Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Android na niebiesko - CyanogenMod

Android na niebiesko - CyanogenMod

Marcin Kruszyński (vonski) 23 Czerwca 2013 16:41

28 2
Wśród użytkowników smartfonów z Androidem co jakiś czas przewija się temat tzw. Custom ROM-ów oraz modyfikowanego oprogramowania. Często padają też skróty, które mniej obeznanym z tym systemem użytkownikom mogą niewiele mówić: CM, MIUI, AOSP itd. Dla tych, którzy są dłużej zaznajomieni z systemem Google, nie są one żadną tajemnicą, więc niniejszy tekst dedykowany będzie bardziej do osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki z zielonym robotem. A dotyczyć on będzie najsłynniejszej chyba modyfikacji Androida, czyli legendarnego juz CyanogenModa, którego to postaram się przybliżyć czytelnikom.



Czym jest CyanogenMod?

Najkrócej rzecz ujmując CyanogenMod jest alternatywną wersją Androida opartą na jego ogólnie dostępnym kodzie źródłowym, napisaną jednak nie przez programistów Google'a, ale grupę niezależnych deweloperów. Historia powstania CM sięga 2008 roku i premiery pierwszego urządzenia z Androidem - HTC Dream, znanego w Polsce bardziej jako Era G1. Wówczas to właśnie twórca i ojciec CyanogenModa, niejaki Steve Kondik, wpadł na pomysł zmodyfikowania dostępnego wówczas oprogramowania według swoich upodobań. Wtedy to właśnie zrodził się CyanogenMod (cyanogen to ksywka Kondika, pod którą funkcjonował w sieci), który do dnia dzisiejszego działa w milionach urządzeń mobilnych.
Po HTC Dream pojawiły się porty CM na kolejne urządzenie, początkowo tylko firmy HTC, później również innych producentów. Do Kondika dołączali kolejni deweloperzy wspomagając rozwój CyanogenModa, stale rosła społeczność użytkowników oraz wspieranych urządzeń. Na dzień dzisiejszy pracą nad niebieską odmianą Androida para się kilkudziesięciu programistów, a do telefonów dołączyły tablety, nawigacje PNA oraz czytniki ebooków. Na oficjalnej stronie CyanogenModa znajduje się obecnie ponad 60 urządzeń, choć też nie jest to pełna lista, bo nie brakuje zapaleńców portujących CM na mało popularne i oficjalnie nie wspierane przez projekt smartfony.

No dobrze, ale czym w ogóle jest ów CM i czym różni się od tego, co oferują nam producenci naszych urządzeń? Generalnie CyanogenMod opiera się na czystym kodzie źródłowym Androida, pozostała część systemu, łącznie z jego jądrem i obsługą wszystkich elementów i układów danego urządzenia została napisana praktycznie od nowa przez deweloperów. Jest to więc całkowicie czysty, pozbawiony wszelkiego rodzaju dodatków i aplikacji producentów system. Co więcej, od pewnego czasu w CyanogenModzie nie znajdziemy nawet podstawowych aplikacji Google takich jak Mapy, Talk czy Gmail. Popularne "Gapps" należy wgrać osobno po instalacji samego systemu jako odrębny element. Podyktowane jest to sporem o prawa autorskie do aplikacji Google'a, których obecność w CyanogenModzie w pewnym momencie zaczęła drażnić sieciowego giganta. Google zażądało usunięcia z nieoficjalnych dystrybucji Androida swoich aplikacji, zaś twórcy CM bojąc się sporu z ogromną korporacją zdecydowali się wyodrębnić je poza swoje dzieło. Dla końcowego użytkownika nie jest to zbyt wielka różnica, sprowadza się do instalacji jednej paczki więcej.

Pierwsza dystrybucja CM opierała się na Androidzie 1.5 Cupcake i nosiła numer 3.x, kolejna (4.x) bazowała na 1.6 Donut, później analogicznie pojawiła się wersja 5.x oparta na Eclair (Android 2.0 oraz 2.1). Kolejną dystrybucją była 6.x bazująca na androidowym Froyo (2.2), a następnie bardzo popularna, rozwijana do dzisiaj wersja 7.x, będąca alternatywą Androida 2.3.x Gingerbread. Najnowszymi wersjami CyanogenModa są 9.0 oraz 9.1 oparte na Ice Cream Sandwich (4.0.x), 10 (Android 4.1.x) oraz 10.1, mający za podstawę Jelly Bean w wersji 4.2.x. Ufff...

Jak widać na dzień dzisiejszy mamy 3 ciągle rozwijane dystrybucje oraz, w dalszym ciągu popularnego na starszych urządzeniach, CM 7.x. Do wyboru do koloru. Najbardziej dopracowane obecnie są wersje 9 oraz 10 i właśnie na tej ostatnie bazować będzie niniejszy artykuł. Najnowsze dziecko twórców CM- wersja 10.1 jest póki co w fazie rozwojowej i na większości urządzeń działa na razie jako tak zwany Nightly.

lg nexus 4 lg nexus 4 lg nexus 4 lg nexus 4

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 85
  • 0

    66.  2013-07-01 13:16:36

    @23 trochę późno... ale: przeczytaj pierwsze dwie strony artykułu, nawet chyba pierwszą i będziesz wiedział czemu aplikacji od google nie miałeś. Z resztą, laikiem jesteś i nie chce Ci się szukać u wujka Google w "księgarni", to faktycznie zostań przy ROMie od producenta.

  • 0

    67.  2013-07-01 13:22:29

    @41 wszystkie tutoriale jakie kiedykolwiek potrzebowałem (video) w jednym miejscu znalazłem. Zgadnij gdzie? Youtube.com

  • 0

    68. ~piyoter  2013-07-01 19:11:50  host: 80-48-219-10.pub.krusz-lan.pl

    @64 Kiedys CM było jedynym wybawieniem w wielu modelach ( zwłaszcza samsunga), gdzie stockowe romy były tak siermięzne, że nie szło tego obsługiwać. Wielokrotnie była to ostatnia szansa na wyższą wersję androida, bo producentom nie chciało się aktualizować oprogramowania. Dzisiaj sytuacja znacznie się poprawiła, telefony da sie komfortowo uzywać na stockach ( no może poza samsungami), A mało komu chce sie już grzebać w milionie ustawień, jakie oferuje cyan. Pozostanie juz chyba takim hobbystycznym zacięciem dla najbardziej zawziętych fanów (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) androida.

  • 0

    69. ~piyoter  2013-07-01 19:14:25  host: 80-48-219-10.pub.krusz-lan.pl

    Co ci da kreowanie się na fachowca podpartego wiedzą jutubową i działajacego metodą prób i błedów przy poruszaniu się w gąszczu dziwnych, niekomu niepotrzebnych ustawień CM?

  • 0

    70.  2013-07-01 20:45:18

    Dla kogo niepotrzebne dla tego niepotrzebne... Ja się już wręcz nie potrafię obejść bez w pełni konfigurowalnego paska narzędzi, przełączników, launchera i profili. Do wygody łatwo się przyzwyczaić, w drugą stronę już gorzej..

  • 0

    71.  2013-07-03 21:52:35

    @63 Ogólnie rzecz biorąc - polecam. Szczególnie jak używasz może obecnie oficjalnego 4.0, który chociaż ładny, to jest tak straszny skopanym systemem przez LG, że na to strach patrzeć.

  • 0

    72. ~luk  2013-07-04 06:32:16  host: proxy26.messagelabs.net

    Dobry artykuł, gratulacje dla autora.

  • 0

    73. ~olenka  2013-07-05 18:47:18  host: ppp152192.ostnet.pl

    U mnie też sie sprawdziło.

  • 0

    74. ~mateoosh12  2013-07-11 21:15:53  host: user-109-243-140-186.play-internet.pl

    Hej, mam pytanie - zaktualizowałem swojego Galaxy S Plus GT I9001 do Jelly Bean 4.2.2 z "CM10.1 M2" - jedna rzecz, która mi doskwiera to brak Wi-Fi - czy ta wersja jest najnowsza? Czy są inne z obsługą Wi-Fi? Jeżeli nie to jakie są szanse na kolejną wersję dla tego modelu?

  • 0

    75. ~mateoosh12  2013-07-11 22:02:51  host: user-109-243-140-186.play-internet.pl

    Jeszcze jedno - czy ja się pogubiłem, czy CM10.1 m2 nie widzi zewnętrznej mikro karty sd...?

  • 0

    76. ~mateoosh12  2013-07-12 09:11:34  host: nat-open.open.pl

    do vonski> Wiesz co może być powodem, że nie da się włączyć się Apollo ? Działało przez kilka dni - rzeczywiście jest dużo lepszy od samsungowego odtwarzacza, tylko że dzisiaj po prostu przestał działać. "Niestety aplikacja Apollo została zatrzymana". Nie pomaga włączenie/wyłączenie telefonu, proszę o pomoc.

  • 0

    77. ~T.  2013-07-12 14:50:01  host: static-62-233-216-82.devs.futuro.pl

    @mateoosh12 Wipe zrobiłeś? Spróbuj wyczyścić jeszcze cache i dalvika przez recovery. Co do Wi-Fi, to sprawdź najpierw czy dev w wątku wypisał co działa a co nie, ogólnie śledź wątek danego ROMu.

  • 0

    78. ~galaxy ace  2013-07-12 17:17:04  host: 89-70-118-6.dynamic.chello.pl

    nie wiecie czy jest cos takiego na galaxy ace? I czy w ogole ma sens wgrywanie tego na taki stary sprzet.Szukam po tych podanych stronach i nie umiem znalesc.Przydalby sie poradnik jak to wgrac dla osob ktore pierwszy raz sie za to biora

  • 0

    79. ~mateoosh12  2013-07-12 18:13:16  host: nat-open.open.pl

    Do 77. ~T.> ok. zrobię czyszczenie cache i dalvika, a co do Wi -Fi, to proszę Cię o bardziej ludzkie wyjasnienie - co to dev ;-) i w jakim wątku mam sprawdzić co działa i jak? Mega mi zależy, dlatego proszę powiedz mi o co chodzi. PS: nie wysyła też MMS-ów - "nie mozna w tej chwili wysłać wiadomości. Spróbujemy później". Pozdrawiam i liczę na odpowiedź!

  • 0

    80. ~SirAdi  2013-07-13 14:17:01  host: 5-226-111-202.ip.netia.com.pl

    Osobiście wole AOKP - posiada wszystkie zalety CM a jest jeszcze bardziej rozbudowany- funckje ROM Control to potęga.

  • 0

    81. ~T.  2013-07-15 09:38:36  host: static-62-233-216-82.devs.futuro.pl

    @79 dev- developer, czyli osoba która wydaje danego Roma. Jeśli ściągałeś z forum Xda to większość devów tam wrzuca co jest "working" a co "not working". Co do MMS, masz ustawione dobrze apn? Bo wygląda jakby problem z siecią był. Przez sieci komórkowe normalnie łączysz się z internetem?

  • 0

    82. ~patryklu2  2013-07-15 19:36:41  host: 91.224.47.100

    @79 Zobacz to: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2094554

  • 0

    83.  2013-07-17 09:24:49

    @74: generalnie jeśli masz jakies problemy z daną wersją CM to wgrać najpierw ostatnią "stable" i sprawdź, czy problem się tam też powtarza. Albo po prostu nowszą, nightly na popularniejsze urządzenia wychodzą praktycznie codziennie. No i koniecznie jak pisał ktoś wcześniej: wipe, wipe cache, wipe dalvik cache.

  • 0

    84. ~mateoosh12  2013-07-21 00:10:49  host: user-164-127-198-103.play-internet.pl

    jedno pytanie: czy samsung galaxy s b to odpowiednik samsung galaxy s plus? http://wiki.cyanogenmod.org/w/Galaxysbmtd_Info

  • 0

    85. ~do mateoosh12  2013-09-06 20:13:28  host: 37.30.6.41.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    nie

Dodaj swoją opinię