Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Do nju mobile niektórzy będą potrzebować nju kserokopiarki

Do nju mobile niektórzy będą potrzebować nju kserokopiarki

Witold Tomaszewski 26 Kwietnia 2013 11:50

27 1
Oferta nju mobile namieszała na rynku. Odbiór klientów to jedno, ale szybka reakcja Play świadczy o tym, że nowa marka jest dla niego zagrożeniem. Atakuje segment ofert za 30-60 zł bez telefonu, w którym czwarty operator czuje się najmocniejszy.



Zobacz: Nju mobile - szczegóły oferty.

Oferta nju mobile jest trochę nierówna. Prepaid jest zbyt skomplikowany, o czym świadczyły zarówno pytania dziennikarzy na konferencji, jak i komentarze na TELEPOLIS.PL pod wiadomością. 2 zł aktywacji na 7 dni, codziennie nie więcej niż 2 zł na usługi... Może aktywacja od razu na 30 dni trochę wyprostowałaby sprawę? Rozliczanie pakietu 100 MB dziennie po zakupionym pakiecie na 30 dni jest dodatkowo nielogicznie i trochę nieuczciwe, szczególnie przy braku lejka. Za tu usługi abonamentowe... No, tu muszę powiedzieć, że dawno nie widziałem tak nowej, ciekawej i uczciwej oferty.

Do tej pory Orange znany był z całej masy pakietów, czasem wykluczających się, raz ważnych 25 dni, a raz 30. Kupując pakiet 1000 minut i wykorzystując z niego tylko 100, czasem okazywało się, że lepiej było go nie kupować i korzystać z cennikowej stawki. To nie zawsze da się przewidzieć. W nju mobile nie ma tego dylematu - płaci się cennikowo, ale nie więcej niż określona kwota. 19 groszy za minutę, 9 groszy za SMS-a i 19 groszy za 1 MB to naprawdę bardzo dobre ceny. Limit ustawiony na poziomie 29 zł dla rozmów (czyli po 157. minucie już się nie płaci), 9 zł dla wiadomości (darmowe SMS-y od 101. lub MMS-y od 48.) i 19 zł dla transmisji (bezpłatny transfer od 101. MB, z lejkiem po 1 GB) sprawia, że rachunek nie przekroczy 57 zł za prawdziwie nielimitowane, krajowe usługi bez jakiejkolwiek umowy terminowej i cyrografu. 1 GB powinno wystarczyć nawet najbardziej zaawansowanym użytkownikom przy założeniu, że nie będzie się robiło z telefonu hotspota.

Hiszpański Orange przy wprowadzeniu "taniej bandery" reaktywował swoją markę sprzed rebrandingu - Amenę. Wydaje mi się, że wybranie Idei zamiast nju mobile mogłoby być lepszym ruchem. Idea to sentyment, znana marka, swego czasu najtańszy z trójki operatorów, ciągle w większym czy mniejszym stopniu istniejąca w świadomości klientów, kojarząca się pozytywnie. Moim zdaniem reklama nju mobile jest fajna, ale nie umiem powiedzieć, czy trafi ze swoim przekazem do odbiorców. Na pewno w telewizyjnych blokach reklamowych będzie się wyróżniać.

Zobacz: Czym jest nju mobile? [wideo].

Wprowadzenie nowej marki to dla Orange swoisty wentyl bezpieczeństwa. To, na co nie może sobie pozwolić "pomarańczowy kwadrat", gdzie możliwy sposób promowania marki jest opisany na wszelkie możliwe sposoby w opasłej księdze, będzie można zrobić w nju mobile. W końcu marketingowcy będą mieli okazję popuścić wodze fantazji. Będzie mogło być bardziej agresywnie, w stylu Play czy Heyah.

Rozumiem też słowa Michała Paschalisa-Jakubowicza z Orange, który powiedział, że ofertę trudno będzie skopiować pod dużym brandem w stylu Plusa czy T-Mobile. Wyobrażacie sobie taki abonament w T-Mobile? Zmusiłoby to operatora do wprowadzenia całego szeregu zmian w wachlarzu taryf, wielu przecen, wielu analiz... Kto kupowałby droższe abonamenty bez telefonu i z dłuższą umową niż te za 57 zł? Za to zmian można oczekiwać w Heyah.

Czy nowa oferta to przecena rynku? Na pewno tak, choć może nie tak rewolucyjna jak mogłoby się wydawać. Do tej pory za podobny abonament z nielimitowanymi usługami u każdego z operatorów trzeba było zapłacić 90-100 zł, podpisując umowę na rok. Nju mobile może lekko negatywnie wpłynąć na ARPU abonamentowe, które wynosi teraz około 60 zł. Nowa oferta to maksymalnie 57 zł brutto, czyli około 46 zł netto. Może jednak wpłynąć pozytywnie na ARPU dla całej bazy, a na pewno pozytywnie na przychody operatora. To jednak będzie zależało od powodzenia oferty, która nie tylko występuje pod zupełnie nową, nieznaną marką, ale dodatkowo dostępna jest tylko w Internecie. Przedstawiciele Orange liczą na setki tysięcy klientów do końca roku.

kserom Play na ofertę nju mobile odpowiedział bardzo szybko - praktycznie tego samego dnia. Odpowiedź jest jednak, moim zdaniem, słaba. Tylko abonamentowa, tylko ze stałym miesięcznym zobowiązaniem, a nie z mechanizmem "nie więcej niż". Jest dodatkowo minimalnie droższa. Play zaspał, chyba nie przewidział takiej ciekawej oferty i kolejny raz - po no limit w prepaidzie - to nie on pokazał coś nowego. Dużo pracy czeka ludzi na Taśmowej - nie tylko po to, żeby nadgonić konkurencję, ale i ją wyprzedzić, pokazać w końcu coś, czego jak nju mobile nie da się szybko "skserować".

Zobacz: Szczegóły oferty Red Bull Mobile No Limits.

Kolejne zmiany? Heyah musi odpowiedzieć - to silna marka, z konotacjami rynkowego destruktora. Plus będzie miał gorzej. Ten operator nie ma żadnej silnej marki, swego czasu pochował Simplusa (najmocniejszy brand prepaid na rynku), a 36i6 (także pochowana) nigdy nie była znacząca. Będzie próba ich reaktywacji czy może jakaś nowość? Tak czy siak, chyba niektórzy nie będą mieli wcześniej zaplanowanego urlopu podczas długiego weekendu...
Dodaj do:
w sumie: 183
  • 0

    167. ~hmm  2013-05-09 16:00:09  host: c176-50.icpnet.pl

    @166 nie wiem ilu Polaków umie myśleć i czytać ze zrozumieniem ale mam nadzieję, że jest ich więcej niż tych "głupich". Generalnie składając zamówienie na nju abonament ładnie widać w podsumowaniu kwoty do zapłaty, więc dla mnie jest to OK. To już Play ma więcej za uszami, bo u nich regulaminy są zakręcone, że sami pracownicy Play nie wiedzą o co chodzi jak pojawi się nowa oferta :D Poza tym podpisując umowę w Play to nie wiesz, czy za Formułę M TYLKO SIM będziesz płacił 29zł, czy 34zł, bo diabeł tkwi w szczegółach, a choć nowe oferty są od stycznia to pracownicy Play nadal mają z tym problem i wprowadzają w błąd - celowo czy przypadkowo to już nie mnie oceniać.

  • 0

    168. ~Marcin  2013-05-09 19:03:40  host: 89-75-128-27.dynamic.chello.pl

    Chciałem poinformować, żę po długiej rozmowie z konsultantem dowiedziałem się że rozmowy bezpłatne nie obejmują operatorów witualnych, do nich opłaty są naliczane

  • 0

    169. ~mi  2013-05-09 22:10:54  host: host-188-122-10-229.finemedia.pl

    a może lepiej poczekać i zobaczyć co z tego wyjdzie.

  • 0

    170. ~biru  2013-05-09 22:19:01  host: 89-66-49-85.dynamic.chello.pl

    @Marcin @168 a na jakiej podstawie gdzie to stoi napisane?

  • 0

    171. ~@168  2013-05-09 22:44:19  host: c176-50.icpnet.pl

    Podaj regulamin, który o tym mówi, bo ja tego nie widzę, za to jest informacja o wszystkich sieciach komórkowych i stacjonarnych, za to płatne są przekierowania i wideorozmowy. "3. Zasady naliczania opłat za rozmowy krajowe 3.1. Za rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych, w każdym cyklu rozliczeniowym, naliczane są opłaty zgodne z Cennikiem usług nju mobile do wysokości 29 zł. Po przekroczeniu 29 zł (?Limit głosowy?), opłata nie jest naliczana, a rozmowy są nielimitowane. 3.2. Limit głosowy nie może być wykorzystany na połączenia z numerami specjalnymi, 501 80 80 80, *888, 501 800 800, z numerami skróconymi *610, *620, *630, przekierowanie połączeń, rozmowa na koszt odbiorcy, połączenia międzynarodowe, połączenia w roamingu, rozmowy o podwyższonej opłacie (tzw. ?Rozmowy Premium?) oraz na wideorozmowy, które są naliczane zgodnie z Cennikiem usług nju mobile"

  • 0

    173. ~@172  2013-05-11 13:58:09  host: c176-50.icpnet.pl

    Chyba chodziło Tobie o pkt. 11.1.b. regulaminu oferty z rachunkiem. Jeśli ktoś przegina to jest taka możliwość.Chyba nie słyszałeś jak po wysłaniu ok. 160 "darmowych" SMSów o tej samej treści, z informacją, że to nowy numer to Play zablokował numer i potraktował klienta jak spamera, więc uważaj, bo na święta w Play możesz mieć to samo ;)

  • 0

    174. ~klient  2013-05-11 15:25:59  host: user-5-173-124-77.play-internet.pl

    szczerze to prostszej umowy jak w nju jeszcze nie widzialem . ja juz podpisalem umowe i mam wszystko w d....

  • 1

    175. ~WEST!  2013-05-11 23:13:18  host: 89-79-70-71.dynamic.chello.pl

    do @164 ~ja p... Nie ma to jak prostacka riposta chama rodem z rynsztoku, nic nie wnosząca do dyskusji, mająca na celu jedynie obrazić kogoś kto miał prawo źle zinterpretować zapis regulaminu. Widać że osoba "~ja p... " podała swoje prawdziwe imię w nicku, cóż musisz kolego/koleżanko wiedzieć że mimo twojej ułomności intelektualnej większość cię akceptuje ... naprawdę jesteśmy z tobą. Jak będzie trzeba to nawet razem poczytamy regulamin żebyś poczuł/a się lepiej. Pozdrawiam i życzę zdrowia :-) Może ktoś jeszcze nazwie moje wątpliwości wtórnym analfabetyzmem ale każdy niejasny zapis w umowie jest zawsze na niekorzyść kupujących. Dlatego mam raczej uzasadnione wątpliwości choć mogę się mylić : Reg. Promocji w ofercie ?nju z rach." Punkt 2.3. Abonent może w każdym czasie cofnąć akceptację otrzymywania e-faktur. W przypadku rezygnacji z otrzymywania e-faktury przed upływem 24 miesięcy od daty zawarcia umowy, Abonent zostanie obciążony opłatą aktywacyjną w wysokości 200 zł. Dlaczego mam wątpliwości co do zapisu z regulaminu Moja wątpliwość polega na tym że nie wiem czy "rozwiązanie umowy" z operatorem NJU w dowolnym momencie bo przecież jest bezterminowa będzie traktowane przez operatora jako zakończenie umowy bez żadnych skutków czy operator w świetle tego że wybrałem e-fakturę i nie zapłaciłem opłaty aktywacyjnej 200zł. będzie takie rozwiązanie umowy traktował jako rezygnację z e-faktur i na koniec mnie obciąży opłatą 200zł. Głupie ale nie jasne! A skoro każda niejasność działa na niekorzyść kupującego to warto byłoby to uregulować dodatkowym punktem regulaminu. "Zakończenie umowy w dowolnym momencie jej trwania, przez użytkownika, który wybrał opcję efaktur-y przed upływem 24 m-cy od jej zawarcia nie skutkuje koniecznością poniesienia opłaty aktywacyjnej 200zł." I tyle :-) Pozdro. WEST!

  • 0

    176. ~gościu  2013-05-11 23:52:50  host: 213-17-201-42.ip.netia.com.pl

    Śmiech na sali, opłata za całe połączenie, nieważne ile trwa z telefonu, który jest w NJU, kosztuje 5 zł. o.O

  • -1

    177. ~@175  2013-05-12 11:02:32  host: c176-50.icpnet.pl

    zwrot "wtórny analfabetyzm" to nie obraza lecz stwierdzenie faktu, takim właśnie mianem określa się sytuację, gdy ktoś czyta tekst lecz go nie rozumie. Moim zdaniem tekst jest na tyle jasny, że w tym zakresie nie powinien budzić wątpliwości, a doszukiwanie się na siłę drugiego dna jest niepotrzebne, chyba że ktoś dodatkowo lubi sam sobie stwarzać problemy i utrudniać życie to jego wybór. Jeśli masz wątpliwości to najpierw ze spokojem zapytaj, a nie wpadasz w panikę i krzyczysz "UWAGA NA NJU!...". Zapewniam Ciebie, że na podstawie wspomnianego zapisu operator nie naliczy opłaty 200zł jeśli tylko wypowiesz umowę przed upływem 24 miesięcy ale zrobi to na 100% jeśli w trakcie trwania umowy zrezygnujesz z e-faktury na rzecz faktury papierowej, bo wolisz np. trzymać papier w ręku i płacić na poczcie itp.

  • 0

    178. ~szebol  2013-05-12 15:06:44  host: 89-72-22-124.dynamic.chello.pl

    Ktoś wie o co chodzi? Mam nju na abona i w starym sonaczu k750i i motce v3 wszystko lata, a jak wrzucę kartę do Avilii lub N80 to jest albo brak zasiegu, albo 1-2 kreski skaczą, a zasięg dopiero pojawia się przy oknie. Zmieniałem już z GSM na UMTS, dzieje się to samo, mało tego, po zmianie z GSM na UMTS i w drugą stronę tel się resetuje i wskakuje raz nju, raz orange PL, raz orange, co nie zmienia faktu, że zasięg na tych telefonach nadal słaby, albo w ogóle go nie ma, a na sonaczu i v3 jest ok.

  • 0

    179. ~wypowiadam umowę  2013-05-26 23:15:13  host: adag137.neoplus.adsl.tpnet.pl

    witam, ku przestrodze!!! umowa z NJU została podpisana 23.05.13 jakie było moje zdziwienie kiedy na moim koncie widnieje okres rozliczeniowy: 28.04.13 - 29.05.13 jak to jeśli umowa została podpisana 23.05.13 ???? pytanie zostało zadane na live czacie odpowiedź: system automatycznie przydziela okres rozliczeniowy i w moim przypadku automatycznie przydzielił 28.04.13 - 29.05.13 a co za tym idzie po zadaniu kolejnego pytania kiedy otrzymam pierwszy rachunek odpowiedz z live czatu: PIERWSZA FV zostanie wygenerowana w dniu 29.05.13 czyli 6 dni po podpisaniu umowy !!!!!!!!!!!!!!!!!!! kolejne pytanie do czacie: w takim razie jaki otrzymam rachunek jeśli korzystam tylko 6 dni z NJU mobile??? odpowiedź: PIERWSZY rachunek jest naliczany proporcjonalnie koszt minuty połączenia to 0,19 gr i jeśli przekroczę kwotę 29,00 zł to zapłacę 29,00 zł rachunku owszem przekroczę bo po to podpisana została umowa by mieć taniej !!! NIESTETY w tym przypadku nijak ma się taniej do tego co proponuje NJU MOBILE reklamuje się za tanią sieć i max 29,00 zł abonamentu powyżej tej kwoty nie zostaje już nic naliczane ale w reklamie nie informuje że okres rozliczeniowy działa w tym przypadku wstecz i w moim przypadku system jak to nazwał Pan z czatu ustawił okres rozliczeniowy 25 DNI PRZED PODPISANIEM UMOWY !!!!!!! a co za tym idzie mój pierwszy rachunek opiewa na kwotę UWAGA: za 6 dni użytkowania od podpisania umowy w MJU MOBILE otrzymam rachunek 29,00 zł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! oczywiście nie zamierzam sprawy zostawić na zakurzonej półce i zgłoszę ją do praw konsumenta ponieważ uważam że takie postępowanie jest karygodne i celowo wprowadza się klienta w błąd omamiając go ofertą na pierwszej stronie MJU MOBILE a ważne dla klienta paragrafy ukrywa się gdzieś w jednej linijce na którejś stronie regulaminu i mimo że zostanie przeczytany to klient nie wyłapie tego czytając kilkadziesiąt kartek zapisanych małym druczk

  • 0

    180.  2013-05-26 23:28:12

    179 - kolega (koleżanka?) to chyba nigdy wcześniej nie miał umowy abonamentowej pewnie? Pierwszy okres rozliczeniowy nigdy nie jest pełny - trwa tyle ile dni upłynie od dnia podpisania umowy do najbliższego przyjętego u danego operatora dnia rozliczenia kończącego się okresu rozliczeniowego. Prosta sparwa. Zapłacić tez więcej niż wynika z regulaminu kolega nie zapłaci, chyba, zę kolega w jeden czy tam trzy dni wygada siedem tysięcy minut i wyśle dwanaście tysięcy esemesów ;-) Tak więc dziwi mnie, zę kolegę dziwi to co od zawsze każdy abonamentowiec dostaje - okres rozliczeniowy kończący się już kilka dni po podpisaniu umowy ;-) Chociaż nie - nie dziwi... Śmieszy ;-)

  • 0

    181. ~wypowiadam umowę  2013-05-28 23:03:46  host: adaa161.neoplus.adsl.tpnet.pl

    180 - kolego (koleżanko) niestety też tak zostało to zrozumiane ale po rozmowie z gościem na live czacie nju sprawa stała się jasna, pierwszy rachunek po 6 dniach użytkowania opiewać będzie na kwotę 29 zł !!!!!!!!!!!!! moim zdaniem 29 zł powinno zostać podzielone na dni miesiąca i proporcjonalnie od dnia podpisania umowy do dnia okresu rozliczeniowego obliczone a niestety tak nie jest mam w archiwum całą rozmowę na live Pan z którym rozmawiałem dodał można złożyć reklamację owszem została złożona i kolejna wtopa nju !!!!!!!!!! czas na rozpatrzenie reklamacji wynosi od 5 dni do miesiąca takie info przyszło na e-maila !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! czyli jeśli teraz wypowiedziana została by umowa nju ma klienta 2 mc i skasuje 58 zł za jeden pełny miesiąc i 6 dni używania za samo dzwonienie czyli nijak ma to się do oferty , nie wypowiadając umowy i oczekując na odpowiedź na reklamację również nju ma klienta 2 mc więc na to samo wychodzi jak nie patrzeć wyj....ka !!!!!!!!!! w dodatku zasięg orange pozostawia wiele do zyczenia jeżdżąc po kraju autem i przejeżdżając przez mniejsze wiochy zasięgu praktycznie szukać ze świeczką między wiochami kpina i żenada przetestowany nju w trasie porażka w większych wiochach w miarę miasta ok. ja spadam z tej sieci szybciej niż się da i pomarańczowa już mnie nigdy pseudo rewolucja nie ogarnie!!!!!!!!!!! N - NIGDY J - JUŻ U - UMOWY tylko prepaid :)

  • 0

    182. ~  2013-06-04 18:11:55  host: user-188-33-81-232.play-internet.pl

    181 Faktycznie lepiej będzie jak skorzystasz z pre-paida, w umowy nigdy więcej nie wchodź, bo niestety wymaga to odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, a czytając takie posty to ręce opadają i nie chodzi tutaj o nju tylko o fakt Twojego rozumowania. W Nju nie masz stałego abonamentu na kwotę 29zł, nie chcesz płacić za te kilka dni to nie dzwonisz ponad minimalne 9zł, dopiero od nowego okresu dzwonisz i masz no-limit przez pełen miesiąc, a nie tylko przez wspomniane 6 dni. Uprzedzając odpowiedź na Twoją reklamację to nikt nie rozbije Tobie tych 29zł proporcjonalnie, bo nie ma ku temu żadnej podstawy. Osiągnąłeś limit głosowy i płacisz za niego 29zł, nie ważne czy korzystasz 1 dzień, czy 30 dni. Proporcjonalne przeliczenie raczej miałbyś w Redbull, bo tam masz stały abonament miesięczny w wysokości 29,50zł lub 39,50zł.

  • 0

    183. ~``  2013-06-16 16:08:05  host: 85.19.195.194

    Zgadzam się w 100% z kolegą (wypowiedz182) w regulaminie jest prosto opisane i kolega (wypowiedz 181) coś sobie pomieszał Ta oferta jest na zasadzie - jak wydzwonisz ponad pewien próg (nie ma nic o tym w jakim czasie to możesz zrobić) płacisz 29zł . Okres 30 dni to czas umowy ,a okres rozliczeniowy to czas od kiedy do kiedy system zaczyna naliczać twoje rozmowy w celu ustalenia kosztów. Poza tym kolega (post 182) wyjaśnił to jak Abel krowie . Pozdrawiam

  • 0

    184. ~Konkret  2013-06-29 11:10:29  host: 89-69-238-145.dynamic.chello.pl

    Zadam proste pytanie, oczekuję prostej i konkretnej odpowiedzi. Umowa na Abonament jaki ma minimalny okres trwania??? Albowiem nie jestem prawnikiem, a czytając regulamin trudno mi jednoznacznie stwierdzić. P.S. Jestem zbyt skąpy by płacić 5 zł za infolinie.

  • 0

    185. ~Ijusia  2013-08-13 18:29:14  host: gw.casus.com.pl

    Widzę że dyskusja tu jest bradzo ożywiona. Nie czytałam regulaminu,i dopiero z komentarzy dowiedziałam się o opłacie aktywacyjnej w wysokości 200zł i aż mnie zmroziło,to średnio 4 x więcej niż życzą sobie podstawowi operatorzy. Nie mniej jednak i tak warto się zastanowić nad abonamentem za 57zł. Choć play ze swoim mini maxem też pokazał na co go stać...

  • 0

    186.  2013-08-13 19:10:03

    ljusia: chyba jednak nie czytałaś komentarzy, bo wtedy byś wiedziała, że aktywacja kosztuje 200 zł TYLKO W MOMENCIE, kiedy chcesz fakturę papierową, a nie elektroniczną. Jeżeli chcesz fakturę elektroniczną, opłaty 200 zł NIE MA.

  • 0

    187. ~jan@olek.pl  2014-10-30 13:47:57  host: user-164-127-119-96.play-internet.pl

    A co wyłudzaniem pieniędzy za przychodzące głupie sms ?!!!

Dodaj swoją opinię