Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Co może być najważniejsze w branży w 2012 roku?

Co może być najważniejsze w branży w 2012 roku?

Witold Tomaszewski (TELEPOLIS.PL), Wojciech Piechocki (GSMonLine.pl), Łukasz Dec (RPKOM.PL) 9 Stycznia 2012 08:00

0 0
Jaki będzie rynek telekomunikacyjny AD 2012? Jakie wydarzenia go zdominują? Jakie będą efekty kluczowych wydarzeń z zeszłego roku w Polsce i na świecie? We współpracy redakcyjnej z kolegami z serwisów GSMonLine.pl oraz RPKOM.PL wypunktowaliśmy dziesięć najciekawszych, naszym zdaniem, wydarzeń na rynku telekomunikacyjnym w rozpoczętym właśnie roku wraz z krótką i subiektywną prognozą rozwoju sytuacji.1. Zniknięcie marki TP nie wstrząśnie rynkiem

Przygotowania do rebrandingu TP na Orange rozpoczęły się wewnątrz Telekomunikacji Polskiej już kilkanaście miesięcy temu, a zmiana marki ma zostać oficjalnie ogłoszona jeszcze przed EURO2012. Proces jest nadzorowany przez osoby, które wcześniej przeprowadzały rebranding w polskim Orange, we Francji i w innych krajach, w których istnieje ta marka. Nie ma więc zagrożenia, że sam proces zmiany się nie powiedzie. Zarząd TP powinien jednak zwrócić wielką uwagę na to, aby rebranding zmienił także jakość obsługi klienta. Musi to być "rebranding umysłów" pracowników, którzy powinni sprawniej i szybciej obsługiwać klientów stacjonarnej telefonii i Internetu. Obecnie ważą się przyszłe losy bardzo mocnej marki Neostrada, a także popularnych postaci Serce i Rozum.

2. Sony musi wykreować smartfon marzeń

Zmiana marki Sony Ericsson na Sony przyniesie dla tego producenta smartfonów spore zmiany. Oddział produkujący telefony zostanie szybko wcielony do japońskiej korporacji i straci swoją niezależność w krótkim czasie. Nie należy się jednak spodziewać, że Sony odwróci się od Androida i wybierze inną platformę. Produkty SE mają dobrą opinię - teraz Sony powinno skupić się na rozszerzeniu portfolio oraz stworzeniu jednego, flagowego produktu na miarę Samsunga Galaxy SII i iPhone’a. Według nieoficjalnych informacji, pierwszy topowy produkt już pod nową marką ma być zaprezentowany w styczniu.

3. Bez poprawy Windows Phone nie będzie sukcesu Nokii

Powrót Nokii na pozycję lidera rynku smartfonów będzie w 2012 roku niemożliwy. Na początku roku dostępne będą zaledwie dwa telefony z systemem Windows Phone tego producenta (dwie Lumie - 710 i 800). Na lutowym kongresie w Barcelonie zapewne zostaną pokazane kolejne modele (Lumia 900?, które wejdą do sprzedaży za kilka miesięcy. Równocześnie spadać będzie sprzedaż urządzeń z Symbianem. Co jest głównym problemem w ponownej ekspansji Nokii na rynku zaawansowanych urządzeń? Jest nim sam system Windows Phone. System nie podoba się klientom, nie podoba się także deweloperom. Jeśli Nokia z Microsoft szybko go radykalnie nie zmienią to obie firmy będą miały ogromne kłopoty, Nokia będzie miała większe.

4. Polkomtel będzie pilnował wyniku finansowego

Nowy właściciel i wielkie zadłużenie z tytułu przejęcia, które wcześniej czy później musi spaść na barki Polkomtelu - to kluczowe czynniki dla operatora sieci Plus. To pierwsze, oznacza głębokie zmiany kadrowe, to drugie, ostrą redukcję kosztów. Oba zjawiska nie będą komfortowe dla obecnej załogi Polkomtelu. Atmosfera niepewności nie sprzyja zaangażowaniu w pracę, ale wręcz przeciwnie - szukaniu zawodowej alternatywy. Oczywiście Polkomtel to dobrze naoliwiony czołg, który może zapiszczeć, zazgrzytać, zwolnić, ale nie przestanie jechać dalej z powodu kadrowych i organizacyjnych zawirowań. Przed jego konkurentami stoją w tym roku nie mniejsze wyzwania, także przejściowa zadyszka operatora sieci Plus - jeżeli jej dostanie - nie musi go wiele kosztować. Nie można się jednak spodziewać rynkowego rajdu Polkomtelu. Ani w tym roku, ani w przyszłym. Dbałość o dobry wynik finansowy, może przygotowania do giełdowego debiutu będą podstawowymi celami zarządu spółki. Spokój konkurencyjnych operatorów wskazuje, że dostęp do sieci LTE nowego właściciela nie będzie dla Polkomtelu rynkowym handicapem.

5. Wspólna sieć PTC i Centertelu może mieć opóźnienia

PTC i Centertel podjęły heroiczną decyzję o uwspólnieniu radiowej sieci telekomunikacyjnej. Polscy operatorzy do tej pory, jak ognia, bali się udostępniania, czy minimalnej choćby utraty kontroli nad własną infrastrukturą. Aktywo to uznawane było (i nadal jest) za arcycenne, kluczowe i unikalne. Trudno nie zauważyć, że utworzenie spółki NetWorks! nie było lokalny pomysłem, ale importem koncepcji powstałej, jako konsekwencja utworzenia przez Deutsche Telekom i France Telecom - właścicieli obu polskich operatorów - wspólnej firmy w Wielkiej Brytanii. Efektem jest pionierski i trudny eksperyment, bo w NetWorks! skoncentrują się wszelkie różnice interesów, rozbieżności strategiczne, personalne ambicje, jakie dzielą PTC i Centertel. Zrozumiała biznesowo koncepcja obniżania kosztów operacyjnych będzie musiała przejść gehennę korporacyjnych gierek. To nie może nie odbić się - przynajmniej w krótkiej perspektywie - na operacyjnym działaniu NetWorks! Zmiana harmonogramu uwspólniania sieci nie byłaby w tej sytuacji niczym dziwnym. Z drugiej strony, czy utworzenie NetWorks! i wydzielenie Emitela z grupy TP nie jest pierwszą oznaką wchodzenia na polski rynek telekomunikacyjny wielkich firm infrastrukturalnych?

6. Nowa Netia straci kły

Ponad 2 mln abonentów i ponad 2 mld zł przychodów rocznie. Po połączeniu z Telefonią Dialog, Netia utworzy własną, jednopodmiotową subligę na rynku telekomunikacyjnym. Wciąż będzie znacznie mniejsza od grupy TP i dwóch dużych operatorów komórkowych, ale znacznie większa od pozostałych operatorów alternatywnych. Jak zostanie wykorzystany nagle zwiększony potencjał tego operatora? Na poprawę efektywności i wyniku finansowego, czy też na ostrzejszą walkę o rynek? Mirosław Godlewski, szef Netii, wskazywał niedawno, że po przejęciu Dialogu jego spółka będzie już blisko strategicznego celu 1 mln abonentów usług szerokopasmowych. Może więc zacznie się szlifowanie spółki przed potencjalną sprzedażą nowym inwestorom? To raczej nie sprzyja agresywnej taktyce rynkowej.
‹ Poprzednia | 1 | 2 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 30
 • 0

  12. ~Mera  2012-01-09 12:51:54  host: 83-238-167-196.ip.netia.com.pl

  @8 - i jeszcze jeden przykład na dziwadła tego systemu: pisanie SMS-ów i tzw. podpowiedzi. Koszmar - nie znalazłem możliwości wyłączenia tego pseudo-udogodnienia. Skutek jest taki, że napisanie sms-a trwa kilka razy dłużej niż w innym systemie ( ja bazuję i porównuję do Symbina Anna na C7)bo z uporem maniaka toto wstawia wszędzie polskie ogonki a tym samym sms-y wychodzą bardzo drogo. I na koniec - może ja się mylę i nie znalazłem sposobu na te niedogodności. Może to tylko przypadłości HTC Mozarta. Jak tak to proszę o wyrozumiałość i podpowiedź jak to wszystko poustawiać.

 • 0

  13. ~zemanspa  2012-01-09 13:06:07  host: 83-238-164-231.ip.netia.com.pl

  #11 odkąd mam styczność z produktami microsoft zaauwżyłem że co drugi system ich produkcji musi być bublem windows 98 był ok windows millenium szit nad szity z kolei z windowsa xp do tej pory korzysta wieeelu(w tym ja) userów, Vista.....komentarz wymagałby cenzury,a znowu siódemka na komputery jest odwrotnością tej na komórki.Tak więc rozsądek podpowiada mi że kolejn mój telefon bedzie miał system wp8

 • 2

  14. ~4G  2012-01-09 16:28:27  host: 193.201.36.34

  "rebranding umysłów" czyli rebraining :)

 • 0

  15. ~  2012-01-09 16:49:49  host: 77-255-151-138.adsl.inetia.pl

  Niech się Play trzyma jak najdłużej bo tylko ta sieć potrafi robić rewolucje na korzyść klienta. Dzięki niej mam o wiele taniej a rozmawiać mogę o wiele więcej i stan darmowy bez jakiś tam dziwnych ograniczeń jest czymś super. Dostaję je lub włączam i mam do wszystkich w Play a nie tylko do kilku i jeszcze czasem o danej porze dnia jak to niektóre sieci mają.

 • 0

  17. ~feda  2012-01-09 19:08:43  host: user-46-112-79-2.play-internet.pl

  > 12 Mera. Wyłącz słownik T9 przy pisaniu sms. Też nienawidzę T9 i zawsze wyłączam.

 • 0

  18. ~Mera  2012-01-09 19:30:32  host: adql47.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @17 - w normalnych OS-ach jest to proste. Niestety w WP7 ....... nie doszukałem się takiej możliwości ;=(. Tak samo jak nie doszukałem się możliwości programowego wyłączenia dźwięków klawiatury. Można to tylko zrobić łopatologicznie, czyli za pomocą przycisku głośności z boku telefonu i następnie klepnięciu w pojawiającą się dosłownie na chwilkę ikonkę na ekranie. Nie ma niestety w tym OS-ie możliwości skonfigurowania i spersonalizowania NORMALNYCH profili. Są tylko 2 (słownie: DWA!!!)czyli głośny i samolotowy.Czyli jesteś głuchy albo ... cierpliwy wyrozumiały dla takiej idiotycznej pomyłki.A jak wyłączysz sobie dźwięki w ten cwany chłopski sposób bo chcesz w ciszy napisać sms-a na jakiejś np. naradzie i zapomnisz potem uaktywnić na nowo dźwięki to znajomi do us*anej śmierci będą do ciebie dzwonić a ty niestety tego nie słyszysz bo Microsoft nie dorósł do takich udogodnień jak personalizacja.

 • 0

  19.  2012-01-09 21:19:24

  Mera - żeby wyłączyć podpowiedzi i poprawianie przy pisaniu trzeba wejść w ustawienia - keyboard - typing settings - keyboard .. tap to change (na samej górze)i tam można odznaczyć odpowiednie opcje. Co do "plumkającej" klawiatury to ja mam na stałe włączoną tylko wibrację (nie plumka), ale przecież w ustawieniach, w ringtones+sounds na dole można odznaczyć opcję: Play a sound for ... key press.

 • 0

  20.  2012-01-09 21:26:16

  A w branży najważniejsze będzie postawienie btsów w hopssa (czyżby w tym roku?) i uporządkowanie oficjalnej odmiany -na Polkomtela :)

 • 0

  21. ~?  2012-01-09 21:36:01  host: bbj32.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja bym liczył na sprzedaż P4 jakiemuś zagranicznemu opowi żeby trochę mu się pogorszyła oferta i na szybką śmierć plusa w wyniku cięć finansowo kadrowych. Podobnie na upływ efektu świeżości marki t-mobile który już zresztą następuje.

 • 0

  22.  2012-01-09 21:59:24

  Zapomnieliscie o bardzo prawdopdobnym przejeciu wiekszosci Nokii przez Microsoft

 • 0

  23. ~la vie change avec Orange  2012-01-09 22:11:00  host: 87-204-34-66.ip.netia.com.pl

  w świecie telekomunikacyjnym często się mówi, że TeliaSonera chce przejąć Play. W tym roku rząd Finlandii ma pozbyć się swoich udziałów i chcą przejąc Play i zrobić z Playa markę telekomunikacyjną na grupę TeliaSonera. Już obecnie logo TS jest łudząco podobne do loga Playa tez mają politykę niższych kosztów dużo usług za niską cenę. Ostatnio zlikwidowali roaming w ałej grupie Litwa Łotwa Estonia Szwecja Dania Norwegia. Chcąsie pozbyć Marek Telia Sonera Omnitel EMT NetCom Moldcell Kcell Azercell Ncell i innych i zastąpić je jedną uniwersalną znaną i wpadającą w ucho a taką jest Play. Dlatego TeliaSonera zrobi wszystko by mieć właśnie P4

 • 0

  24. ~  2012-01-09 22:11:12  host: z50-12.opera-mini.net

  @20 spójrz na artykuł w punkcie 4. Telepolis używa odmiany polkomtelu, a rpkom używa odmiany polkomtela. I gdzie jest prawidłowa forma?

 • 0

  25. ~gosc  2012-01-10 19:42:27  host: 89-72-234-152.dynamic.chello.pl

  Z punktu widzenia klienta to najważniejsze na początku roku sa wyprzedaże. Szukam właśnie dobrych ofert smartfonów, widziałem HTC w noworocznej wyprzedaży Orange, macie jakieś sugestie?

 • 0

  26. ~rycerro  2012-01-10 22:00:54  host: mcc3.mazurkashotel.pl

  co za bzdura ze sprzedażą P4! komuś chyba zależy osłabieniu wizerunku najszybciej rozwijajacej się firmy w Europie?

 • 0

  27. ~  2012-01-10 22:12:51  host: 31.41.144.41

  @26. Najśmieszniejsze jest to, że firma P4 została już raz sprzedana. Wcześniej udziałowcem większościowym była Netia. Moim zdaniem aktualni właściciele sprzedadzą swoje udziały w momencie, gdy przyrost bazy klientów i przychodów spadnie poniżej pewnego poziomu. Przykładowo 10%.

 • 0

  28. ~Słoneczny  2012-01-11 22:45:46  host: 87-207-193-15.dynamic.chello.pl

  P4 nikt nie sprzeda póki nie będzie miała całości własnej infrastruktury. Nikt nie będzie płacił kokosów za telekomunikacyjnego inwalidę i pierdzielił się z polskimi urzędami. Sprzedaż tak, ale na pewno nie w 2012 roku. Być może 2013, najpewniej 2014.

 • 0

  29. ~hh  2012-01-12 18:07:34  host: v12-15.opera-mini.net

  ważne będzie pojawienie się platynowej serii smartfonów od samsunga na z systemem tizen i le ktoś nie przyblokuje projektu a pod tizenem to już uruchomimy dowolny os to jest przyszłość tego sobie i wam życzę nie dajcie się złapać jak na kompach stacjonarnych nich telefony będą niezmonopolizowane przez nikogo jeszcze nie tak dawno nam wmawiano że system musi ciężki i otyły żeby nawet do worda ale widać jak pięknie kropla drąży skałę i t znowu klient się liczy i jego wymagania a nie wizje jednego gracza

 • 0

  30. ~Mozart  2012-01-13 13:50:46  host: 79.170.50.114

  Witold T., ma jakiej podstawie twierdzisz, że Windows Phone nie podoba się klientom? A może na takiej, że Windows Phone nie podoba się klientom (a w zasadzie fanbojom) Android OS?! :-) Według pojawiających się analiz wynika, że osoby korzystające z Windows Phone są najbardziej zadowolonymi użytkownikami wśród mobilnych OS-ów - tu masz przykład analizy ConsumerThink: http://www.gsmcenter.pl/index.php?id=29459 Wiele dobrych opinii oraz pochwał Windows Phone zebrał także podczas niedawnej akcji Orange z testowaniem "Mozarta" z WP 7.5. Dlatego też moim zdaniem jest tak, że Windows Phone nie podoba się klientom, którzy z niego nie korzystali i którzy go nie znają!

 • 0

  31. ~Mozart  2012-01-13 13:58:45  host: 79.170.50.114

  Tak w ramach ciekawostki dodam, że praktycznie wszyscy znajomi mający smartfony z Androidem, którym pokazywałem Mozarta (który przecież nie należy do najmocniejszych urządzeń z Windows Phone) reagowali podobnie - Wow! Jak on szybko i stabilnie działa, a mój Android tak zamula :-/ Co więcej spora część z nich wyraziła chęć zakupu smartfonu z Windows Phone (w przyszłości, gdy skończy im się zobowiązanie związane z dotychczasowym telefonem).

 • 0

  32. ~Petrus  2012-01-13 14:30:21  host: 178-37-89-101.adsl.inetia.pl

  Chciałem zgłosić kolejne ważne wydarzenie branżowe w 2012 roku - otóż Plus właśnie rozpoczął sprzedaży starterów Plus na kartę w warszawskich taksówkach! Takiego ciosu konkurencja chyba się nie spodziewała ;-) Oferta prepaid w Plusie jest daleko w tyle za konkurencją, więc wszyscy spodziewali się jej poprawienia i mocnego uderzenia Plusa w tym obszarze... a tu tak zaskakujący ruch marketingowy... Wow! Widać zmiany w zarządzie Plusa przynoszą pierwsze efekty - normalnie strach się bać ;-) Aż ciśnie się na usta znany slogan: ...a może frytki do tego?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-235-183.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet