Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Fotopojedynek: Xperia XZ2 vs Xperia XZ Premium

Fotopojedynek: Xperia XZ2 vs Xperia XZ Premium

Marian Szutiak (msnet) 12 Kwietnia 2018 20:07

6 1
xperiaxz2 vs xperiaxzpremiumPodczas lutowych targów MWC 2018 w Barcelonie Sony zaprezentował dwie nowe, flagowe Xperie, modele XZ2 i XZ2 Compact. Większy z nich miałem okazję niedawno testować, zauważając przy okazji sporą poprawę jakości zdjęć względem poprzedników. Żeby nie być gołosłownym, postanowiłem porównać jakość zdjęć robionych przez Xperię XZ2 do tego, co potrafi Xperia XZ Premium, debiutująca w 2017 roku.

Zdjęcia do pojedynku zostały wykonane w kilku miejscach zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego - od bieszczadzkich pagórków, po miasto Rzeszów. Wszystkie ujęcia były wykonywane w takich samych warunkach, z włączonym trybem Ulepszona automatyka (z automatycznym HDR-em). Punkty ostrzenia zdjęć były wybierane w tym samym obszarze lub pozwalałem, żeby to aparat wybrał (na ogół wtedy był to środek kadru). Wszystkie ujęcia były wykonane z ręki, bez użycia statywu.

Aby łatwiej porównać zdjęcia przy użyciu slidera, wszystkie zostały pomniejszone do rozmiaru 800 x 600 pikseli. Zbliżenia powstały poprzez wycięcie fragmentów w rozmiarze 800 x 600 pikseli z oryginalnych zdjęć. Oba smartfony cechuje taka sama rozdzielczość tylnego aparatu, nie trzeba więc było przy wycinaniu zmieniać rozdzielczości zdjęć, by ujęcia z obu urządzeń pokazywały taki sam fragment kadru. Jedynie w przypadku zdjęcia z przedniego aparatu należało zmniejszyć rozdzielczość zdjęcia z Xperii XZ Premium, która dysponuje z przodu matrycą o większej rozdzielczości niż XZ2.

Kilka słów o sprzęcie

Pomimo czasu dzielącego od siebie premierę Xperii XZ2 i Xperii XZ Premium, oba smartfony dysponują w zasadzie takimi samymi (pod względem sprzętowym) aparatami fotograficznymi. Różnice są przede wszystkim w oprogramowaniu i to one przekładają się na nieco inny efekt końcowy, czyli zdjęcia.

Ale do rzeczy. Obie porównywane Xperie mają z tyłu aparat fotograficzny wyposażony w matrycę Exmor RS IMX400 19 Mpix 1/2,3 cala oraz obiektyw Sony G 25 mm z przysłoną f/2.0. Obecny jest w nich hybrydowy autofocus, wykorzystujący do ustawiania ostrości detekcję fazy oraz promień lasera. Nie ma tu optycznej stabilizacji obrazu, ale jest efektywna, pięcioosiowa stabilizacja elektroniczna SteadyShot. Zastosowany w obu Xperiach aparat nagrywa filmy w rozdzielczości 4K, które także możemy porównać (linki do klipów wideo znajdują się na ostatniej stronie).

Zobacz: Test telefonu Sony Xperia XZ2
Zobacz: Test telefonu Sony Xperia XZ Premium

Chociaż w zasadzie można całkiem jednoznacznie wskazać zwycięzcę tego pojedynku, pozwalamy naszym Czytelnikom wystawić końcową ocenę tego, która Xperia robi lepsze zdjęcia. Na końcu znajdziecie służącą do tego ankietę. Ja swój własny komentarz ograniczę do minimum.

Zdjęcia dzienne

Mamy wiosnę w pełni, więc nie brakuje także światła słonecznego. W takich warunkach teoretycznie każdy współczesny telefon komórkowy powinien robić bardzo dobre jakościowo zdjęcia. W przypadku Xperii mamy do czynienia z matrycą o dużej rozdzielczości, która generuje sporo szumów nie tylko przy małej ilości światła. Aby nim przeciwdziałać, telefony dysponują mechanizmem odszumiającym. Proces taki może jednak wpływać destrukcyjnie na drobne szczegóły na zdjęciach, gdy będzie zbyt silny. Jeśli odszumianie będzie słabsze, szczegółów na zdjęciach będzie więcej, ale więcej będzie także szumów. Trzeba więc wypracować kompromis, który da najlepsze rezultaty.

1. Na początek zdjęcie wykonane w moich rodzinnych stronach. Słoneczny dzień, dobrze oświetlony budynek i całkowita automatyka.

sony xperia xz2 1s sony xperia xz premium 1s
sony xperia xz2 1sc sony xperia xz premium 1sc


2. Małomiasteczkowy krajobraz z kościołem w tle. Bardzo dobry obiekt do porównywania możliwości aparatu fotograficznego - wystarczy spojrzeć na cegły (najlepiej na zbliżeniu).

sony xperia xz2 2s sony xperia xz premium 2s
sony xperia xz2 2sc sony xperia xz premium 2sc


3. A tak było na stacji kolejowej Rzeszów Główny. Ostrzenie na starym wagonie.

sony xperia xz2 3s sony xperia xz premium 3s
sony xperia xz2 3sc sony xperia xz premium 3sc


4. Błękitne niebo i powoli zazieleniająca się łąka. Ostrzenie wybrane na zalesionej granicy.

sony xperia xz2 4s sony xperia xz premium 4s
sony xperia xz2 4sc sony xperia xz premium 4sc


‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~  2018-04-14 10:13:35  host: public-gprs361144.centertel.pl

  Praktycznie większość ma matryce od sony i robią lepsze zdjęcia niż sam sony ;) Szewc bez butów chodzi.

 • -1

  2. ~  2018-04-14 13:29:51  host: 77.111.247.6

  2. Ma matryce Sony, a nie odo Sony.

 • 1

  3.  2018-04-15 21:14:18

  Porównajcie XZ2 z S9, X lub P20 Pro, bo takie wewnętrzne porównania chyba raczej nie mają za dużo sensu?

 • 1

  4.  2018-04-15 23:10:56

  redukcja szumów w xz p jest większa i przez to rozmywa obiekty. skoro aparaty są te same a zmieniło się oprogramowanie to producent wciska niezły kit klientom. ciemna przesłona, brak optycznej stabilizacji - nie ma szans w porównaniu z konkurencją.
  podejrzewam że gdyby zmodyfikować aplikację aparatu wyłączając redukcję szumów to różnice by były niezauważalne

 • 1

  5.  2018-04-15 23:39:53

  Xperia XZ2 zdecydowanie lepsza. To co zrobiła Premium z twarzą jest nie do przyjęcia

 • 0

  6. ~Spike  2018-04-17 15:20:48  host: 7-39.hukot.net

  Ewidentnie XZ2 wygrywa patrząc na ilość szczegółów na obrazie.

 • 0

  7.  2018-04-19 03:48:48

  @5
  Nie oceniaj na podstawie zdjęć jednego testu...Akurat to, o którym mówisz wyszło słabo, ale na 10 prób nie byłoby aż takich różnic. Trzeba się zgodzić @1 - Sony dostarcza podzespoły...matryce, a samo...ma aparaty dobre, ale jednak często w ogólnej ocenie gorsze od Samsunga, Apple, LG, a czasami potrafią przegrać i z innymi w pary testach, trybach. Szkoda bo nakładka dobra, wykonanie przeważnie niezłe, nie gorsze od reszty. Teraz zabrali minijacka 3,5mm, a zdjęciami nadal nie wygrywają...Gdybym dzisiaj kupował jakiś model z najwyższej półki to brak jacka 3,5mm i trochę gorsze zdjęcia spowodowałyby odrzucenie Sony. Oby LG i HTC jeszcze jakiś czas pozostały na rynku bo tak to tylko Samsung, Apple, Samsung, Apple i czasami Huawei...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-93-19.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Który producent jako pierwszy wprowadzi do sprzedaży zginane smartfony?

LG też ma swój zginany wyświetlacz OLED

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet