Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Dobre strony rejestracji prepaidów

Dobre strony rejestracji prepaidów

Witold Tomaszewski 1 Lipca 2016 12:32

14 13
W kraju, gdzie 100 mln zł kredytu można wziąć "na słupa", rejestracja prepaidów nie przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia terrorystycznego. Tym bardziej, że bardzo restrykcyjne pod tym względem państwa takie, jak Francja czy Turcja, doświadczają bolesnych wydarzeń. TELEPOLIS.PL nie jest portalem politycznym, nie będziemy zajmować się prawdziwymi powodami stojącymi za tzw. ustawą antyterrorystyczną, a samym faktem wprowadzenia rejestracji i jej wpływu na polski rynek telekomunikacyjny. A wpływ ten będzie niemały i - moim zdaniem - pozytywny dla wszystkich jego uczestników.



Rejestracja prepaidów to spore wyzwanie dla operatorów i rynku dystrybucyjnego. Dopiero 25. lipca będzie tak naprawdę wiadomo, jakie metody rejestracji są dopuszczalne. Możliwość zrobienia tego za pomocą systemu bankowego, podobnie jak przy programie 500+, może w znaczący sposób wpłynąć na cały proces. Na pewno gotowy jest na to RUCH, który z racji współpracy z Vivus.pl (szybkie pożyczki), ma już gotowy system identyfikacji i zbierania podpisów. Kolejni dystrybutorzy pracują nad podobnymi rozwiązaniami. Na rynku jest od 5 do 7 mln kart u sprzedawców, co stanowi zapas na jakieś 4 miesiące. Sprzedaż może spaść z 1,5 mln miesięcznie do około 1-1,1 mln. Mała część będzie wynikała z samego utrudnienia rejestracji, a większość z ograniczenia "jednorazowego" użytku, a przede wszystkim z praktycznie całkowitym wyeliminowaniem FCT-ów.

Prawie każdy spotkał się z przypadkiem odebrania dziwnego, polskiego numeru podczas rozmów przychodzących z zagranicy. Wiele osób dostawało też promocyjne wysyłki SMS-owe z losowych numerów. Tzw. SMS-y Eco kosztowały 3-4 grosze. SMS-y Pro, czyli wysyłane "po bożemu", poprzez połączenie wykonawcy z SMSC operatora, są dwa razy droższe, ale zapewniają możliwość personalizowania pola nadawcy (np. wstawiania tam tekstu), a także większą kontrolę w kwestii doręczenia (raporty). Największe firmy zajmujące się tym procesem już rozpoczęły proces informowania klientów o planowanych zmianach i podwyżkach.

Zobacz: O FCT-ach i debacie w UKE słów kilka.

Trzeba także pamiętać, że operator sprzedaje starter za niewiele więcej niż połowę jego ceny detalicznej. Czyli taki za 5 zł sprzedaje hurtowniom za 2,50-3 zł, co nie pokrywa realnych kosztów jego wytworzenia. Rejestracja stwarza duże pole do oszczędności dla telekomów.

Prepaidy, które stanowią teraz 46% bazy aktywnych kart, dają operatorom tylko 18% przychodów. Mało lojalni, często anonimowi klienci nie są oczkiem w głowie telekomów. Teraz powinno się to trochę zmienić. Klient będzie znany z imienia i nazwiska, powinien generować większe przychody (ARPU) dzięki ograniczeniu zjawiska multisimowości. Z jednej strony klient powinien być bardziej lojalny, z drugiej jest zagrożenie związane z szybszą możliwością przeniesienia numeru. Operatorzy powinni bardziej zadbać o klienta i bardziej powalczyć w tym segmencie.

Wszyscy operatorzy gorączkowo przygotowują się do rejestracji kart. Co ciekawe, jako pierwsi zaczęli ci, którzy mają najbardziej "napompowane" bazy, czyli P4 i Orange. Minuty, złotówki i GB w obu przypadkach są tylko promocyjne i ważne miesiąc. To chyba taki rodzaj call to action dla posiadaczy martwych kart i walka jeszcze o nowych klientów. W większości "jednorazowych", którzy po wykorzystaniu świetnej, wakacyjnej oferty w tablecie czy komputerze, wyrzucą kartę.. Roczne konto rozmyje z kolei erozję bazy i rozciągnie ją w czasie. Ale i tak najboleśniejszy będzie 1. lutego, kiedy to wyłączone zostaną niezarejestrowane karty...

Zupełnie inaczej postępują operatorzy, którzy jakiś już czas temu urealnili swoje bazy i wycięli nieaktywne karty. Polkomtel na razie nic nie robi, inną taktykę przyjął T-Mobile. Ten włączył wszystkim bez wyjątku (na stałe po doładowaniu, bez potrzeby wklepywania kodów USSD) darmowe rozmowy i wiadomości wewnątrzsieciowe. Cementuje swoją bazę i stara się pokazać, że u nich jest najlepiej? Z moich informacji wynika, że to jednak nie koniec działań "madżenty".

Rejestracja prepaidów może też zwiększyć o kilkadziesiąt procent ilość migracji do miksów i abonamentów. Z tego operatorzy najbardziej się ucieszą. To może oznaczać, przynajmniej przez najbliższe pół roku, ciekawe akcje promocyjne w postpaidzie.

Cały proces przyniesie zdecydowanie więcej korzyści niż strat i klientom, i operatorom. Ci drudzy będą mieli jednak nerwowe pół roku. Najgorętszy będzie styczeń, bo Polacy mają skłonność do odwlekania wszystkiego na ostatni moment. Przypomnijmy sobie kolejki na pocztach z PIT-ami 30 kwietnia. Obrona bazy i przychodów będzie wymagała od telekomów poprawiania ofert (także abonamentowych) i sporych nakładów na reklamę, aby dotrzeć z przekazem do świadomości jak największej ilości użytkowników. Jestem bardzo ciekawy jak polski rynek będzie wyglądał w przyszłym roku.
Dodaj do:
w sumie: 259
  • 0

    240. ~pabloki  2016-07-05 19:33:09  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    wlo ale co ? pobrało wiecej? bo jak wyłaczyłeś i właczyłes ponownie to nie jest dowód że samo sie nie zmieni przy odnowieniu.

  • 0

    241.  2016-07-05 20:48:04

    240 - pewnie nie jest... Ale biorąc pod uwagę moje doświadczenie z siecią, "samo" na aktywnej promocji się nie zmieni ;-)

  • 0

    242.  2016-07-05 20:51:02

    Jakie jeszcze przykłady mam Ci podawać? Muzodajnia - samo mi się nie zmieniło - mam do dzisiaj warunki jakie miałem kiedy aktywowałem... Antywirus - to samo - samo z 9 zł na 4,99 się nie zmieniło... Ale wystarczy, że deaktywuję, to się już zmieni i wyboru mieć nie będę - tylko wg nowych warunków będę mógł aktywować usługi.

  • 0

    243. ~pabloki  2016-07-05 21:08:47  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    to durny i zacofany ten plus jest skoro play potrafi tak ustawic system by zmienic cene. co, w plusie nie wiedza ze numer łatwo przeniesc od nich. przeciez jak sie ludziom poodnawia w wyższej cenie to masowo złożą rekalamcje i będa mieli odrzucone a potem nara plus. az tak krótkowzroczna strategi w tej wydmuszce jest?

  • 0

    244. ~pabloki  2016-07-05 21:13:22  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    to wywalić tak krótkowzroczne osoby odpowiedzialne za ten niecny proceder za powód podać szkodzenie firmie bo efektem będzie pewnie" emigracja " klientów.

  • 0

    245.  2016-07-06 07:41:02

    243 - no nie wiem czy to tak powinno być... Ja np. nie chce zmieniać opcji - ani Muzodajni ani antywirusa ;-)

  • 0

    246. ~pabloki  2016-07-06 13:18:11  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    245 zrozumiałem że wolisz płacić więcej za tą muzodajnie... cena powinna sie zmieniać na lepsza dla klienta automatycznie , za pazerność klient podziękuje po skończonym pakiecie

  • 0

    247.  2016-07-06 13:24:56

    246 - no źle rozumiesz ;-) Płacę tyle samo, ale za o wiele więcej ;-) Za antywirusa więcej, tyle, ze za 3 licencje (czego już w ofercie nie ma) a nie za jedną.
    Wszystko powinno się automatycznie robić... Nawet kartofle za darmo chłop powinien do domu przywozić ;-)

  • 0

    248. ~R  2016-07-07 07:46:14  host: 89-74-173-170.dynamic.chello.pl

    Najlepiej obrane i usmazone na fryty :-)

  • 0

    249.  2016-07-07 09:28:31

    Przydałaby się informacja, artykuł o tym, jak rejestracja numerów może wpłynąć na konkurencyjność, oferty pre-paid oraz abonamentowe. Czy oferta na abonament może się poprawić w ciągu 6 mies.? Czy oferta na kartę może także się poprawić czy już raczej nic więcej nie ugramy?

  • 0

    250.  2016-07-07 13:38:24

    Tak sobie pomyślałem przeglądając wolne numery w Plusie... Może dobrą stroną rejestracji prepaidów byłoby umożliwienie użytkownikom wyboru, dowolnego z puli wolnych, numeru telefonu?

  • 1

    251. ~  2016-07-08 23:23:59  host: user-94-254-177-36.play-internet.pl

    Artykuł dobitnie świadczy o tym że propaganda zawitała na telepolis.

  • 0

    252.  2016-07-09 17:26:06

    Witek jak chcesz być uczciwy to czekam na artykuł pod tytułem" "Złe strony rejestracji prepaidów". ALE TEGO NIE NAPISZESZ! Napisaliście artykulik o dobrych stronach i pominęliście złe strony to jest manipulacja. Pamiętaj, że każde zagadnienie ma zwykle dobre i złe strony, skupianie się na jednych a pomijanie innych, to nic innego jak mówinie pół-prawd. Chcecie tracić wiarygodność to manipulujcie.

  • -1

    253.  2016-07-09 19:15:46

    buba1234 - zmień gazetę. Czytaj taką, która jest obiektywna i uczciwa.

  • -1

    254.  2016-07-09 19:51:06

    Ja tu wchodzę tylko raz na tydzień by znać sytuację cenową/pakietową wśród operatorów i czasem na forum. Ta część jest wolna od manipulacji.

  • 2

    255.  2016-07-10 11:19:19

    buba1234 - pewny jesteś, że jest wolna? ;-)

  • 1

    256. ~ola  2016-07-10 13:07:17  host: ip-5-172-232-197.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    jestem tylko ciekawy czy 1 lutego czy tam kiedy, podadzą ile sim wyłączyli... obecnie sama mam ok 8 do natychmiastowej dezaktywacji

  • 0

    257. ~ziom  2016-07-15 15:00:59  host: 212.160.172.84

    Ech artykul sam w sobie nie bylby zly, zeby nie widoczna stronniczosc pro-tmobile. Gdzie tu dziennikarski obiektywizm?

  • 2

    258. ~  2016-07-25 14:42:28  host: readme.tor.camolist.com

    Ustawa sluzy jedynie INWIGILACJI obywateli, niczemu wiecej. Terrorysci maja wiel sposobow by ją bez trudu obejsc, mogą:
    - NA CWANIAKA: zaplacic bezdomnemu 10,-/szt, niech tam 20,-/szt zeby kupil karty na siebie
    - NA DYPLOMATE: przejechac sie do Czech czy inych osciennych krajow zeby kupic niezarejestrowana karte, wzglednie poprosic wujka z ISIS, zeby przyslal caly worek niezarejestrowanych kart, ktore w Polsce tez dzialaja za posrednictwem roangu