Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Bez faktury? Nie biorę

Bez faktury? Nie biorę

Maciej Bębenek 5 Stycznia 2014 22:15

15 5
Tekst ten ma na celu uświadomienie małym przedsiębiorcom, że nie zawsze opłaca się korzystać z "ofert dla biznesu" i kupować wszystko "na fakturę".



W Polsce jest ponad dwa miliony przedsiębiorców. Przedsiębiorcą może być prowadzący zakład samochodowy i zatrudniający dwóch czy dwudziestu pracowników, ale również fachowiec od komputerów, działający jako samozatrudniony i wystawiający co miesiąc faktury za swoje usługi kilku firmom. Nie wiem dlaczego, ale wśród tych małych przedsiębiorców krąży mit: wszystko musi być "na fakturę". Zdarzają się sytuacje, kiedy zakup z dowodem sprzedaży (i nie mówimy tu o operacjach nielegalnych!) jest dużo droższy.

Od ponad pół roku na rynku mamy kilka ofert nielimitowanych rozmów telefonicznych w cenie 29 zł miesięcznie: nju mobile, Heyah czy Redbull Mobile. Jednak wszystkie oferty mają ostre zapisy mówiące o zakazie wykorzystywania ich do działalności biznesowej. Co prawda nie jest mi znany przypadek, żeby z tego powodu z kimkolwiek rozwiązano umowę, ale dodatkowo zapis wsparty jest zasadą, że faktur VAT w rozumieniu przepisów podatkowych dot. działalności gospodarczej otrzymać nie można.

I teraz jak wytłumaczyć takiemu "przedsiębiorcy", że zamiast płacić 59 czy 79 zł miesięcznie za usługę "no limit", lepiej i taniej jest skorzystać z propozycji za 29 zł? Włącza się tu jakaś blokada psychiczna, działają słowa klucze takie jak "odliczyć od podatku" i za żadne skarby nie można nic wytłumaczyć. Ma być "na fakturę" i już!

Tymczasem magiczne "odliczanie od podatku" czy "wrzucanie w koszty" nie powoduje, że za usługę trzeba płacić dwa czy trzy razy więcej. Jeżeli nasz przedsiębiorca jest podatnikiem VAT, to zysk wynikający z posiadania faktury wynosi niecałe 35%. Ci, którzy nie są płatnikami VAT zaoszczędzą maksymalnie stawkę podatku dochodowego czyli najczęściej 18%.

Ile musiałaby kosztować taka usługa, żeby opłacało się walczyć o legendarną fakturę? Obecne "no limit" za 29 zł po uwzględnieniu wszystkich podatków to faktura na około 44 zł brutto, w tym 8,23 zł podatku VAT i 6,77 zł zmniejszonego podatku dochodowego. Dla osoby nie będącej podatnikiem VAT faktura musiałaby opiewać na kwotę nieco ponad 35 złotych. Nowa oferta nju mobile - 19 zł na nielimitowane połączenia do sieci komórkowych, to odpowiednio 28,50 i 23 złote. Warto więc czasem wyjść z magicznego kręgu "kosztów" i policzyć, co naprawdę się opłaca.

Znam inny przypadek, gdy pracodawca postanowił namówić swoich pracowników do przejścia na prywatnych abonamentach na nielimitowane, doliczając im do pensji "na rękę" 29 zł. Z uwzględnieniem podatku dochodowego pracownika oraz firmy i obowiązkowych składek ZUS, koszt pracodawcy zwiększa się o prawie 42 zł miesięcznie. Ale odchodzą za to koszty administrowania telefonami służbowymi, rozliczania rozmów prywatnych itp.

Myśl, pracodawco! ;-)
Dodaj do:
w sumie: 148
  • 0

    129. ~wroclove  2014-01-10 11:01:26  host: aaqe233.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Oczywiście!!! Artykuł mówi o opłacalności brania ofert bez faktury...niby taniej niż nju się nie da!? Ja przekalkulowałem nju i wyszło bardzo drogo. Jak tylko dzwonię to OK, ale po co mi dobry telefon bez internetu.

  • 0

    130. ~pawelr  2014-01-10 16:52:02  host: 31.133.17.60

    muszę się trochę nie zgodzić z artykułem, bo przecież z czegoś trzeba dzwonić:) owszem mogę kupić za 100 zł jakiś byle jaki telefon, ale jak ktoś chce coś lepszego to np ja kupiłem sony xperia Z i po odliczeniu kosztu telefonu co musiałbym za niego zapłacić za nolimit połączeń, sms, 1gb internetu płacę niecałe 10zł netto miesięcznie:) Lesz faktycznie bez telefonu raczej wychodzi wziąść RBM za 29 i dzwonić wszędzie za darmo:)

  • 0

    131. ~wroclove  2014-01-10 20:57:15  host: rf17.internetdsl.tpnet.pl

    Ja dokładnie tak samo to przekalkulowałem. Znajomy parę m-cy temu kupił Xperie Z za 1500 zł Ja przeliczyłem że jak zapłacę 24 x 65 i 119 za telefon, to za usługi nawet 10 złotych miesięcznie nie wychodzi :-)

  • 0

    132. ~kspt  2014-01-11 10:01:33  host: 37.30.55.155.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    A tam wtrącę się, chociaż teraz mało kto to czyta. Życzę powodzenia tej firmie, która zmusiła pracowników do wzięcia telefonów na siebie gdy przyjdzie kontrola z Izby Skarbowej lub Urzędu Skarbowego (zależy od statusu prawnego firmy). Jakiś bystry inspektor zauważy, że firma ma bardzo małe koszty związane z telefonami, a na tłumaczenie, że pracownicy dzwonią z prywatnych numerów już pracownik US/IS będzie zacierał ręce, gdyż firma ma ukryte przychody z tego tytułu (gdyż nie ponosi kosztów) nie odprowadzając podatku. A to, że firma podniosła pensje... cóż to chyba nikogo nie zainteresuje :( . Poza tym ja mam w TM umowę na firmę, abonament 49,08 zł z VAT, nielimitowane stacjonarne komórki, sms i mmsy, pakiet 1 GB z lejkiem, mogę włączać pakiety rozmów (wymienne na smsy i mmsy) w UE po 30 gr z VAT. Mam co miesiąc fakturę, i nikt z kontroli skarbowej nie zapyta się mnie jak funkcjonuje moja firma bez telefonu :D

  • 0

    133.  2014-01-11 11:27:39

    ~kspt - ja się nie dziwię i nie sądze by jakiekolwiek problemy z tego dla firmy wynikały. Poza tym... Tobie się wydaje, ze jeśli każdy z pracowników (nawet każdy) miał swój telefon wykorzystywany do celów służbowych, to w firmie telefonów nie ma? Poza tym uważasz, ze jak tego typu polityka jest to z zasady każdy ma prywatny? No nie bardzo, bo tylko najniższa kadra z reguły. Tak samo jak adres pocztowy firma musi znać pracownika tak musi mieć do niego kontakt. Gadanie, ze po pracy pracodawca może mnie w d... pocałować jest dzisiaj chore (i kiedyś też było chore) - tylko niedojrzały dzieciak tak może twierdzić.

  • 0

    134. ~  2014-01-16 17:46:06  host: 192.92.94.23

    "Jednak wszystkie oferty mają ostre zapisy mówiące o zakazie wykorzystywania ich do działalności biznesowe." I tutaj śmiało można się zatrzymać w czytaniu tego artykułu. Straszne jak wiele ludzi kombinuje w ten sposób.

  • 0

    135.  2014-01-17 10:25:52

    134 - a konkretnie co masz na myśli? Bo ja zupełnie nie rozumiem Twojego komentarza...

  • 0

    136.  2014-01-17 10:36:50

    nju mobile w tym roku dopiero w regulaminie promocji (bo nie w RSUT ani w cenniku taryfy abonamentowej) wprowadziło zapis, że promocja jest kierowana do "klientów indywidualnych" tj. osób fizycznych, które nie zawierają umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych bezpośrednio w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową. BEZPOŚREDDNIO ;-) Ale pośrednio... Czepialstwo wśród prawników jest powszechne - jeśli można mordercę wybronić i oskarżyć trupa jeszcze o naruszenie nietykalności mordercy... Kwestia czasu na proces tylko i pieniędzy ;-)

  • 0

    137.  2014-01-17 10:38:40

    Mam pierwotny regulamin - znalazłem w tym moim bałaganie na dysku ;-) Jednak warto czasem cos zachować. Tam nie ma żadnych ograniczeń co do prawa skorzystania z usługi ani promocji (obowiązkowej w sumie).

  • 0

    138. ~  2014-01-17 17:06:15  host: 192.92.94.23

    wlo - Miałem na myśli to, że autor artykułu będąc pewny, że regulaminy zabraniają wykorzystywać te oferty w celach biznesowych to i tak poleca tą metodę dla firm.

  • 0

    139.  2014-01-20 10:57:14

    Bo widzisz... To jest problem tego durnego pędu do bycia lepszym dla klientów... W czym lepszym? Żeby dla garstki (naprawdę garstki) dać nielimitowane w dobrej cenie, co bardziej niż pożytek masowemu klientowi (bo masowy który mało korzysta chce jeszcze mniej płacić, a 29 złotych to nie jest coś rewelacyjnego dla przeciętniaka wygadującego półtorej godziny) pożytek reklamowy przynosi. Gdyby to się przenosiło na migrację z prepaida u siebie albo przejmowanie klientów (to bardziej prawdopodobne) to jeszcze widze w tym sens. Ale jak widze że z 29 zł obniżają do 19 zł cenę to dla mnie oznacza jedno - to ciągle jest drogo dla człowieka do którego oferta jest kierowana - bo on ciągle ma taniej w prepaidze. A hasłem nielimitowanych połączeń już nie skuszą tej grupy ludzi - bo co to znaczy te nielimitowane dla kogoś, kto na siłę godzinę czy dwie na 5 numerów we własnej sieci wydzwania?

  • 0

    140.  2014-01-20 11:05:46

    A że czasem w firmie jednoosobowej (w sensie rejestrowym jednoosobowej) albo spółki osobowej gdzie na nazwisko ludzie prowadzą działalność, nie jest problemem wziąć taki niski abonament. Bo rzeczywiście czasem to taniej wychodzi niż klasyczne oferty nielimitowane, nawet te "liczone w koszty". Ja być może inaczej patrzę na to niż autor, który może i ma wiedze ale teoretyczną niestety. Nie wiem czy prowadził firmę - pewnie nie. Po artykule widzę, ze to tylko mocno teoretyczny wywód, ponieważ może to jest i ciekawa oferta dla handlarza pietruszką na zielonym rynku, który dużo dzwoni po hurtowaniach i dostawcach, ale nie firmy nieco bardziej "poważnej", nikomu nie ujmując. Bo co komu po 19 zł za połaczenia na komórki? Ja reprezentując interesy klientów dużo dzwonię na stacjonaren - po urzędach różnych. Do tego wiadomości - kiedyś właściwie nie korzystałem z telefonu bo było drogo - korzystałem z bramek internetowych - bo tańsze były znacznie, a teraz kiedy mam te esemesy w telefonie bez limitu, jedynym problemem jest podłączenie go do komputera. Ale daje się z tym radę. No i dostęp do Internetu... I co nam to daje w tych rzekomo tańszych ofertach? 57 złotych. I niby to ma być taniej niż 65 netto "w koszty"? Zależy jak to liczyć. Jeśli tylko 29 za rozmowy to owszem - opłaca się wziąć prywatnie i dzwonić do woli - bo nie ma szans, żeby operator udowodnił działanie niezgodne z regulaminem ;-)

  • 0

    141.  2014-01-20 11:09:06

    I na koniec... Nie znam firmy, która dla 10 czy 20 złotych (przy czym górna granica jest znacznie wyżej) zajmowała by się pierdołami związanymi z przenoszeniem numerów czy kombinowaniem z zakupami nowych numerów przez sklep internetowy nju mobile ;-) A wiesz czemu? Bo 20 zł to jest jakieś 50 km przeciętnie spalającym samochodem. Tylko 50 km ;-)

  • 0

    142. ~xxx  2014-02-07 17:59:14  host: 178.183.181.5.dsl.dynamic.t-mobile.pl

    Mam wrażenie ze ten artykuł pisał ktoś z Nju Mobile. Tanio znaczy niska jakość. Profesjonalne firmy zawsze wystawiają faktury

  • 0

    143. ~matti  2014-03-06 18:30:25  host: public-gprs696423.centertel.pl

    nju jak najbardziej wystawia faktury, ale na osoby prywatne

  • 0

    144. ~MG  2014-06-11 20:50:32  host: 109.206.221.28

    Jak ktoś ma działalność gospodarczą po prostu na swoje imię i nazwisko i zgodny adres, to na upartego nawet fakturę z NJU wrzuci w koszty. Faktura za usługi telekomunikacyjne (podobnie jak np. faktura za prąd, wodę i inne media) nie musi posiadać numeru NIP.

  • 0

    145.  2014-06-11 21:19:41

    ~MG - nie wrzuci. Widać pojęcia nie masz co ma zawierać faktura VAT w przypadku prowadzącego działalność gospodarczą - po co więc zabierasz głos? Faktura ma zawierać numer, za pomocą którego nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej - a jest nim... NIP ;-) No chyba, ze ktoś nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT... Tylko wtedy - po cholerę mu faktura? Wystawiane osobom fizycznym nie muszą mieć NIP, nawet nie mogą - bo osoby fizyczne NIP-em się już nie posługują od pewnego czasu ;-) Jeśli natomiast pewny jesteś swoich racji i byś mógł wskazać konkretny przepis... Byłbym wdzięczny - bo być może ja ignorantem jestem i zamiast z nju korzystać - przepłacam?

  • 0

    146. ~Seba  2014-06-12 11:58:03  host: 188.146.230.226.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Podstawą do ujęcia w kosztach firmy może być również paragon z wpisanym nr NIP.
    Paragon z NIP'em stanowi koszt uzyskania przychodu.

  • 0

    147.  2014-06-12 12:04:42

    ~Seba - mówisz o paragonie za co? Za sprzedaż energii czy usługi telekomunikacyjne? Bo nie kumam kontekstu w tym momencie...

  • 0

    148. ~Seba  2014-06-12 14:10:02  host: 213.158.217.229.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    ~wlo , mówię o tym że nie musi być faktury , aby przedsiębiorca zaliczył usługę w koszty działalności gospodarczej
    Od tego roku wystarczy paragon fiskalny z nr NIP.
    Nie odliczysz od tego VAT, więc nie nadaje się dla Vat'owców, ale w kontekscie dyskusji ( czyli prepaidów i małych biznesów ) takie rozwiązanie może mieć sens.
    Podaje to jako alternatywę.
    Oczywiście drukarka która drukuje pragaony musi mieć opcję wpisania NIP , inaczej księgowość odrzuci paragon fiskalny.
    Ostatnia rzecz : Paragon fislany może być uznany do kwoty 450zł brutto.

Dodaj swoją opinię