Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Boisz się dużego rachunku? Podpowiadamy jak wyłączyć płatności mobilne

Boisz się dużego rachunku? Podpowiadamy jak wyłączyć płatności mobilne

Arkadiusz Dziermański 23 Czerwca 2017 12:15

9 2
google play zablokuj i nie placZapewne każdy rodzic wie, że powinien, a wręcz musi śledzić poczynania swoich dzieci w Internecie. Ale już nie każdy rodzic wie, że zdecydowanie musi zabezpieczyć przy tym siebie i swój portfel.

Do podjęcia tematu zainspirowała nas pewna mama, której post trafił na facebookowy profil sieci Play. Kobieta oskarża w nim operatora o to, że jej dziecko zrobiło zakupy w Google Play na kwotę 2 tys. zł. Czy ma rację? Niekoniecznie. Czy można było temu zapobiec? Zdecydowanie! Jak to zrobić zobaczycie poniżej.

google play


Na początek teoria

Żeby kupić cokolwiek w Google Play należy najpierw wybrać metodę płatności. Domyślnie jest to zazwyczaj karta kredytowa, ale istnieje też opcja dopisania wydatków do rachunku za usługi telekomunikacyjne. Od dłuższego czasu taką możliwość mają klienci wszystkich czterech głównych operatorów w kraju. Usługa związana z płatnościami Google Play nazywa się, w zależności od operatora, Dopisz do rachunku lub Dolicz do rachunku i jest dostępna wyłącznie dla klientów abonamentowych.

Każdy z operatorów pozwala na korzystanie z płatności klientom z 3-miesięcznym stażem w sieci. Również każdy z nich posiada miesięczne limity na zakupy w Google Play, ale trzeba pamiętać, że jest to limit wyłącznie na kwotę wydaną na zakup aplikacji. Zupełnie inne limity mogą być ustalone na zakupy wewnątrz aplikacji (diamenty, więcej żyć, bonusy itp.). I tak:
 • Orange - 200 zł na aplikacje, 1200 zł na wszystkie zakupy,
 • Play - limit jest ustalany indywidualnie dla każdego numeru,
 • Plus - ogólny limit 150 zł,
 • T-Mobile - ogólny limit 300 zł.

Limit w przypadku każdego z operatorów można zwiększyć lub zmniejszyć do dowolnie wybranej kwoty.

Jak dokonać zakupu?

Wykonanie zakupu doliczając go do rachunku operatora jest bardzo proste. Wystarczy wybrać interesującą nas aplikację, kliknąć pole z kwotą, następnie wybrać Formy płatności i opcję odpowiednią dla naszego operatora. W przypadku, kiedy jest to pierwsza płatność realizowana w ten sposób, niezbędne będzie przeprowadzenie konfiguracji. Wtedy w pozycji Inne opcje wybieramy Skorzystaj z płatności przez operatora. Dalej trzeba będzie podać swoje dane osobowe, zaakceptować regulamin oraz podać hasło do konta Google.

google play
Wybór aplikacji i formy płatności

google play
Formę płatności wybieramy w zależności od operatora

Blokowanie zakupów z poziomu urządzenia

Google Play pozwala na wprowadzenia dwóch typów kontroli rodzicielskiej. Pierwsza z nich dotyczy aplikacji przeznaczonych dla odpowiednich grup wiekowych według oznaczeń PEGI. Tę opcję wybieramy poprzez Ustawienia, a następnie Kontrola rodzicielska. Po ustaleniu własnego, cyfrowego kodu PIN możemy wybrać dozwolone grupy wiekowe dla aplikacji i gier oraz zablokować możliwość pobierania muzyki, która może zawierać wulgaryzmy.

google play
Kontrola rodzicielska

Druga blokada dotyczy samych zakupów. Tę opcję znajdziemy jedną pozycję pod Kontrolą rodzicelską i jest to Uwierzytelnianie przy zakupach. Najprostszą metodą jest blokada hasłem. Wtedy każdy zakup w Google Play będzie musiał być potwierdzony hasłem do konta Google'a. Wystarczy nie podawać go dziecku . Jeśli nasze urządzenia posiada czujnik biometryczny, jak np. czytnik linii papilarnych, to do blokady możemy użyć odcisku palca.

google play
google play
Uwierzytelnianie płatności

Blokowanie zakupów u operatora

Operatorzy nie tylko umożliwiają dopisywanie zakupów do rachunków i ustalanie limitów na wydatki, ale również na całkowitą, bezpłatną blokadę zakupów. Blokady można aktywować na różne sposoby:
 • Orange - blokadę na usługi elektroniczne (lub blokadę UsE) można aktywować przez Mój Orange lub kontaktując się z Biurem Obsługi (na początku blokada kosztowała 5 zł, obecnie jest bezpłatna),
 • Play - blokadę usługi Dopisz do rachunku można aktywować przez Play24 lub kontaktują się z Biurem Obsługi,
 • Plus - blokadę można aktywować SMS-em ustawiając limit wydatków na 0 zł, jest to SMS o treści LIMITGP 0 na numer 2601 lub podczas kontaktu z Biurem Obsługi,
 • T-Mobile - blokadę można aktywować w iBOA lub kontaktując się z Biurem Obsługi.

Warto się zabezpieczyć

Zanim damy dziecku do ręki z pozoru niewinną zabawkę jaką jest smartfon lub tablet, warto jest odpowiednio ją zabezpieczyć. Zazwyczaj dziecko nie jest świadome wydawanej kwoty i póki urządzenie będzie mu pozwalać na kolejne zakupy, to będzie z nich korzystać. To rodzic powinien zapobiegać takim sytuacjom i założyć odpowiednie blokady. Jeśli nie u operatora, to przynajmniej w najprostszej możliwej formie hasła, którego dziecko nie dostanie do dyspozycji. Obarczanie operatora za swoje niedopatrzenie nie jest dobrym wyjściem z tej sytuacji.

Czy udostępniasz dziecku telefonu/tablet do zabawy?

Tak
27.94%
Nie
24.26%
Nie mam dzieci
47.79%

Wszystkich głosujących: 272


Dodaj do:
w sumie: 62
 • 0

  44. ~Gutek  2017-06-25 13:11:09  host: 91-193-209-18.eimperium.pl

  Wszystkie usługi dodatkowe (czyli absolutnie wszystko poza krajowymi sms'ami i rozmowami) powinny być domyślnie wyłączone i po sprawie - kto chce, to sobie włączy. Dotyczy to przede wszystkim usług premium, zakupów i roamingu, a w drugiej kolejności jakichś durnotek, poczty głosowej, transmisji danych (sic!), _ranie na czekanie, itd.

 • 0

  45.  2017-06-25 13:39:32

  @43 nie, to tak jakby administracja doliczyła Ci rachunek za wodę, bo pojechales na dwa tygodnie wakacji z odkręconym kranem w kuchni. A jakbyś przeczytał całosc to byś wiedział, że wybierając metode płatności w Google Play klient wyraża zgodę na obciążenie rachunku. UOKiK? To bardziej sprawa dla Rutkowskiego.

 • 0

  46.  2017-06-25 13:58:05

  Burza w szklance wody - aplikacje można zwrócić - takie jest prawo unijne. W appstore mozna do 90dni, i jeszcze mają przejrzysty system - z rozwijanej listy wybiera się aplikacje, klika zwróć, i kasa wraca na konto.

 • 0

  47. ~mkkot  2017-06-25 22:21:41  host: user-94-254-242-20.play-internet.pl

  @29 ja żeby kupić głupie spodnie musiałem się naczytać o rodzajach szycia, stosowanych materiałach i ich właściwościach oraz temperaturach prasowania, o firmach odzieżowych w Polsce i na świecie, a następnie sklepach, gdzie takie rzeczy można kupić. No i mam lniane na pół z bawełną na lato i jestem z nich zadowolony, choć się gniotą, ale wiedziałem to przed zakupem (dlatego wziąłem na pół z bawełną, żeby się aż tak nie gniotły). Czy jestem specjalistą od odzieży? Absolutnie nie. Ale nie mam pretensji do producenta, że moje lniane spodnie się gniotą. W takich czasach żyjemy, że informacja jest podstawą. Współczuję ludziom, którzy sobie z różnych powodów z tym nie radzą. Mój kolejny zakup będzie dużo łatwiejszy i bardziej satysfakcjonujący niż gdybym kupił reklamowane w tv jeansy.

 • 0

  48. ~mkkot  2017-06-25 22:24:05  host: user-94-254-242-20.play-internet.pl

  @Luin nie wątpię, że Gruszka, Krzysiek lub Ewa ugasili ten pożar zanim się zaczął na dobre. Pamiętasz akcję z kartonami?

 • 1

  49. ~mkkot  2017-06-25 22:32:06  host: user-94-254-242-20.play-internet.pl

  Dodam jeszcze, że wcześniej nie rozumiałem fenomenu istnienia tzw. "markowych" sklepów z ubraniami i nie mogłem zrozumieć kto tam chodzi i po co, skoro na targu można kupić tańsze dresy. Oczywiście koloryzuję odrobinę. Natomiast kupowanie ubrań było dla mnie znienawidzoną czynnością, na którą nigdy nie znajdowałem czasu. Brzmi znajomo? Dla ilu ludzi technologia jest właśnie takim balastem? Ma działać, ale kompletnie mnie nie interesuje jak i nie mam czasu czytać regulaminu. Teraz nawet czasem wpadam do "swojego" sklepu sprawdzić czy nie mają czego nowego. Ot, znajome rzeczy nie są już takie straszne i nudne.

 • 0

  50. ~Master Chief  2017-06-26 10:00:45  host: public-gprs212580.centertel.pl

  Takie opcje ponoszenia dodatkowych kosztów, podobnie jak na przykład rozmowy na koszt odbiorcy w Orange stacjonarny, powinny być domyślnie zablokowane i odblokowywane jedynie na wyraźne życzenie Klienta. Tymczasem jest dokładnie na odwrót.
  A więc operatorzy stosują niemoralne praktyki polegające na wykorzystywaniu niewiedzy Klienta do zarobku. To, że ktoś nie jest głęboko w temacie nie oznacza, że należy go do cholery jasnej skroić.
  To jest właśnie parszywe, pozbawione moralności podejście korporacyjne, tfu!

 • 0

  51. ~  2017-06-26 21:56:50  host: host-176-221-122-172.dynamic.mm.pl

  Co za DEBIL dał dziecku możliwość robienia zakupów przez Google Play?

 • 0

  52. ~  2017-06-26 22:40:41  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  @ 45. orson_dzi: Twoje porównanie ma się jak pięść do nosa, bo ja użytkując mieszkanie ZOBOWIĄZUJĘ SIĘ do regulowania rachunków za wodę, kanalizację, ogrzewanie oraz inne świadczenia, gdyż administrator płaci za mnie ten rachunki, a ja mu tylko refunduję poniesione przez niego koszty związane z moim lokalem. Natomiast zawierając umowę abonamentu komórkowego absolutnie nie upoważniam operatora do regulowania za mnie żadnych moich zobowiązań innych, niż koszty usług objętych tą umową!
  Odnośnie tego co piszesz, że "wybierając metode płatności w Google Play klient wyraża zgodę na obciążenie rachunku", mam dwa pytania:
  1. Czy to wyrażenie zgody - o którym piszesz - odbywa się na stronie operatora komórkowego, czy na stronie sklepu Google-Play?
  Bo jeśli TYLKO na stronie sklepu Google-Play, to operator absolutnie nie ma prawa akceptować takiego obciążenia rachunku abonenta, gdyż byłoby to dokładnie odpowiednikiem sytuacji, gdy administracja domu dopisuje do mojego czynszu koszt zakupionego przeze mnie paliwa.
  2. W jaki sposób odbywa się autoryzacja tego "wyrażenia zgody", o którym piszesz?

 • 0

  53. ~  2017-06-26 22:46:56  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  @ 51: Jak 'orson_dzi' odpowie na moje pytania, to wtedy dowiemy się, czy to abonent był "debilem", czy też raczej operator komórkowy był bezczelnym złodziejem.

 • 0

  54. ~he he  2017-06-26 23:33:27  host: public-gprs169660.centertel.pl

  52&52@ Jak się ma smartfona na abonament to chyba się wie jak się tym posługiwać i jakie są potencjalne niebezpieczeństwa dla własnej kieszeni w przypadku jakiś nieprzewidzianych czynności np.zakupów tj wszystko spoza warunków określonej umowy usług telefonicznych doliczane jest do rachunku Dodatkowo.wie to Każdy kto jest choćby minimalnie zainteresowany tematem, a więc wszelkie smsy premium jak i pobieranie ze sklepu googla..Kto o tym nie wie lub nie rozumie jak to działa albo niech nie daje takich "zabawek"jak smartfon "nieświadomym" dzieciom,i niech lepiej korzysta z miksów i kart pre paid,bo zwyczajnie nie dorusł do posiadania abonamentu albo jest bardzo bogaty i zwisa mu to..Sorki ale czemu op jest wg. ciebie winny skoro to faktycznie rodzic to im..l i nie wie jakie są skutki dania dziecku "nieświadomemu" smartfona z kartą sim abonamentową?Dlaczego opa nazywasz złodziejem mimo że nic nie ukradł, bo to sam rodzic k..n sam się załatwił na własne życzenie dając dzieciakowi kosztowną zabawkę?Internet nie wie kto robi zakupy korzystając z apek tj czy to dorosły i posiadacz danego sprzętu czy małolat bez możliwości czynności prawnych lub ktoś kto wykorzystuje cudzy sprzęt na koszt właściciela..Jak mój kot porysował sąsiadowi samochód swoimi pazurkami to ja płacę za lakiernika. bo nie upilnowałem zwierzaka,a tu jest ta sama sytuacja młodociany niezdolny do czynności prawnych z racji swojego wieku bez żadnej kontroli rodzica ściąga sobie apki płatne bez nadzoru tegoż rodzic na jego sprzęt.Napisz lepiej ile razy twoje dzieciaki cię tak wyszykowały skoro się ta oburzasz i jakie awantury robisz opom że kasy nie zwracają.Jak dla mnie to dorośli ludzie powinni Edukować swoje dzieci jednocześnie je Kontrolując co te mogą a co nie mogą.W tym artykule jest opisane co trzeba zatwierdzić by kupić coś w sklepie googla play,tu nie ma przypadku rodzic b

 • 0

  55. ~he he  2017-06-26 23:37:36  host: public-gprs169660.centertel.pl

  52&52@ Za dużo znaków tj ponad 200 i przerwało..więc kończę .W tym artykule jest opisane co trzeba zatwierdzić by kupić coś w sklepie googla play.Tu nie ma przypadku rodzic był Nieobecny przy dzieciaku i nie obchodziło go jak jego dzieciak się bawi ani czym,a zainteresował się dopiero na widok rachunku, bo nie wiadomo nawet czy zauważył te apki co dzieciak sobie pobrał.A teraz larum i płacz na "pejsbukach"

 • 0

  56. ~  2017-06-27 00:30:37  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  @54: Piszesz, że "każdy to wie jak się tym posługiwać". Owszem, o tych zabezpieczeniach prawdopodobnie wie każdy *** któremu telefon służy głównie do granie, ale nie dorosły człowiek, którego gry nie interesują.
  Zabezpieczenia na stronie Sklepu Play są warte tle samo, co przy wejściu na strony pornograficzne weryfikacja wieku klienta przy pomocy przycisku z napisem "Oświadczam, że jestem dorosły".
  Patrząc od strony formalnej, to dopóki abonent w sposób wyraźny i jednoznaczny nie upoważni swojego operatora komórkowego do obciążania go dodatkowymi kosztami wychodzącymi poza przedmiot umowy abonamentowej, to operator NIE MA ŻADNEGO PRAWA by abonenta takimi dodatkowymi kosztami obciążać, bez względu na to, czy w telefonie lub na stronie Sklepu Play były jakieś blokady włączone, czy nie.
  Gdyby na mnie to trafiło, to ja na pejsbuku bym nie skończył!

 • 0

  57. ~welkin  2017-06-29 19:57:25  host: staticline-31-183-44-100.toya.net.pl

  pytanie zasadnicze - ile to dziecko ma lat? Bo zaraz się okaże, że 12 albo 13.

 • 0

  58.  2017-07-03 16:53:25

  @52 Widzę artykuły do końca nie doczytałeś, zdarza się. To specjalnie dla Ciebie. 1. Autoryzacja odbywa się przez sklep Google'a, po czym musisz wpisać kod z SMS-a wysłanego od operatora, który jak widzisz nie jest tutaj pomijany w żaden sposób. 2. Autoryzacja odbywa się przez hasła, takie same jak do maila, więc jeśli podajesz dziecku hasło do swojej poczty, to gratulują. Można też wprowadzić zabezpieczenie np. odciskiem palca, jeśli Twój smartfon ma taką opcję. Co do reszty, to nie skomentuję, nie ma sensu.

 • 0

  59. ~ator  2017-07-10 13:28:58  host: 178235147110.dynamic-zab-02.vectranet.pl

  P4 obowiązuje Prawo Handlowe. Aby za coś obciążyć musi być na to wyraźna zgoda w Umowie.
  Jeśli jej nie było ...

 • 1

  60.  2017-07-10 16:05:36

  59 - a co do ma prawo handlowe do zgód w umowach? Ty wiesz co mówisz, czy jak typowy Polak - gadasz co Ci się wydaje słuszne powiedzieć?

 • 0

  61. ~wlot  2017-08-10 21:21:35  host: ip-5-172-255-174.free.aero2.net.pl

  rodzice cwaniaczkowie,pociecha doskonale wiedziała co robi,takie są niestety teraz dzieciaczki,z innej beczki,mój kolega uziemiony chorobą w łóżku "bawił się telefonem" przyszedł rachunek na znacznie więcej niż 2k,małzonka zrobiła piekło,on zwalił na "nastolatka" ta wyżyła się jeszcze na operatorze,przyznał się dopiero gdy chciała lecieć do adwokata /jej mamusia/

 • 0

  62. ~załamana  2018-01-13 11:14:10  host: user-94-254-157-130.play-internet.pl

  Jakbym ja za dzieciaka nabiła taki rachunek, to mi by suszyli głowę, a nie operatorowi... Ile razy pracując w telekomie słyszałam że dziecko nie wiedziało... A dzieckiem był stojący obok nastolatek z sypiącym się wąsem...

 • 0

  63. ~wioleta  2018-06-12 02:17:23  host: 196.200.39.229.wananchi.com

  BLANK ATM TESTOWANY I ZAUFANY

  Witaj jesteś studentem

  Biznesowy mężczyzna / kobieta

  Pracownik rządowy / sektor prywatny

  Profesor / nauczyciel

  Chłopiec / dziewczynka

  Absolwent / analfabeta

  Zatrudniony / Bezrobotny

  Możesz stać się bogaty i szczęśliwy, jeśli możesz ubiegać się o Pustą kartę bankomatową, za pomocą tej karty możesz zrobić 5000 funtów, dolarów lub euro dziennie, obecnie jestem w Londynie i używam tej karty codziennie, aby zarobić 5000 funtów, dolarów lub euro w zależności od waluty. Korzystam również z tej karty w Supermarkecie, a także dokonuję zakupów online.

  Jeśli chcesz dostać tę kartę, skontaktuj się z bardzo znanym hackerem Mr Divine (divinecardhacker@gmail.com), a otrzymasz swoją własną kartę dostarczoną do drzwi wejściowych, a agent pokaże ci dokładnie, jak obsługiwać kartę.

  Jedną rzeczą, którą też lubię w tej karcie, jest to, że jest ona całkowicie zabezpieczona przez hakera i nie będziesz miał żadnych problemów, kiedy będziesz korzystać z tej karty, a bankomat nie będzie mógł odczytać twojej transakcji ani zrobić zdjęć, gdy zbierzesz pieniądze za pomocą tej karty. karta.

  BLANK ATM TESTOWANY I ZAUFANY

  To takie słodkie, mieć tę kartę i nazywam to Life Saver.

  skontaktuj się z Nim za twoją kartę: divinecardhacker@gmail.com

  pozdrowienia

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-98-96.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy korzystasz z usługi pocztowej Gmail?

Tryb poufny trafia do Gmaila na Androida

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet