Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Boduch: chcemy i lubimy płacić zbliżeniowo

Boduch: chcemy i lubimy płacić zbliżeniowo

Dariusz Boduch 18 Grudnia 2013 00:00

20 17
Polska jest w Europie liderem transakcji wykonanych zbliżeniowo, za pomocą kart płatniczych. Ponad 50% "plastikowego pieniądza" używanego przez Polaków ma możliwość płacenia bezstykowo. W sklepach, punktach usługowych i różnego rodzaju automatach znajdziecie około 140 tys. terminali pozwalających na takie transakcje. To ogromy potencjał, który daje realna nadzieję, że mobilne płatności oferowane przez operatorów komórkowych także będą w Polsce sukcesem. Moim zadaniem, tak właśnie się stanie - pisze w artykule dla TELEPOLIS.PL Dariusz Boduch, dyrektor marketingu ofert multimedialnych w Orange Polska.Orange Polska, jako pierwszy operator w kraju uruchomił mobilne płatności komercyjnie i na masową skalę. Obecnie w rękach naszych klientów jest blisko 400 tys. telefonów NFC i około 200 tys. kart SIM Orange Cash. Karta SIM Orange Cash w telefonie NFC pozwala na płacenie we wszystkich miejscach, w których możliwe są płatności zbliżeniowe MasterCard PayPass, w Polsce i za granicą. Dotychczas oferta funkcjonowała jak przedpłacona karta płatnicza Orange Cash. W przyszłym roku ruszymy z aplikacją NFC Pass, a to oznacza, że klienci będą mieli o wiele więcej możliwości. Wystarczy spojrzeć na katalog produktów udostępnionych przez poszczególne banki. Mam na myśli nie tylko najpopularniejsze na naszym rynku karty debetowe powiązane z kontami, ale także karty kredytowe. Dostępność tych produktów w telefonie będzie uzależniona jedynie od decyzji banków.

I tu dochodzimy do sedna. Możliwość płacenia telefonem z użyciem karty debetowej lub kredytowej wiąże się z koniecznością wcześniejszego zawarcia umowy z danym bankiem, który będzie wydawcą karty w telefonie. Ważne jest jednak to, że usługa nie jest zapisana w telefonie, ale w bezpieczny sposób w pamięci karty SIM NFC. Nie powoduje utraty danych o kartach w przypadku np. wymiany telefonu, wszystkie karty zostaną przeniesione na nowy telefon wraz z SIM NFC. Dane bankowe zapisywane są bezpośrednio z systemów bankowych do pamięci karty SIM za pomocą bezpiecznego szyfrowania, które uniemożliwia ich odczytanie nawet operatorowi telekomunikacyjnemu. Taki sposób aktywacji kart płatniczych możliwy jest dopiero po zintegrowaniu się systemów bankowych ze specjalnie do tego celu przygotowanym systemem po stronie operatora (tzw. TSM, czyli Trusted Service Manager).

W aktualnie dostępnym Orange Cash klient nie musi podpisywać żadnych dodatkowych dokumentów, aby móc płacić telefonem. Podobnie jak w przypadku plastikowych kart płatniczych umożliwiających płatności bezstykowe, za pomocą telefonu z Orange Cash zapłacimy bez podawania kodu PIN do 50 zł. Powyżej tej kwoty transakcję potwierdzimy numerem PIN na terminalu płatniczym. Każda transakcja jest widoczna w aplikacji, którą możemy pobrać na telefony z systemem operacyjnym Android lub Windows Phone 8. Oczywiście, aby płacić telefonem musimy przelać środki na numer konta bankowego, które jest przypisane do karty. Sama karta płatnicza jest anonimowa i aby nią płacić nie musimy się rejestrować w banku. Jednak, jeżeli chcielibyśmy np. wystąpić o odzyskanie środków w przypadku zagubienia telefonu, przyda się zarejestrowanie karty i podanie swoich danych na stronie banku. Partnerem w tym projekcie jest mBank.

Z własnego doświadczenia wiem, że szybko można się przyzwyczaić do wygody płacenia telefonem. W nowej siedzibie Orange wszędzie dostępne są płatności bezstykowe: w kantynie, kawiarniach, automatach z napojami i słodyczami. Telefon zawsze mamy przy sobie, a portfel niekoniecznie. I nie tylko chodzi tu o wygodę i oszczędność czasu, ale również o możliwość skorzystania z usług. Często nie mamy przy sobie monet do zapłacenia za bilet komunikacji miejskiej, parkowanie czy napój. Płacenie telefonem załatwia sprawę.

Chociaż Polska jest liderem we wdrażaniu płatności bezstykowych, to większe "przeniesienie" ich do telefonu wymaga dodatkowego zaangażowania banków i wykonania dużej edukacji. Badanie firmy Homo Homini wykazały, że 85% klientów banków w Polsce może korzystać z bakowości mobilnej, jednak jedynie 3% to robi. W przeszłości podobna sytuacja była z Internetem czy wykorzystaniem dostępu do poczty elektronicznej w komórce. Teraz trudno wyobrazić sobie smartfona niepodłączonego do Internetu, bez odczytywania e-maili i mobilnego dostępu do portali społecznościowych.

Dlatego, mówiąc o potencjale mobilnych płatności NFC musimy pamiętać, że ich sukces jest jednocześnie drogą do zwiększenia liczby klientów korzystających z bankowości mobilnej. Tutaj widzę pole do bliższej i na pewno odważniejszej współpracy banków z telekomami. Operatorzy, sprzedając smartfony wspierające technologię zbliżeniową NFC, na pewno pomagają bankom i rozwijają świadomość nowoczesnych usług finansowych.

Ciekawym przykładem użyteczności NFC jest projekt, który Orange Polska robi z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie oraz firmą SkyCash Poland. Na początku przyszłego roku pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie będą mogli kupić bilet przy pomocy telefonu komórkowego z zainstalowaną popularną aplikacją SkyCash. Projekt zakłada umieszczenie we wszystkich autobusach i tramwajach naklejek przedstawiających bilety komunikacji miejskiej wraz z zakodowanymi o nich informacjami w postaci tagów NFC oraz QR kodów. Korzystanie z tej formy opłaty za przejazd będzie bardzo proste. Wystarczy zbliżenie telefonu do naklejki lub zeskanowanie kodu biletu telefonem komórkowym z zainstalowaną aplikacją SkyCash. Na ekranie telefonu pojawia się wybrany przez nas bilet i wystarczy zatwierdzić jego zakup. W branży transportowej pomysł zdobył nawet nagrodę za innowacyjność, i mamy nadzieję, że zyska on na popularności również w innych miastach.

Zdaję sobie sprawę, że upowszechnianie usług NFC jest w początkowej fazie, ale mamy wyjątkowe warunki dla ich szybkiego rozwoju. Po pierwsze jesteśmy w światowej czołówce w liczbie bezstykowych transakcji płatniczych, a po drugie mamy dobre doświadczenia we współpracy pomiędzy telekomami, bankami, integratorami, dostawcami aplikacji, czy nawet zarządami komunikacji miejskiej. Moim zdaniem właśnie ta druga cecha powinna zdecydować o ostatecznym sukcesie usług wykorzystujących NFC. W Orange Polska wspieramy ten kierunek i dlatego chcemy być jednym z głównych partnerów dla wszystkich stron tworzących ekosystem usług opartych na NFC.

Partnerem działu Dyskusje o rynku jest Orange Polska.
Dodaj do:
w sumie: 41
 • 1

  22.  2013-12-18 19:50:57

  pan Boduch zwyczajnie naciąga fakty,karty zbliżeniowe wydawane są masowo-czemu bo innych banki nie chce wydawać,nie każdy chce tego używać,następnym problemem jest brak możliwości ustalenia limitu takiej płatności(nie dotyczy to wszystkich banków lecz większości),ostatecznie można zniszczyć chip nfc dziurkaczem, tylko że wtedy sklepy mogą nam odmówić płatności pomimo że standardowy chip i ewentualnie pasek magnetyczny jest nietknięty.

 • 0

  23. ~pabloki  2013-12-18 20:43:50  host: public-gprs516956.centertel.pl

  @15 Jessica to nie dokońca tak, spróbuj zapłacić np. w tesco na samoobsługowej od razu chipem - może sie nie udać . Na zwykłej kasie kasjerka dlatego musi najpierw przeciągnąć paskiem magnetycznym bo terminal moż enie przyjąc takiej transakcji, jest to zależne od banku wystawcy karty mimo że masz chip czy dla konkretnegu pos puszcza transakcje offline.

 • 1

  24. ~  2013-12-18 21:09:45  host: public-gprs169589.centertel.pl

  Chcecie i lubicie to se płaćcie. Najlepiej niech zaraz po urodzinach wam wszczepią czipa w d*pę i dupą siadajcie na terminal. I płaćcie. I płaczcie.

 • 0

  25. ~  2013-12-19 01:15:12  host: n09-09-06.opera-mini.net

  To jest tak jak z 7 na 10 którzy przenoszą numer do play. Pajacyk z marketingu sieje reklamę a przy kasach nie widział i nie słyszał nikt.

 • 0

  26.  2013-12-19 09:37:20

  Ja tylko dodam od sieci, że z informacji które posiadam, wciskanie na siłę (a tak robi większość banków) jest niezgodna z jakimiś przepisami bankowymi. Na szczęście sa banki, które nie wydają takich kart. To jaką kartę otrzymamy zależy tylko od banku, nie od wytwórcy, bo i tak w Polsce karty produkowane są w jednym czy dwóch miejscach i to dla wszystkich banków.

 • 2

  27. ~tata  2013-12-19 10:55:25  host: apn-31-1-205-146.dynamic.gprs.plus.pl

  Wszystkie posty powyzej to szczera okrutna prawda.Nie dajcie sie manipulowac.

 • 2

  28. ~IDBlock  2013-12-19 12:02:41  host: ane149.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Warto zaznaczyć, że karty zbliżeniowe nie są bezpieczne i mogą zostać zeskanowane, dlatego należy nosić je w specjalnym ochronnym etui, które zabezpieczy nas przed zeskanowaniem. --- IDBlock

 • -1

  29. ~agata  2013-12-19 12:08:30  host: ip-151-248-43-51.free.aero2.net.pl

  jakoś w biedornie nie można więc kicha...

 • 2

  30.  2013-12-19 12:24:01

  Boduch sobie może chcieć. Typowy chwyt marketingowy aby nam wmówić że to lubimy i chcemy. To tak jak reklamy wmawiają nam, że stara pralka to tyko strach i trzeba wziąć kredyt chociaż nie mamy pieniędzy i kupić nową bo sąsiada zalejemy albo dziecko do szkoły się spóźni bo pralka nie działa. Ludzie nie dajcie sobie wmówić. Jak coś ma się przyjąć to się przyjmie bez tego bełkotu marketingowego.

 • 1

  31.  2013-12-19 12:59:00

  Nie lubimy panie Boduch, nie lubimy, banki wciskają to ludziom na siłę, głupi naród płaci, bo ogromnej większości nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie będą konsekwencje gdy ktoś taką kartę ukradnie - przy dochodach 1000 zł będzie niedozwolony debet 3000 zł, a wszystko dlatego, że zachłanne żydowskie banki w większości nie dają możliwości (jeszcze) ustawiania odpowiednich limitów. Wszystkie transakcje do 50 zł idą offline z maksymalnym limitem ilości transakcji. Nie rozumiem tylko jednego - dlaczego odpowiednie organy tak długo nie reagowały na tą sytuację. Ale to Polska właśnie.

 • 0

  32. ~Maciej2  2013-12-20 09:32:47  host: public12502.xdsl.centertel.pl

  Panie Boduch, ten projekt już odniósł SUKCES! O czym powiadomił już pan. Prawdopodobnie powstał w dziale panu podległym. Zatem można już zamknąć tę szufladę i o nim zapomnieć jak o wielu innych projektach Orange/TP ;-). Biznesowo ? - nie będzie z tego przychodu ! Czas już otworzyć kolejny projekt (ludzie z działu będą mieli zajęcie do wakacji!) proponuję zakup lodów i ogórków małosolnych (za pomocą telefonu komórkowego) na plażach nad Bałtykiem w LATO 2014 !

 • 1

  33. ~  2013-12-20 11:10:27  host: public-gprs163227.centertel.pl

  To się nazywa kreacja potrzeb: wmówić komuś, że coś jest potrzebne. Ja nawet zwykłej karty nie używam do płacenia. Lubię namacalność tych szeleszczących papierków. Lubię widzieć jak dostaję coś za coś, a nie tylko wstukać pin i spakować produkty.

 • 0

  34. ~  2013-12-20 17:40:27  host: 93.154.163.162

  Tak panie boduch a w siedzibie UKE w automacie do pączków można płacić zbliżeniowo? Jeżeli nie to koniecznie poprawcie ten błąd :-D

 • 0

  35. ~!!!  2013-12-20 21:46:48  host: adz198.neoplus.adsl.tpnet.pl

  g@wno prawda lubimy płacić, większości osób przymusowo wciśnięto kartę z płatnościami, ja wręcz takiej nie chciałam!

 • 0

  36. ~  2013-12-21 00:14:07  host: gaja.tpnet.pl

  Trudno "nie lubić" kart zbliżeniowych, jeśli bank tylko takie dostarcza klientom. Dokładnie w ten sam sposób doświadczalne zwierzęta "lubią", gdy się na nich testuje nowe leki.

 • 0

  37. ~tomek  2013-12-23 12:22:04  host: gvh109.internetdsl.tpnet.pl

  Ludzie mają być szczęśliwi, bo łatwiej mogą wydawać pieniądze? Takie "ułatwienia" utrudniają kontrolę samego siebie. Mam w rodzinie osobę, która potrafi wydać w jeden dzień całą pensję, a następnego dnia zdziwiona, że karta nie działa...

 • 0

  38. ~msad  2013-12-26 16:51:03  host: dynamic-78-8-95-107.ssp.dialog.net.pl

  Żadnych kart zbliżeniowych niech sobie to wbija do główki.Typowa propaganda jak za komuny.

 • 0

  39. ~gość  2014-01-10 20:53:23  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

  W ciągu ostatniego roku miałem konta w 4 czy 5 bankach. Dlaczego w tylu? Bo mimo wyraźnej proźby o blokade płatności zbliżeniowej banki mają to gdzieś. Potwierdzają przyjęcie zgłoszenia (Ja Ja w 24h zrobimy) a po 7 dniach dalej na luziku płace zbliżeniowo. I jeszcze ciekawostka:Niestety znajoma zgubiła portwel (który po 4 dniach się znalazł) oczywiście z kartami, dokumentami itd. Miała na koncie ok 20pln i żadnego zgłoszonego/aktywnego debetu. Obecnie ma -80 (80 pln na minusie). Pytanie: dlaczego? Odpowiedz: w czasie gdy portwelik był zagubiony ktoś dokonał 2 płatności zbliżeniowe na równiutko 49,90. Podsumowanie: bank ma wsio w d... (mogła tylko udawać ze zgubiła i sama zrobiła te płatności) a co do debetu: bo system działa z opóźnieniem ??!?!?!?!?!!?!? Pozdro dla wszystkich zbliżeniowców ;)

 • 0

  40. ~Zbliżeniowy  2014-04-30 17:01:18  host: 89-67-52-196.dynamic.chello.pl

  Ludzie ,ale wy gadacie głupoty. Płatności zbliżeniowe w MBanku księgują się od razu. Korzystam już z nich 2 lata i uważam ,że nie ma nic lepszego. Szybko i sprawnie. Mam w T-Mobile i płacę również telefonem. Super system. I nikt nic nie skanuje i nie okrada.

 • 0

  41. ~pabloki  2014-04-30 21:31:16  host: 46.204.133.177.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  @40 a płaciłeś kartą zbliżeniowo w rossmanie? widać że raczej nie. takie transakcje ida offline i nie sa księgowane od razu , zresztą nie tylko tam, zależy to od tego jak jest ustawiony POS.CZasem przez to da sie zrobic debet przez to.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-46-127.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (artykuły)

Yorgso | 2018-03-23 23:25:13

Milego dnia.


~ | 2018-03-23 23:23:00

prawa autorskie do grafik opłacone?


Skalar | 2018-03-23 23:20:12

Przepraszamy, wybrany abonent jest w tym momencie nieosiągalny.


~kkk | 2018-03-23 22:58:06

Mam okres B20 :)


PioterMax | 2018-03-23 22:32:09

Usługa działa prawidłowo ;)

Ankieta

Zakaz handlu w niedzielę to dobry pomysł?

Zakaz handlu w niedzielę? Kupujemy w Internecie!

 

Zobacz wynik | Opinie (22)

Archiwum Ankiet