Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Co może być najważniejsze w branży w 2015 roku?

Co może być najważniejsze w branży w 2015 roku?

Witold Tomaszewski TELEPOLIS.PL, Łukasz Dec TELKO.in, Wojciech Piechocki GSMONLINE.PL 7 Stycznia 2015 12:00

6 2
Jak zwykle w styczniu, razem z kolegami z TELKO.in i GSMONLINE.PL, próbujemy przewidzieć dziesięć najważniejszych i najciekawszych wydarzeń na polskim rynku telekomunikacyjnym w rozpoczynającym się właśnie roku. 1. Ostatni rok spadków?

  2015 rok - koniec spadków wartości polskiego rynku telekomunikacyjnego? Tak w ubiegłym roku przewidywały m.in. Orange i T-Mobile. Usługi telewizyjne zawsze charakteryzowały się stabilnością lub lekką tendencją wzrostową. DVB-T jeszcze nie zachwiała tym rynkiem. TV-over-Internet, to jeszcze pieśń przyszłości. Inaczej na rynku dostępu do Internetu, na którym przybywa nowoczesnych sieci stacjonarnych i mobilnych, które to trzeba wypełnić ruchem. Proces ten nie zakończy się ani w tym, ani w przyszłym roku. To skłania do przecen, choć operatorzy zarzekają się, że jest inaczej. Per saldo bilans tych wszystkich zjawisk dla całego rynku telekomunikacyjnego może być dodatni, bo kluczowy dla jego wartości jest segment mobilny. Tu wojna cenowa wygasa, a rozwój mobilnego dostępu daje szansę na nowe przychody i wyższe ARPU. Jaki może być tego efekt tego wszystkiego? Naszym zdaniem, w najbliższym czasie nie spektakularny. Odbicie negatywnego trendu, to jeszcze zbyt mało, aby radykalnie zmienić strategię operatorów.

 2. Kto kogo przejmie, kto z kim będzie współpracował?

  Polska z czterema operatorami infrastrukturalnymi na rynku mobilnym będzie niedługo w europejskiej awangardzie. Niemcy, Francja, Irlandia - to tylko kilka krajów, gdzie operatorzy się łączą i spada ich liczba. Nigdzie jednak nie było sytuacji podobnej do Polski, gdzie udziały rynkowe telekomów (liczone kartami SIM) niedługo się wyrównają. To może bardzo mocno skomplikować proces uzyskiwania zgód urzędów antymonopolowych na fuzje i przejęcia.

  W naszym kraju może się zatem pisać trochę inny scenariusz - zamiast łączenia operatorów komórkowych, raczej dążenie do rozbudowy portfolio o nowe usługi. Netia - Polkomtel? Vectra, Multimedia, UPC - T-Mobile? Do gry może w końcu wejść Carlos Slim, przejmując P4 wraz z jakimś operatorem stacjonarnym. Dla TeliiSonery Polska jest jedynym krajem z basenu Morza Bałtyckiego, w którym operator nie prowadzi działalności na masową skalę (kilkanaście lat temu sparzył się na Netii). Zapalnikiem procesu zmian właścicielskich może aukcja LTE, która na dłuższy czas określi perspektywy biznesowe czterech rynkowych graczy.

 3. Jak zmienią się oferty polskich operatorów?

  Na ten rok nie prognozujemy dużych redukcji cen abonamentów. Być może kolejny raz potanieją najdroższe taryfy powiązane z cenami smartfonów z wyższej półki, które mają się pojawić w dużo niższych cenach. Klienci raczej nie są już skłonni do opłat 150-200 zł, skoro wiedzą już o ofertach no limit za np. 19, 39 lub 50 zł. Należy także pamiętać, że część smartfonów jest już sprzedawana na raty (z dodatkową umową), i że rośnie rynek sprzedaży pozaoperatorskiej. Marzeniem sieci komórkowych jest wiązanie rodzin i małych firm wspólnymi pakietami głosowymi no limit oraz wspólnymi pakietami danych. Klienci będą także jeszcze silniej "atakowani" dosprzedażą usług bankowych, ubezpieczeniowych, telewizyjnych itp. Wszyscy liczą także na nowego szefa T-Mobile i świeże pomysły. Szefa jednak jeszcze nie ma, a I kwartał już się rozpoczął.

 4. Kto będzie nowym szefem T-Mobile Polska?

  Nie ma ludzi niezastąpionych, a strategii wielkich koncernów nie określają jednostki. Z drugiej strony dobór jednostki może być wyrazem strategii (nowej?) wielkiego koncernu. Deutsche Telekom od blisko roku szuka następcy Miroslava Rakowskiego i nie może go znaleźć. To znaczy, że rekrutacja nie jest formalnością. Gdyby chodziło o zwykłego korporacyjnego urzędnika, to byśmy już go poznali. DT szuka zatem na zewnątrz i to dosyć starannie. Ostatnie plotki: celem jest postać dużego formatu, z międzynarodowym doświadczeniem, która zatrzęsie polskim rynkiem. Mniej lub bardziej realnie. Jako przykład wskazuje się Johna Legere'a z T-Mobile US, który zdobył renomę "niegrzecznego chłopca" rynku mobilnego. Ramy urwisowania są ściśle wyznaczone realnym biznesem, ale wizerunkowo zdają się nie szkodzić, a raczej pomagać operatorowi.

 5. Pieniądze z POPC dla małych i dużych

  W bieżącej perspektywie finansowej publicznych środków na budowę sieci jest tyle samo, co w poprzedniej, ale dostęp do nich - inaczej, niż w latach 2007-2013 - zyskają także duże firmy telekomunikacyjne. Od razu więc zrobiło się gorąco, bo duże firmy umieją chodzić koło swoich interesów, a 4 mld zł do podziału, to nie lada gratka. Padają więc tezy, że duzi chcą ograbić małych, że Orange chce położyć rękę na całej puli, że sieci komórkowe chcą z tych środków budować LTE, i że to jedyny sposób realizacji celów Agendy Cyfrowej 2020. Ta dyskusja pokazuje, ilu jest i jak bardzo zainteresowanych graczy. Zasady podziału środków nie chcą się wyklarować do przeszło pół roku, ale muszą się wyklarować niebawem, bo pierwsze konkursy w 2015 roku, to konieczność. Wszystko wskazuje na preferencje dla dużych graczy, bo taka jest "dziejowa sprawiedliwość", a dużymi projektami łatwiej jest zarządzać. Niemniej małe sieci też będą miały dostęp do pewnej puli środków, choć raczej nie na zasadzie wyłączności. Sieci komórkowe uszczkną co nieco, ale pewnie nie miarę swoich chęci i potrzeb. Priorytetem bowiem - słusznie, czy niesłusznie - są stacjonarne sieci optyczne. Tak, czy inaczej ważne, by pierwsze konkursy rozstrzygnięto w tym roku, bo inaczej znowu będą problemy z rozliczeniem dotacji na czas.
‹ Poprzednia | 1 | 2 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 21
 • 0

  2. ~Eris  2015-01-07 13:50:21  host: christal.static.korbank.pl

  Ad pkt. 6 http://tlp.is/4zi

 • 0

  3. ~xy  2015-01-07 14:10:25  host: 109.241.85.114

  Pozgadywać każdy może :-)

 • 3

  4.  2015-01-07 14:20:42

  mam dziwne przeczucie, że z aukcją będą niezłe jazdy i to takie o jakich nam się nie śniło :/

 • 0

  5. ~regulator  2015-01-07 14:23:01  host: 37.31.148.2.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  pkt 5 powinno być "od przeszło", a nie "do przeszło"

 • 4

  6. ~bonobo  2015-01-07 17:48:41  host: host-89-230-67-184.rzeszow.mm.pl

  Od roku mówię znajomym, że w telekomunikacji będzie już wiało nudą. Wszyscy odpalą szeroko LTE, zrobią usługi wiązane, ceny już nie spadną znacząco. Dopiero jakiś przełom technologiczny typu hologramy itp. coś zmieni.

 • 2

  7. ~  2015-01-07 19:00:45  host: 213.158.217.25.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  to będzie rok podobny do poprzedniego choć barziej stagnacyjny. zajda zaplanowane wczęsniej działania i tyle. BTW może t mobile nie może znaleźć prezia bo nikt nie chce sie zgłosić patrząc na realne oczekiwania tego operatora.,,,,,,

 • 1

  8. ~z  2015-01-07 20:07:43  host: 193-22-83-73.komster.pl

  Z jedną tezą zgadzam się w 100 % aukcja ustawi konsolidacje na lata.Osobiście widzę współprace emitela hurt z detalistami takimi jak play oraz kablówki.Mój osobisty pogląd- o ile znam Pana Solarza tylko z ogólnie dostępnych informacji z P4 nie jest po drodze wymyśli coś innego szokującego rynek.Jeszcze jedna sprawa dotycząca emitela stawia radiofonie dab + gdzie moc nadajników jest słabiutka w stosunku do radia analogowego,co znaczy iż nadajników musi być sporo a przy okazji dostawią 800

 • 1

  9. ~mirekb  2015-01-08 00:39:16  host: apn-77-112-84-247.dynamic.gprs.plus.pl

  dobre..dodalbym deregulacje ftr w ue,ewentualne przygotowania do deregulacji roamingu,ewentualnych zmian stawek w ue/poza..konsolidacja sektorow telekom,finanse,prąd,tv w ue powoduje ze trudno o dobrego regulatora tych rozległych materii w jednym superUrzedzie-tu istotnie bedzie duze pole do popisu i w ue i w pl-przyzwolenie z ue jest.obecny regulator da rade w 2015=ciekawe do kiedy

 • 2

  10. ~dexter  2015-01-08 00:40:23  host: afjp22.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Komentarz numer 7 jako prognoza redaktorów jest mało realny, bo Networks! zbudowałby wtedy monopol zasięgowy w Polsce !!! Czy to normalne ? No właśnie.Lepiej żeby w4 zbudowało sieć LTE na zasadzie roamingu krajowego w obrębie Play-Orange-Plus-T-Mobile i w tym kierunku prezes UKE powinna pójść z warunkami aukcji na lte, a przejęcie Play przez Telię to już w ogóle abstrakcja, bo bliżej biznesowo i strukturalnie Play jest do o2.PL lub Three.PL, a nie jakieś tam Telie czy Sonery.

 • 2

  11.  2015-01-08 09:10:11

  @10 ale o jakim monopolu piszesz? Wiesz, że Networks po za wspólną infrastrukturą nie agreguje w żaden sposób posiadanych prze TM i O częstotliwości? Każda z tych sieci dalej korzysta ze swoich bloków indywidualnie. Orange na rynkowych warunkach dzierżawi część częstotliwości od T-Mobile tak jak spółki ZSŻ wynajmują częstotliwości między sobą z tą różnicą, że u nich są bezpośrednie powiązania kapitałowe. Obaj operatorzy ani nie są powiązani kapitałowo, ani też jakoś specjalnie się nie oszczędzają na rynku i konkurują ze sobą czego nie można powiedzieć o np. Midasie vs. Polkomtel. Ewentualny wspólny start z LTE byłby pierwszym łączeniem częstotliwości (co ważne - dozwolonym przez UKE) i Networks było tworzone kilka lat temu właśnie w celu wspólnego startu po LTE.
  Nie zapominaj też, że grupa ZSZ ma już 5MHz w paśmie 800MHz i jako grupa kapitałowa mają najwięcej częstotliwości w kraju.

 • 1

  12. ~120 dni  2015-01-08 09:11:39  host: 92.60.132.22

  W związku z planowanymi przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zmianami w zakresie parametrów MNP Port-In oraz Port -Out. Z dniem 08.01.2015 zmieniają się zasady wyznaczania daty przeniesienia numeru dla klientów usług komórkowych.

 • -1

  13. ~Mariusz24  2015-01-09 20:57:34  host: net-83-175-142-144.markom.krakow.pl

  I pierwszy punkt już w pierwszych dniach został obalony. Patrząc na mocne wejście Vectone Mobile widać że wojna cenowa ruszyła z kopyta z korzyścią dla abonentów. Ciekawe co z tego wyniknie? Może kolejne spadki cen u operatorów?

 • 0

  14. ~  2015-01-09 21:46:44  host: n14-07-04.opera-mini.net

  Myślę, że w dwa piętnastym najważniejsze może być LTE

 • -1

  15.  2015-01-09 22:33:18

  Ja mam nadzieję, że Orange zacznie solidnie inwestować w kabelek i żółwia neostrada w tym roku będzie może nie najtańsza, ale przynajmniej znowu szybka. A co za tym idzie będą tez konkurencyjni w usługach łączonych. Mam nadzieję, że to będzie pierwszy dobry rok Orange i ostatni dobry rok Playa. Play już za mocno urósł i ma za słabe oferty. Przydałby mu się kubeł zimnej wody w 2016 roku.

 • 0

  16. ~tata  2015-01-10 09:22:57  host: 87-206-222-70.dynamic.chello.pl

  Od wielu lat miedzy Serockiem a Nasielskiem/30 km od Warszawy stolicy państwa Polskiego/ ze względu na zmowe operatorow komórkowych odebranie telefonu w domu graniczy z cudem o internecie mobilnym nie wspomnę bo skoro nie ma 2G to jakie LTE w 2015roku bedzie.

 • 0

  17. ~bonobo  2015-01-12 12:33:17  host: 91.150.189.163.netres.com.pl

  a Samsung VR to nie jest to czego szukasz? To juz dziala i jest prawdziwa rewolucja.

 • 0

  18. ~Cobedzie?  2015-01-16 18:52:39  host: ayk209.neoplus.adsl.tpnet.pl

  W 2015 roku będzie bieda, afery, przekręty. To co rok.

 • 0

  19. ~as  2015-01-20 09:40:09  host: e01.internettv.atman.pl

  Coś z branży filmowej: Play współwłaścicielem /sponsorem kanału tureckiej tv :-):
  http://tlp.is/541

 • 0

  20. ~krzany  2015-01-21 15:52:24  host: user-164-126-21-76.play-internet.pl

  ~tata zmień operatora na tm a problemy z zasięgiem minąjak ręką odjął, tez przerabiałem podobny scenariusz

 • 0

  21. ~Designer  2015-02-24 11:47:13  host: 89-70-143-39.dynamic.chello.pl

  Nowy rok, kolejne nowinki. Bardzo jesteśmy ciekawi, co jeszcze uda nam się wymyślić w 2015 roku. Coraz więcej robotyki, ale jeszcze nadal nie zawsze osiągalnej dla zwykłego użytkownika gadżetów. Ale są tacy disegnerzy, który uchylają 'zwykłym' ludziom niebanalne nowości, dostępne dla każdego, kto tylko zechce. Zapraszamy po mnie na Puff Monster (http://tlp.is/5hs

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-209-0.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy skorzystasz z HBO GO jako samodzielnej usługi?

HBO GO w końcu będzie samodzielną usługą

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet