Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Co nas czeka w 2007 roku?

Co nas czeka w 2007 roku?

Witold Tomaszewski 28 Grudnia 2006 10:00

0 0
Kończy się 2006 rok - rok podpisania kilku umów dotyczących MVNO i start pierwszego "wirtualnego". Co prawda pomyliłem się 12 miesięcy temu obstawiając Onet jako pierwszego operatora, ale nie pomyliłem się przynajmniej z tym, że wystartuje chociaż jeden. Teraz szczerze się przyznam, że sądziłem, że moje przewidywania będą mocno ostrożne, a - jak się okazało - były nad wyraz optymistyczne. W tym roku trochę mocniej będę stąpał po ziemi, choć kilka informacji może Was zadziwić…



Przewidywania sprzed 12 miesięcy można przeczytać w tym artykule.

Kolejni MVNO na rynku. Do startu szykuje się Cyfrowy Polsat, który już w grudniu rozpoczął testy sieci, a komercyjnie usługi chce zaoferować jeszcze w pierwszym półroczu 2007 roku. Także MNI opublikowało dość jasny harmonogram negocjacji z Orange, który zakłada start w podobnym okresie. Trzeba jednak jasno sobie powiedzieć, że Ci trzej operatorzy (razem z funkcjonującym od dwóch tygodni mobile mBankiem) nie spowodują zamieszania na rynku i zadowoleni będą zdobywając w ciągu kilku najbliższych lat kilkaset tysięcy klientów - choć tu lekko odgraża się Polsat. Rewolucji nie będzie, trudno będzie powtórzyć sukces brytyjskiego Virgin Mobile, skierowanego masowo do młodzieży prepaida. Trudno o sensowną marżę, ARPU mamy dużo niższe niż na zachodzie i niewielu potencjalnych chętnych do wyłożenia niemałych pieniędzy na promocję i budowę sieci sprzedaży. Małe światełko w tunelu to pewna duża sieć supermarketów spożywczych, która na rynek może wejść dużo szybciej niż wielu się tego spodziewa. Oby to nie był pociąg… ;-)

Telekomunikacja Polska jako MVNO - bardziej konwergentnie, ale ciągle oddzielnie. Tak, to wcale nie takie nieprawdopodobne i być może zostanie zrealizowane już nawet w I półroczu przyszłego roku. TP pozazdrościła chyba trochę Deutsche Telekom, który oprócz T-Mobile, ma też markę T-Com, obejmującą usługi stacjonarne (w tym szerokopasmowy Internet) oraz komórkowe. Być może TP uda się zrealizować to, czego nie udało się, bądź nie chciało się Centertelowi - numer komórkowy wraz ze stacjonarnym działającym w określonej strefie domowej. Może to sposób na odchodzących od TP klientów i rezygnujących z usług na rzecz konkurencji lub operatorów komórkowych? Ciągle jednak TP nie będzie jedną firmą z Centertelem, o czym zapewniał sam prezes Witucki w zakładowej gazetce iTePe.

Start P4. A właściwie pewnej sieci o bliżej nieznanej nazwie handlowej. Co nas czeka? Prawdopodobnie dużo multimediów (tu pewnie ścisła współpraca z Onetem) i abonamenty z ponad tysiącem minut za mniej niż 100 zł. Mogą sobie na to pozwolić dzięki asymetrycznemu interkonektowi (stawka za terminowanie ruchu w ich sieci jest o około 20 groszy wyższa niż u konkurencji). Start przesunięto z końca 2006 roku na I kwartał 2007 roku. Wygląda na to, że to termin ostateczny, bo w grudniu zaczęli dwumiesięczne testy na 20 tys. chętnych. Na razie "powalają" kilkoma własnymi stacjami 3G w Warszawie - no ale może potem ruszy lawina nowych, bo od roku masowo składają wnioski o zezwolenia.

Rebranding Ery. T-Mobile nadchodzi wielkimi krokami i klamka zapadła - II kwartał. Co przyniesie zmiana marki? Zapewne nowe usługi, choć pewnie głównie w kwestii nazewnictwa. Ciekawe czy połączenie Ery Domowej z normalną aktywacją komórkową (czyli dwa numery na jednej karcie SIM) pojawi się jeszcze za czasów Ery, czy już jako sztandarowy produkt T-Mobile. Miejmy tylko nadzieję, że zmiana nie przyniesie rozczarowania jak przy rebrandingu Idei na Orange. Węgierski przykład T-Mobile podnosi trochę na duchu, bo tam było lepiej po, niż przed.

Plus na Vodafone. Czy ostatnia polska marka ostanie się na rynku? Z jednej strony to jej atut, który można wykorzystać. Z drugiej - wymaga i tak gruntownego odświeżenia, aby skutecznie pozyskiwać klientów na rynku prywatnym. Tu Polkomtel niespecjalnie sobie radzi. Może więc, mimo wszystko, zmiana na Vodafone byłaby dobrym posunięciem? Brytyjski operator aż przebiera nogami w miejscu, żeby tylko dostać upragniony pakiet kontrolny Polkomtela i przed trybunałem kłóci się o drobnostki. Polscy udziałowcy, kontrolowani głównie przez państwo, dają sprzeczne sygnały - a to zachowają udziały, a to sprzedadzą je na giełdzie, a to są skłonni negocjować sprzedaż z Vodafone. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a Vodafone kusi wizją umiejscowienia w Polsce swojego centrum operacyjnego. Jak to się skończy? Pewnie prędzej czy później Vodafone dopnie swego - pytanie czy w 2007 roku, czy rok później. Na pewno jednak w przyszłym roku dużo wydarzy się w tej kwestii.
‹ Poprzednia | 1 | 2 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 60
  • 0

    41.  2006-12-29 12:03:07

    hmm... Mam poczucie humoru i to ogromne i ja tego napewno nie wziołem na powaznie po to jest nie realne żeby się stało... Wiele osób mysli że to prawda ponieważ Witek nie dosłownie nazwał tą cześć artykułu : " Z przymrużeniem oka - czyli śmieszne sytuacje, choć wcale nie takie nieprawdopodobne… " - "choć wcale nie takie nieprawdopodobne" - chyba to zdanie nie oznacza że to tylko i wyłącznie kabaret... ?

  • 0

    42.  2006-12-29 12:06:00

    A co do smieciarek TP to smiechawa, brawo Witek że tyo tak ujołeś ale do tego nie dojdzie napewno ;)

  • 0

    43. ~BBurns  2006-12-29 14:40:58  host: cag-ep-dbp-nc03-e0.energis.pl

    wlo: no chyba nie we Wloszczowie ;-) A tak w ogole i na serio to my tu gadu-gadu o HSDPA a juz niedlugo HSUPA powinno byc. Ciekaw jestem gdzie i kiedy ;) UMTS bedzie rosl w sile, pytanie tylko, czy Orange i Plus wybiora opcje zwiazana z zamieszkiwaniem, czy droge PTC zwiazana tez z bywaniem ;) W sciezke zwiazana tylko z generowanym ruchem nie do konca wierze. Ale, podkresle, jestem niewiernym Tomaszem ;-)

  • 0

    44. ~  2006-12-30 01:28:04  host: dvr247.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Na drugiej stronie kodowanie coś się jebło.

  • 0

    45.  2006-12-30 11:21:51

    Wszystko jest ok. ;)

  • 0

    46. ~rollo  2006-12-30 12:10:24  host: apn-99-88.gprspla.plusgsm.pl

    jestem przeciwko rebrandingowi Plusa , troche mniej obawiam jest rebrandingu Ery bo p Klaus o wiele lepiej mowi po polsku niz Sanjviv - widac traktuje nas powazniej :)

  • 0

    47. ~Internauta  2006-12-30 15:58:13  host: achh11.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witek - nie przewidziałeś (podobnie jak nikt inny) wprowadzenia usługi Netfon TP. Toż nas telekompromitacja zaskoczyła...

  • 0

    48.  2006-12-30 18:58:10

    Jakoś nie sądze, żeby mBank mobile namieszał na tym rynku. Zamółiłem sobie z ciekawości starter. Co tam 10zł. Kaskę z konta zabrali, dostałem emaila z potwierdzeniem i informacją o realizacji w ciagu 10 dni roboczych. Dziś właśnie był ten 10 dzień roboczy. Przesyłki nie ma. Jakoś nie sądze, że mieli straszny nawał zamówień. Jeśli pozostali MVNO przyjmą podobną "strategię" działania, to możemy spać spokojnie. Rynku nie zawojują. A może szkoda.

  • 0

    49.  2006-12-30 19:02:53

    10 dzień roboczy minął wczoraj. Małe sprostowanie.

  • 0

    50.  2006-12-30 19:31:50

    Witek: dlaczego z pierwszej strony nie przechodzi od razu do artykułu, tylko trzeba "klikać" 2 razy.

  • 0

    51. ~elroj  2006-12-30 20:03:58  host: apn-99-40.gprspla.plusgsm.pl

    na rebrandingu mozemy tylko na dobre wyjsc, widac to chocby po tym jak dobrze T-Mobile hula w innych krajach

  • 0

    52. ~sympatyczny  2007-01-01 03:46:08  host: chello081018196007.chello.pl

    1000 minut za 100 zlotych? Witku, a mialo byc powaznie ;))) swoja droga czy jak rozmowa wychodzaca p4 idzie przez roaming wewnetrzny to p4 duzo oddaje za taka rozmowe plusowi? chyba nie moze byc tak zeby p4 bral kase, obslugiwal duza czesc ruchu wylacznie przez bts-y plusa a bral za to od klientow polowe tego co plus (a w Witkowej wersji to mniej niz polowe)

  • 0

    53. ~aaaa  2007-01-07 13:07:35  host: acmg220.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Bankructwo Polkomtela. chyba telepolisu bo ostatnio strona otwiera sie 10 minut.

  • 0

    54. ~bbbbb  2007-01-07 20:20:45  host: acmg220.neoplus.adsl.tpnet.pl

    o cos dzis sie strona poprawila

  • 0

    55. ~elips  2007-01-08 18:51:01  host: aapy233.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To testy w p4 już ruszyły w grudniu? Słyszałem o jakimś poślizgu... Ktoś już testuje? Jak warżenia?

  • 0

    56.  2007-01-09 02:05:41

    nie ma testów oni tylko dane osobowe zbieraja P4 to pomyłka.

  • 0

    57. ~Maks  2007-02-10 10:28:05  host: apn-99-83.gprspla.plusgsm.pl

    autor = ignorant najdelikatniej ujmując, może jego marzeniem jest upadłość Polkomtela :D to przyjdzie mu jeszcze poczekać póki co to Era ma twardy orzech do zgryzienia :D

  • 0

    58. ~Maks  2007-02-10 10:32:25  host: apn-99-83.gprspla.plusgsm.pl

    i jeszcze jedno Panie Autorze tylko jedna sieć mogła przyjąć roaming wewnętrzny ani Era ani Orange nie byliby wstanie bo są cieniutcy technicznie i zawsze od Polkomtela odstawali na milę. Widziałem budżet na rozwój sieci :D będzie dobrze :D

  • 0

    59.  2007-02-10 12:23:04

    Maks: cóż... ignorant powiadasz... A jak nazwać osobę, która zignorowała dwa akapity wyżej napis "Z przymrużeniem oka"? Nie ignorantem? Poza tym inwestycje w sprzęt to nie wszystko - są jeszcze inwestycje w ludzi, fachowców.

  • 0

    60.  2007-02-10 12:37:15

    Maks: a co do roamingu krajowego, to wybacz, ale to trochę inaczej wyglądało. ;) Jeżeli masz wgląd w DOKŁADNE dane inwestycyjne Polkomtela, to z pewnością masz też wgląd w umowę dotyczącą roamingu krajowego z P4. Zobacz co tam jest dane za darmo. Kto to dał, ten dostał P4. Stwierdzam jednak, że nie masz wglądu w te dokumenty - bo inaczej byś nie pisał tak, jak piszesz...

Dodaj swoją opinię