Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Czy Anna Streżyńska unieważni aukcję i powoła super-regulatora?

Czy Anna Streżyńska unieważni aukcję i powoła super-regulatora?

Witold Tomaszewski 9 Listopada 2015 15:34

32 3
Anna Streżyńska została nominowana na szefa Ministerstwa Cyfryzacji. Zostanie nim, jak rząd Beaty Szydło otrzyma wotum zaufania - wydaje się to raczej formalnością. To, moim zdaniem, bardzo dobra kandydatura. To osoba, która dogłębnie zna cyfrowy rynek od strony zarówno teoretycznej (legislacja), jak i praktycznej (UKE, Regionalne Sieci Szerokopasmowe). Pobawię się w małe przewidywania tego, które sprawy zostaną wzięte "na warsztat" jako pierwsze z branży telekomunikacyjnej.



Zobacz: Streżyńska ministrem w rządzie Szydło.

Przed Anną Streżyńską już na "dzień dobry" stoją dwa duże i ważne projekty. Pierwszy z nich to połączenie UKE z... no właśnie. Krajową Radą Radiofonii i Telewizji czy Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów? A może wszystko razem? Z KRRiT może być ciężko, bo to organ umocowany w Konstytucji, więc uwzględnienie go w zmianach pociągałoby za sobą - zapewne - konieczność zmian w ustawie zasadniczej, a tu może być problem z ubieraniem odpowiedniej liczby głosów. Tak czy siak, takie połączenie jest bardzo pożądane, bo trzy urzędy coraz częściej zaczynają sobie wchodzić w paradę. Rynek telewizyjny wchodzi w Internet, rynek telekomunikacyjni jedni regulują ex post, a drudzy ex ante, często bez wzajemnej współpracy. Wszyscy mówią, że brytyjskie BBC to idealny przykład publicznej telewizji. Tu trzeba dodać, że po części zapewne dzięki dobremu regulatorowi - Ofcomowi - który kompleksowo obserwuje rynek cyfrowo-medialny i potrafi sprawnie, skutecznie zareagować w odpowiednim momencie.

Druga sprawa to aukcja LTE. Anna Streżyńska wielokrotnie wypowiadała się krytycznie zarówno o jakości procesu rozdziału częstotliwości, jak i sposobie podziału pasma na bloki. O ile w pierwszym wypadku z przyszłą panią minister się zgadzam, o tyle w drugim jestem zdecydowanym zwolennikiem aktualnego rozstrzygnięcia. Budowa jednej sieci ogólnopolskiej może skutkować powstaniem jakiegoś zmutowanego tworu, który nie tylko nie przyniesie pokładanych w nim nadziei, ale jeszcze spowoduje wzrost kosztów działania sieci. Biorąc pod uwagę fakt, że proces rezerwacyjny powinien się zakończyć na przełomie roku, to czasu zbyt wiele nie ma. No i działania muszą być stanowcze, bo sprawa jest dużego kalibru.

Zobacz: [Aktualizacja] Halicki podpisze własną wersję rozporządzenia.
Zobacz: Dwóch wygranych, trzech przegranych.

Na starcie Anna Streżyńska będzie jednak musiała zmierzyć się z reorganizacją ministerstwa. Z dawnego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji "wyjęto" administrację (przejdzie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych). Potem, jak sądzę, przyjdzie czas na realizację tych dwóch celów. Muszę przyznać, że odczuwam swoiste deja vu. Dokładnie 10 lat temu Anna Streżyńska była wiceministrem transportu i budownictwa (odpowiedzialnym za telekomunikację) w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Wtedy to brała udział w procesie legislacyjnym, który skutkował powołaniem UKE na zgliszczach Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Niektórzy pamiętają te nocne głosowania w połowie grudnia, gdzie przy okazji zmieniono ustawę o KRRiT i wymieniono jej skład.

Zobacz: PiS bierze się do pracy.
Zobacz: Ostatni akt dramatu.

Czy teraz będzie podobnie? Czy po załatwieniu tych spraw Anna Streżyńska przejdzie "do egzekucji" i dostanie stanowisko prezesa super-regulatora? Biorąc pod uwagę jej zdecydowanie większą miłość do konkretnego działania niż legislacji, wcale by mnie to nie zdziwiło...
Dodaj do:
w sumie: 61
  • -4

    42.  2015-11-10 18:35:13

    goral2099 - chłopie... Ja nie mówię o częstotliwościach. Wiem, że to jest ograniczony zasób. Naprawdę wiem. Mówię o tym, ze jak już je mają, to niech konkurują - za swoje pieniądze (inwestycja) i potem z przychodów od klientów a nie za pieniądze publiczne albo z ulgami udzielanymi przez władzę.

  • 3

    43.  2015-11-10 18:48:14

    Ogólnie celem było obniżenie, sztucznie zawyżonych cen. Udało się. Zeszły do akceptowalnego poziomu. Teraz celem jest poprawienie zasięgu. Firmy ani jednego, ani drugiego same by nie zrobiły. Powtarzam: ważniejsi są ludzie i rozwój rynku jako całości, niż zyski konkretnych firm, czy sztywne trzymanie się kurczowo zasad. Twoim zdaniem można przepłacać za marnej jakości usługi dla idei: dla wszystkich te same narzędzia - niech wygra ten bardziej przebiegły. ;)

  • 1

    44. ~Calm7  2015-11-10 19:40:53  host: dka52.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @wlo) Pisałem ci kiedyś wlo jak dojdzie PiS do władzy to wróci Sterżyńska a Gaj odejdzie a Ty wlo się spierałeś i nie wierzyłeś i tłumaczyłeś to kontraktem kadencji ze Gaj będzie siedzieć dłużej.

  • -2

    45.  2015-11-10 20:02:02

    @43 Jakiego akceptowalnego poziomu ceny?! Ceny są absurdalnie za niskie.

  • -3

    46.  2015-11-10 20:07:45

    44 - może byś uściślił? Ja też mówiłem, ze jeśli ugra swoje warunki, przyjmie stanowisko ministra, a na stanowisko Szeryfa nie wróci. Gaj odejdzie. Kiedyś każdemu się kadencja kończy. Z pewnością nie odejdzie wcześniej. Kadencja rządu może być krótsza, na pewno nie Szeryfa - ona wcześniej nie odejdzie ;-)
    goral2099 - nie wkładaj w moje usta to czego nie powiedziałem ;-)

  • -1

    47.  2015-11-10 20:37:30

    no to możemy pożegnać się z rozszerzeniem pojemności sieci przynajmniej na rok albo i dłużej. Będzie jak w 2005 - PiS twierdził że wszystko zrobi lepiej, po czym rozwalił co się dało rozwalić i pozostawił bajzel następcom. Sterżyńska owszem zna się na rzeczy, ale jest też marionetką polityczną i od tego nie ucieknie.

  • 3

    48.  2015-11-10 20:45:07

    45: są absurdalnie za niskie? I nadal jest to całkiem dochodowy interes. :) Obniżki poszły dalej niż się niektórzy spodziewali. Zadziałała konkurencja wolnorynkowa. ;) Oferty bez limitu zatrzymały się nachwilę na poziomie ~100PLN, a później przyszła pomarańczowo-żółta rewolucja i poszło jeszcze niżej. :)

  • 3

    49.  2015-11-10 20:47:51

    47: tak jak chyba wlo pisał: zobaczymy co z żelaznej damy zostało. :)

  • -1

    50.  2015-11-10 20:56:48

    49: pesymistyczny wariant: będą ją cisnęli by wyciągnęła jak najwięcej kasy dla budżetu bo już teraz jest panika że nie ma z czego spełnić obietnic wyborczych. A więc nowa licytacja - ale tym razem operatorzy nie dadzą zrobić się w konia bo znają innych graczy, ceny końcowe mogą być niższe od obecnych, a o aukcja będzie ciągnęła się w nieskończoność bo cena wciąż za niska.

  • -3

    51.  2015-11-10 21:08:36

    stawiacie minusy - więc czekam na wariant optymistyczny. Jest taki?

  • 2

    52.  2015-11-10 21:42:54

    Ja poproszę teraz o takiego kablowego Playa na ftth. Może być na infrastrukturze UPC i Netii. Internet 100 Mbps za 29zł przynajmniej w dużych miastach. A na wsi 10 Mbps też za 29zł starczy. Umowa ma być na czas nieokreślony i aktywacja za 0 zł.

  • 2

    53. ~dyby  2015-11-10 22:30:06  host: public-gprs516444.centertel.pl

    Na sieciach kablowych (UPC, Vectra, Multimedia itd.) są zbyt duże ograniczenia technicznie aby dało się wpuścić następnego operatora i sami operatorzy mają poważne problemy z rozbudową oferty bo brakuje im pasma w RF.
    Na FTTH jest to dużo łatwiejsze o ile ktoś zadbał wcześniej na etapie projektu o nadmiarowość włókien lub zastosuje takie LLU dla optyki jak we Francji.

  • -3

    54. ~  2015-11-11 03:20:53  host: host-176-221-123-49.dynamic.mm.pl

    Nawet Wikipedia podaje, że pani A.Streżyńska to urzędniczka państwowa, która W 2008 została uhonorowana Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego (przyznaną za zwalczanie monopolu Telekomunikacji Polskiej)[7]. W 2010 otrzymała Odznakę Honorową Bene Merito[8]. W 2012 wyróżniona Nagrodą im. Marka Cara[9].
    I to jej jedyna nagroda, więc o czym tu mowa?
    Ta pani musi odejść!

  • 1

    55. ~0lek_skype  2015-11-11 19:59:20  host: 188.146.73.66.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Witamy Panią Anię w ministerstwie :-)

  • 3

    56. ~mirekb  2015-11-12 01:37:02  host: apn-37-7-68-109.dynamic.gprs.plus.pl

    3 kwesie bdą kluczowe-nr.1co z pasmem 3,6-3,8 po wimax w tmobile pl?cos sie z tym dzieje?nr2 jakie plany aukcju na pasma II DC tj. pasmo 700MHz- 1 normalnie przygotowana aukcja,nr.3 czy mozliwy jest w miare szybki refarming z cdma pasm polkomtela i orange pl 420 i 450 MHz pod lte?pasma czetotliwosci z pkt 1 i 3 leżą praktyczie odłogiem

  • 2

    57. ~Eryk  2015-11-12 14:17:35  host: user-94-254-193-207.play-internet.pl

    Czy Streżyńska usunie CAPTCHA z Aero2? Bo nie wiem czy wiecie, ale to dzięki niej dostaliśmy Aero2, a potem $olorz zrobił POrządny deal z rzadem i dal kapcia..

  • -1

    58. ~Białeplamy  2015-11-12 20:10:23  host: i131.dbsinternet.pl

    Czy zrobi Pani szybki internet po światłowodach w Piasku Wielkim?
    Światłowody leżą w ziemi.

  • -2

    59. ~Galan  2015-11-12 20:12:51  host: 188.146.134.140.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Bawić to się można w piaskownicy. Widzę, że "pisarze" tych nowin głównie zajmują się wróżeniem niż podawaniem przyzwoitych faktów

  • 0

    60. ~Józek  2015-11-16 18:59:43  host: i131.dbsinternet.pl

    Nie chcę unieważnienia aukcji bo będzie to trwało latami. Chcę szybki internet w Piasku Wielkim jak najszybciej.

  • 0

    61. ~Hanka  2015-11-18 06:45:35  host: 188.146.7.196.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Co wy piszecie? Nie będzie unieważnienia aukcji. Seryjnie :P

Dodaj swoją opinię