Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Balicki: w tabletach najważniejsze są aplikacje

Balicki: w tabletach najważniejsze są aplikacje

Witold Tomaszewski 13 Sierpnia 2012 08:55

0 0
Tani tablet bez aplikacji to ramka ze zdjęciem, do tego z nienajlepszym wyświetlaczem. Niestety, niektórzy przekonują się o tym dopiero po zakupie - mówi w wywiadzie dla TELEPOLIS.PL Jacek Balicki, dyrektor marketingu polskiego oddziału Samsunga.



Jacek Balicki pracuje w Samsungu od marca 2012 i odpowiada za marketing produktów całego koncernu w Polsce, bierze także udział w paneuropejskich projektach. Jeszcze jako Jacek Hensler w 2004 roku współtworzył ofertę Heyah, która zrewolucjonizowała polski rynek prepaid. Od września 2006 roku do stycznia 2009 roku był szefem marketingu w P4.

Heyah, Play, teraz Samsung... Zawsze ciągnęło Pana w kierunku rzeczy związanych z telekomunikacją?

balickim(śmiech) Całe moje życie miałem okazje do budowania marek, które mają w sobie jakąś technologię. Elektronika to coś, co w najbliższych 10-20 latach całkowicie zmieni nasze życie. Jest jej coraz więcej w samochodach, domach. Wszystko już jest albo zaraz będzie "connected".

Nawet lodówki i pralki...

Pod koniec roku planujemy wprowadzić na polski rynek lodówkę podłączaną do Internetu i odbierającą cyfrową telewizję. Będą interaktywne książki kucharskie. Lodówka sama podpowie jaką potrawę, na podstawie jej zawartości, można ugotować…

A ludziom jest to potrzebne?

Ludzie lubią mieć "audiowizualną" kuchnię, w prawie każdej jest co najmniej radio. Jeżeli damy klientom odpowiedni interfejs, logikę użytkowania, zrozumiemy po co im to jest potrzebne, wtedy nagle okazuje się, że ludzie odkrywają coś na nowo. Wierzę, że tak będzie w lodówkach.

Najważniejsze będzie to, że wszystkie takie podłączone do Internetu urządzenia - czy to lodówka, pralka, czy klimatyzacja - będą mogły być zarządzane za pomocą smartfonów. Ludzie w przyszłości będą wybierali jeden ekosystem urządzeń i oprogramowania. Jednym z nich będzie Samsung. Dom przyszłości to dziesiątki połączonych urządzeń, wiele ekranów i wzajemna ich komunikacja. Wszystkim będzie można zarządzać zdalnie poprzez np. smartfona.

Co ma Samsung w telefonach, czego nie ma reszta? Czemu to Wam się udaje, a pozostali, może oprócz Apple, mają mniejsze lub większe problemy?

Nasze produkty cechują się trzema rzeczami. Po pierwsze, oferujemy bardzo dobre produkty w niewygórowanych cenach. Po drugie, staramy się upraszczać obsługę, przede wszystkim stawiając na to, co jest intuicyjne w interfejsie. I po trzecie: przewaga technologiczna. Samsung robi naprawdę dobre rzeczy, szczególnie jeżeli chodzi o wyświetlacze i wysoką jakość obrazu. Każdy nowy flagowy model, tak jak np. Galaxy SIII, to przełom w dziedzinie smart fonów. To my ustawiamy poprzeczkę.

A czego nie mają tablety z Androidem, że nie mogą sobie poradzić z iPadem?

To zdanie powinno mieć formę przeszłą. Apple zebrał żniwo poprzez pojawienie się na rynku jako pierwszy z takim rozwiązaniem. Za kilka miesięcy, najpóźniej za rok androidowe tablety przebiją ilościowo iPady. Będzie tak dlatego, że Apple jest tradycyjnie silny na anglojęzycznych rynkach, czyli tam, gdzie wchodził najpierw z iPhonem.

Jak Samsung zamierza powalczyć na tym rynku?

Mamy portfolio tabletów, których nie ma żaden inny producent. Mamy i małe duże tablety, mamy tablety z obsługą rysika i bez niego. Wszystkie z bardzo dobrej jakości wyświetlaczami i w rozsądnych cenach, a to dwa kluczowe parametry przy zakupie tego typu urządzeń, zaraz obok prędkości procesora. A do tego coś, czego nikt mieć nie będzie - cała gama polskich aplikacji dostępna tylko dla użytkowników urządzeń Samsunga, stworzona przy współpracy z wieloma partnerami. Już teraz jesteśmy liderem w tworzeniu aplikacji w Polsce. Na tym polu wsparcia lokalnych developerów czy podejścia do rynku trudno nam dorównać.

[Uwaga! Wywiad ma dwie strony!]
‹ Poprzednia | 1 | 2 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 26
  • 1

    7.  2012-08-13 12:51:23

    6. Nie zgodzę się ja osobiście jestem zadowolony z tego tabletu ale to też zależy do czego go używasz, ja osobiście kupiłem go zamiast rutera i sprawdza się wyśmienicie w tej roli dodatkowo można sobie obejrzeobejrzećć jakiś film w łóżku, sprawdzić pocztę itp.

  • 2

    8. ~  2012-08-13 12:53:50  host: apn-77-112-195-122.dynamic.gprs.plus.pl

    @7 tam jest 2 rdzeniowy procek a interfejs chodzi jak w niskobudzetowym tablecie za 200 zl. Nie mozna sie doczekac aktualki. Bo winą za to obqrczam touchwiz Samsunga.

  • 1

    10.  2012-08-13 17:01:52

    KanonierKa: weź trzy głębokie wdechy, wyrzuć z siebie złe emocje, a potem zadaj to pytanie jeszcze raz, podając konkretne argumenty. Nie dyskutuję z ludźmi, którzy nie szanują swoich interlokutorów.

  • -1

    11. ~M.  2012-08-13 18:44:01  host: 095160184177.olsztyn.vectranet.pl

    @6 to jest właśnie optymalizacja Androida, iPad 2 z dwurdzeniowym procesorem 1 GHz (i to na dodatek starym Cortexem A9, który teraz montuje się w smartfonach z średniej półki) nadal działa jak rakieta.

  • 1

    12.  2012-08-14 01:41:43

    10: Faktycznie KanonierKa przesadził/a z oskarżeniami ale właściwie to ma rację. Wystarczy porównać oferty bez z i z telefonem u tego samego operatora, żeby zauważyć, że abo bez telefonu + tel na wolnym rynku wychodzi taniej niż abo z telefonem u operatora. Inaczej: operator cenę telefonu rozkłada częściowo na raty, dodatkowo za to licząc.

  • 1

    13. ~Do 11  2012-08-14 04:00:01  host: 89-73-204-103.dynamic.chello.pl

    Chyba nie masz ipada2. Potrafi regularnie przymulic, wywalić do pulpitu i Reagować na klawiaturę ze sporym opóźnieniem.

  • 1

    14. ~....  2012-08-14 04:01:25  host: 89-73-204-103.dynamic.chello.pl

    Przy okazji market ze wszystkimi programikami nudzi się po około 6 miesiącach. Zostaje tylko net, fb i filmy. Reszta sporadycznie

  • 1

    15. ~  2012-08-14 09:54:55  host: z35-07.opera-mini.net

    Jaki jest sens kupna tabletu gdy ma się smartphona i laptopa? A takowe ma większość ludzików :) Ja bym widział gdyby mógł zastąpić laptop,a z tego co widzę to nawet te szumnie zapowiadane z Windows RT tego nie zapewnią co można zrobić na przeciętnym lapku

  • -1

    16.  2012-08-14 10:27:55

    @13: piszę właśnie z iPada 2. Moim zdaniem nie używałeś tego produktu nawet 5 minut, co nakłoniło Ciebie do wydawania o nim opinii w takim razie?

  • 0

    17. ~do 16  2012-08-14 11:40:21  host: 89-73-204-103.dynamic.chello.pl

    Używam 14 miesiąc. Czyli trochę więcej niż 5 minut i też właśnie piszę z niego :) mam tylko ok 50 zakupów w iTunes Store + 3 razy tyle free appsów. Oddawałem go na gwarancję.. Czyli sporo razem przeżyliśmy i mogę jakąś opinię wyrazić na jego temat :)

  • 0

    18. ~M.  2012-08-14 12:34:20  host: 095160184177.olsztyn.vectranet.pl

    Mam iPada 2 od kwietnia 2011, działa idealnie płynnie, a to że aplikacja potrafi wywalić do pulpitu do raczej wina dewelopera, a nie samego sprzętu. Mam nawet wrażenie że iPad 2 działa płynniej niż tzw. Nowy iPad, głównie przez to, że procesor w obydwu jest ten sam, a rozdzielczość matrycy w nowym iPadzie zwiększyła się 4-krotnie.

  • 0

    19.  2012-08-14 12:54:45

    @17: nigdy nie oszczędzałem swojego sprzętu, mam zapełnione 6 pulpitów aplikacjami, sporo muzyki, synchronizację z iCloud i dropboxem. Jeszcze nigdy nie "przymulił", ani on, ani pozostałe dwa, które mam w domu. Nigdy nie reagował z opóźnieniem. Czasem appka się sypie, bardzo rzadko, ale to nie jest wina sprzętu. Masz JB? Sprzęty Apple po JB zachowują się niestabillnie, dokładnie tak, jak piszesz.

  • 0

    20. ~  2012-08-14 14:04:37  host: 89-73-204-103.dynamic.chello.pl

    Nie mam jb. Aplikacja, która najczęściej wyrzuca do pulpitu to safari. Obstawiam, że faktycznie winny jest deweloper i mała ilość ramu. Wpisywanie adresu www to też lag dla klawiatury. Kończysz wyraz, a ona dopiero wyklikuje literki. Działa lepiej jak już sobie doczyta historię przeglądanych stron. Im nowsze oprogramowanie, tym coraz dłuższy czas reakcji. Nie mówię, że różnica jest kolosalna... Ale jest!

  • 0

    21.  2012-08-14 15:20:25

    ViNYL: telefony są dotowane przez operatorów, bo wszystkie można kupić za 1 zł w jakiejś taryfie. Nikt nie podważa faktu, że bardziej opłaca się kupić telefon na wolnym rynku, jednak nie można w ten sposób negować istnienia dotacji! Całkowite odejście od dotacji będzie oznaczało, że nie będzie żadnych telefonów za 1 zł, wszystko będzie w cenach detalicznych.

  • 0

    22. ~rudy  2012-08-14 15:27:40  host: customer-ip-193-151-51-252.ipv.net.pl

    i w koncu zaczna sie liczyc bardziej wartosciowe oferty a nie oferty z ciekawszymi telefonami...

  • 0

    23.  2012-08-14 18:22:43

    @20: zrób restore, coś masz nie tak. To nie jest normalne zachowanie iPada. Po restore będzie śmigał :)

  • 0

    24. ~jkskij  2012-08-15 01:09:20  host: cnz148.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Może warto zacząć od definicji dotacji. Dotacja to zgodnie ze słownikiem bezzwrotna pomoc finansowa. Inaczej dopłata. Mówiąc krótko operatorzy nie tyle dotuja telefony co je finansują, poniewaz do nich nie doplacają. Powiedziałbym, że zwyczajnie je kredytują.

  • 0

    25. ~  2012-08-15 03:28:26  host: 89-73-204-103.dynamic.chello.pl

    Dlaczego mam robić restore? Skoro z backupu go odtworze i będzie to samo. A od czystego nie zamierzam zaczynać po ponad roku użytkowania.

  • 0

    26.  2012-08-15 08:33:36

    @25: wybacz, użytkownicy Apple wiedzą, czym się kończy restoremi jaka jest różnica między restore a skonfigurowaniem iPada jako nowego. Pozdrawiam.

  • 0

    27. ~  2012-08-15 15:21:06  host: 89-73-204-103.dynamic.chello.pl

    Restore możesz zrobić do czystego systemu lub z odtworzeniem z backupu. Wyraźnie napisałem, że pierwsza opcja mnie nie interesuje, a druga nic nie daje (robiłem miesiąc temu po otrzymaniu nowego Ipada)

Dodaj swoją opinię