Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Co pokaże odświeżona Heyah?

Co pokaże odświeżona Heyah?

Witold Tomaszewski 2 Marca 2012 18:17

2 0
Heyah przygotowuje się do odświeżenia oferty. Jak mówił w wywiadzie dla TELEPOLIS.PL Grzegorz Bors, członek zarządu PTC odpowiedzialny za marketing, ma to być oferta zmieniająca zasady na rynku. Biorąc pod uwagę słowa prezesa Miroslava Rakowskiego, z którym miałem okazję rozmawiać podczas kongresu w Barcelonie, rewolucji należy oczekiwać raczej pod względem konstrukcji, a nie cen.



mBank mobile ma 19 groszy za minutę i nie odniósł sukcesu pod względem ilościowym - powiedział mi Rakowski w odpowiedzi na pytanie, czy można spodziewać się obniżki cen w nowej Heyah. Trudno się z tym nie zgodzić, choć mBank swojego MVNO traktuje jako dodatek do konta i szeroko nie reklamuje, jak to chociażby ma miejsce w wypadku tabletów i mobilnego dostępu przy współpracy z P4.

Czasy wojny cenowej raczej się już skończyły. Raz, że na tle Europy jest już u nas stosunkowo tanio, dwa, że destruktor rynkowy, jakim było P4, sam już nie ma ochoty dalej walczyć, czekają go do spłaty duże raty kredytów, wyścig po częstotliwości 1800 MHz, a patrząc na zeszłoroczne wyniki finansowe aż tak różowo nie jest, żeby to wszystko uciągnąć. Widać to chociażby po cenach telefonów w ofercie Play czy też ostatnim pozwie przeciwko T-Mobile. Wyraźnie widać nerwowość, branża tego się nie spodziewała…

Z drugiej strony przykład francuskiego Free, który zdobywa po 100 tys. klientów dziennie i zaoferował taryfę no-limit za 16 euro pokazuje, że jednak jest jeszcze pole do obniżek. Choć w wywiadzie dla TELEPOLIS.PL Bartek Dobrzyński, członek zarządu P4 odpowiedzialny za marketing mówi, że przykład Free go inspiruje, to jednak podskórnie czuję, że nic wielkiego z tego nie wyjdzie.

Wracając do nowej oferty Heyah, która ma zostać zaprezentowana 5. marca. Skoro nie będzie obniżek cen, to poszukajmy jakichś nowych mechanizmów, które mają zmienić rynek. Widzieliście konstrukcję oferty amerykańskiego T-Mobile? To zobaczcie:
t mobile usm

Konstrukcja ciekawa, prawda? Oczywiście ceny są w Polsce nie do odtworzenia, bo w USA obowiązuje zasada bill&keep (czyli MTR=0). Jedne plotki mówią o ofercie abonamentowej Heyah, a inne o tym, że jednak to ten "amerykański" mechanizm ma zostać wykorzystany w Polsce. A może obie są prawdziwe?

Zastanówmy się nad taką oto ofertą: za 20 zł na 14 dni lub 30 zł na 30 dni, każdego dnia klient otrzymuje określoną liczbę minut i wiadomości do wszystkich sieci oraz megabajtów transmisji danych. Po ich wykorzystaniu, opłaty są naliczane według cennika, który nie ulegnie zmianie w stosunku do dotychczasowego.

Teraz powstaje pytanie - co można dostać za złotówkę dziennie? Oferta z racji tego, że jest bardzo nieelastyczna (w końcu typowy użytkownik nie korzysta z różnych usług w kolejnych dniach z taką samą częstotliwością), z 30-dniowym zobowiązaniem, może być pod względem marketingowym atrakcyjna do komunikowania. Podobnie jak jest to w Orange - 2012 MB lub 2012 SMS-ów za 5 zł, ważne jednak tylko 5 dni. Tym bardziej, że Grzegorz Bors zapowiadał duże wsparcie medialne Heyah…

Nie jest tajemnicą, że operatorzy na świadomych swoich potrzeb użytkownikach tracą, a żyją głównie z tych, którzy mają niedopasowane oferty - czyli tych, którzy albo nie wykorzystują pakietów, albo kupują je za małe w stosunku do realnego zużycia. Jedno jest pewne - PTC po wprowadzeniu rocznej ważności konta w swoich prepaidach spotkała się z widocznym spadkiem ARPU. Taka oferta, która skłania użytkowników do wydania 20 lub 30 zł miesięcznie, ewidentnie dobrze wpłynęłaby na wzrost tego wskaźnika.

Jak myślicie - będzie mało czy dużo za tę złotówkę?
Dodaj do:
w sumie: 95
  • 1

    78.  2012-03-03 13:08:04

    @77 Widzisz - sam jestem rudym lisem, więc to też podchodzi pod terapię ;p A w Heyah, mam wielką nadzieję, że będzie tak jak myślę i tak jak to przedstawiłem. Pozdrowienia dla wszystkich!

  • 1

    79.  2012-03-03 13:18:01

    A poza tym cisnąć WitkaT, to może z niego coś wyciśniecie. Jest 100%, że już wie wszystko :)

  • 1

    80. ~Aaaaa  2012-03-03 13:47:16  host: aadd9.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @79: coś mi się wydaje, że Witek może jutro poda jednak szczegóły ;)

  • 1

    81. ~  2012-03-03 14:21:44  host: z52-14.opera-mini.net

    Przeczuwam news pt. "Pierwsze przecieki nowej oferty Heyah".

  • 1

    82. ~ala  2012-03-03 14:27:42  host: public-gprs385875.centertel.pl

    81 wystarczy że przestaną udawać iż nie są z PTC :) aby pakiety obejmowały T i wystarczy... Pakiety z T i TT, obejmują "PTC" i jak dzwonisz do heyah działa, w drugą stronę nie.. głupie./

  • 0

    83. ~  2012-03-03 14:27:48  host: z53-12.opera-mini.net

    Czy Heyah ma tą samą usługę Cell Info co T-Mobile? Bo w telefonie z włożoną kartą Heyah, Cell Info pokazuje mi tylko nazwę dzielnicy, nawet nazwy miasta ani ulicy nie pokazuje, a podobno T-Mobile ma takie dokładne Cell Info...

  • 0

    84. ~Moro  2012-03-03 17:46:12  host: 77-255-241-75.adsl.inetia.pl

    ~78 w poniedziałek będzie już wszystko wiadomo, teraz można tylko gdybać, najważniejsze, że odświeżenie ma być kompleksowe, a nie tylko kosmetyczne :)

  • 1

    85. ~  2012-03-03 18:09:12  host: 83.137.2.150

    do 84: kompleksowo to mogą wszystko spier.d.olić

  • 0

    86.  2012-03-03 18:23:56

    @67 brak mtrow powoduje tam tylko to, ze placi zarowno wykonujacy jak i odbierajacy polaczenie co u nas jest nie do pomyslenia... druga sprawa jest fakt, ze dla nich 3 dolary to jak dla nas 3zl, a to x 30 dni robi calkiem pokazna sume. bardziej stawialbym na cos na zasadzie pierwsze x minut w sieci platne potem free i odpowiednio tak samo z smsami (z tym, ze do wszystkich) i danymi. przy danych taki system stosuja z powodzeniem operatorzy w UK i Irlandii, a z tego co widze niemiecki TM rowniez - dane leca wg. cennika do 1Ł/99ct i potem nie sa naliczane do pewnego pulapu. o ile w UK jest to 500mb miesiecznie z lejkiem to w Niemczech pulap ten wynosi 200mb. w UK dodatkowo dla czesto korzystajacych sa w UK pakiety: 5 dniowy za 2,5 funta, miesieczny za 5 funtow lub 6 miesieczny za 20 funtow - w kazdym z przypadkow 500mb w rozliczeniu miesiecznym z lejkiem.

  • 0

    87. ~aj  2012-03-03 18:50:52  host: 95.83.197.136

    86: Nie wiem jak jest w UK, ale od stycznia jestem w Irlandii. Tutejsze oplaty sa na tyle dziwnie skonstruowane, ze dzwoniac lokalnie z komorki na komorke, "regularna" cena to cos kola 30 eurocentow (oczywiscie, sa taryfy, gdzie w ramach sieci dzwonisz za free), a do Polski - 23 eurocenty. Taniej, niz lokalnie! Do tego internet - na razie zdecydowalem sie na prepaida (takie moje widzimisie). W O2, internet na 30 dni kosztuje 20 Eur, z limitem 5 GB. Z cyrografem 6 mies - tez 20 Eur, z limitem 15 GB. I jest to chyba jeden z najkrotszych cyrografow. Powiem tak - jesli chodzi o Irlandie, to albo mitem sa rozmowy komorkowe tansze, badz zblizone cenowo do Polskich (czytam czasami komentarze o m.in. Austrii), albo jestem analfabeta funkcjonalnym (czyli tak jak wiekszosc osob). Nie jest wiec tak zle.

  • 0

    88. ~aka  2012-03-03 19:12:36  host: public-gprs306912.centertel.pl

    freeyah.pl - czyli Głuchy telefon jak nic..

  • 0

    89.  2012-03-03 19:51:11

    Jeg går tilbake til Orange... ;(

  • 0

    90.  2012-03-03 20:04:06

    czyli dla zwyklego uzytkownika kicha na maksa;/

  • 0

    91. ~michu  2012-03-03 21:17:00  host: 205.217-171-48.tkchopin.pl

    ad87 polecam lebare jest naj prosta 10p na kom do polski i 1p na stacj do polski

  • 0

    92.  2012-03-03 22:16:20

    @87 bylem swego czasu dluzej w Irlandii - do dzisiaj pamietam oferte vodafone, gdzie za doladowanie 20 euro otrzymywalo sie darmowe rozmowy w sieci i smsy, a internet 50mb dziennie kosztowal maksymalnie 99ct. te 20 euro wystarczylo na wszystkie inne polaczenia ;) po kraju dzwonilem za cos ok. 29ct, a do Polski minuta kosztowala mnie na stacjonarne 9ct a na komorki 25ct - norma. te promocje ida po VoIP i dlatego moga dac takie stawki.

  • 0

    93. ~obawa  2012-03-04 07:31:34  host: 87-205-146-84.adsl.inetia.pl

    trochę się boję, że spie!@#ą dotychczasową ofertę :-(

  • 0

    94. ~dasdas  2012-03-04 17:47:56  host: host5-89-206-54.limes.com.pl

    a do play 80gr, złodzieje jedne

  • 0

    95. ~  2012-03-04 19:15:02  host: z34-08.opera-mini.net

    do 91: jesli w lebara koszt min na pl kom to 10p to chyba rownie dobrze jak nie lepiej wychodzi sie na lycamobile w połączeniach pl wielką brytania/szkocja?

  • 0

    96. ~  2012-03-05 08:41:04  host: 77-254-76-166.adsl.inetia.pl

    @95 przecież dzwoniąc na polską Lycamobile z angielskiej płąci się bodajze 15 pensów za PÓŁ GODZINY POŁĄCZENIA, a ci tutaj z lebarą wyskakują :-). Dzowniąc z Polski - 29 groszy za pół gdziny.

  • 0

    97. ~Nabuzer  2012-03-05 10:44:23  host: 77-255-51-134.adsl.inetia.pl

    ~93 bez przesady smsy na pewno wciąż będą za niewielką kwotę bo przecież dla grupy docelowej to dość istotny aspekt, cen za minutę połączenia też nie podniosą :)

Dodaj swoją opinię