Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Dziwne sygnały z Midasa

Dziwne sygnały z Midasa

Witold Tomaszewski 17 Listopada 2014 16:30

7 2
Problemy ma Państwowa Komisja Wyborcza ze swoim systemem informatycznym. Midas z kolei oznajmił głosami członków zarządu, że ciągle zastanawia się i jeszcze analizuje czy wystartuje w przetargu na 800 MHz. Oba przypadki kojarzą mi się z mało poważnym podejściem do rzeczywistości.



Zobacz: Midas chce wystartować po 800 MHz.

Midas, ot tak, się po prostu zastanawia - czy zainwestować te kilkaset mln zł a może nawet i więcej, czy może usiąść i wypełnić wniosek o start, czy nie. Czy te 800 MHz jest mu potrzebne, czy może nie za bardzo. Podobno trwa liczenie i analiza potencjalnych scenariuszy powiązania z myśleniem o sfinansowaniu całego przedsięwzięcia. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że czas na złożenie dokumentów oficjalnie mija w poniedziałek, dokładnie za tydzień.

Przedstawiciele Midasa zapowiedzieli, że analiza potrwa dłużej. W końcu musi być profesjonalnie przeprowadzona, nie ma mowy o prowizorce. W lekką konsternację zarząd wprowadziło pytanie, czy w takim razie liczą się z utratą wadium (po 6 mln zł za każdy z dwóch bloków 800 MHz, bo po więcej startować grupa Zygmunta Solorza-Żaka nie może) i czy stać ich, ot tak, na wyrzucenie tych 12 mln zł, jeżeli jednak z analiz wyjdzie, że nie ma sensu się o to pasmo starać? Po chwili padła odpowiedź, że będą robić wszystko, żeby tego wadium nie stracić. Brzmiało to trochę jak słowa studentów, którzy na tydzień przed sesją mówili już o rundzie poprawkowej, bo przebimbali cały semestr.

Myślę, że bardziej zainteresowani tematem inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że tak naprawdę prace nad startem w aukcji we wszystkich spółkach Solorza-Żaka zaczęły się już bardzo dawno temu. Pewnie grubo ponad rok, kiedy to przygotowywane były wnioski o start w poprzedniej aukcji. Po co takie niezdecydowane scenariusze w celu ukrycia do ostatniego momentu faktu startu? Po co tak bagatelizować sprawę i sprowadzać ją do poziomu jakiegoś błahego problemu typu jaki kolor ścian wybrać w nowym biurze? Tak naprawdę o tym, która ze spółek z grupy wystartuje, zadecyduje (a najpewniej już zadecydował) Solorz-Żak. Jak będzie chciał jeszcze bardziej zadłużyć Midasa i zrobić z niego centrum kosztowe, to to uczyni. A jeżeli nie, to po LTE pójdzie Polkomtel i/lub Cyfrowy Polsat...

Czy nie można było powiedzieć mamy policzone trzy scenariusze, określone wszystkie za i przeciw, przedstawiliśmy je do zaopiniowania właścicielom / radzie nadzorczej / komukolwiek (niepotrzebne skreślić) celem podjęcia ostatecznej decyzji? Czy nie brzmi to nie tylko lepiej, ale i jest bliższe prawdzie?
Dodaj do:
w sumie: 28
  • -1

    9.  2014-11-20 04:06:02

    @Podgryza

  • 2

    10.  2014-11-20 09:16:07

    Lukasz88: no i co ja mam odpowiedzieć na Twoje pytanie? Konkurencja to dobra rzecz - tyle chyba mogę powiedzieć. A zamiast zwykłego marudzenia, poproszę bardziej merytorycznie. :-)

  • 0

    11.  2014-11-20 09:16:31

    besson: a czemu KONKRETNIE mam nie iść? Co jest złego, nieprawdziwego w tym zdaniu, bo nie rozumiem?

  • 1

    12.  2014-11-20 09:18:38

    as: biorąc pod uwagę fakt, że Midas twierdzi, że analizę zakończy PO 24 listopada, to powinni profilaktycznie udział w aukcji wziąć, żeby "zabezpieczyć" ewentualny wynik analiz "tak, potrzebne nam LTE 800 MHz". Czy teraz, widząc te zazębiające się terminy (trzeba złożyć wniosek i wpłacić wadium do 24 listopada, kiedy analiza jeszcze nie będzie gotowa), dalej twierdzisz, że jest to analiza chybiona? :-)

  • 1

    13.  2014-11-20 09:19:01

    wlo: ofertę trzeba złożyć do 24 listopada i wpłacić wadium.

  • 1

    14. ~Staszi  2014-11-20 09:26:30  host: ptcnat.t-mobile.pl

    Pan o nazwiskach dwóch swoich zon to cwany żydek i na pewno nie straci tych 12 baniek.\

  • -1

    15. ~  2014-11-20 10:01:36  host: 178-36-212-181.adsl.inetia.pl

    Jak dowodzą wcześniejsze poczynania i dokonania spółek pana ZSZ, to raczej nie wyrzuci pieniędzy w błoto. A to, że o tym nie chcą mówić teraz to pewnie mają w tym swój cel i powód.

  • 0

    16.  2014-11-20 10:43:53

    Witek - ja rozumiem, że trzeba - o ile zamierzają złożyć ;-) W tekście mamy rozważania czy potrzebują, zastanawiają się... Faktycznie - dziwi, ze chcą się dłużej zastanawiać, znając zasady aukcji w tym terminy obowiązujące. Ale zakładając, że jednak złożą ofertę i wpłaca wadium - wydłużą sobie w ten sposób termin na myślenie, a wystarczy, ze złożą pierwszą ofertę cenową i bez problemu odzyskają wadium przecież, jeśli nawet nie będą chcieli brać udziału dalej w aukcji.
    Warunki aukcji dają całkiem spore możliwości. Nie chcę za daleko iść, ale nawet można wykorzystywać warunki na swoją korzyść. O manipulacjach nie mówię... Chociaż... ;-)

  • 0

    17.  2014-11-20 10:47:40

    Nie wiem, nie znam się... Ale jak sam Witek twierdzisz... Solorz już dawno wie czego potrzebuje. Teraz tylko myśli jak to finansowo zrealizować, przez którą ze spółek ;-) "Wprowadzić" do aukcji może ich kilka przecież. Przeciwnie konkurencja ;-)

  • 0

    18. ~adixm  2014-11-20 10:55:12  host: google-proxy-66-249-81-223.google.com

    Przeciez grupa ZSZ ma 5MHz w pasmie 800MHz wiec w sumie jest to pasmo pokryciowe i wazne zeby mieli z niego cokolwiek.

  • 0

    19.  2014-11-20 11:03:25

    wlo: mi chodzi raczej o mało sensowny przekaz, jaki dają rynkowi i akcjonariuszom. Żeby nie powiedzieć, że mało poważny.

  • 0

    20.  2014-11-20 11:12:19

    Witek, jak siadasz do pokera to wykładasz karty na widok publiczny? O akcjonariuszy bym się nie martwił ;-) O rynek chodzi - i zdaje się też nie ten inwestycyjny raczej ;-)

  • 1

    21. ~KaReS  2014-11-20 11:19:09  host: 212.160.172.83

    A może wahanie Midasa ma związek z objęciem tarczą antykorupcyjną tej aukcji?

  • 0

    22.  2014-11-20 11:23:59

    wlo: no ale blefować trzeba profesjonalnie - chyba się zgodzisz? A nie w taki, że od razu wiadomo, że to blef...

  • 0

    23.  2014-11-20 11:24:14

    KaReS: rozwiniesz?

  • 0

    24. ~KaReS  2014-11-20 12:02:11  host: 212.160.172.83

    WitekT: to tylko moje skojarzenie związane z dziwnym zachowaniem potencjalnego udziałowca tej aukcji. Ponadto temat nie może być rozwijany w dyskusji internetowej. Moim zdaniem zbyt wrażliwa materia.

  • 0

    25. ~@Lukasz88  2014-11-20 14:43:45  host: apn-31-1-207-98.dynamic.gprs.plus.pl

    O jakiej konkurencji mówisz ?

  • 0

    26. ~xy  2014-11-20 22:44:17  host: HSI-KBW-149-172-169-231.hsi13.kabel-badenwuerttemberg.de

    Tiaaa, autor serio myśli, że dla dużej firmy najważniejsze jest powiedzieć jakiemuś tam Telepolis o swoich planach? No bez jaj... Zresztą same mądrości tutaj.

  • 0

    27.  2014-11-21 13:18:12

    xy: nie, my akurat nie uważamy, że coś ma być specjalnie dla nas. My tylko napisaliśmy jak to odebraliśmy. Co ciekawe, była to zgodna konstatacja dziennikarzy obecnych na spotkaniu.

  • 0

    28.  2014-11-21 21:18:13

    Moim zdaniem to zagrywka taktyczna, "nie wiemy czy warto, czy to potrzebne, itp.." by pokazać konkurencji niezdecydowanie, by konkurenci nie walczyli na noże, a w ostatniej rundzie ich przeskoczyć. Chyba jednak w tej branży nikt takiego chwytu nie łyknie ;-)

Dodaj swoją opinię