Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Genialne i precyzyjne projekty Apple

Genialne i precyzyjne projekty Apple

Waldemar Godel 15 Września 2012 16:15

0 0
Od wielu lat słyszałem entuzjastyczne opinie o tzw. designie Apple. Z pewnością był on dyskusyjny, z pewnością niektórym projektom nie można było odmówić piękna. Co do zaprojektowania sprzętu z punktu widzenia inżynierskiego, to już toczyły się od zawsze bardzo gorące dyskusje, żeby nie powiedzieć wojny fanów i sceptyków. Jednak ostatnią prezentacją Apple zamknęło usta wszelkim przeciwnikom arcydziełem inżynierii, perfekcyjnie spełniającym wszelkie oczekiwania.



Nie, nie mam na myśli iPhone'a 5. Mam na myśli nowe złącze Lightning oraz (a może przede wszystkim) adaptery pozwalające podpiąć starsze urządzenia z Dock Connector do nowego iPhone 5.

799px apple dock connectormZacznę jednak od początku. Od 2003 roku iPody posiadały 30-pinowe złącze Dock Connector. Złącze pozwalało ładować akumulator urządzenia, przesyłać wiele różnych sygnałów cyfrowych i analogowych a nawet zasilać urządzenia zewnętrzne podpinane do niego. Specyfikacja złącza była dosyć elastyczna, co znaczy, że mimo ewolucji standardów połączeń, Dock Connector był w stanie wciąż pracować z kolejnymi wersjami tych połączeń.

Oto przykłady:
 w momencie wprowadzenia na rynek, jedynym typem połączenia z komputerem obsługiwanym przez iPoda (i Dock Connector) było połączenie FireWire (IEEE 1394). Z czasem wprowadzono równolegle połączenie USB a później całkowicie wyeliminowano pierwotne połączenie FireWire, zostawiając tylko USB,
 wprowadzono później połączenie analogowe video w standardzie composite video, co pozwalało podpiąć iPody i iPhone do nawet całkiem starych telewizorów i odtwarzać obraz,
 dodano połączenie video w standardzie HDMI, które w momencie projektowania Dock Connectora jeszcze nie istniało jako standard (to jest świetny przykład elastyczności projektu, który pozwalał dodawać standardy w przyszłości).

To są tylko wybrane przykłady. Apple nie porzuciło Dock Connectora nawet pod groźbą kar czy nawet zakazu sprzedaży w Europie. Mimo, że podpisało umowę o wprowadzeniu microUSB jako jednolitego standardu ładowarek do telefonów, Apple całkowicie zignorowało dopiero co podpisany dokument i nigdy microUSB nie wprowadziło do swoich urządzeń. Umowa była tylko wybiegiem prawnym dzięki sprytnemu zapisowi, że standard może być wprowadzony przy pomocy ukochanej przez Apple przejściówki. Firma nawet nie pofatygowała się, żeby dodawać wspomnianą przejściówkę do sprzedawanych w Europie telefonów. Co to, to nie. Przejściówkę trzeba było sobie kupić, za całkiem niemałe jak na kawałek plastiku pieniądze.

Apple dzięki temu wybiegowi zyskało też trochę przewagi nad konkurencją. Kiedy inni producenci wprowadzili posłusznie microUSB, przez co ich starsze akcesoria przestały być zgodne z nowymi telefonami, a nowe telefony musiały łączyć się z akcesoriami bezprzewodowo lub przy pomocy więcej niż jednego kabla (co jest niewygodne i nieestetyczne), iPhone mogły wciąż korzystać z setek tysięcy masowo produkowanych dodatków. Ktoś, kto kupił - dla przykładu - za kilkaset złotych adapter do kina domowego, żeby móc odtwarzać muzykę z iPoda/iPhone na dużych głośnikach, nie skusi się do wybrania nowego telefonu od konkurencji, tylko kupi następnego iPhone. Tak się buduje wierność marce. Ale Apple wie, że fani będą wierni i tak, nieważne jak wielkie pieniądze będą musieli zapłacić i jak wielkie świństwo im się zrobi.

lightning cablesmNie trzeba było na to długo czekać. Już od pewnego czasu było wiadomo, że nowy iPhone 5 nie będzie miał 30-pinowego Dock Connectora, tylko nowe, mniejsze złącze. Nie była tylko znana jego specyfikacja. Spekulacje mówiły, że wtyczkę będzie można wkładać dowolną stroną i prawdopodobnie będzie przenosiła tylko sygnały cyfrowe. Okazało się to prawdą. Ze zdjęć, które wyciekły, można było się też zorientować, że złącze słuchawek zostało przeniesione na spód telefonu, obok złącza. Liczba sprzętu z dock connector na rynku dawała pewność, że klienci najprawdopodobniej nie zostaną zmuszeni do całkowitej zmiany akcesoriów i będzie wypuszczona jakaś przejściówka. Pojawiły się nieoficjalne projekty. Np. taki:

apple dock connector adapter iphone

Projekt ten został wykonany przez jednego z użytkowników i jako taki jest naprawdę świetny dla użytkowników. Przejściówka jest niska, mimo małych rozmiarów wtyczki Lightning, wtyczka minijack do gniazda słuchawkowego spowoduje, że będzie dosyć sztywno umiejscowiona, więc większość istniejących urządzeń będzie potrafiła wciąż utrzymać telefon (wyższy od poprzednika) na miejscu, otrzymać analogowy sygnał audio, wciąż sterować utworami (następny/poprzedni) i albumami, ponieważ złącze słuchawkowe Apple ma taką funkcjonalność (oryginalne słuchawki Apple pozwalają wysyłać takie polecenia do telefonu). Przyszłość wyglądała więc dość sielankowo.

[Uwaga! Felieton ma dwie strony!]
‹ Poprzednia | 1 | 2 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 76
  • 0

    65. ~Kal-el  2012-09-16 19:37:48  host: 178235011237.warszawa.vectranet.pl

    "szapoba" pisze... Po jednym zdaniu przestałem czytać dalsze wypociny.

  • 0

    66.  2012-09-16 19:38:48

    Jeszcze niedawno na stronie Apple było zastrzeżenie, że "Some 30-pin accessories are not supported".

  • 0

    67. ~foks  2012-09-16 19:53:44  host: 31.187.12.103

    Ja wiem, ze to felieton I prezentuje on jakies tam poglady autora, ale na Jowisza - przestan pan wylewac zale. A to apple takie, a to siakie, pieniadze tylko od ludzi wyciagaja z kieszeni, prawnikami strasza. I rzecz jasna kazdy musi kupic produkt apple I droga przejsciowke bo inaczej kula w leb. Jest taka prosta zasada: cos ci nie pasuje, uwazasz to za kiepski produkt - nie kupujesz tego. Polecam sprobowac

  • 0

    68. ~Obserwator  2012-09-16 21:32:39  host: apn-77-112-110-57.dynamic.gprs.plus.pl

    Gdzie do diabła podział się Applefan? Nie pojawia się od czasu premiery I5. Czyżby depresja?

  • 0

    69. ~Allan  2012-09-16 21:35:49  host: user-31-175-209-59.play-internet.pl

    Nie bardzo rozumiem, o co chodzi z podlaczeniem do Ford Sync. Ze zdjecia wynika, ze kabel z telefon u wpina sie w aucie do panelu za pomoca USB, a jest przeciez chyba do iPhone-a kabeli Lightning > USB? A jesli ejst, to po co przejsciowka?

  • 0

    70. ~pisul  2012-09-17 00:28:22  host: nat1.res.pl

    @68 nie ma sil bo w wroclawiu za maly sloiczek w banku nasienia placa 40zl. Wiesz ile trzeba sloiczkow na wersje 16gb? O wersji 64Gb nie wspomne.

  • 0

    71. ~Kris37  2012-09-17 08:59:13  host: 194.165.48.90

    Ludzie! Nie wywołujcie applefana ze Starbucksa! Bo przyjdzie na forum w hipsterskim kapeluszu i nas zniszczy! ;-)

  • 0

    72. ~s3  2012-09-17 09:44:30  host: 217-67-201-162.itsa.net.pl

    http://static3.businessinsider.com/image/5054b1bdecad04ba7800000 b-1630-3150/samsung-galaxy-s-iii-anti-iphone-5-ad-full-size.jpg? maxX=610

  • 0

    73.  2012-09-17 09:52:40

    @61: czy chcesz mi powiedzieć, że używając tylko złącza microusb, możesz uruchomić przez konsolę przy kierownicy w smartphone na Androidzie wywołanie połączenia, sterowanie muzyką, pisanie sms, tryb głośnomówiący? włącznie z transmisją audio, np z Deezera?

  • 0

    74. ~rafik  2012-09-17 10:31:50  host: irw26.internetdsl.tpnet.pl

    Czy bluetooth w iphonie jest już pełno sprawny? Czy będę mógł tak jak na sony xperii przez bluetooth nawiązać połączenie z dowolnym numerem z książki tel. telefonu, włączać muzykę z tel. wyciszać rozmówcę, odrzucać połączenia, włączać tryb głośno mówiący itp? To są funkcje które używam na co dzień i z których nie chciałbym rezygnować. Proszę o pomoc.

  • 0

    75. ~rafik  2012-09-17 10:32:40  host: irw26.internetdsl.tpnet.pl

    zapomniałem dopisać że chodzi o połączenie bluetooth z systemem w samochodzie.

  • 0

    76. ~...  2012-09-17 11:07:21  host: 87-206-85-247.dynamic.chello.pl

    I to ma być felieton? Kolejny sfrustrowany studencina wylewa swoje żale na firmę, która produkuje sprzęt, na który go nie stać. Szanowny autorze, jeśli kogoś stać na zakup telefonu za blisko 3k, to i na przejściówkę mu wystarczy.

  • 0

    77. ~ip3GS  2012-09-17 12:05:16  host: ccg9.neoplus.adsl.tpnet.pl

    kolego z @76 Ten artykuł jest o tym, że firma z Cupertino bez miłosierdzia rąbie po kieszeni tych, którzy uważają, że warto zapłacić za ich produkty tyle, ile ta firma sobie za nie życzy. Nikt nie mówi żeby nie kupować Appla. Tu chodzi o to, żeby każdy się zastanowił, czy warto swoje ciężko zarobione pieniądze wymienić ma sprzęt produkowany przez firmę, która klientów traktuje w typowo przedmiotowy sposób. Bo przecież chyba nikt rozsądny nie będzie podważał tezy, że dla Apple'a nie liczymy się my jako klienci tylko nasze pieniądze, które mamy grzecznie przynieść w zębach. Dlatego właśnie firma stosuje wszelkie uniki, byle tylko uniknąć szeroko pojętej kompatybilności, co mogłoby przełożyć się na spadek zysków między innymi ze sprzedaży akcesoriów. Mnie sprzęt od Apple (i nie mówię tylko o telefonie) się podoba, jest całkiem estetyczny i "miły" w użytkowaniu, ale jest też wiele argumetów "przeciw". Na razie "za" przeważają, jednak przewaga nie jest zbyt wysoka. PS Atakowanie kogokolwiek argumentem "nie stać cię", bardzo źle świadczy o stosującym taką argumentację. BARDZO źle.

  • 0

    78. ~sucker killah  2012-09-17 20:41:55  host: 89-76-221-14.dynamic.chello.pl

    @WitekT - ale co to w ogóle za pytanie, OCZYWIŚCIE że wygląd samochodu jest bardzo ważny, więc co to znaczy czy jeżdżę wyglądem? Jak dla Ciebie jest nie ważny, to przyczep sobie silnik do ulicznego śmietnika i tym jeździj. Po drugie nie mówię tylko o wyglądzie, a również o jakości wykonania, bo do tego nawiązuje ten - tak! - bełkot, nazwany artykułem, czytając zapowiedź pomyślałem sobie, O! w końcu jakiś odważny się znalazł, który pochwali coś co jest pięknie zaprojektowane i przy innych telefonach wygląda jak Ferrari w garażu pełnym Fiatów, więc do tego nawiązuję krytykując te wypociny. Teraz pytanie do Ciebie - czy każdy, ale to każdy kto skrytykuje cokolwiek na telepolis nie czyta ze zrozumieniem? Ja wiem o czym jest ten artykuł, ale napisałem o swoich odczuciach i zawiedzeniu po wejściu na ten "artykuł" - zresztą jak widać po ocenie, nie tylko ja się zawiodłem. Nie pisałem o specyfikacji technicznej (tu ponownie nawiązuje do pytania "czy samochodem jeździsz "wyglądem" czy może tym, co Ci oferuje jeżeli chodzi o funkcje") bo artykuł jest zatytułowany "Genialne i precyzyjne projekty Apple" a pierwsze w nim zdanie brzmi "Od wielu lat słyszałem entuzjastyczne opinie o tzw. designie Apple", ale skoro mówisz o funkcjach czy specyfikacji technicznej, to tutaj iphone 5 wypada bardzo dobrze, więc jeśli chodzi o analogię do samochodu, to ten "samochód" i bardzo dobrze wygląda i bardzo dobrze jeździ :)

  • 0

    79. ~sucker killah  2012-09-17 20:45:30  host: 89-76-221-14.dynamic.chello.pl

    Co do tych orłów - to trzeba się na coś zdecydować, nie można się przypodobać każdemu, a Ty jesteś trochę w ciąży, a trochę nie jesteś w ciąży - czyli każdemu mówisz, nie nie, nie opowiadamy się po żadnej stronie, a tak na prawdę to ten "artykuł" jest typowym pójściem pod publiczkę - bo w Polsce przecież "wszystkich ", bez wyjątku, całe 38 milionów Polaków - stać na iphona, tylko "wszyscy" obiektywnie i wg. uniwersyteckich, naukowych standardów, oceniają ten telefon jako najgorszą rzecz jaka przydarzyła się ludzkości w przeciągu ostatnich 100 lat

  • 0

    80.  2012-09-17 20:52:11

    Jeżeli twierdzisz, że piszemy pod publiczkę, to posiedź tu kilka miesięcy i oceń w horyzoncie większym niż jeden artykuł, ok? Nie jesteśmy "trochę" w ciąży - to jest FELIETON, a nie TEST czy ARTYKUŁ. Tu wyrażamy swoje opinie. Nie ma człowieka na Ziemi, który swojej opinii by nie miał.

  • 0

    81. ~TOMATO  2012-09-18 07:50:50  host: 80.51.66.249

    Apple w preciwieństwie do innych producentów przez 4 generacje telefonów (od iPhone 2 przez, 3G, 3GS, 4, 4S) i dla całej masy iPodów oraz iPadów nie zmieniło wtyczek przez kilka lat. Więc może jednk w dobie miniaturyzacji celem zmiany jest rozmiar tego złącza...

  • 0

    82. ~  2012-09-20 18:45:50  host: 178-37-141-242.adsl.inetia.pl

    @81 Nie ma czegoś takiego jak iPhone 2 Obecnie mamy 6 generacje iPhone: a były iPhone, iPhone3g, iPhone3gs,iPhone4, iPhone4s i najnowsze dziecko iPhone5. ta nowa wtyczka to na mój gust to zwykłe USB ale po Applowemu :)

  • 0

    83. ~  2012-09-21 12:30:31  host: 89-76-221-14.dynamic.chello.pl

    @WitekT - nie odnosiłem się do całego portalu, a tylko do tego jednego artykułu który tak jak mówię - jest pod publiczkę, taka jest moja opinia. A to że wyrażacie swoje opinie to bardzo dobrze, tylko dwie uwagi do tego - ja stwierdziłem że ubolewam nad tym że autor artykułu nie poszedł pod prąd, choć oczywiście miał do tego prawo, a druga uwaga - wyrażacie opinie, super, ale liczcie się z tym że ktoś ma inną i mówi o tym, mało tego argumentując swój punkt widzenia.

  • 0

    84. ~sucker killah  2012-09-21 12:33:38  host: 89-76-221-14.dynamic.chello.pl

    ^ to oczywiście pisałem ja, jażąbek ;)

Dodaj swoją opinię