Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Co zmieni przejęcie Polkomtelu

Co zmieni przejęcie Polkomtelu

Witold Tomaszewski 1 Lipca 2011 15:09

0 0
Przejęcie Polkomtelu przez Zygmunta Solorza-Żaka zmieni na rynku więcej niż to by się mogło wydawać. Wyraźnie zmieni się układ sił, właściciele niektórych z konkurentów tracą możliwość realizacji określonych scenariuszy, a pozostali będą zmuszeni do podjęcia aktywnych działań, aby móc w pełni konkurować na nowym rynku.Przejęcie Polkomtelu przez Zygmunta Solorza-Żaka (choć na to musi wyrazić jeszcze zgodę UOKiK - ale to temat na oddzielny felieton) da potężny impuls rozwojowy obu stronom i nie lada przewagę konkurencyjną. Aero2, Mobyland i CenterNet ze stajni inwestora, które budują sieć szybkiego, mobilnego Internetu (odpowiednio HSPA+ na 900 MHz i LTE na 1800 MHz), będą w końcu mogły znacząco przyspieszyć powstawanie nowych stacji przy wykorzystaniu masztów i infrastruktury Polkomtela, a także w końcu na siebie zarabiać. Solorz-Żak na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami mówił, że największym problemem w pozyskaniu hurtowych klientów jest stosunkowo niewielki zasięg jego sieci, który obejmuje tylko około połowę kraju. Teraz zapewne znacząco się to zmieni, a kurs giełdowego NFI Midas, który jest umocowany do podpisywania umów, powinien w najbliższym czasie wyraźnie rosnąć.

Pierwszym klientem spoza aktualnej grupy Solorza-Żaka będzie Polkomtel, co wydaje się być kwestią najbliższych miesięcy. W ten sposób włączy do swojej oferty szybki, mobilny Internet, na co konkurenci nie będą praktycznie w stanie sensownie odpowiedzieć przez najbliższy rok albo i dwa, bo albo nie mają potrzebnych częstotliwości, albo możliwości szybkiego ich zreorganizowania. Przetarg na częstotliwości LTE 2,6 GHz odbędzie się nie wcześniej niż w przyszłym roku, jakiekolwiek sieci będą mogły wystartować kilka miesięcy po rozstrzygnięciu. 2600 MHz, pasmo typowo miejskie i pojemnościowe, jest o wiele mniej atrakcyjne niż 1800 MHz należące do CenterNetu i Mobylandu, wymagające o wiele większych nakładów finansowych na pokrycie porównywalnego obszaru. W przetargu rozdysponowane będą też częstotliwości 800 MHz - pasma typowo pokryciowe, wykorzystywane na terenach rzadziej zaludnionych. Będą to jednak zaledwie dwa bloki po 5 MHz, co pozwoli osiągać prędkości podobne do HSPA+ (LTE w pełni pokazuje swoje możliwości dopiero przy 20 MHz, a wyraźne lepsze prędkości od HSPA+ osiąga się dopiero przy 10 MHz).

Tu powstaje pytanie, czy mając takie możliwości Polkomtel będzie potrafił je odpowiednio wykorzystać. Patrząc na dotychczasowe poczynania i efekty, dział marketingu będzie wymagał znacznego wzmocnienia. Szerzej pisałem o tym w felietonie pt. Polkomtel maluje trawę na zielono. Zmiany nastąpią też z pewnością w zarządzie. Ani Jarosław Bauc, ani Krzysztof Kilian nie dostali rekomendacji rady nadzorczej na kolejną kadencję, a ich poprzednia dobiegła końca w połowie maja. Po rynku krążą plotki, że telekomem w najbliższym czasie pokieruje kobieta.

Wydaje się, że w stosunkowo najgorszej sytuacji jest P4. O ile do tej pory można było rozważać, czy UOKiK wyrazi, czy też nie, zgodę na przejęcie przez któregoś z większych konkurentów, tak teraz scenariusz taki wydaje się praktycznie niemożliwy. "Wchłonięcie" czwartego operatora przez PTC bądź Centertela zbyt mocno ograniczyłoby aktualny stan konkurencyjny. Biorąc pod uwagę fakt, że P4 będzie miała asymetrię jeszcze tylko przez półtora roku, a polski rynek telekomunikacyjny jest raczej okrzepły i rośnie o nie więcej niż kilka procent rocznie, to nie spowoduje to ani ustawienia się kolejki inwestorów, ani nie można liczyć na wzajemną walkę podbijającą cenę.

Inną sprawą jest to, że P4 będzie posiadało najmniejsze zasoby radiowe - w porównaniu do konkurencji najmniejszy blok 900 MHz i brak częstotliwości 1800 MHz. Te ostatnie są jeszcze w części do rozdysponowania - po uwolnieniu przez wojsko. P4 zaczęło już medialnie się o nie starać, wpisem na blogu rzecznika Marcina Gruszki przypominając, że konkurenci dostali je praktycznie za darmo.

P4 jest też teraz jedynym operatorem, który samodzielnie będzie budował swoją sieć. Zaraz razem zaczną robić to PTC i Centertel, co ma dać im oszczędności na poziomie aż kilku miliardów złotych, o czym szerzej pisałem w felietonie pt. Czy Centertel i PTC odskoczą konkurencji?. To może być poważny problem dla P4 w kwestii bilansowania działalności i możliwości zdobywania rynku. Czy połączy swoją sieć z Polkomtelem? Na razie korzysta tylko z roamingu krajowego…

Na koniec ciekawostka. Puls Biznesu napisał dziś, że zakup Polkomtela otworzył drogę Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi do pierwszej setki najbogatszych ludzi na świecie. Majątek wartości 25,5 mld zł (9,2 mld dolarów) stawiałby go na 97. miejscu listy magazynu Forbes. Do tego bezapelacyjne, pierwsze miejsce w Polsce.
Dodaj do:
w sumie: 64
 • 0

  47. ~  2011-07-02 07:25:53  host: z36-05.opera-mini.net

  UOKiK zgodę Solorzowi na przejęcie Plusa raczej da. Natomiast może mu nakazać pozbyć się udziałów w którejś lub we wszystkich spółkach które przejął tylnymi drzwiami tzn Aero2, CenterNet, Mobyland. Jeśli tego UOKiK nie zrobi to zachwieje to przejęcie konkurencyjnością rynku telkom w Polsce.

 • 0

  49. ~  2011-07-02 07:59:54  host: aeph136.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Czy jest możliwe nakazanie oddania którejś z częstotliwości CP innemu operatorowi?

 • 0

  50. ~  2011-07-02 09:48:57  host: z36-05.opera-mini.net

  @49. Nie takiej możliwości niema jeśli wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Natomiast UOKiK może postawić warunek zgody na przejęcie Polkomtela od pozbycia się przez Solorza udziałów w innych spółkach telekomunikacyjnych zależnych od niego tzn Aero2, CenterNet, Mobyland. Sferia raczej tu nie ma znaczenia bo jest operatorem nomadycznym a nie mobilnym. @49. Nie takiej możliwości niema jeśli wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Natomiast UOKiK może postawić warunek zgody na przejęcie Polkomtela od pozbycia się przez Solorza udziałów w innych spółkach telekomunikacyjnych zależnych od niego tzn Aero2, CenterNet, Mobyland. Sferia raczej tu nie ma znaczenia bo jest operatorem nomadycznym a nie mobilnym.

 • 0

  51. ~Piotrek  2011-07-02 13:12:40  host: dtr132.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ehh - to Pan solorz zrobi jeszcze kilka spółeczek i będzie mial gdzieś UOKiK - przecież formalnie nie będzie posiadal wszystkich częstotliwości ale faktycznie bedzie miał nad nimi kontrolę

 • 0

  52.  2011-07-02 13:16:48

  Nie ma czym się martwić. Powstanie silna grupa telekomunikacyjna w Polsce ktora z czasem powinna zachwiać pozycją TPsa/Orange. Solorz wie jak robić interesy i pozyskiwać klientów. Nie rzuca się głównie na klienta biznesowego ale na masowego i nie trąbi o prestiżu maskująć pod tym frazesem wysokie ceny usług (Orange, Era). Warto też zauważyć, ze Solorz nie będzie musiał transferować zysków do kas zachodnich potentatów telekomunikacyjnych. Będzie za to musiał spłacać kredyt na zakup Plusa ale w razie kłopotów to spokojnie rzuci na giełdę 49% akcji swojej grupy telekomunikacyjnej co może dać ok 10mld zł. Resztę spłaci z wysokich zysków Polsat Plusa. Całą transakcję oceniam pozytywnie ale żadnej rewolucji się nie spodziewam.

 • 0

  53. ~  2011-07-02 13:51:20  host: z21-01.opera-mini.net

  @Piotrek51. Takich rzeczy nie da się ukryć. Jeśli UOKiK postawi warunek odsprzedaży udziałów w pozostałych spółkach Solorzowi to będzie musiał to zrobić.

 • 0

  54. ~  2011-07-02 18:39:22  host: user-46-113-205-115.play-internet.pl

  Heh, śmieszą mnie teksty,że niby UKe czy UKOiK ma rzekomo "zmusić" kogokolwiek do sprzedaży czy odstąpienia czegokolwiek LEGALNIE zdobytego.

 • 0

  55. ~  2011-07-02 18:41:09  host: user-46-113-205-115.play-internet.pl

  @52: Polsta PLusa? Nie ma czegoś takiego! I pewnie nigdy nie będzie. Solorz musiałby być niespełna rozumu żeby tak nazwać sieć.

 • 0

  56. ~  2011-07-02 18:41:45  host: user-46-113-205-115.play-internet.pl

  Oczywiście "Polsat" miało być, a nie "Polsta" ;-)

 • 0

  57. ~  2011-07-02 21:00:37  host: 178.73.49.129

  54: Nie może? Mało wiesz. "Jeronimo Martins Dystrybucja może przejąć sieć sklepów Plus – zdecydowała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Właściciel Biedronki musi jednak sprzedać 38 placówek, a w trzech kolejnych wynająć część powierzchni handlowej"

 • 0

  59. ~  2011-07-02 21:30:08  host: z02-02.opera-mini.net

  @54. To że legalnie nabyte to jeszcze to nic nie znaczy bo spółki które wcześniej przejął Solorz startowały w przetargach na częstotliwości na preferencyjnych warunkach i tylko dlatego dostały te częstotliwości. Teraz po przejęciu Plusa przez Solorza wszystko znalazłoby się w jego rękach. To albo UKE tworzyło fikcję przy przetargach albo Solorz wyprowadził UKE w pole i okrężną drogą zrobił stał się posiadaczem połowy widma radiowego. Rynek telkom jest rynkiem regulowanym i UOKiK może uzależnić zgodę na przejęcie Plusa od pozbycia się udziałów w części spółek kontrolowanych przez Solorza. @54. To że legalnie nabyte to jeszcze to nic nie znaczy bo spółki które wcześniej przejął Solorz startowały w przetargach na częstotliwości na preferencyjnych warunkach i tylko dlatego dostały te częstotliwości. Teraz po przejęciu Plusa przez Solorza wszystko znalazłoby się w jego rękach. To albo UKE tworzyło fikcję przy przetargach albo Solorz wyprowadził UKE w pole i okrężną drogą zrobił stał się posiadaczem połowy widma radiowego. Rynek telkom jest rynkiem regulowanym i UOKiK może uzależnić zgodę na przejęcie Plusa od pozbycia się udziałów w części spółek kontrolowanych przez Solorza.

 • 0

  60. ~  2011-07-03 10:30:40  host: cjs195.neoplus.adsl.tpnet.pl

  mam nadzieję że UOKIK sprzeciwi się tej transakcji.

 • 0

  62. ~  2011-07-03 12:47:47  host: z16-07.opera-mini.net

  @61. Gdyby UOKiK nie miał takich prerogatyw to po co wogóle by istniał ten urząd. To przejęcie jak pewnie zdajesz sobie sprawę wprowadza duże dysproporcje w zasobach radiowych u poszczególnych operatorów. Ogranicza ilość podmiotów konkurencyjnych co było głównym założeniem UKE przy ogłaszaniu przetargów na częstotliwości. Jak będzie się okaże ale takie uprawnienia ma UOKiK.

 • 0

  64. ~  2011-07-03 19:00:50  host: z30-06.opera-mini.net

  A ja mam nadzieję,że oferty zostaną poprawione. Po drugie chyba kwestią czasu jest kwestia wypowiedzenia umowy roamingowej PTC przez cyfrowy polsat. Pieniądze zostaną wtedy w grupie właściciela. Może nastąpi jakaś unifikacja ofert telefonii komórkowej. Miejmy nadzieję, że nowemu właścicielowi żal będzie wyrzucania pieniędzy w błoto na ciągle naloty tajemniczych klientów w punktach i na inne bzdury. Mając plusa i pełną ofertę platformy cyfrowej, mają możliwość stworzenia czegoś atrakcyjnego i elastycznego.A ja mam nadzieję,że oferty zostaną poprawione. Po drugie chyba kwestią czasu jest kwestia wypowiedzenia umowy roamingowej PTC przez cyfrowy polsat. Pieniądze zostaną wtedy w grupie właściciela. Może nastąpi jakaś unifikacja ofert telefonii komórkowej. Miejmy nadzieję, że nowemu właścicielowi żal będzie wyrzucania pieniędzy w błoto na ciągle naloty tajemniczych klientów w punktach i na inne bzdury. Mając plusa i pełną ofertę platformy cyfrowej, mają możliwość stworzenia czegoś atrakcyjnego i elastycznego.

 • 0

  65.  2011-07-04 06:35:12

  @28 juz heyah w 2004 roku wprowadzilo stawki ok. 1zl i sekundowe naliczanie wiec nie przesadzaj... predzej czy pozniej pojawilby sie ktos kto zawalczylby cena nawet jakis MVNO. w Czechach do dzisiaj placa ok. 1zl za minute i dodatkowo maja naliczanie o ile mnie pamiec nie myli co 30s. idziemy dalej - to nie jest tak, ze ZSZ kupil sobie Polkomtel i majac udzialy w Cyfrowym Polsacie (spolce bedacej na gieldzie) bedzie mogl sobie tak po prostu pieniadze z jednego garnuszka przenosic do drugiego. formalnie sa to calkowicie rozne spolki z oddzielnymi finansami co bylo widac dobitnie, gdy Cyfrowy Polsat (spolka) kupil od Solorza telewizje Polsat za grube miliardy zlotych. Zaplacil sam sobie, ale wszystko musialo byc ladnie na papierze udokumentowane.

 • 0

  66.  2011-07-04 06:56:47

  @64 cyfrowy polsat, a dokladnie jego ramie satelitarne (do teraz nie rozumiem co kierowalo osoba, ktora nazwala platforme i spolke tak samo przez co jest wiele nieporozumien) znane jest z dlugich umow (ostatnio jest tylko 18 i 36 miesiecy), takiej sobie jakosci obslugi i kanalow nadawanych z ich transponderow satelitarnych (upychanie kanalow do granic przepustowosci), przestarzalej technologii (2,5 miliona dekoderow bez obslugi DVB-S2, na ktora teraz sie stawia) i najnizszego sredniego dochodu na klienta (ok. 35-37zl). ot oferta dla osob niewymagajacych, chcacych miec telewizje troche bardziej rozbudowana niz 7 kanalow naziemnych (DVB-T w wielu miejscach to odlegla przyszlosc). jest to tez bardzo cyniczna firma - rok w rok srubuja cele sprzedazowe tak, ze coraz wiecej ich partnerow (zwlaszcza w mniejszych miejscowosciach, gdzie potencjalnych klientow jest mniej i nie chca wydawac pieniedzy na dodatkowe kanaly), ktorzy zbudowali te potege musi zakonczyc z nimi wspolprace - ludzie tez to widza. z drugiej strony jest mpunkt, ktory po przejeciu stanal w miejscu choc tendencja jest widoczna, ze ZSZ dazy do oparcia sie tylko na wlasnej dystrybucji zamiast partnerow. po przejeciu Polkomtela pewnie wszyscy partnerzy dostana wypowiedzenia, bo i po co utrzymywac punkty, gdy w wielu miejscach jest salon Plusa? jestem tylko ciekaw co zrobi z mpunktami - wiele galerii handlowych ma zarowno wyspe CP (partner), salon mpunkt oraz osobny salon Plusa... tak czy inaczej - oby plus nie poszedl droga jaka obrano dla platformy satelitarnej, bo tania i prosta oferta "dla ludu" niczym z CP moze byc krokiem w tyl.

 • 0

  67. ~dziwny  2011-07-04 10:07:33  host: host-89-230-66-40.rzeszow.mm.pl

  red bull ma podobnowprowadzac oferte do play, moze z czasem jeden z wiekszych polknie p4 i swoja marka i zdecydowanie wieksza $ i lepszym polotem przebije naszych operatowrów. spekulacji wiele, poczekajmy :) ja o p4 sie nie martwie ;)

 • 0

  68. ~marcin  2011-07-13 14:27:39  host: fbd123.internetdsl.tpnet.pl

  Cyfrowy Polsat polepszy swoją ofertę internetu mobilnego - ot, co się zmieni. Lepszy zasięg dzięki dostępności do większej ilości stacji bazowych.

 • 0

  69. ~Wurys  2011-07-13 16:14:23  host: aq02.aqua.com.pl

  Polsat nabywając Plusa od razu wskazał na rozwój swojego sztandarowego produktu w dziedzinie mobilnego internetu czyli LTE. W ostatnim czasie widać bardzo duże zaangażowanie polsatu w telekomunikację.

 • 0

  70. ~niezadowolony  2011-07-19 16:55:44  host: 217-73-247-229.nordiskpolska.pl

  Polkomtel od jakiegoś dłuższego czasu schodził na psy ... Teraz wiadomo dlaczego ( choć moge się mylić co jest przyczyna a co skutkiem)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-165-158.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet