Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Bezpłatnych minut wpływ na inflację

Bezpłatnych minut wpływ na inflację

Witold Tomaszewski 27 Lipca 2011 17:17

0 0
Inflacja w czerwcu, w porównania do maja spadła o 0,4 pkt. proc., wbrew oczekiwaniom analityków. Ktoś może zapytać co ma to wspólnego z telekomunikacją... Ano ma, bo w koszyku inflacyjnym obejmującym ceny towarów i usług, pozycja Łączność spadła, w porównaniu do maja, aż o 1,7%, co z wcześniej wspomnianych 0,4 pkt. proc. stanowi 0,07 pkt. proc. A to tylko początek ciekawostek.



Kiedy 13. maja GUS ogłosił poziom inflacji w czerwcu, wieczorem oglądałem jedną ze stacji biznesowych. Z ekranu przemówił do mnie Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku, który powiedział, że na spadek inflacji wpływ miało... wejście T-Mobile. Po moim wywiadzie przeprowadzonym pośród dziennikarzy biznesowych okazało się, że i inni analitycy mówią podobnie. To zainspirowało mnie do bliższego przyjrzenia się sprawie, bo moja intuicja mocno nie zgadza się z tą tezą. Oferta T-Mobile praktycznie nie różni się od starej Ery, a oferta usług międzynarodowych nie mogła mieć aż takiego wpływu na spadek cen. Zresztą pisałem o tym więcej w felietonie pt. Para w gwizdek.

Nie ma co winić tutaj analityków - nie śledzą oni aż tak dokładnie wydarzeń na poszczególnych rynkach, więc skoro padła pozycja Łączność, to skojarzyli to z największym wydarzeniem w czerwcu - i wyszło im, że sprawcą zaskoczenia jest T-Mobile. Tym bardziej, że we wcześniejszych miesiącach, w porównaniu do poprzednich, wahania przy tej pozycji były praktycznie niezauważalne.

Skierowałem więc prośbę do GUS-u o wyjaśnienie, co znajduje w koszyku inflacyjnym pod pozycją Łączność. Już po niecałym tygodniu otrzymałem odpowiedź - profesjonalnie zeskanowane pismo z pieczątką i podpisem dyrektora, w którym wyjaśniono, że kryją się za nią usługi pocztowe (bez zmian w porównaniu do maja), sprzęt telekomunikacyjny (spadek o 0,2%), opłaty za telefon stacjonarny (bez zmian), opłaty za Internet przez telefon stacjonarny (wzrost o 0,4%), pozostałe usługi (bez zmian) oraz... opłaty za telefon komórkowy (spadek aż o 2,7%!). Moje kolejne pytanie o sprawcę tego spadku spotkało się z odmową i powołaniem się na tajemnicę statystyczną. Ściana nie do przeskoczenia.

Postanowiłem do tematu podejść od drugiej strony - zapytać przedstawicieli operatorów komórkowych, co sądzą o spadku cen świadczonych przez nich usług. W każdym wypadku wspólnie dochodziliśmy do wniosku, że musi być to błąd - albo po stronie Urzędu, albo któregoś z operatorów, który nieprawidłowo wypełnił formularz statystyczny. Błąd jest albo w danych z czerwca, albo we wszystkich poprzednich, a w czerwcu są w końcu poprawne. No bo skoro nie zmieniła się w tym czasie metodologia zbierania i przetwarzania danych, a w czerwcu nie wydarzyło się absolutnie nic usprawiedliwiającego aż taki spadek...

raczkowski minutymSzkoda, że rozwikłanie tej sprawy wydaje się niemożliwe. Wyobrażacie sobie wiadomość Operator XXX odpowiedzialny za spadek inflacji w Polsce?. A może Wy, szanowni czytelnicy, macie jakiś pomysł? Na razie proponuję Wam krótką ankietę, do której zainspirował mnie jak zawsze kapitalny rysownik Marek Raczkowski.

Co potaniało w czerwcu?

Bezpłatne minuty
8.91%
Kody USSD
3.99%
Odbieranie SMS-ów w kraju
6.57%
Prezentacja numeru
2.93%
Panie, daj Pan spokój!
77.61%

Wszystkich głosujących: 853



Dodaj do:
w sumie: 39
  • 1

    21.  2011-07-27 22:53:43

    Znalazłem coś takiego http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20102391594, myślę że to kryje się gdzieś w tym. Sprawdzam - nie, ale paragraf 1 mówi o załączniku do rozporządzenia, to pewnie tam ... Może sam załącznik znajdę w Lexie.

  • 1

    22.  2011-07-27 22:59:21

    Tu macie załącznik http://lex.pl/serwis/du/2010/1594.htm. Ja dalej się nie bawię. Ale zachęcam do dalszego samodzielnego drążenia, jak ktoś ma czas. Dołączam się do gratulacji dla Witka :)

  • 0

    23. ~geniu  2011-07-28 00:42:25  host: public-gprs127625.centertel.pl

    Poczucie humoru wsparte dociekliwością autora doceniam. Ale gdzież to zagubiła się przenikliwość znawcy tematyki "telepolityki". A wyjaśnienie jest banalnie proste. Wystarczy właściwie zinterpretować dane MNP za 2Q. Dotychczas do Play przechodziły dusigrosze i gdzie by nie byli, zawsze wydają tak samo mało (stąd nie miało to wpływu na globalne przychody w telefonii komórkowej). Ponieważ wszyscy dusigrosze z W3 już przeszli do Play, teraz (w 2Q)zaczęli przechodzić ci bardziej rozrzutni. Oczywiście po przejściu do Play już nie udaje im się wydać tyle, ile wydawali w W3 i ot cała tajemnica. Strach pomyśleć co będzie z inflacją, jak krezusi skuszą się na przejście do Play.

  • 1

    24. ~Kamil  2011-07-28 00:46:08  host: dynamic-78-8-67-146.ssp.dialog.net.pl

    Jak 13 maja mogli ogłosić ile wynosi inflacja w czerwcu?

  • 1

    25. ~gosc  2011-07-28 06:37:48  host: z41-13.opera-mini.net

    tez sie zastanawialem dlaczego duze instytucje nie maja telefonow w play, przeciez oferta play oglnodostepne jest lepsza od umow negocjowanych (na przykladzie duzej firmy w ktorej pracowalem). ktos zapyta: a zasieg? odpowiedz: zasieg jest plusa+play

  • 1

    26. ~zbyszek  2011-07-28 08:52:22  host: 93-186-31-80.rdns.blackberry.net

    Bis w play kosztuje 10 zl zamiast 25 i uzytkownicy zaczeli wiedziec jak konfigurowac telefon żeby im play za duzo za dane nie naliczal, a to uzytkownicy ktorzy zazwyczaj placili ok 30zl na net w telefonie, no moze 20, tak mysle, a tu nagle placa 10 i maja nielimitowany. Wiele osob przeszlo na pre paid w play dla bis majac go wczesniej w innych sieciach, wystarczy spojrzec na wiadomosc że play jest najwiekszym dostawca bis w pl i że np na bbforum wielu ludziom bis orange czy plusa, zmienil się na play:-) moze to to

  • 0

    27. ~caray  2011-07-28 09:48:40  host: 80.51.92.142

    WitekT: gdyby błednie dane podawane były przez dłuzszy okres (ale przez cały czas o ten sam błąd systematyczny) to spadek inflacji zaobserwowany byłby na początku okresu w ktorym wprowadzno błąd. najprosciej inflacja to roznica w poziomach cen. jezeli z jakiegos powodu (np. bledu) zmieni się poziom ceny w danym miesiacu to w danym miesiacu inflacja wzrosnie/spadnie. dalsze podawanie blednych danych (ale spojnych z poprzednio zaraportowanymi) nie wplynie na poziom inflacji. co do metodologii to chodzilo mi o fakt ze jak gus zmienil ja od tego miesiaca to cala zmiana wyszla w poziomie cen w tym miesiacu i od teraz poziom cen powinien byc staly wiec wplyw na inflację zerowy.

  • 1

    28. ~caray  2011-07-28 09:50:48  host: 80.51.92.142

    co do tajemnicy statystycznej to jest to cos takiego jak tajemnica adwokacka czy lekarska. ma to zachecic podmioty do dzielenia sie z gusem prawdziwymi informacjami, ktore nie beda potem wykorzystywane np. w procesach karno-skarbowych, czy generalnie przeciw podmiotom

  • -3

    29. ~Danzig  2011-07-28 10:45:13  host: 87-205-207-73.adsl.inetia.pl

    Mi się jednak wydaje, że wejście T-Mobile mogło mieć jednak wpływ na spadek inflacji. Przedstawiona w tym czasie oferta zarówno pod kątem roamingu jak i transmisji danych była na prawdę jak na polski rynek rewolucyjna. A w niedługim czasie pozostali operatorzy w ramach odpowiedzi na T-Mobile tworzyli swoje własne oferty przebijając się kto da więcej. Rynek telekomunikacyjny może nie przeżył trzęsienia ziemi ale jednak poważnie się zatrząsł i mogło mieć to wpływ na inflację.

  • 1

    30.  2011-07-28 14:05:14

    Danzig: a jak myślisz, jaki procent w wydatkach typowego Polaka stanowią połączenia międzynarodowe i roaming?

  • 1

    31.  2011-07-28 14:06:59

    zbyszek: uważasz, że te małe kilka tys. BB sprzedanych przez Play w czerwcu tak wpłynęło na średnie wydatki ponad milionów Polaków pokazywane przez GUS? :-)

  • 1

    32.  2011-07-28 14:29:46

    Ktoś się pewnie znajomym pochwalił pakietem 30 za 10.

  • 0

    33. ~Danzig  2011-07-28 14:35:32  host: 87-205-207-73.adsl.inetia.pl

    Jeśli chodzi o roaming i połączenia międzynarodowe pewnie niewielki procent dla tzw 'zwykłych obywateli' ale są też właściciele przedsiębiorstw oraz tzw 'Grube ryby', którzy podbijają statystyki bo oni korzystają z tego typu połączeń częściej. Poza tym tak jak pisałem wcześniej jest jeszcze mobilny internet. Natomiast w mojej wcześniejszej wypowiedzi chciałem zaakcentować fakt, że w tym okresie za który analitycy rynku obliczyli spadek inflacji wejście na rynek T-Mobile wpłynęło również na obniżenie cen u pozostałych opów. Tym samym nawet jeśli te ceny były obniżone minimalnie to mogło to wpłynąć na takie a nie inne wyniki. Takie jest moje zdanie. Ty masz pewnie inne. Pozdrawiam

  • 1

    34. ~zbyszek  2011-07-28 14:52:33  host: 93-186-31-80.rdns.blackberry.net

    @31 WitekT: w sumie to bardziej zgaduje, ciezko wpasc mi na to co moglo sie do tego przyczynic, jedyna jakas wieksza obnizka jaka mi przychodzi fo glowy to to, ale w sumie moze to byc bardzo wiele roznych czynnikow, chcociazby jakies kilkaset firm ktore dajmy na to przedluzyly umowy z operatowami na jakis ekstra warunkach i juz mamy duzo nizsze koszty, BIS jest przykladem, bo przeciez Play niedawno wprowadzil oferte dla firm, abonament z no limit, ktory wydzodzi baardzo tanio, takie cos nie moglo nie odbic sie na rynku, nie wiem czy az tak, ale jak dodac do tego BIS i ogolne wzmorzenie dzialan u operatorow przed wejsciem T-mobile, jakims cudem te koszta sie zmienia.

  • 0

    35. ~kad  2011-07-28 18:51:33  host: apn-77-115-195-201.dynamic.gprs.plus.pl

    to przez PLAYa który dał darmowe w sieci i kilka innych darmowych usług do każdego doładowania, a w ślad za nim poszli inni operatorzy którzy dają bonusy do doładowania i przez to paradoksalnie zarabiają więcej, a ich zysk jest pewniejszy, bo po co doładowywać sie za 50 zł/3mies, jak można za 30zł/mies i mieć bonusy no chyba że sie myla

  • 0

    36. ~HalloHallo  2011-07-29 12:05:25  host: 87-205-198-42.adsl.inetia.pl

    To wszystko na pewno wina tego strasznego, niemieckiego T-mobile. Po co on takie dobre oferty robił, zasiał tylko popłoch na rynku. Te innowacyjne obniżki w pakietach transmisji danych, roamingu czy nielimitowane rozmowy w całej sieci T-Mobile.

  • 0

    37. ~Sytch  2011-07-29 13:03:10  host: public10192.xdsl.centertel.pl

    Mówiło się, że oferta roamingowa T-mobile nie przyniesie, żadnych ruchów cenowych na tym polu, ale rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Także nie wiem na co tutaj w tym momencie narzekać.

  • 0

    38. ~HULK  2011-07-29 13:28:26  host: 77-255-63-78.adsl.inetia.pl

    @Stych tak samo jak wyznawcy Playa zawsze argumentowali, że ta oferta nic nie znaczy bo praktycznie nikomu nie jest ona potrzebna a chwilę potem Play stworzył swoją ofertę z tańszym roamingiem. Jak się miało jednak później okazać...ofertę nawet w przybliżeniu nie tak dobrą jak T-Mobile. Tyczy się to zarówno roamingu połączeń jak i transmisji danych. Proponuję porównać chociażby pakiety transmisji danych w ofercie obydwu sieci

  • 0

    39.  2011-07-29 13:57:40

    @38. HULK bardzo sprytne zagranie z twojej strony. Z tego co się orientuje to jedynie pakiet danych w roamingu jest lepszy w ofercie T-Mobile. Ale ostatecznie nie wyjeżdżam na razie za granicę i nie interesowałem się tak bardzo tymi ofertami. Może przedstawisz jakieś porównanie przykładowo dla Chorwacji? Tam akurat moi znajomi się wybierają :).

  • 0

    40. ~def  2011-08-23 09:48:26  host: cjq66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Artykuł bdb :) Genaralnie co z tego, że inflacja w łączności spadła. Spadła też pewnie w elektronice. W tych obszarach od "zawsze" mamy doczynienia z deflacją cenową, bo technologie tanieją, bo rząd w tych tematach nie uskutecznia socjalizmu. Martwi, że wszystko inne drożeje, bo rząd z bankami drukuje pieniądz fiducjarny na 3 zmiany, a banki poprzez ekspansję kredytową je wprowadzają na rynek. Ogólnie: będzie drożej. Te -2.7% to tylko tak pod publikę, żeby nie palili opon na Wiejskiej.

Dodaj swoją opinię