Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Ewolucja mobilnego szkodliwego oprogramowania

Ewolucja mobilnego szkodliwego oprogramowania

Kaspersky Lab 21 Października 2009 17:41

0 0
W ciągu pierwszych dwóch lat swojego istnienia mobilne szkodliwe programy ewoluowały bardzo szybko. W okresie tym pojawił się szereg różnych szkodliwych programów atakujących telefony komórkowe. Programy te były bardzo podobne do szkodników atakujących komputery: wirusów, robaków i trojanów, łącznie z oprogramowaniem spyware, adware i backdoorami.Ten krajobraz zagrożeń stworzył warunki, które mogłyby zostać wykorzystane do przeprowadzenia powszechnego ataku na użytkowników smartfonów. Jednak taki atak nigdy nie nastąpił. Przyczyną była szybko zmieniająca się sytuacja na rynku urządzeń mobilnych. Dwa lata temu Symbian był niekwestionowanym liderem na tym rynku. Gdyby stan ten utrzymał się, istniałaby dzisiaj ogromna ilość szkodliwego oprogramowania dla smartfonów z systemem Symbian. Jednak sytuacja zmieniła się: Symbian (i Nokia) stracił główny udział w rynku na rzecz innych systemów operacyjnych i urządzeń. Obecnie Nokia posiada około 45% udział w rynku smartfonów. Pierwszą firmą, która stała się konkurencją dla Nokii, był Microsoft, który udostępnił swoją platformę Windows Mobile. Windows Mobile 5 okazał się sukcesem i był obsługiwany przez wielu największych producentów telefonów. Następnie Microsoft udostępnił wersję 6 tego systemu i opublikował jego kod źródłowy. Obecnie Windows Mobile posiada około 15% udział w globalnym rynku smart fonów. Swoją pozycję na rynku znacząco wzmocniła również firma RIM, po tym jak jej urządzenie Blackberry (które działa pod kontrolą systemu operacyjnego stworzonego przez RIM) zyskało sporą popularność w Stanach Zjednoczonych. Do dzisiaj nie zidentyfikowano żadnego szkodnika dla tej platformy, z wyjątkiem BBproxy, backdoora typu "proof-of-concept", stworzonego przez analityków luk w (http://www.praetoriang.net).

Wprowadzenie do sprzedaży iPhone'a firmy Apple to z pewnością najważniejsze wydarzenie w najnowszej historii urządzeń mobilnych. iPhone wykorzystuje mobilną wersję systemu Mac OS X i bardzo szybko stał się jednym z najlepiej sprzedających się urządzeń mobilnych na świecie. Do dzisiaj sprzedano ponad 21 mln iPhone'ów.

Gdy dodamy do tego wprowadzony niedawno do sprzedaży pierwszy telefon wykorzystujący platformę Android firmy Google, który oferuje wiele możliwości tworzenia aplikacji oraz wykorzystywanie usług Google'a, okaże się, że trudno wyłonić jednoznacznego lidera na rynku urządzeń mobilnych.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w świecie komputerów PC, który jest wyraźnie zdominowany przez Windowsa. Musimy pamiętać, że to popularność systemu operacyjnego decyduje o tym, czy stanie się on celem ataków cyberprzestępczych. Gdy twórcy wirusów zdali sobie sprawę, że nie istnieje zdecydowany lider wśród systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych, uświadomili sobie również, że nie będą mogli zaatakować większości użytkowników urządzeń mobilnych jednym uderzeniem. Dlatego mniej skupili się na pisaniu szkodliwych programów atakujących konkretne platformy i poświecili się tworzeniu programów potrafiących infekować kilka platform.

Rodziny i modyfikacje szkodliwego oprogramowania: statystyki i zmiany

Lista mobilnych szkodliwych programów podana w pierwszej części artykułu "Ewolucja mobilnego szkodliwego oprogramowania" z 30 sierpnia 2006 roku zawiera 5 platform, które stanowiły cel ataków twórców wirusów. W ciągu trzech lat, które minęły od tego czasu, do listy tej została dodana tylko jedna platforma: S/EGOLD (sklasyfikowana przez Kaspersky Lab jako SGold) wykorzystywana w telefonach Siemensa. S/EGOLD to otwarta platforma, która pozwala użytkownikom zainstalować własne aplikacje.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1. ~new  2009-11-06 10:54:13  host: 194.246.124.200

    wszystko się napędza teraz trzeba będzie antywirus na komórki instalować co zwiększy zapotrzebowanie na pamięć ram w tel i procesor

  • 0

    2. ~kolokolo  2010-12-26 11:20:54  host: 81-210-123-94.ip.netia.com.pl

    no.. powiedzmy że tak to właśnie będzie ale ale wszystko wskazuje na to że telefonia komórkowa zostania zakazana jeśli wciąż będzie zorganizowana na zasadzie nadajników i odbiorników naziemnych. Dlaczego? Na świecie giną osy, pszczoły, zaś te owady są podstawą rolnictwa i spożywki i to poruszamy tu tematykę w skali globalnej. Jeśli te owady wciąż będą padać to ludzkość znajdzie się w niezłym potrzasku. Naukowcy dochodzą do wniosku, że powodem jest / może być telefonia komórkowa.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-8-185.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy standard obsługi klientów na infoliniach operatorów jest satysfakcjonujący?

Koniec głaskania klientów Orange. Nie masz racji? Nie licz na bonus

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet