Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły 2012 - nasze przewidywania w zderzeniu z realiami

2012 - nasze przewidywania w zderzeniu z realiami

Witold Tomaszewski (TELEPOLIS.PL), Wojciech Piechocki (GSMONLINE.PL), Łukasz Dec (RPKOM.PL) 28 Grudnia 2012 10:00

0 0
Rok temu, razem z kolegami z GSMONLINE.PL i RPKOM.PL, staraliśmy się zaprognozować rok 2012 na rynku telekomunikacyjnym. Z większością nam się udało, ale branża telekomunikacyjna lubi sprawiać niespodzianki. Kilka wydarzeń potoczyło się inaczej niż można było się spodziewać. Teraz przyszedł czas na rozliczenie trafności prognoz.Nasze prognozy opublikowaliśmy w tekście pt. Co może być najważniejsze w branży w 2012 roku?. Zachecamy do jego przeczytania przed dalszą lekturą artykułu.

1. Orange nie jest lekiem na całe zło

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, zmiana marki Telekomunikacja Polska na Orange nie przyniosła rewolucyjnych zmian na rynku stacjonarnym. Firmy doradcze sugerowały operatorowi narodowemu promocję rozwiązania Orange Open. Okazało się, że klienci jednak nie są aż tak chętni do korzystania z kilku usług TP. Rabaty na pakietach są bowiem naprawdę symboliczne. Sprzedaż usług internetowych i telewizyjnych nie ruszyła z kopyta. Nie pomogło zachowanie marki Neostrada, ani Rozumu i Serca. Zmiana komunikacji była za mało “radykalna", co również nie wsparło nowego postrzegania usług stacjonarnych TP przez klientów. Według nas, Orange teraz powinien skupić się na ofercie internetu dla mniejszych miast. Tylko tam ma przewagę rynkową w postaci własnej infrastruktury. W większych miastach nie ma szans z operatorami telewizji kablowej, z ich ofertą bardzo szybkiego internetu i nowoczesnej telewizji cyfrowej. W małych miejscowościach natomiast nadal wiele osób korzysta z ofert 1 i 2 Mb/s i z uploadu na poziomie 256 kb/s. To klienci, o których Orange trochę zapomniał i może się to dla niego źle skończyć.

2. Sony na kursie

Sony próbuje realizować opisaną przez nas strategię. Powstały flagowe modele Xperia S oraz Xperia T, Japoński producent był widoczny, jako sponsor głośnego filmu z Bondem. Obok całego blichtru promocji jest zaś coraz szersze portfolio atrakcyjnych smartfonów ze średniej i niższej półki. Sony musi pamiętać o aktualizacjach oprogramowania, wprowadzeniu kolejnych topowych modeli już od stycznia przyszłego roku i raczej nie powinno gwałtownie zmieniać swojego mobilnego kursu. Co może być przeszkodą w realizowaniu tej strategii? Sytuacja finansowa całego koncernu Sony, która to z miesiąca na miesiąc jest coraz słabsza.

3. Windows Phone bez zmian

Windows Phone się nie zmienił. Microsoft nie reaguje na to, że klienci nie chcą kupować urządzeń z tym systemem. Nokia pozostaje sama na placu boju, bo inni producenci smartfonów niespecjalnie chcą urządzeń z Windows Phone. Sytuacja komplikuje się także wśród deweloperów. Nadal traktują oni mobilny system operacyjny Windows jako niszę. Microsoft płaci im za produkcję aplikacji, ale już na starcie są one bardziej uproszczone niż dla iOS i Androida.

4. Polkomtel ruszył dopiero pod koniec roku

Sprawdziło się nasze przypuszczenie, że władze Polkomtelu skupią się na restrukturyzacji spółki, co na ogół nie sprzyja rynkowemu impetowi. Niestety, niewiele tu zmieniła pierwsza polska sieć LTE, która powszechnie uważana jest za komercyjne fiasko, a liczba sprzedanych w niej usług stanowi skrytą tajemnicę Polkomtelu (w domyśle: jest mizerna). Trudno powiedzieć, żeby Polkomtelu nie było zupełnie widać przez cały rok, ale tak naprawdę mocniej zaznaczył swoją obecność dopiero w IV kwartale. A zrobił to co najmniej dwoma mocnymi ruchami, którymi było wprowadzenie oferty nielimitowanej w taryfie prepaid (rozczarowanie dla klientów: oferta wstrzymana już w grudniu) oraz pakietów dwóch subsydiowanych urządzeń (smartfon+tablet). I stała się rzecz dawno nie widziana: to konkurencja kopiowała pomysły Plusa, a nie odwrotnie. Jaki będzie rynkowy bilans i ożywienia w ostatnim kwartale, i marazmu przez resztę roku przekonamy się po publikacji wyników za 2012 rok.

5. Nie ambicje menedżerów spowolniły NetWorkS!

Harmonogram uruchomienia wspólnej sieci Centertelu i PTC faktycznie został zmieniony, a prace rozpoczęły się później niż zakładano. Do końca bieżącego roku NetWorkS! uruchomi 25% wspólnych lokalizacji. Jak twierdzą przedstawiciele operatorów, to nie trudności w organizacji nowego podmiotu - jak przewidywaliśmy w naszej prognozie - ale przedłużający się przetarg na dostawy sprzętu spowodował opóźnienie prac. Abstrahując od faktu, że będzie to naprawdę potężne zamówienie w cały interes musiała się wdać gruba polityka. Obaj właściciele polskich sieci, to koncerny międzynarodowe o rozległych interesach. Jeden z właścicieli pochodzi z tego samego kraju, co jeden w pilnej znajdujący się potrzebie dostawców sprzętu telekomunikacyjnego. Nawet rządowi tego państwa mogło zależeć na wynikach przetargu...
‹ Poprzednia | 1 | 2 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 36
 • 1

  17. ~  2012-12-28 22:38:10  host: ip-78-30-109-233.free.aero2.net.pl

  Obawiam sie tego, ze T kupi Play i znowu trzeba bedzie uciekac- T nie dam zarobic ani grosika. Na pewno nie beda konkurencyjni a z drugiej strony rebranding ofert Play na T spowoduje, ze eksodus z Play do innych operatorow- no w koncu popatrzmy , ile ( nic ) ma do zaoferowania T. Na pewno T nie zalezalo by na utrzymaniu marki, i ofert- bo spowodowalo by to jeszcze wiekszy kanibalizm ich ofert. Takze- mam nadzieje,ze jak kupi to ktos- to spoza trojcy i zachowa marke ktora jest rozpoznawalna conajmniej tak jak kiedys Idea.

 • 1

  18. ~  2012-12-28 22:47:24  host: ip-78-30-109-233.free.aero2.net.pl

  Przyjemna mysla jest TeliaSonera... :)

 • 1

  19.  2012-12-29 00:06:48

  Odniosę się do kilku punktów. Ad.1 Orange niezmiennie uważa, że klient nie ma wyboru i powinien przyjść do nich po usługi na kolanach. Z takim potencjałem zachowują totalną bierność. Nie przyjmują do wiadomości, że jednak jest konkurencja i słodkie pierdzenie rzecznika lub prezesa nie zastąpi dobrej oferty czy ewentualnej zmiany strategii. Totalne oderwanie od rzeczywistości. Ad.3 Microsoft niezmiennie uważa, że ludzie tylko czekają na ich produkty i wręcz rzucą się na telefony z niejakimi ograniczeniami za 600 euro. Nie przyjmują do wiadomości, że to oni muszą gonić konkurencję, a nie na odwrót. Totalne oderwanie od rzeczywistości. Ad.4 Plus jak zwyklem nieruchawy, jak coś robi, to przeważnie reklamy. Akurat oni wiedzą, że jest konkurencja, ale nic z tą wiedzą nie robią. Aż do momentu, kiedy nie poczują od tej konkurencji kopa w tyłek. Ad. 10 Jakiś strateg wymyślił, że ludziom już nic do szczęścia nie potrzeba tylko LTE i lansuje się pseudo '150 mega'. Z kim nie rozmawiam to większości, tak jak i mnie, wystarczyłby stabilny internet mobilny, który jest wolniejszy, ale za to wszędzie, w każdej przysłowiowej dziurze. Chyba znowu oderwanie od rzeczywistości. To oderwanie widać zresztą ostatnio w każdej dziedzinie naszego życia.

 • 0

  20.  2012-12-29 02:17:48

  Sprzedaż Playa i kupno jego przez Orange lub Tmobile byłoby ogromnym ciosem dla telekomunikacji w Polsce. O Playa bym się nie martwił, bo będzie sobie radził dobrze. 2013 rok będzie rokiem nudnym w telekomunikacji, każdy operator będzie liczył koszty, będzie walka kto ma lepszą infrastrukturę, zamiast zbudować jedną porządną na cały kraj, full 4G. Aktualnie internet to przyszłość, Solorz wie co robi stawiając LTE 1800 i UMTS900 w wioskach, po pełnej konfiguracji ze stacjami Plusa będzie to najbardziej rozwinięta infrastruktura w kraju, która spokojnie będzie mogła obsłużyć duży ruch internetowy. Networks buduje infrastrukturę, ale konfiguracja kuleje, zasięg 3G się polepszył, ale kosztem GSM, czekam na uruchomienie UMTS900. 2013 rok to też gorący przetarg na częstotliwość 1800 co zmieni rynek, mam nadzieję, że większość dostanie Play.

 • 0

  21. ~!Brk  2012-12-29 03:00:54  host: ip52-2.devices.net.pl

  20.Play kupi większy gracz pokroju wspomnianej już tutaj Telii lub kapitał za wschodniej granicy. Solorz nie ma głowy do telekomunikacji tylko do wydawania pieniędzy bez ograniczania kosztów. Kupowanie na kredyt i sprzedawanie usług poniżej rentowności (przy obecnej perspektywie im taniej tym lepiej) raczej z kredytów nie wygrzebie się zbyt szybko (sprzedaż mizerna, zyski śmieszne w stosunku do kosztów). Jedyne co ratuje Solorza to przychody z innych branż i może w ten sposób "coś" się wyklaruje. Polkomtel w ciągu przyszłego roku straci "impet" w rozwoju - bo skończą się fundusze a kredyty trzeba spłacać - chyba, że sprzedaż LTE skoczy w co szczerze wątpie. LTE 1800 mam nadzieję, że wygra Emitel (szczerze tej spółce kibicuje) ponieważ bardzo dużo po odcięciu się od TP zmieniło - a LTE zasoby odsprzeda jako roaming wszystkim chętnym co byłoby moim zdaniem świetnym rozwiązaniem. No i to chyba wszystko.

 • 0

  22. ~Słoneczny  2012-12-29 12:29:46  host: 89-78-169-195.dynamic.chello.pl

  Nie wiem skąd u was takie hipotezy, że któryś z obecnych polskich graczy może wchłonąć Playa. To jest nierealne zarówno z punktu finansowego jak i proceduralnego. UOKiK nigdy na takie coś się nie zgodzi. To są czasy konsolidacji zasobów, a nie podkupowania operatorów. Raczej bym liczył na na mocniejszą współpracę infrastrukturalną operatorów.

 • 0

  23.  2012-12-29 13:05:20

  21 aktualnie Solorz spłaca dług szybciej niż wymagają od niego banki, dokładnie nie wiem gdzie to czytałem, ale było napisane, że Plus spokojnie z przychodów firmy spłaca kredyty, Plus to swego czasu kura znoszaca złote jaja, wypłacającą dewidende w wysokości miliarda złotych rocznie. Emitel to aktualnie dobra firma, bez wpływu zabojadów rozwija skrzydła, ma możliwości, ale Play zwyczajnie potrzebuje tych częstotliwości, bo pajace kupili swego czasu połowę kanałów na 900, zamiast wszystkie.

 • 0

  24. ~  2012-12-29 13:21:45  host: v20-14.opera-mini.net

  @słoneczny, ja nie twierdzę, że Play kupi któryś z polskich operatorów ale to, że właściciel się zmieni, to nie mam wątpliwości. Fundusze nie są zainteresowane taką inwestycją w nieskończoność, bo Play czystych zysków nie przynosi ze względu na kredyty. Fundusze kupują i szybko sprzedają firmy z potencjałem. P4 obecnie juz tak rozwijać się nie będzie. Dla właścicieli większy zysk będzie znaleźć kolejną spółkę i podnieść jej wartość. P4 zostanie wchłonięte przez jakiś telekom ale który, to nie wiem. Nie wiem czy UOKIK na pewno sie nie zgodzi na przejęcie przez w3.

 • 0

  25. ~dwq  2012-12-29 15:44:47  host: user-164-126-180-52.play-internet.pl

  >12. Też czekam na LTE plusa w segmencie pre-paid. Do Witka w sprawie reklam, ja ich nie blokuję bo wyłączyłem blokowanie dla tej strony ale szanujmy się wzajemnie, mam limit transferu więc czy Redakcja dołoży mi za stratę transferu? na oglądanie reklam? Doceniajmy się wzajemnie, ja nie blokuję reklam, Redakcja przekazuje treść czytelnikom jak obecnie czyli bezpłatnie i nie kasuje niepokornych postów i będzie gitara. Będę zadowolony nawet z reklamami i satysfakcją jak mniemam obustronną. Happy New Year!

 • 0

  26. ~dwq  2012-12-29 15:48:03  host: user-164-126-180-52.play-internet.pl

  cd. coś za coś na zasadzie wzajemności. Odchodząc od pobocznego choć ważnego tematu to może jakaś ankieta zainteresowania czytelników lte plusa na kartę? jeśli byłoby spore a pewnie by było jak w play online to może Solorz by się pokusił. Dziwię się, że sam plus nie widzi takiej potrzeby bo w salonie odpowiedziano mi, że w najbliższym choć długim czasie nie należy się spodziewać takiej oferty. A szkoda bo nie toleruję umów wiążących o długoterminowych nawet nie wspominając.

 • 0

  27. ~Petro  2012-12-29 18:13:10  host: host-46-186-53-108.dynamic.mm.pl

  Jaki operator narodowy. Autorze artykułu nie wprowadzaj ludzi w błąd!

 • 0

  28.  2012-12-29 20:05:47

  @24 UOKiK na 100% się na to nie zgodzi. Co do zmiany właściciela na kogoś spoza wielkiej trójki, t oczywiście jest to norma w tym biznesie. Sama zmiana właściciela nie ma dla przeciętnego Kowalskiego żadnego znaczenia. Gorzej jeśli za tym pójdzie również zmiana marki i wizerunku.

 • 0

  29.  2012-12-29 21:45:48

  Petro: tak nazywa się w każdym kraju dawnych monopolistów.

 • 0

  30. ~Avalon  2012-12-30 15:52:13  host: 093105078114.legnica.vectranet.pl

  NIe pisze się Polkomtelu tylko Polkomtela - tak jak nie mówi się w *** tylko w *** - przepraszam za kolokwailizm.

 • 0

  31. ~  2012-12-30 21:30:52  host: gaja.tpnet.pl

  Ile razy widzę formę "CentertelU", "PolkomtelU", to zawsze przypomina mi się znane na UJ-cie powiedzenie: „Co wolno Mickiewiczu, to nie Tobie, Nitschu!”

 • 0

  32. ~  2012-12-31 00:25:21  host: v57-03.opera-mini.net

  @8 DT od zawsze było w PTC, więc sugerowanie ze obecne niby gorsze oferty to sprawa niemieckiego właściciela jest dyskusyjne...

 • 0

  33.  2013-01-01 01:30:03

  #30, #31. Zapraszam do dyskusji z tym panem http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=5762 i innymi.

 • 0

  34. ~Padre  2013-01-14 09:03:57  host: 92.60.132.22

  Co do sprzedaży LTE. Nie macie informacji, więc nie piszcie bzdur :) Początek roku 2012 był rzeczywiście słaby, natomiast po zmianach ofertowych, które rozpoczęły się w III kwartale roku, sprzedaż zdecydowanie wzrosła i jest o niebo lepsza niż starego już iplusa, który działał na HSPA. Komercyjne fiasko? Zbyt dużo powiedziane jak na kompletny brak informacji o wynikach sprzedażowych drodzy redaktorzy.

 • 0

  35.  2013-01-14 15:24:41

  Padre: no to podziel się tymi wynikami, żebyśmy mogli je wszyscy ocenić. Bez tego cieżko w jakikolwiek merytoryczny sposób odnieść się do Twojej wypowiedzi.

 • 0

  36. ~james barry  2013-10-15 12:02:44  host: 41.203.69.3

  Czy jesteśczłowiekiem biznesu czy kobieta ? Czy jesteś w jakikolwiek finansowy bałagan, czy też potrzebujemy funduszy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej ? Czy potrzebujesz pożyczki na osiedlenie swój Długu lub opłacać rachunki lub rozpocząć miły biznesu ? Jeśli maszniskie Ocena kredytowa i jesteś trudno jest uzyskać kredyt kapitału z lokalnych Banki / innych instytucji finansowych ? Czy potrzebujesz pożyczki lub finansowania jakichkolwiek Powód jako * Personal Loans * Pożyczka na Biznes * Home Equity Loan * Kredyt Konsolidacja zadłużenia Wypełnij poniżej , jeśli jesteś zainteresowany naszą oferta ; Pełne nazwy : Numer telefonu : Adres kontaktowy : płeć: Wiek: Państwo : Kraj: Kwota potrzebna jako pożyczki : Czas trwania kredytu : Zawód: Miesięczny dochód : Czy stosowane przed ? Czy mówisz po angielsku? skontaktuj się z nami poprzez e-mail ; jamesbarryloanhomes@gmail.com więcej szczegółów Dziękujemy i God bless

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-23-20-236-61.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet