, że nabywcy telefonu mogą czuć się rozczarowani.

Głuchy Telefon 2008 w kategorii Marka Roku przyznaliśmy Centernetowi. Wielokrotnie przekładany start, kilka komunikatów o marce Extreme Mobile, pod jaką będzie świadczył usługi, sponsoring polskiego żużla… A usług ciągle (już prawie półtora roku po wygranej!) nie ma i nie zanosi się na to, żeby start nastąpił w bliżej przewidywalnym czasie.

Na wyróżnienie w tej kategorii zasługuje też Mobyland, drugi zwycięzca w konkursie na 1800 MHz. Zrobił jeszcze mniej, ale za to bez aury wspaniałości i niesamowitych wizji rozwoju. Chyba nawet nie zrobili żadnej konferencji prasowej, bo tam nawet dział PR-u i marketingu nie wystartował…

Głuchy Telefon 2008 w kategorii Promocja Roku trafia, bezapelacyjnie, do PTC, za ostatnią promocję z podwójnym doładowaniem w TakTaku. Tak innowacyjnej, prostej, przyjaznej użytkownikowi i przyznawanej równo każdemu promocji nie zaoferował do tej pory jeszcze żaden operator. ;-)

Na wyróżnienie zasługuje Centertel, który - w ramach promocji - umożliwił skorzystanie z usług darmowych połączeń (za które płaci się abonament!) także w Święta i Nowy Rok. Jak w dowcipie o Leninie - a mogli w tym czasie wyłączyć sieć (tak, jak wyłączyli SMS-y z mBoxa)…

Głuchy Telefon 2008 w kategorii Człowiek Roku otrzymuje Magda Borowik, analityk znanej, międzynarodowej firmy IDC. Nagrodę otrzymuje za całokształt błyskotliwych i odkrywczych wypowiedzi medialnych takich, jak np. że w planie tp socjalnym nie można mieć Internetu (operatorzy BSA przecież nie istnieją) czy też, że gdyby MVNO Cyfrowego Polsatu wystartował dodatkowo z ofertą rozmów po WiFi, to zrewolucjonizowałby rynek (a hotspoty to w Polsce są na każdym kroku, jak na Zachodzie). Na uwagę zasługuje też analiza cen dostępu do Internetu przedstawiona na konferencji razem z Cisco. Pani Borowik do obliczeń wzięła… cenę z pierwszych miesięcy trwania umów, które są z reguły niższe niż w kolejnych. Upierała się przy tym w korespondencji z jednym z dziennikarzy, że ma rację, bo dla niej liczy się przychód operatora. Dzięki temu można było się dowiedzieć, że 512 kb/s w Polsce w grudniu 2006 roku kosztowało… 25 zł. Potem pojawiły się kolejne, bardziej agresywne promocje operatorów, więc gdyby raport powstał później, to pewnie byłoby w nim napisane, że 1 Mb/s, a może nawet i 6 Mb/s, kosztuje 1 zł. Gratulujemy metodologii.

Głuchy Telefon 2008 w kategorii Wypowiedź Roku postanowiliśmy przyznać Piotrowi Nestorowiczowi, prezesowi śp. Tele2 Polska, który w wywiadzie dla Wall Street Journal Polska powiedział, że długość naszej sieci szkieletowej wynosi około 15 tys. km, co stawia ją na czołowym miejscu wśród operatorów alternatywnych. Tą siecią, to przed zakupem przez Netię, zajęli się chyba złomiarze…

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymuje Konrad Ciesiołkiewicz, dyrektor departamentu PR w Telekomunikacji Polskiej. Oburzyło go uzasadnienie kapituły przyznającej Annie Streżyńskiej nagrodę im. Andrzeja Bączkowskiego - za bezkompromisową walkę z monopolem Telekomunikacji Polskiej. Pan Dyrektor napisał, że Telekomunikacja Polska od wielu lat nie jest monopolem i działa na w pełni zliberalizowanym rynku, konkurując z kilkudziesięcioma innymi operatorami telekomunikacyjnymi. Prawie 3 lata temu rząd Kazimierza Marcinkiewicza powołał Streżyńską na stanowisko Prezesa UKE, wbrew interesom wielu i w dość karkołomny prawnie sposób, znając jej program wielkiej liberalizacji rynku. A ten rząd miał rzecznika, który wtedy chyba nie żył w Matriksie, jak teraz…

Jedno spośród opisywanych przez nas wydarzeń zostanie dodatkowo "nagrodzone" przez czytelników TELEPOLIS.PL i uhonorowane specjalną statuetką. Na wybrane wydarzenie można głosować w plebiscycie, którego wyniki zostaną ogłoszone 5. stycznia!

Głuchy Telefon 2008 Czytelników TELEPOLIS.PL

Czterej operatorzy w kategorii "Usługa Roku"
8.30%
Cyfrowy Polsat w kategorii "Prepaid Roku"
8.62%
Nokia N96 w kategorii "Telefon Roku"
21.35%
Centernet w kategorii "Marka Roku"
3.60%
TakTak w kategorii "Promocja Roku"
40.69%
Magda Borowik w kategorii "Człowiek Roku"
14.19%
Piotr Nestorowicz w kategorii "Wypowiedź Roku"
3.24%

Wszystkich głosujących: 2192
Komu przyznaliśmy nagrody w zeszłym roku, można przeczytać w tym artykule.

O statuetce

Statuetki Głuchego Telefonu czekają na odbiór w naszej redakcji. Nagrodzonych i wyróżnionych serdecznie zapraszamy! Proszę też nie martwić się o potrzebę odprowadzenia podatku - nagroda jest warta około 10 zł. :-) Jesteśmy więc tańsi niż Złota Malina, której wartość jest szacowana na 4,97 dolara.

gluchy telefon 2008gluchy telefon 2008

Druga stautuetka to wersja ze specjalnym pokrowcem, która trafi do zdobywcy Głuchego Telefonu 2008 Czytelników TELEPOLIS.PL - o ile oczywiście zdecyduje się go przyjąć. Dotychczas tylko jeden nagrodzony, spośród wszystkich w ciągu 3 lat, zdecydował się na odebranie statuetki. W imieniu P4 nagrodę przyjął Chris Bannister, prezes, i Jacek Balicki, członek zarządu. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.
Dodaj do:
w sumie: 116
 • 0

  97.  2008-12-29 19:27:12

  r: gdzie trzyma statuetkę to nie wiem - spytam przy okazji. ;-) Co do odsłonięcia wyników - po zagłosowaniu pokazuje się informacja, że zostaną uwidocznione 2009-01-04 23:59 ;-)

 • 0

  98.  2008-12-29 19:55:21

  O faktycznie, przepraszam za fatygę. Ale człowiek jest mało spostrzegawczy. Thx :)

 • 0

  99. ~nowicjusz  2008-12-29 21:14:01  host: chello087206228153.chello.pl

  Odnośnie odpowiedzi Piotra Nesterowicza: co rozumiecie pod pojęciem sieci szkieletowej (szczegolnie pytanie do autora artykułu)? Czy sieć szkieletowa musi być własna???

 • 0

  100.  2008-12-29 21:23:47

  nowicjusz: biorąc pod uwagę fakt, że prawie cała licząca się reszta ma WŁASNĄ sieć szkieletową, to porównywanie się do nich i mówienie, że jest się lepszym, jest trochę... śmieszne?

 • 0

  101. ~wie  2008-12-30 14:29:51  host: 90.101.198.99.no-rdns.ord02.singlehop.net

  #54: ale gdy ktoś chce korzystać z usługi to powinien znać jej regulamin gdzie to było wyraźnie napisane. Oprócz tego operator wysyłał przed każdymi takimi dniami sms z 'ostrzeżeniem'. Więc gdzie tu oszustwo i powód do nominacji? Nie umiem Ci tego inaczej wytłumaczyć - nie musisz się ze mną zgadzać.

 • 0

  102.  2008-12-30 17:34:03

  #101: Tak czy siak klient, który nawet nie doczytał może być lekko zakurzony jak mu takie kwiatki wyskoczą i straci parę złotych niespodziewanie. Orange zyska pieniądze ale na pewno w oczach klienta pogorszy się wizerunek tej firmy. Może to mieć znaczenie przy przedłużaniu umowy. O ile do takiego przedłużenia oczywiście dojdzie.

 • 0

  103. ~  2008-12-31 09:09:33  host: dynamic-62-87-248-243.ssp.dialog.net.pl

  tez bym wsparl 32 i przyznal przynajmniej wyroznienie prepaidom plusa, mimo ze juz dostali nagrody rok temu

 • 0

  104. ~  2009-01-01 21:18:27  host: 94.254.250.133

  Proponuje głuchy telefon dla całej wielkiej trójcy za to, że ceny pomimo likwidacji MTR w nowym roku stoją w miejscu. Tylko Mobilking obnizyl ceny, a reszta nabija sobie kase - a co tam...

 • 0

  105.  2009-01-01 21:52:02

  104: a od kiedy ceny MTR-ów mają prosty wpływ na ceny detaliczne?

 • 0

  106. ~żal.pl  2009-01-02 16:00:36  host: 83.220.100.146.dsl.dynamic.eranet.pl

  Słabe te nominacje. Rok temu telepolis.pl pokazał zaangażowanie polityczne po stronie obecnie jedynie słusznej i właściwej partii w Polsce i głuchy telefon "Człowieka roku" dał komuś za to, że został członkiem Rady Nadzorczej Polkomtel, z tym że pośrednio przez partię nielubianą. W tym roku człowiekiem roku zdecydowanie powinien zostać Bondaryk(były dyrektor PTC, obecnie szef ABW) z tym, że takiej nominacji nie dostał, bo z jaką partią jest związany? Więc najlepiej dać nagrodę komuś za to, że coś głupiego powiedział. Ktoś, kto nie ma żadnego wpływu na to, co się dzieje nie tylko w skali ogólnej, ale nawet na samym rynku. Bo skoro coś głupiego ktoś powiedział, to wygłosił jakieś swoje zdanie i tyle. Natomiast Bondaryk, który jest/był finansowany przez PTC(operator sieci Era/Heyah - udział ponad 92% T-Mobile, Niemcy) jest jednocześnie szefem służb specjalnych odpowiadających za bezpieczeństwo całego Państwa Polskiego, czyli za bezpieczeństwo nas wszystkich, jest osobą znaczącą w porównaniu do jakiejś Pani, która coś sobie tam powiedziała i każdy się tylko uśmiechnął i po sprawie. Pan Bondaryk sprzeciwiał się zmianie ustawy o prawie telekomunikacyjnym, przewidującej, że policja, CBA i ABW mogłyby stosować techniki operacyjne(stsosowanie podsłuchów itd.) bez wiedzy operatorów czyli firm prywatnych. Jednoznacznie wynika, że lobbuje na rzecz operatorów, żeby taką wiedzę posiadali, mimo iż wg Policji takie informacje powinny być utajnione. Jest to sfera zarezerwowana dla organów odpowiadających za bezpieczeństwo Państwa.

 • 0

  107.  2009-01-02 16:13:41

  żal.pl: ooo, ZDECYDOWANIE Pani Borowik na tą nagrode zasłużyła - nie doszukuj się tu drugiego dna albo wspierania jakiejś opcji politycznej. My jesteśmy APOLITYCZNI, a głosujemy co najwyżej na EKSPERTÓW, nieważne kogo oni reprezentują, jeżeli dobrze wypełniają swoje obowiązki. Co do podsłuchów BEZ zezwolenia prokuratura i BEZ wiedzy operatorów - tu się zgadzam z Panem Bondarykiem, że tak być nie powinno.

 • 0

  108. ~doubt  2009-01-02 17:18:39  host: bwf194.neoplus.adsl.tpnet.pl

  co do tego porozumienia to miało one jeszcze zapisane wprowadzenie przez opów fotokodów, które wprowadził Orange,a korzystać mogą z nich wszyscy ...

 • 0

  109.  2009-01-02 19:24:54

  doubt: wprowadzili wszyscy z wielkiej trójcy, nie tylko Orange - ten akurat je najbardziej promuje...

 • 0

  110. ~mc255  2009-01-03 15:04:08  host: 86-25-n1.aster.pl

  WitekT - nie bądź naiwny. Bondaryk ma sporo na sumieniu i nie na darmo pracował w dziale w jakim pracował... dodaj 2 do 2 .

 • 0

  111. ~  2009-01-03 15:52:24  host: f96-054.opera-mini.net

  Właśnie dostalem od Ery za free 165zł, a dolądowałem tylko za 150 (10% więcej przez stronę Ery). Gdyby warunki promocji były faktycznie aż tak ciężkie do spełnienia, to bym z niej nie skorzystał. Także ja na TakTak-a na pewno nie zagłosuję.

 • 0

  112. ~  2009-01-04 23:34:26  host: aauu29.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Witku będą wyniki po północy, czy nie czekać i iść spać ?

 • 0

  113. ~Pietro  2009-01-07 10:30:24  host: dqd214.neoplus.adsl.tpnet.pl

  N96 nieudanym modelem roku 2008, ale zauważali reakcje ludzi i zrobili n97 trzymajmy kciuki.

 • 0

  114. ~zue_zuo  2009-02-18 22:27:43  host: crowley-nat.greenlan.pl

  Głuchy telefon powinien dostać play za to że mają w ofercie telefony które nie są i nie będą dostępne (na przykład Toshiba G900)

 • 0

  115. ~Chomik  2009-06-05 10:05:42  host: 195.114.161.51

  NestErowicz, a nie NestOrowicz

 • 0

  116. ~  2013-12-27 09:14:45  host: public-gprs515061.centertel.pl

  Możecie przypomnieć o co chodziło z podwójnym doładowaniem w TakTaku?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-217-80.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy standard obsługi klientów na infoliniach operatorów jest satysfakcjonujący?

Koniec głaskania klientów Orange. Nie masz racji? Nie licz na bonus

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet