Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Czy już jest drogo?

Czy już jest drogo?

Witold Tomaszewski 25 Lutego 2015 14:39

8 5
Aukcja już przekroczyła moment, kiedy można było częstotliwości zdobyć tanio - powiedział Jorgen Bang-Jensen, szef P4. Wypowiedź ta jest ciekawa z wielu względów i warta jest bliższej analizy.



P4 ma duży apetyt na częstotliwości i jesteśmy przygotowani na długą aukcję - powiedział prezes dodając, że P4 ma zapewnione finansowanie częstotliwości w każdym scenariuszu rozstrzygnięcia.

Zobacz: Aukcja LTE - wyniki po 9. dniu.

Czy aukcja zapowiada się na długą? Być może, jednak już w tym momencie w grze nie ma 3 z 12 ofert na 800 MHz. Czyli jest 9 "popytów" na 5 bloków. Choć można jeszcze, oczywiście, przenieść 4 "popyty" z 2600 na 1 na 800 - ale to już bardziej skomplikowana jazda strategiczna. Czy dalej w tym tempie będzie następowała erozja? Tego pewnie nikt nie wie...

Czy częstotliwości są już drogie? Wspólnym mianownikiem przy tego typu porównaniach zawsze jest cena jednego MHz sparowanego bloku na tysiąc mieszkańców. W tej chwili w aukcji polscy operatorzy oferują około 0,40 euro za 1 MHz sparowanego bloku. We Francji, jeżeli nie pomyliłem się w rachunkach, było to 1,3 euro, a w Niemczech 1,5 euro. To jednak dane sprzed kilku lat i dla krajów, w którym nie mamy sytuacji jak w Polsce, gdzie 60% ludności mieszka na 20% powierzchni kraju. Mówiąc krótko, gęstość zaludnienia w Polsce jest mała, przez co mamy więcej deficytowych stacji bazowych niż kraje Europy Zachodniej.

Niedawno zakończyła się aukcja w Grecji, gdzie oferta opiewała na 0,93 euro - ten przykład powinien być nam bliższy. .To, w przypadku Polski, oznaczałoby cenę bloku 5 MHz w okolicach 715 mln zł - 4 razy większą niż w ostatnim przetargu na 1800 MHz. Częstotliwości co prawda różne (pokryciowa "800" kontra pojemnościowa "1800"), ale różnica spora i robiąca wrażenie.

Zobacz: UKE: P4 i T-Mobile przed czasem wywiązali się z obowiązku budowy i modernizacji nadajników.

Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że Bang-Jensen wypowiadał się w imieniu P4 i nie był specjalnie obiektywny. Biorąc pod uwagę fakt, że wraz z wygranymi częstotliwościami przychodzi obowiązek pokrycia białych plam, a P4 ma najmniejszą ilość masztów, to w ciągu 15 lat rezerwacji musi wyłożyć dodatkowo ponad 0,5 mld zł na ich budowę i utrzymanie. To koszt ponad to, co trzeba zapłacić za częstotliwości. Na drugim biegunie jest np. Orange, który na brak masztów nie narzeka, a posiadanie najmniejszej puli częstotliwości ze wszystkich operatorów dodatkowo zwiększa wartość każdego MHz-a możliwego do pozyskania.

Za częstotliwości i tak zapłacimy na końcu my, klienci, w postaci rachunków za usługi zwycięskich telekomów.
Dodaj do:
w sumie: 47
  • 2

    28. ~  2015-03-01 12:22:27  host: adch210.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @27
    widzę, że kolega ma rozdwojenie jaźni. śmiechowo :D

  • 2

    29.  2015-03-01 15:50:52

    WałbrzyskiNajeźdźo: fakt, że stać Cię tylko na przyczepienie się do błędów językowych świadczy o Twojej mizerii merytorycznej. Nigdy nie pretendowaliśmy do bycia czempionami mowy polskiej. Choć się staramy, czasem błędy się zdarzają - i będą zdarzać. Ale mogłeś nie zauważyć, że to nie portal o języku polskim, tylko o telekomunikacji.

  • -1

    30. ~tia  2015-03-01 17:34:07  host: dpj148.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dziennikarze podają źródło informacji zwykle. Równie dobrze ktos może manipulować"zdradzając" strategię

  • -1

    31. ~tia  2015-03-01 17:41:26  host: dpj148.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zresztą takie pełne informacje ma prawo znac tylko ktos z UKE. Próba wysadzenia aukcji w powietrze...?

  • 0

    32.  2015-03-01 18:50:59

    tia: dziennikarze mają swoich informatorów, których tożsamość - w razie potrzeby - jest chroniona na podstawie Prawa prasowego. Co do znajomości "parametru popytu" - zna go każdy z graczy (widzi ile na danym bloku jest ofert).

  • 0

    33. ~tia  2015-03-01 19:14:28  host: dpj148.neoplus.adsl.tpnet.pl

    oferty nie mogą się pojawić znowu?

  • 0

    34.  2015-03-01 19:16:48

    Masz tzw. punkty licytacyjne. Musisz mieć 4 na każdy blok 800 i 1 na każdy blok 2600, żeby móc złożyć ofertę. Jak złożysz - punkty się odnawiają. Nie złożysz - tracisz je. Co prawda można skonwertować cztery oferty 2600 (4 punkty) na jedną ofertę 800 (też za 4 punkty), ale tylko w momencie, kiedy żadna z tych 2600 nie jest najwyższa. To w praktyce jednak jest bardzo trudno wykonalne...

    Czyli odpowiadając na Twoje pytanie - nie, nie mogą się pojawić, bo parę podmiotów potraciło już punkty licytacyjne.

  • 0

    35. ~  2015-03-01 21:35:32  host: 159-205-42-122.adsl.inetia.pl

    będzie drogo bo tanio już było ;)

  • 0

    36. ~WałbrzyskiNajeźdźca  2015-03-02 09:49:19  host: afmw120.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witku, to tylko słuszna uwaga językowa. Rozumiem, że ciebie poniosło. Nie mam żalu. Sam kiedyś miałem nadwagę i wiem jak ten stan zaburza obiektywne postrzeganie świata. Powrotu do zdrowia.

  • 0

    37.  2015-03-02 09:59:21

    WałbrzyskiNajeźdźca: dziękuję za troskę, ale mam się doskonale. Proponuję, żebyś więcej nie zajmował się moją skromną osobą. :-)

  • 0

    38. ~prawie  2015-03-02 10:52:03  host: 213.158.222.72

    at36.upasiony i nieogolony słabo znosi uwagi.. językowe. wiecej subtelnosci najeżdzo. to co bierzesz za nadwage to spęczenie i nadęcie ważnościa niemałą

  • 0

    39.  2015-03-02 12:53:05

    @ 24
    czyli VF sprzedal udzialy w PLK zeby kupic cala spolke? gdzie sens, gdzie logika?

  • -1

    40. ~  2015-03-02 14:38:37  host: 198.etlink.pl

    Dla Play jest drogo bo mają 1,1 mld na zakupy ;-) http://tlp.is/5k3

  • 0

    41.  2015-03-02 17:53:25

    Ostatni Grecki benchmark na bloki 800Mhz wychodzi ok. 0.47 €/MHz/capita (populacja ~11m, 154m € za 30Mhz http://tlp.is/5k9 Ten sam parametr w niedawnych regionalnych aukcjach 800Mhz (Czechy, Słowacja, Węgry) to ok. 0.42-0.45 €/Mhz/capita. Zakładając 0.5 € w Polsce wychodzi wycena ok 800PLN za sparowany blok - raczej poziom minimalny biorąc pod uwagę, że konkurencja w przytoczonych przypadkach była zdecydowanie mniejsza.

  • 0

    42. ~pabloki  2015-03-03 19:53:05  host: 213.158.219.177.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    ta aukcja na ile stanęła? ruszy do końca roku?

  • 0

    43.  2015-03-03 19:58:36

    pabloki: jutro zostanie wznowiona.

  • 1

    44.  2015-03-03 20:18:54

    Dalej, niech już ko?czą ten serial... ile można się licytować? Tak to my lte 800 bedziemy mieć za 5 lat.

  • 0

    45. ~P  2015-03-04 18:27:20  host: google-proxy-66-249-81-235.google.com

    Są juz wyniki na stronie UKE. Czekam na Witkowe tabelki :)

  • 0

    46. ~Marek  2015-03-04 19:17:25  host: 095160112013.czeladz.vectranet.pl

    Bawmy się tak dalej w licytacje a ludzie na wsiach nie mają dalej internetu szerokopasmowego.

  • -1

    47.  2015-03-04 20:19:23

    46 - zbuduj sieć i im za 2 złote zaoferuj łącze, powiedzmy 1-megabitowe chociażby ;-)

Dodaj swoją opinię