Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Głuche Telefony 2007

Głuche Telefony 2007

Redakcja TELEPOLIS.PL 25 Grudnia 2007 00:10

0 0
Ig-Noble, są Złote Maliny - a my trzeci rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy polskiej telekomunikacji wręczając Głuche Telefony. Chcecie zobaczyć, kogo wyróżniliśmy w tym roku, tradycyjnie w pierwszy dzień Świąt? W tym roku możecie także sami wybrać "zwycięzcę" i przyznać Głuchy Telefon 2007 Czytelników TELEPOLIS.PL!



Po długich rozmowach w redakcji zdecydowaliśmy się przyznać nagrody w kilku kategoriach - w tych samych, co rok i dwa lata temu.

Głuchy Telefon 2007 w kategorii Usługa Roku otrzyma P4, za blokowanie numerów ludziom, którzy wykonywali dużo połączeń wychodzących, a przyjmowali mało. Karty były blokowane, a jako powód podawano podejrzenie, że aktywacja jest wykorzystywana nieregulaminowo w FCT do kierowania ruchu z innych sieci telekomunikacyjnych. Po pewnym okresie spokoju i - najwyraźniej - chwilowego opanowania przez P4 dostępnych narzędzi analizujących takie przypadki, znów zaczyna się "rąbanie drwa z dużą ilością wiór".

Głuchy Telefon 2007 w kategorii Prepaid Roku trafi do Polkomtela, który wygrywa wyścig o statuetkę w tej kategorii drugi rok z rzędu. Nagroda należy się za maksymalnie skomplikowane pakiety minut i SMS-ów w nowej taryfie Simplus, na dodatek powiązanej z czasem korzystania z taryfy i - oczywiście - w wielu przypadkach uniemożliwiającej zakup więcej niż jednego pakietu.

Wyróżnienie w tej kategorii trafi do PTC, która, jak się wydaje, od dłuższego czasu nie wie co począć z TakTakiem, w międzyczasie obniżając jego atrakcyjność a to likwidacją Mega Pakietu, a to podwyższeniem cen połączeń do Play.

Drugie wyróżnienie w tej kategorii trafia do P4. Na konferencji prasowej w marcu, kiedy obwieszczono oficjalnie komercyjny start usług, Chris Bannister, szef P4 powiedział, że usługi prepaid i postpaid nie różnią się i różnić nie będą niczym, poza sposobem płatności. A potem już P4 nauczył się od innych operatorów, że jak mówi, że coś zrobi, to mówi...

Głuchy Telefon 2007 w kategorii Telefon Roku otrzymuje Motorola FONE F3. Nieźle wyglądający, bardzo tani telefon, którego obsługa jednak jest tak samo "nieźle" skomplikowana i mało przyjazna. Do tego dochodzi wpadka z pierwszą partią urządzeń, która trafiła na rynek - z inżynierską wersją oprogramowania, które wysyłało raport pracy SMS-em na angielski numer, obciążając rachunek klienta. Podsumowując - tani w zakupie, drogi w użytkowaniu.

Głuchy Telefon 2007 w kategorii Marka Roku przyznaliśmy Halo Polsat - czyli MVNO Cyfrowego Polsatu, za ciągłe przesuwanie terminu startu. A to wrzesień, a to grudzień, a to kolejny rok. Na dodatek pojawiają się plotki, że operator w ogóle nie wystartuje z usługami.

Wyróżnienie w tej kategorii przypadło mBank mobile. Ambitne plany zakładały sprzedaż 160 tys. aktywacji do końca tego roku - sprzedano pewnie koło 60 tys., z czego tylko około 10% jest aktywnych. Niezłe ceny, ale słaby marketing i ciągły brak obiecywanego kanału dostępu do konta. Przykład tego MVNO pokazuje, że prędzej operatorzy wejdą w bankowość, niż banki w telefonię komórkową.

Drugie wyróżnienie postanowiliśmy przyznać marce mPay - piękne plany, huczna konferencja z wdrożenia z Polkomtelem, informowanie o rozmowach z kolejnymi operatorami i... na tym koniec. A będzie tylko gorzej, bo prawie wszyscy operatorzy to rozwiązanie uznali za niewygodne i rozpoczęli pracę nad własnym.

Głuchy Telefon 2007 w kategorii Promocja Roku trafia do P4, który wywalczył to rzutem na taśmę. Od 27. grudnia wchodzi nowa promocja, w której obniżono ceny niektórych telefonów o 97%, czyli w wartościach bezwzględnych o... 97 groszy, robiąc przy okazji szum medialny i przygotowując plakaty do salonów firmowych. Oby tylko przez nią nie poszli z torbami.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymuje Centertel - za niesamowitą promocję z laptopem, którego cena poza promocją została ustalona na poziomie ponad 7 tys. zł, czyli prawie trzykrotnie większej niż w dowolnym sklepie komputerowym oraz możliwość podziału konta abonenckiego "w promocji", za raptem 50 zł.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymują także - zbiorowo - Polkomtel, PTC oraz Centertel - za wielokrotnie przypadki, w których telefon w wolnej sprzedaży u operatora był tańszy niż w promocji z dwuletnim kontraktem w najniższej taryfie. Jak widać, znaczenie słowa "promocja" jest przez kreatywnych operatorów mocno poszerzane.

Głuchy Telefon 2007 w kategorii Człowiek Roku otrzymuje Krzysztof Czabański, prezes Polskiego Radia i przez półtora miesiąca członek zarządu Polkomtela. Statuetka należy się za projekt zmonopolizowania, we trójkę wraz z Telewizją Polską, pierwszego cyfrowego multipleksu. Projekt mocno polityczny (i bardzo tajemniczy w szczegółach) przed samymi wyborami był (i chyba jest) raczej skazany na odłożenie na półkę - tym bardziej, że w temacie współpracy panuje teraz wręcz grobowa cisza.

Głuchy Telefon 2007 w kategorii Wypowiedź Roku otrzymuje bezapelacyjnie Adam Glapiński, prezes Polkomtela. Za siejące postrach wśród konkurencji taryfy Kubali i rozpędzony jak lokomotywa Polkomtel. Robienie ludziom dobrze w kontekście wprowadzenia cyfrowej telewizji i mobilnych płatności też zasługuje na uwagę.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymuje Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, za stwierdzenie w oficjalnym piśmie, że publikacja przez UKE adresów nadajników sieci komórkowych naraża je na ataki terrorystyczne. Mieliśmy Talibów w Klewkach, teraz będą okupować BTS-y.

Jedno spośród opisywanych przez nas wydarzeń zostanie dodatkowo "nagrodzone" przez czytelników TELEPOLIS.PL i uhonorowane specjalną statuetką. Na wybrane wydarzenie można głosować w plebiscycie, którego wyniki zostaną ogłoszone 1. stycznia!

Komu przyznaliśmy nagrody w zeszłym roku, można przeczytać w tym artykule.

O statuetce

gluchy telefon 2006 2 mgluchy telefon 2006 1 m

Statuetki Głuchego Telefonu czekają na odbiór w naszej redakcji. Nagrodzonych i wyróżnionych serdecznie zapraszamy! Proszę też nie martwić się o potrzebę odprowadzenia podatku - nagroda jest warta około 6 zł. :-) Jesteśmy więc tańsi niż Złota Malina, której wartość jest szacowana na 4,97 dolara.
Dodaj do:
w sumie: 153
  • 0

    134.  2008-01-01 23:02:58

    mx2: ja dostaje piany? A kto wyzywa innych, że się ośmieszają, że się nie znają? Ja to pisałem czy może Ty? Pokaż mi gdzie mam rzekomo tą pianę, gdzie stosuję wycieczki osobiste? Pokaż, bo teraz starasz się wykreować pewną wirtualną rzeczywistość, ale mnie tak się omotać nie da. Widzę też, że dalej ignorujesz fakt tego, że opinie nie są jednakowe, są skrajne i nie dopuszczasz innych od swoich. Ja mam taką, Ty masz inną - tyle, że ja nie piszę, że Ty pisząc super pozytywnie o F3 ośmieszasz się. Za to Ty o mnie tak piszesz. Co do ochłonięcia - mój spokój można ocenić na podstawie 3-letniego prowadzenia serwisu i czynnego udziału w komentarzach. Ciebie także w ten sposób można ocenić. Ja tego nie zamierzam robić, robią to inni czytelnicy...

  • 0

    135. ~  2008-01-01 23:04:46  host: f142-182.opera-mini.net

    Tak ogolnie widze , ze celnie trafilem. Zawsze mam satysfakcje jak sprowadzam na ziemie ubogich mentalnie zarozumialcow.

  • 0

    136.  2008-01-01 23:06:41

    Jeszcze dodam, że cieszy mnie fakt, że zacząłeś W OGÓLE zauważać inne od swoich opinie (cytuję: "fakty są takie, że napisałeś tekst, z którym co najmniej część komentujących się nie zgadza"). Ja nigdzie nie pisałem, że moja opinia jest jedynie wiążąca. Jest z jednej skrajności. I ten tekst jest właśnie taką MOJĄ opinią, której mi nie możesz zabrać swoją indywidualną decyzją, możesz co najwyżej polemizować. Teraz tylko zacznij to akceptować i spokojnie argumentować BEZ wycieczek osobistych - i będzie dobrze.

  • 0

    137. ~  2008-01-01 23:16:48  host: f142-182.opera-mini.net

    Widac golym okiem , ze gostek ma jakiejs natury problemy i usiluje swoje frustracje przerzucic na innych , stosujac prostackie zaczepki oparte o zasade "jak chce sie psa uderzyc to kij sie znajdzie". Najsmieszniejsze , ze takie typki najpierw zaczepiaja kogo popadnie a jak dostana prztyczka w nos , bo ktos juz jest zirytowany takim zachowaniem , to kreuja sie na ofiare. Pozostaje ci sie cieszyc chlopie , ze to tylko prztyczek internetowy , bo stare powiedzenie mowi , ze jakim jestes czlowiekiem , tak sie tez zachowujesz na drodze. I zapewne w internecie tez. Licz sie ze slowami , bo pewny jestem , ze takim zarozumialym arogantem jestes tez w realu.

  • 0

    138.  2008-01-01 23:49:43

    Tam wyzej to byl chyba issa, ktory przekornie mamil usera mx2 (choc czy ma on rejestracje, to nie wiem), a ja sie wlasnie wzialem do testowania OperyMini4HiFiInt. - IMHO bardzo udany produkt. Pewne jest natomiast to, ze jesli ktos uznaje taki stek bzdur, jakie mx2 zacytowal za klasyke, to pozostaje mu juz chyba tylko wspolczuc - to naprawde swiadczy o niedorozwoju kulturalnym. I @mx2: napisze ci to jeszcze raz: Witek i pare innych osob mialo takie zdanie. Mocno subiektywne, ale wlasnie takie. Niewazne, jakie byly pobudki, ale dorabianie do tego teorii jest co najmniej dziwnym tropem rozumowania, choc oczywiscie rozumiem - konkurencja, umowy, teoria spiskowa dziejow... wszystko tak mozna wytlumaczyc. Do sedna: zaakceptuj to, ze ktos ma inne zdanie od ciebie i naucz sie z tym zyc. Nawet, jesli wg twojego povu ktos mowi, ze czarne jest biale i odwrotnie ;) I konczac: przejde sie specjalnie do Saturna i sprawdze organoleptyczno-empirycznie ten model, po czym wydam wlasna opinie. Tylko mnie nie zjedz, jesli przypadkiem bedzie ona sprzeczna z Twoja :)

  • 0

    139.  2008-01-02 00:04:41

    #115: jak nie zauwazyles, EOT bylo w #98. Gratuluje spostrzegawczosci! (m.in.) :D

  • 0

    140.  2008-01-02 00:07:13

    Tfu, #92. Klade sie spac, tupot bialych mew z wczoraj jeszcze meczy a robota nie golota, nie ucieknie :)

  • 0

    141. ~nick  2008-01-02 19:57:50  host: awx134.neoplus.adsl.tpnet.pl

    126. issa lepiej ty podaj dane to nowym zwyczajem jako świąteczno-noworoczny prezent zafunduje ci wizyte w gabinecie masażu na uspokojenie złych emocji. Ostatnie zdanie z twojej wypowiedzi chyba kierujesz pod swoim adresem.

  • 0

    142. ~Filiep14  2008-01-03 08:04:26  host: ebb202.internetdsl.tpnet.pl

    To gdzie są wkońcu te wyniki ?

  • 0

    143.  2008-01-03 08:40:58

    ***nick - jeśli chodzi o Witka , to niestety tak to już jest w życiu , że popularność i sukces podszyte sporą dawką humoru i dystansu do własnej osoby , wzbudzają u niektórych ludzi bezinteresowną zawiść , co możesz bez trudu zauważyć czytając komentarze powyżej. Jest takie powiedzenie , że koń jaki jest kazdy , a jednak czasem zdarza się , że taki ojciec rydzyk czy inny mx2 urastają do rangi męczenników. Twój wybór. Co do mnie zaś... Jestem prema swarupa , wierz mi , że nie jesteś w stanie się ze mną równać , mało jest takich dobrych ludzi jak ja. Ale dobry nie oznacza miękki jak to myślą ludzie. Dlatego czasem daję im dobrą radę - by nie zaczepiali innych. Weź to sobie do serca.

  • 0

    144. ~aztec  2008-01-09 09:21:38  host: giewont-user.top.net.pl

    bzdurne podsumowanie. Widac ze "redaktorzy" mocno sie uwzieli na PLAYA, ktory choc ma najlepsza, bo najprostrza, (bez robienia klientow w balona) tania oferte, zebral najwiecej "nagród". Pewnie wg redakcji najpesza sa sieci, ktore mamia promocjami jednym groszem za minute, a po podpisaniu okazuje sie ze to przez 2 miesiace, i do maciezystej sieci. Brawo.

  • 0

    145. ~  2008-01-09 09:27:22  host: giewont-user.top.net.pl

    aha, dodam ze na stronie glownej nie ma wiadomosci o pierwszym milionie, mimo ze osiagnieto go 3 miesiace wczesniej niz zakladano. Widac zwiazki z wspaniala "wielka trojca", karmiaca nas od 10 lat najdrozszymi cenami w europie, nie pozwalaja pisac takich strasznych rzeczy

  • 0

    146.  2008-01-09 10:13:22

    aztec: po pierwsze - Polkomtel też dostał dużo nagród, a on jest z trójcy. I cały misternie przez Ciebie kreowany, wirtualny obraz runął jak domek z kart... Jestem też ciekawy, dlaczego swoją opinię traktujesz jako jedyną słuszną i obowiązującą. Co do miliona - o nim napiszemy, jak będzie, a nie o tym, że niedługo będzie. Więc najpierw DOWIEDZ się dobrze, czy ten milion został przekroczony, czy jeszcze jest do niego kilkanaście dni... Nagrody są za KONKRETNE WPADKI, a nie całościowy wizerunek.

  • 0

    147.  2008-01-09 10:15:08

    A - i tak generalnie mi się nasunęło na myśl. Co mają ceny (niskie na głos, wysokie na transmisję danych) do tego, co mówił Bannister o prepaidzie i postpaidzie? Co mają ceny do tego, że jak ktoś dużo dzwonił, to mu wycinali kartę SIM? Zastanów się DOBRZE, zanim odpowiesz na to pytanie...

  • 0

    148. ~mx2  2008-01-19 02:55:20  host: nat-pr4.aster.pl

    WitekT - wiarygodność zero, merytoryka zero, dmuchanie balonika swego ego 100/100. Nagroda Głuchy Telefon w pełni Ci się należy. "Fachowiec" z Ciebie pierwszej wody. Oczywiście lania wody :-) Nie umiesz nawet przyjąc krytyki, tylko powielasz te same, ograne schematyczne sformułowania. Nie dziwię się, że z telepolis się śmieją :-) .

  • 0

    149.  2008-01-19 10:05:19

    mx2: widzę, że bez wycieczek osobistych nie potrafisz się obejść. Ciągle je stosujesz zamiast konkretnie punktować moje argumenty albo przedstawiać swoje. Ja na razie jedyny, który zauważyłem, to "bo tak" - Ty masz rację, zawsze rację, Twoje opinie powinny być dogmatami i nikomu nie dajesz prawa do posiadana innej, często lekceważąc nawet jej istnienie. Poziom dyskusji, jaki reprezentujesz, jest dla mnie nie do zaakceptowania. Nie jestem człowiekiem, który musi zawsze mieć rację czy też ostatnie słowo, dlatego kończę tę dyskusję pozostawiając ocenę innym. Nie jest w stanie mnie obrazić, bo najpierw byś musiał mi czymś zaimponować.

  • 0

    150.  2008-01-19 10:10:32

    A tak swoją drogą to zaczynam podejrzewać Cię o sadomasochizm - tak Ci tu źle, tacy jesteśmy nieprofesjonalni, a ciągle nas czytujesz i komentujesz wiadomości. Myślę, że powinieneś pójść tam, gdzie jest profesjonalniej i tyle.

  • 0

    151. ~fachman  2008-01-19 14:59:51  host: apn-77-112-46-132.gprs.plus.pl

    Witek dałeś ciała i jeszcze ciągniesz ten wątek, daj już spokój, bo naprawdę wyglądasz niepoważnie.

  • 0

    152.  2008-01-19 16:22:20

    fachman: pozwolisz, że ja sam zdecyduję czy coś ciągnąć, czy nie. Czy mógłbyś KONKKRETNIE wskazać gdzie dałem ciała? Jak zapewne sam widziałeś, opinie o F3 są skrajnie różne. Ja szanuję opinie inne od swoich i mam nadzieję, że na to samo mogę liczyć od moich oponentów. Niepoważnie mogą wyglądać co najwyżej Ci, którzy wolą wycieczki osobiste zamiast konstruktywnej dyskusji.

  • 0

    153.  2008-03-08 20:21:05

    fachman i mx2 to dzieciaki neostrady które nie wiedzą gdzie jest psychiatra,poza tym ja im tak dobrze z tymi bredniami to trudno - WitekT nie ma sensu z nimi polemizować :P

Dodaj swoją opinię