Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły 2014: nasze przewidywania w zderzeniu z realiami

2014: nasze przewidywania w zderzeniu z realiami

Witold Tomaszewski TELEPOLIS.PL, Łukasz Dec TELKO.in, Wojciech Piechocki GSMONLINE.PL 29 Grudnia 2014 08:59

7 1
Rok temu, razem z kolegami z GSMONLINE.PL i TELKO.in, staraliśmy się zaprognozować rok 2014 na rynku telekomunikacyjnym. Z większością nam się udało, ale branża telekomunikacyjna lubi sprawiać niespodzianki. Kilka wydarzeń potoczyło się inaczej niż można było się spodziewać. Teraz przyszedł czas na rozliczenie trafności prognoz. W najbliższych dniach planujemy opublikować nasze prognozy na 2015 rok.Zobacz: Co może być najważniejsze w branży w 2014 roku?

 1. Connected Continent - co dalej?

  Zmienił się przewodniczący Komisji Europejskiej, ze stanowiska odeszła też słynna Neelie Kroes. Z Connected Continent - tak, jak przewidywaliśmy - pozostało niewiele. Ciężko było (i ciągle będzie) znaleźć konsensus w trudnych czasach. Zmiany z pewnością są potrzebne, żeby Europa mogła konkurować w świecie. Może jednak okazać się, że branża sama rozwiąże ten problem za Komisję Europejską - nasilając proces przejęć i połączeń.

 2. Gaz, prąd, ubezpieczenia, konta bankowe - poszukiwanie sposobu na abonenta

  Nasze prognozy dotyczące nowych usług wprowadzanych przez polskich operatorów potwierdziły się. T-Mobile i Orange stworzyli własne bankowe marki, Plus sprzedaje prąd. Zgodnie z naszymi przewidywaniami ruchy te na razie pozostają głównie w sferze wizerunkowej i nie przynoszą efektów biznesowych. To ma się zmienić, ale my nadal podtrzymujemy swoje zdanie, że jest to ślepa uliczka.

 3. Ile państwo wyciśnie z aukcji 800/2600 MHz?

  Zastanawialiśmy się, ile skarbowi przyniesie aukcja LTE. 1,8 mld zł, 3 mld zł, a może 4,5 mld zł? I przestrzeliliśmy na całego, ponieważ aukcja LTE nie przyniosła ani złotówki. Drugi rok z rzędu minister finansów musiał obejść się smakiem i znowelizować budżet. Któż mógł jednak przewidzieć, że postępowania nie uda się zakończyć w ciągu 12 miesięcy? Że 12 miesięcy później będziemy ledwie na pierwszym okrążeniu? Różne rzeczy już się działy w związku z rozdziałem częstotliwości, ale takich jeszcze nie było. Dojenia rynku telekomunikacyjnego nie popieramy, co nie zmienia faktu, że aukcja częstotliwości 800/2600 MHz, to żenująca szopka i kompromitacja UKE. Regulator ustawowo odpowiada za częstotliwości, więc okoliczności łagodzących się nie będziemy doszukiwać. Ciekawe, czy za 12 miesięcy rezerwacje będa już przydzielone zwycięzcom przetargu. Patrząc na wydarzenia roku 2014 pewności mieć nie można.

 4. Kto będzie liderem LTE?

  Sytuacja na rynku potoczyła się tak, jak przewidywaliśmy. Choć Polkomtel miano lidera zasięgowego stracił na rzecz P4 minimalnie wcześniej, bo już pod koniec 2014 roku, to T-Mobile zaoferował LTE dla biznesu w droższych taryfach z dodatkowymi, gwarantowanymi zasobami. Na razie z sieci 4G korzysta stosunkowo niewiele klientów, więc i te liczby są ciągle bardziej marketingową sferą.

 5. Mobilne płatności - na początek IKO

  W 2014 roku nadal płatności mobilne były na marginesie płatności kartami. Polacy przyzwyczaili się do płatności zbliżeniowych NFC, ale ciągle płatność komórką jest dla nich czymś niezrozumiałym. Dużym wydarzeniem było grudniowe wprowadzenie przez PeKAO SA i MasterCard rozwiązania Host Card Emulation (czyli kluczy przechowywanych w chmurze). To może być prawdziwa rewolucja, bo redukuje operatorów z listy niezbędnych partnerów do wprowadzania kart do naszego smartfona.

  Największą porażką tego roku było tempo wprowadzania płatności BLIK (Polski Standard Płatności). Jeszcze kilka miesięcy i Mastercard zdeklasuje tego typu projekty zanim wystartują na poważnie.

 6. Politycy na minowym polu

  Miny faktycznie wybuchały i w powietrze wyleciała część kierownictwa MAiC. Minister Rafał Trzaskowski chyba bez żalu pożegnał się z resortem, kiedy nastąpiło kadrowe tasowanie po rezygnacji Donalda Tuska z funkcji premiera. MSZ to zdecydowanie lepsze dla niego miejsce. Może szkoda, bo z wielu stron było słychać, że choć niedoświadczony, to rozsądny i otwarty na wiedzę. Z drugiej strony trzeba postawić pytanie, czy resort, który z przyjemnością opuścił już drugi szef nie należy uznać za nieudany eksperyment?

  Z MAiC pożegnała się także kierująca od kilku lat sektorem Łączność Małgorzata Olszewska. Podobno na własne życzenie. W takich sprawach trudno dochodzić prawdziwych motywów, więc sobie to darujemy. Co prawda już wcześniej słychac było, że pani wiceminister wcale nie jest w resorcie cudownie. Może więc coś jest w tym na własne życzenie? Magdalena Gaj do władz ITU się nie dostała, ale UKE się ostała. Prawdopodobnie także dzięki zmianie premiara i jego ekipy. Jakby energiczniej wzięła się do spraw krajowych. Ciekawe co będzie po aukcji 800 MHz?

 7. Producenci smartfonów - nowy układ sił w Polsce?

  Znamy ten rynek i nasze prognozy sprawdziły się w 100 procentach. Apple nadal bije przychodowe rekordy, a Samsung rządzi całym rynkiem terminali. Microsoft nie odgrywa globalnie żadnej roli na rynku mobilnym. Nokia wypuściła swój pierwszy tablet z Androidem (a raczej użyczyła swojej marki). W Polsce bardzo dobrze sprzedają się B brandy, ale ich rola będzie raczej maleć. Przez cały rok na naszym rynku nie pojawił się żaden czarny koń.

 8. Zbliża się rewolucja wideo

  Netflix do Polski nie wszedł. Może wejdzie w przyszłym roku. Daje to czas Ipli i TVN Playerowi na dalsze krzepnięcie. Ipla stara się wykorzystać dostęp do bazy abonenckiej Polkomtela. TVN wszedł w alians z T-Mobile (temu wielkich sukcesów nie wróżymy). UPC zręcznie wykorzystało netfliksową histerię uruchamiając swój "antynetfliksowy" serwis MyPrime. Gdzie Rzym, a gdzie Krym - pytamy? I nie chodzi o cenę, czy zawartość serwisu UPC, tylko o model biznesowy. Netflix jest dostępny dla każdego dysponenta szerokopasmowego łącza, a MyPrime tylko dla klientów UPC i to abonujących usługi cyfrowej TV. Kablówka może przechwycić część strumienia przychodów, jakie z jej bazy klienckiej połynęłoby do Netflixa, ale tylko tyle. W Polsce jest pewnie 9-10 mln łączy, umożliwiających korzystanie z Netfliksa. Na UPC przypada około 10% z nich. Netflix znajdzie sobie pole do popisu. Reasumując: rewolucja jeszcze nie nadeszła.
Dodaj do:
w sumie: 35
 • -1

  16.  2014-12-29 11:24:04

  Operatorzy moga podpisac umowe ze w ich punktach sprzedazy mozna kupic uslugi Tauronu, PGE czy Enei, ale wg mnie nigdy operator telekomunikacujny nie bedzie pelnoprawnym OSD energii elektrycznej.

 • -2

  17.  2014-12-29 11:25:29

  Co do Play, juz samo oszukiwanie klientow i mamienie ich, ze maja 4G swiadczy wystarczajaco o nich.

 • 1

  18.  2014-12-29 12:03:33

  "TVN Playerowi" - a nie przypadkiem Playerowi?

 • 0

  19.  2014-12-29 12:11:15

  10 - o jakie rankingi chodzi? Przez kogo tworzone?

 • 2

  20.  2014-12-29 12:16:03

  divhasmorex: tak, oni się pozycjonują jak sam Player, ale dopisaliśmy to TVN, żeby ludzie wiedzieli o co chodzi.

 • 4

  21.  2014-12-29 13:07:55

  No i proszę... kolejny rok się zbliża, a tu Play znowu nie zbankrutował, Virgin znowu nie zbankrutował - co niektórym znowu nie w smak. :) Z formuły junior box i z nowego internetu na kartę znowu przybędzie kilkaset tysięcy aktywacji, a w pierwszym kwartale (znając filetowego gluta) znów pojawią się nowe oferty.

 • 4

  22.  2014-12-29 13:17:46

  PlusBank prawdziwym bankiem jest tylko dlatego, że to jeden właściciel i tyle. Jakby właściciel T-Mobile był właścicielem banku np. WBK czy też kupiłby Alior Bank, to wtedy byłoby tak jak jest z Plusem. Mnie to nie parzy, ja w Alior Banku jestem już ładnych parę lat, a ten branding nie wywarł na mnie żadnego wrażenia, nic mi się nie zmieniło poza logo na karcie (nawet dalej używam starego adresu www :P ). A teraz spodziewam się, że w przyszłym roku nic się specjalnego nie wydarzy: częstotliwości się sprzedadzą, raczej można się domyślić kto ile chapnie, zniknie kilka marek smartfonów które debiutowały w ciągu ostatnich góra 2 lat (modne jest konsolidowanie sił w każdej sferze), a już za 2 lata firmy takie jak jakieś "be" znikną całkowicie, usługi troszkę stanieją, zwłaszcza Internet - pewnie nie stanieje fizycznie, ale za tę samą cenę będą dawać więcej, no i od przyszłego roku flagowce powinny być coraz tańsze niż droższe. Ogółem rynek telco troszkę zaczyna siadać - ludzie już mają to, co chcieli i co chcieć mogą.

 • 3

  23.  2014-12-29 13:19:25

  Play nie zbankrutuje, a Virgin w 2015 będzie jeszcze funkcjonował, a w 2016 już chyba będzie przebrandowany ;) w Polsce już żaden operator nie pojawi się, bo rynek jest przepełniony jak TLK przed wprowadzeniem miejscówek, a ceny są tak niskie, że na tym zarobić się po prostu już nie da, zostaną tylko ci co są od lat.

 • 4

  24.  2014-12-29 15:24:09

  co do aukcji to obstawiam, ze w 2015 będzie cyrk do kwadratu. Skargi, zażalenia itp...

 • -2

  25. ~adrien  2014-12-29 15:42:03  host: fbd124.internetdsl.tpnet.pl

  przewidywania? rozwijająca się oferta smartdom Plusa i Polsatu, spodziewam się, że pójdą w stronę promowania oferty łączonej, podkreślając oszczędność i wygodę... tak to widzę i tego oczekuję

 • 4

  26. ~pabloki  2014-12-29 17:48:51  host: 213.158.217.171.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  no wrózkami nie jestescie by 100% sie sprawdziło . myślę jednak że można przewidywac u Solorza tachykardie bo przegonił go play, czuje zagrozenie ze strony networks i ogólnie oferta jego już nie jest ciekawa.

 • -5

  27. ~  2014-12-29 17:51:33  host: aeah105.neoplus.adsl.tpnet.pl

  26, nieciekawe to jest twoje ujadanie, piesku. Ale tylko tyle możesz :)

 • 0

  28. ~amigo  2014-12-29 18:18:59  host: host-89-230-33-106.dynamic.mm.pl

  Ja jestem ciekaw czy już w 2015 znikną abonamenty no limit czy dopiero w 2016 roku ?

 • 3

  29. ~CYBER MARIUSZ  2014-12-29 20:25:37  host: n15-03-06.opera-mini.net

  2014 to rok pojawienia się, a następnie zniknięcia pomarańczowej rewolucji internetowej - chodzi mi oczywiście o batony Lion :P

 • 2

  30. ~Marek  2014-12-30 13:55:47  host: 093105178012.dynamic-ww-2.vectranet.pl

  @28 - stawiam, że już w 2015 ich nie będzie. Już w tym roku mieliśmy w tym kierunku kroki, ale jeszcze sieć by tego nie wytrzymała. Plus się starał, ale jednak są spore obciążenia i na te nieograniczenia trzeba było jakoś ograniczenia wprowadzić, żeby wszyscy mogli z lte korzystać. Dlatego w sumie czekam ze zmianą operatora na kolejne rozdanie częstotliwości.

 • 1

  31.  2014-12-30 22:39:22

  aukcja 12 miesięcy. przecież w firmach gdzie rządzi skarb państwa czas biegnie wolniej. a co tam firmy - pkw, ile czasu zeżarł przetarg potem unieważniony, a później łapanie cokolwiek, bo nóż na gardle.
  w 2015 voiceoverlte wypcha 3g

 • 1

  32. ~tata  2015-01-01 08:09:59  host: 87-206-222-70.dynamic.chello.pl

  Zalety LTE w Plusie zawsze macie edge na 100%

 • 0

  33. ~Punk  2015-01-05 00:38:35  host: apn-77-112-62-186.dynamic.gprs.plus.pl

  A mi się wydaje że Polska w 2015 r zbankrutuje bo już teraz zamiast ciąć koszty to ciągle zatrudnia się kolejnych darmozjadów do urzędów jakby już ich było mało.

 • -1

  34. ~wili  2015-01-07 11:47:37  host: apn-31-1-108-252.dynamic.gprs.plus.pl

  Mam internet w Plusie, Znowu miałem możliwość korzystania z oferty konkurencji (play) dalej przewaga Polkomtela jest ogromna.

 • 1

  35. ~LQS  2015-01-07 12:15:55  host: user-164-127-61-2.play-internet.pl

  @wili:
  Nie wszędzie. U mnie w Playu mam dwa razy szybsze LTE niż z plusa.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-30-219.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet